(2013/532/UE)(Dz.U.UE L z dnia 29 października 2013 r.)
RADA UNII EUROPEJSKIEJ,
uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej, w szczególności jego art. 143,
uwzględniając zalecenie Komisji Europejskiej przedstawione po konsultacji z Komitetem Ekonomiczno-Finansowym,
a także mając na uwadze, co następuje:
(1) Od 2009 r. Rumunia wdraża program zasadniczych reform. W ramach dwóch programów wsparcia na rzecz bilansu płatniczego Rumunia w dużej mierze skorygowała zewnętrzną nierównowagę makroekonomiczną. Dodatkowo w dniu 21 czerwca 2013 r. Rada, decyzją 2013/318/UE 1 uchyliła decyzję 2009/590/WE 2 w sprawie istnienia nadmiernego deficytu w Rumunii. Należy kontynuować konsolidację budżetową zgodnie z wymogami paktu stabilności i wzrostu w celu osiągnięcia średniookresowego celu budżetowego w 2015 r. Rząd odzyskał pełny dostęp do rynkowych źródeł finansowania, a kurs wymiany zasadniczo utrzymuje się na stabilnym poziomie od połowy 2009 r.
(2) Należy zwiększyć stabilność makroekonomiczną i finansową poprzez prowadzenie rozważnej polityki. Reformy strukturalne, które zainicjowano w ramach poprzednich programów, powinny być kontynuowane, a w stosownych przypadkach powinny być zintensyfikowane w celu zmniejszenia podatności na zagrożenia oraz wzmocnienia podstawy przyszłego wzrostu i nadrabiania zaległości.
(3) Rada ma dokonać regularnych przeglądów polityki gospodarczej prowadzonej przez Rumunię, głównie w kontekście corocznych przeglądów zaktualizowanego rumuńskiego programu konwergencji i przeglądów stanu realizacji krajowego programu reform oraz systematycznego przeglądu postępów Rumunii w kontekście sprawozdania z konwergencji.
(4) W podstawowym scenariuszu programu gospodarczego potrzeby brutto w zakresie finansowania są w pełni pokryte do końca 2015 r., a rząd nadal ma dostęp do rynkowych źródeł finansowania, jednak zagrożenia towarzyszące temu scenariuszowi uzasadniają wniosek Rumunii o udzielenie jej pomocy finansowej o charakterze zapobiegawczym jako uzupełnienia pomocy udzielonej na mocy decyzji Rady 2009/458/WE 3 i 2011/289/UE 4 .
(5) Władze Rumunii zwróciły się do Unii i innych międzynarodowych instytucji finansowych o udzielenie jej pomocy finansowej w celu wsparcia równowagi bilansu płatniczego oraz zapewnienia poziomu rezerw walutowych zgodnego z zasadą ostrożności, nawet w razie niekorzystnych zmian sytuacji gospodarczej.
(6) Mimo poprawy sytuacji w zakresie obrotów bieżących, Rumunia jest jednak w dalszym ciągu narażona na wahania kursu wymiany walut i na zmienne międzynarodowe przepływy kapitału. W przypadku wystąpienia niekorzystnego scenariusza, w tym ograniczenia mającej miejsce w obecnej sytuacji wysokiej płynności, może dojść do zwiększenia kosztów finansowania dla Rumunii, które może nastąpić w nagły sposób. Ponadto niekorzystny rozwój sytuacji w strefie euro może ponownie spowodować presję na sektor bankowy. Utrzymujące się zagrożenia uzasadniają przyznanie pomocy wzajemnej ze strony Unii,
PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ: