Decyzja wykonawcza 2013/309/UE zmieniająca załączniki II, III i IV do decyzji 2006/168/WE w odniesieniu do niektórych wymogów w zakresie świadectw weterynaryjnych przy przywozie zarodków bydlęcych do Unii

DECYZJA WYKONAWCZA KOMISJI
z dnia 19 czerwca 2013 r.
zmieniająca załączniki II, III i IV do decyzji 2006/168/WE w odniesieniu do niektórych wymogów w zakresie świadectw weterynaryjnych przy przywozie zarodków bydlęcych do Unii

(notyfikowana jako dokument nr C(2013) 3704)

(Tekst mający znaczenie dla EOG)

(2013/309/UE)

(Dz.U.UE L z dnia 25 czerwca 2013 r.)

KOMISJA EUROPEJSKA,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,

uwzględniając dyrektywę Rady 89/556/EWG z dnia 25 września 1989 r. w sprawie warunków zdrowotnych zwierząt, regulujących handel wewnątrzwspólnotowy oraz przywóz z państw trzecich zarodków bydła domowego(1), w szczególności jej art. 9 ust. 1 akapit pierwszy lit. b),

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) W załączniku I do decyzji Komisji 2006/168/WE z dnia 4 stycznia 2006 r. ustanawiającej warunki zdrowotne zwierząt i wymogi w zakresie świadectw weterynaryjnych przy przywozie do Wspólnoty zarodków bydlęcych i uchylającej decyzję 2005/217/WE(2) zawarto wykaz państw trzecich, z których państwa członkowskie zezwalają na przywóz zarodków bydła domowego ("zarodki"). W decyzji tej określono również dodatkowe gwarancje dotyczące określonych chorób zwierząt, które muszą być przedstawione przez niektóre państwa trzecie wyszczególnione we wspomnianym załączniku.

(2) Decyzja 2006/168/WE stanowi również, że państwa członkowskie zezwalają na przywóz zarodków, które spełniają warunki dotyczące zdrowia zwierząt określone we wzorach świadectw weterynaryjnych, znajdujących się w załącznikach II, III i IV do tej decyzji.

(3) Izrael został wymieniony w załączniku I do decyzji 2006/168/WE jako państwo upoważnione do przywozu do Unii zarodków bydlęcych uzyskanych w drodze zapłodnienia in vivo i wyprodukowanych w drodze zapłodnienia in vitro. W ostatnich latach nie zarejestrowano jednak przywozu do Unii.

(4) W listopadzie 2012 r. Izrael powiadomił Światową Organizację Zdrowia Zwierząt (OIE) o pierwszych przypadkach choroby guzowatej skóry bydła u krów mlecznych. W marcu 2013 r. Izrael poinformował OIE, że wspomniana choroba nadal rozprzestrzenia się na południe i zachód od początkowego ogniska, a liczba stad krów mlecznych dotkniętych chorobą zwiększa się.

(5) Choroba guzowatej skóry bydła jest chorobą wirusową wymienioną jako choroba podlegająca obowiązkowi zgłaszania w załączniku I do dyrektywy Rady 92/119/EWG z dnia 17 grudnia 1992 r. wprowadzającej ogólne wspólnotowe środki zwalczania niektórych chorób zwierząt i szczególne środki odnoszące się do choroby pęcherzykowej świń(3). Choroba guzowatej skóry bydła nie występuje obecnie w Unii.

(6) Zgodnie z art. 4.7.14 Kodeksu zdrowia zwierząt lądowych OIE choroba guzowatej skóry bydła należy do kategorii 4, obejmującej choroby lub czynniki chorobotwórcze, w odniesieniu do których przeprowadzone badania wskazują, że ryzyko przeniesienia poprzez transfer zarodków może nie być nieznaczne, nawet jeśli z zarodkami postępuje się w sposób prawidłowy w okresie między pobraniem a transferem, zgodnie z podręcznikiem Międzynarodowego Towarzystwa Transferu Zarodków. Przepisy Unii dotyczące handlu zarodkami bydlęcymi i ich przywozu z państw trzecich są zgodne z wymienionym podręcznikiem.

(7) W art. 11.12.10 Kodeksu zdrowia zwierząt lądowych OIE zawarto zalecenia w odniesieniu do przywozu bydlęcych zarodków i komórek jajowych z państw uznanych za dotknięte chorobą guzowatej skóry bydła.

(8) We wzorach świadectw weterynaryjnych określonych w załącznikach II, III i IV do decyzji 2006/168/WE nie ma obecnie wymogów dotyczących choroby guzowatej skóry bydła. Istnieje zatem ryzyko, że choroba ta zostanie wprowadzona do Unii poprzez przywóz zarodków z państw trzecich, w których występuje choroba guzowatej skóry bydła.

(9) Należy zatem włączyć warunki dotyczące zdrowia zwierząt w odniesieniu do choroby guzowatej skóry bydła, zgodne z zaleceniami określonymi w Kodeksie zdrowia zwierząt lądowych OIE, do wzorów świadectw weterynaryjnych określonych w załącznikach II, III i IV do decyzji 2006/168/WE.

(10) Należy zatem odpowiednio zmienić załączniki II, III i IV do decyzji 2006/168/WE.

(11) Aby uniknąć jakichkolwiek zakłóceń w handlu, należy zezwolić pod pewnymi warunkami na stosowanie w okresie przejściowym świadectw weterynaryjnych wydanych zgodnie z decyzją 2006/168/WE w jej brzmieniu obowiązującym przed zmianami wprowadzonymi niniejszą decyzją.

(12) Środki przewidziane w niniejszej decyzji są zgodne z opinią Stałego Komitetu ds. Łańcucha Żywnościowego i Zdrowia Zwierząt,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł  1

Załączniki II, III i IV do decyzji 2006/168/WE zastępuje się tekstem określonym w załączniku do niniejszej decyzji.

Artykuł  2

W okresie przejściowym do dnia 1 września 2013 r. państwa członkowskie nadal zezwalają na przywóz z państw trzecich przesyłek zarodków bydła domowego, którym towarzyszy świadectwo weterynaryjne wydane nie później niż dnia 31 lipca 2013 r. zgodnie ze wzorami określonymi w załącznikach II, III i IV do decyzji 2006/168/WE w jej brzmieniu obowiązującym przed zmianami wprowadzonymi niniejszą decyzją.

Artykuł  3

Niniejszą decyzję stosuje się od dnia 1 sierpnia 2013 r.

Artykuł  4

Niniejsza decyzja skierowana jest do państw członkowskich.

Sporządzono w Brukseli dnia 19 czerwca 2013 r.
W imieniu Komisji
Tonio BORG
Członek Komisji
______

(1) Dz.U. L 302 z 19.10.1989, s. 1.

(2) Dz.U. L 57 z 28.2.2006, s. 19.

(3) Dz.U. L 62 z 15.3.1993, s. 69.

ZAŁĄCZNIK

"ZAŁĄCZNIK II

Wzór świadectwa weterynaryjnego do stosowania w przywozie zarodków bydła domowego uzyskanych w drodze zapłodnienia in vivo, pobranych zgodnie z dyrektywą Rady 89/556/EWG

grafika

ZAŁĄCZNIK III

Wzór świadectwa weterynaryjnego do stosowania w przywozie zarodków bydła domowego wyprodukowanych w drodze zapłodnienia in vitro z użyciem nasienia spełniającego wymogi dyrektywy Rady 88/407/EWG

grafika

ZAŁĄCZNIK IV

Wzór świadectwa weterynaryjnego do stosowania w przywozie zarodków bydła domowego wyprodukowanych w drodze zapłodnienia in vitro z użyciem nasienia pochodzącego z centrów pozyskiwania lub przechowywania nasienia, zatwierdzonych przez właściwy organ państwa wywozu

grafika

Zmiany w prawie

Nalewki już bez barwników, soków i dodatkowych aromatów

We wtorek, 20 sierpnia, zaczęły obowiązywać przepisy rozporządzenia ministra rolnictwa dotyczące znakowania napojów alkoholowych. Z uwagi na tradycyjne praktyki produkcyjne stosowane przy wyrobie "nalewek", nowe zasady wykluczają możliwość ich barwienia, aromatyzowania czy też dodawania do nich soków owocowych.

Krzysztof Koślicki 20.08.2024
Nowe wzory wniosków o wydanie interpretacji podatkowych

Nowe wzory dotyczą zarówno wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej, interpretacji ogólnej przepisów prawa podatkowego, jak i wniosku wspólnego o wydanie w indywidualnej sprawie interpretacji przepisów prawa podatkowego. Oparto je na wzorach dotychczas obowiązujących z 2022 roku. Wprowadzono do nich jednak zmiany porządkujące i aktualizujące.

Agnieszka Matłacz 08.08.2024
Nowe wymagania dotyczące laboratoriów diagnostycznych

W Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie w sprawie medycznych laboratoriów diagnostycznych. W dokumencie określono szczegółowe warunki, jakim powinny odpowiadać pod względem infrastruktury. Uszczegółowiono także kwalifikacje personelu i kierownika laboratorium. Nowe zalecenia obowiązują od 7 sierpnia. Przewidziano jednak czas przejściowy na ich wprowadzenie.

Monika Stelmach 07.08.2024
Jest regulamin działania Zespołu do spraw Świadczeń z Funduszu Kompensacyjnego

Minister zdrowia wydał kolejne przepisy dotyczące Funduszu Kompensacyjnego Zdarzeń Medycznych. Określił regulamin Zespołu do spraw Świadczeń z tego funduszu, działającego przy Rzeczniku Praw Pacjenta, do zadań którego należy sporządzanie opinii o wystąpieniu zdarzenia medycznego i jego skutkach. Określono też wynagrodzenie członków tego zespołu.

Agnieszka Matłacz 07.08.2024
ZUS przesłucha bliskich i sąsiadów, by ustalić, jak żyli małżonkowie?

Nie wiadomo, dlaczego ustawodawca uzależnił prawo do renty wdowiej od pozostawania we wspólności małżeńskiej do dnia śmierci małżonka. W efekcie rozwiedziona małżonka lub wdowa, która do dnia śmierci męża nie pozostawała z nim we wspólności małżeńskiej, nie otrzyma nie tylko renty rodzinnej, ale i renty wdowiej. Zdaniem prawników ustawa nadaje się do zmiany - i to pilnej.

Grażyna J. Leśniak 06.08.2024
Od piątku nowe sankcje UE w obszarze transportu drogowego

2 sierpnia br. wchodzą w życie nowe zasady dotyczące przedsiębiorstw transportu drogowego, w związku z przyjęciem kolejnego pakietu sankcji wobec Białorusi - przypomina resort finansów. Przedsiębiorstwa transportu drogowego zostały zobowiązane do ujawniania właściwym organom krajowym na ich żądanie swojej struktury własnościowej.

Krzysztof Koślicki 01.08.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2013.172.32

Rodzaj: Decyzja
Tytuł: Decyzja wykonawcza 2013/309/UE zmieniająca załączniki II, III i IV do decyzji 2006/168/WE w odniesieniu do niektórych wymogów w zakresie świadectw weterynaryjnych przy przywozie zarodków bydlęcych do Unii
Data aktu: 19/06/2013
Data ogłoszenia: 25/06/2013
Data wejścia w życie: 25/06/2013, 01/08/2013