Rozporządzenie wykonawcze 760/2012 zmieniające rozporządzenie (WE) nr 595/2004 w odniesieniu do częstotliwości kontroli przeprowadzanych przez państwa członkowskie w ramach systemu kwot mlecznych

ROZPORZĄDZENIE WYKONAWCZE KOMISJI (UE) NR 760/2012
z dnia 21 sierpnia 2012 r.
zmieniające rozporządzenie (WE) nr 595/2004 w odniesieniu do częstotliwości kontroli przeprowadzanych przez państwa członkowskie w ramach systemu kwot mlecznych

KOMISJA EUROPEJSKA,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,

uwzględniając rozporządzenie Rady (WE) nr 1234/2007 z dnia 22 października 2007 r. ustanawiające wspólną organizację rynków rolnych oraz przepisy szczegółowe dotyczące niektórych produktów rolnych ("rozporządzenie o jednolitej wspólnej organizacji rynku")(1), w szczególności jego art. 85 w związku z art. 4,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Art. 22 rozporządzenia Komisji (WE) nr 595/2004 z dnia 30 marca 2004 r. ustanawiającego szczegółowe zasady stosowania rozporządzenia Rady (WE) nr 1788/2003 ustanawiającego opłatę wyrównawczą w sektorze mleka i przetworów mlecznych(2), określa częstotliwość kontroli, które mają być przeprowadzane przez państwa członkowskie w odniesieniu do mleka dostarczanego w ramach systemu kwot. Jeżeli dostosowane dostawy ogółem stanowiły mniej niż 95 % krajowej kwoty dostaw w każdym z trzech poprzednich 12-miesięcznych okresów, częstotliwość kontroli w dostawach może zostać zmniejszona z 2 % do 1 % producentów i z 40 % do 20 % ilości mleka zgłoszonego po przeprowadzeniu dostosowania.

(2) Procedury administracyjne wspomnianych kontroli są stosunkowo skomplikowane, w związku z czym należy je uprościć.

(3) Państwa członkowskie posiadają wieloletnie doświadczenie w zakresie przeprowadzania przedmiotowych kontroli i korzystają z ogólnego planu kontroli opierającego się na analizie ryzyka.

(4) Wyniki audytów Komisji w państwach członkowskich pokazują, że prawie wszystkie przypadki nie wymagały korekt.

(5) System kwot mlecznych wygasa w 2015 r. zgodnie z załącznikiem IX do rozporządzenia (WE) nr 1234/2007.

(6) Należy zatem określić intensywność kontroli dostaw we wszystkich państwach członkowskich na poziomie 1 % producentów i na poziomie 20 % ilości dostarczonego mleka zgłoszonego po przeprowadzeniu dostosowania oraz podwoić ilość kontroli jedynie w przypadku istotnych nieprawidłowości lub rozbieżności.

(7) Należy zatem odpowiednio zmienić rozporządzenie (WE) nr 595/2004.

(8) W związku z tym, że proponowane poprawki mają na celu zmniejszenie częstotliwości kontroli, a tym samym zmniejszenie obciążeń administracyjnych państw członkowskich, powinny one mieć zastosowanie do bieżącego okresu 12-miesięcznego, który rozpoczął się w dniu 1 kwietnia 2012 r. Niniejsze rozporządzenie należy zatem stosować od tego dnia.

(9) Środki przewidziane w niniejszym rozporządzeniu są zgodne z opinią Komitetu Zarządzającego ds. Wspólnej Organizacji Rynków Rolnych,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł  1

W rozporządzeniu (WE) nr 595/2004 wprowadza się następujące zmiany:

1)
art. 19 ust. 3 otrzymuje brzmienie:

"3. Kontrole zostają uznane za przeprowadzone w momencie udostępnienia sprawozdania z kontroli.

Wszystkie sprawozdania z kontroli są udostępniane nie później niż 18 miesięcy po zakończeniu danego okresu 12-miesięcznego.

Jeśli kontrole określone w art. 20 są połączone z innymi kontrolami, przestrzega się terminów ustanowionych dla innych kontroli i ustaleń dotyczących sprawozdań z tych kontroli.";

2)
w art. 22 wprowadza się następujące zmiany:
a)
ust. 1 otrzymuje brzmienie:

"1. Kontrole określone w art. 21 ust. 1 obejmują co najmniej:

a) 1 % producentów w każdym 12-miesięcznym okresie;

b) 20 % ilości mleka zgłoszonego po przeprowadzeniu dostosowania dla danego okresu; oraz

c) reprezentatywną próbkę mleka transportowanego między wybranymi producentami i podmiotami skupującymi.

Kontrole transportu, o których mowa w lit. c), są przeprowadzane zwłaszcza przy rozładunku w mleczarniach.";

b)
dodaje się ust. 4 w brzmieniu:

"4. W przypadku gdy kontrola ujawni znaczące nieprawidłowości lub rozbieżności w regionie lub części regionu, właściwy organ dwukrotnie zwiększa liczbę kontroli w tym regionie lub części regionu w danym 12-miesięcznym okresie oraz w kolejnym 12-miesięcznym okresie.".

Artykuł  2

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie z dniem jego opublikowania w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Niniejsze rozporządzenie stosuje się od dnia 1 kwietnia 2012 r.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich państwach członkowskich.

Sporządzono w Brukseli dnia 21 sierpnia 2012 r.

W imieniu Komisji
José Manuel BARROSO
Przewodniczący
______

(1) Dz.U. L 299 z 16.11.2007, s. 1.

(2) Dz.U. L 94 z 31.3.2004, s. 22.

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2012.226.1

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Rozporządzenie wykonawcze 760/2012 zmieniające rozporządzenie (WE) nr 595/2004 w odniesieniu do częstotliwości kontroli przeprowadzanych przez państwa członkowskie w ramach systemu kwot mlecznych
Data aktu: 21/08/2012
Data ogłoszenia: 22/08/2012
Data wejścia w życie: 22/08/2012, 01/04/2012