Rozporządzenie wykonawcze 298/2012 dotyczące klasyfikacji niektórych towarów według Nomenklatury scalonej

ROZPORZĄDZENIE WYKONAWCZE KOMISJI (UE) NR 298/2012
z dnia 2 kwietnia 2012 r.
dotyczące klasyfikacji niektórych towarów według Nomenklatury scalonej

KOMISJA EUROPEJSKA,

Uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,

Uwzględniając rozporządzenie Rady (EWG) nr 2658/87 z dnia 23 lipca 1987 w sprawie nomenklatury taryfowej i statystycznej oraz w sprawie Wspólnej Taryfy Celnej(1), w szczególności jej art. 9 ust. 1 lit. a),

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) W celu zapewnienia jednolitego stosowania Nomenklatury scalonej, stanowiącej załącznik do rozporządzenia (EWG) nr 2658/87, konieczne jest przyjęcie środków dotyczących klasyfikacji towaru określonego w załączniku do niniejszego rozporządzenia.

(2) Rozporządzenie Rady (EWG) nr 2658/87 ustaliło ogólne reguły interpretacji Nomenklatury scalonej. Reguły te stosuje się także do każdej innej nomenklatury, która jest w całości lub w części oparta na Nomenklaturze scalonej bądź która dodaje do niej jakikolwiek dodatkowy podpodział i która została ustanowiona szczególnymi przepisami unijnymi, w celu stosowania środków taryfowych i innych środków odnoszących się do obrotu towarowego.

(3) Na mocy wyżej wymienionych ogólnych reguł towary opisane w kolumnie 1 z tabeli przedstawionej w załączniku powinny być klasyfikowane według Nomenklatury scalonej do kodu CN, określonego w kolumnie 2 z przyczyn określonych w kolumnie 3.

(4) Dlatego właściwe jest zapewnienie środków obowiązujących w Unii Europejskiej, które odnoszą się do systemu podwójnej kontroli oraz do wstępnego i retrospektywnego nadzoru wspólnotowego przy przywozie do Unii Europejskiej wyrobów włókienniczych. Wiążąca informacja taryfowa wydana przez organy celne państw członkowskich, w odniesieniu do klasyfikacji towarów według Nomenklatury scalonej, która nie jest zgodna z niniejszym rozporządzeniem, może być nadal przywoływana przez okres 60 dni, zgodnie z art. 12 ust. 6 rozporządzenia Rady (EWG) nr 2913/92 z dnia 12 października 1992 r. ustanawiającego Wspólnotowy Kodeks Celny(2).

(5) Środki przewidziane w niniejszym rozporządzeniu są zgodne z opinią Komitetu Kodeksu Celnego,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł  1

Towary opisane w kolumnie 1 załączonej tabeli są obecnie klasyfikowane w ramach Nomenklatury scalonej według odpowiednich kodów CN wskazanych w kolumnie 2 tej tabeli.

Artykuł  2

Środki obowiązujące w Unii Europejskiej, które odnoszą się do systemu podwójnej kontroli oraz wstępnego i retrospektywnego nadzoru wspólnotowego przy przywozie do Unii Europejskiej wyrobów włókienniczych. Wiążąca informacja taryfowa wydana przez organy celne państw członkowskich, niezgodna z przepisami niniejszego rozporządzenia, może być przywoływana przez okres 60 dni na mocy art. 12 ust. 6 rozporządzenia (EWG) nr 2913/92.

Artykuł  3

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie dwudziestego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich państwach członkowskich.

Sporządzono w Brukseli dnia 2 kwietnia 2012 r.

W imieniu Komisji, za Przewodniczącego,
Algirdas ŠEMETA
Członek Komisji
______

(1) Dz.U. L 256 z 7.9.1987, s. 1.

(2) Dz.U. L 302 z 19.10.1992, s. 1.

ZAŁĄCZNIK 1

Opis towarów Klasyfikacja

kod CN

Uzasadnienie
(1) (2) (3)
Artykuł gotowy w postaci ubioru bez rękawów, przeznaczony do okrycia górnej części ciała, sięgający poniżej bioder. Artykuł wykonany jest z trzech części połączonych przez szycie. Każda część wykonana jest z trzech warstw, dwóch warstw zewnętrznych z tkaniny z włókien chemicznych (nylonu) i warstwy wewnętrznej, która służy jako ochrona przed promieniowaniem, wykonanej z mieszaniny proszku antymonu, proszku wolframu i polimeru. Trzy warstwy są zszyte ze sobą wzdłuż wszystkich krawędzi, na których naszyto taśmę.

Dwie przednie części całkowicie się pokrywają, lewa nad prawą. Dwie przednie części są spięte razem dwoma długimi pionowymi paskami typu "rzepy" i dwoma krótszymi paskami typu "rzepy" na ramionach. Przednie zapięcie ułatwiają trzy zatrzaski umiejscowione po prawej stronie. Artykuł posiada okrągłe wycięcie przy szyi, jedną kieszeń na piersi po lewej stronie i wyściełane ramiona.

(ochronne ubiory robocze)

(Zob. fotografie nr 659 A i B)(*)

6211 33 10 Klasyfikacja wyznaczona jest przez reguły 1 i 6 Ogólnych reguł interpretacji Nomenklatury scalonej, uwagę 7f) do sekcji XI, uwagę 8 do działu 62 oraz brzmienie kodów CN 6211, 6211 33 i 6211 33 10.

Artykuł jest przeznaczony do noszenia, jako odzież ochronna przed promieniowaniem w czasie czynności zawodowych związanych z promieniami rentgenowskimi. Należy uważać go za ubiór roboczy, ponieważ przeznaczony jest do noszenia wyłącznie lub głównie w celu zapewnienia ochrony dla pozostałej odzieży lub osób podczas czynności przemysłowych, zawodowych lub domowych (zob. również Noty wyjaśniające do Nomenklatury scalonej do działu 62, Uwagi ogólne, akapit czwarty).

Kombinezony chroniące przed promieniowaniem są objęte pozycją 6210 sekcji XI (zob. również Noty wyjaśniające do Systemu Zharmonizowanego do pozycji 6210, akapit drugi). Ponieważ jednak artykuł ten nie jest wykonany z materiałów objętych pozycjami 5602, 5603, 5903, 5906 lub 5907, wyklucza się klasyfikację do tej pozycji.

Biorąc pod uwagę ogólny wygląd artykułu jako ubioru, jego kształt oraz materiał włókienniczy, z którego są wykonane dwie zewnętrzne warstwy, wyklucza się klasyfikację zgodnie z warstwą wewnętrzną artykułu. Zatem wyklucza się klasyfikację do kodu CN 8110 90 00.

Artykuł należy zatem klasyfikować do kodu CN 6211 33 10 jako ubiór roboczy.

(*) Fotografie mają jedynie charakter informacyjny.
grafika

659 A

grafika

659 B

1 Załącznik zmieniony przez art. 1 rozporządzenia nr 441/2013 z dnia 7 maja 2013 r. (Dz.U.UE.L.13.130.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 4 czerwca 2013 r.

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2012.99.12

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Rozporządzenie wykonawcze 298/2012 dotyczące klasyfikacji niektórych towarów według Nomenklatury scalonej
Data aktu: 02/04/2012
Data ogłoszenia: 05/04/2012
Data wejścia w życie: 25/04/2012