Decyzja wykonawcza 2012/375/UE zmieniająca decyzję wykonawczą 2011/77/UE w sprawie przyznania Irlandii pomocy finansowej Unii

DECYZJA WYKONAWCZA RADY
z dnia 22 czerwca 2012 r.
zmieniająca decyzję wykonawczą 2011/77/UE w sprawie przyznania Irlandii pomocy finansowej Unii

(2012/375/UE)

(Dz.U.UE L z dnia 13 lipca 2012 r.)

RADA UNII EUROPEJSKIEJ,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,

uwzględniając rozporządzenie Rady (UE) nr 407/2010 z dnia 11 maja 2010 r. ustanawiające europejski mechanizm stabilizacji finansowej(1), w szczególności jego art. 3 ust. 2,

uwzględniając wniosek Komisji Europejskiej,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Na wniosek Irlandii Rada przyznała temu państwu, w drodze decyzji wykonawczej 2011/77/UE(2), pomoc finansową w celu wsparcia programu istotnych reform gospodarczych i finansowych (zwanego dalej "programem"), ukierunkowanego na przywrócenie zaufania, umożliwienie powrotu gospodarki na ścieżkę trwałego wzrostu oraz zapewnienie stabilności finansowej w Irlandii, w strefie euro i w Unii.

(2) Zgodnie z art. 3 ust. 9 decyzji wykonawczej 2011/77/UE Komisja, wraz z Międzynarodowym Funduszem Walutowym (MFW) i we współpracy z Europejskim Bankiem Centralnym (EBC), dokonała szóstego przeglądu postępów poczynionych przez władze Irlandii we wdrażaniu uzgodnionych środków, a także skuteczności i wpływu tych środków na gospodarkę i społeczeństwo.

(3) We wrześniu 2011 r., zgodnie z programem, władze Irlandii przedłożyły parlamentowi przepisy prawne mające na celu poprawę długoterminowej stabilności finansów publicznych. Niektóre elementy przewidzianej reformy nie zostały przyjęte przez parlament przed zakończeniem wspomnianego wyżej szóstego przeglądu kwartalnego, w szczególności w odniesieniu do uprawnień emerytalnych dla nowych pracowników sektora publicznego, w tym przeglądu wcześniejszego przechodzenia na emeryturę niektórych kategorii urzędników państwowych i indeksacji emerytur do cen konsumpcyjnych, a także uzależnienia świadczeń emerytalnych od średniego wynagrodzenia w ciągu całego okresu aktywności zawodowej oraz powiązania wieku emerytalnego z ustawowym wiekiem emerytalnym. Władze zobowiązały się do zapewnienia przyjęcia tych przepisów do końca 2012 r.

(4) W kontekście odroczenia do 2013 r. ogólnounijnej operacji testu warunków skrajnych, przeprowadzanej pod auspicjami Europejskiego Urzędu Nadzoru Bankowego, uważa się za właściwe, by kolejny test warunków skrajnych krajowych banków irlandzkich został odroczony do roku 2013. Tymczasem władze określiły główne kierunki prac przygotowawczych, które zostaną ukończone w 2012 r.

(5) Władze irlandzkie określiły dodatkowe środki, które zostaną podjęte w 2012 r. w celu zmniejszenia bezrobocia i które stanowią podstawę dla realizacji celów programu. W szczególności władze irlandzkie podejmą działania w celu podniesienia efektywności ich polityki ożywiania rynku pracy i polityki kształcenia oraz zapewnią, by świadczenia socjalne nie działały demobilizująco na gotowość pracowników do podejmowania pracy przy jednoczesnej ochronie najsłabszych grup społecznych.

(6) W świetle powyższych zmian i okoliczności należy zmienić decyzję wykonawczą 2011/77/UE,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł  1

W art. 3 decyzji wykonawczej 2011/77/UE wprowadza się następujące zmiany:

1)
ust. 7 lit. d) otrzymuje brzmienie:

"d) przyjęcie przepisów przewidujących podwyższenie ustawowego wieku emerytalnego do 66 lat w 2014 r., 67 lat w 2021 r. oraz 68 lat w 2028 r. w celu zwiększenia długoterminowej stabilności finansów publicznych.";

2)
w ust. 8 dodaje się litery w brzmieniu:

"f) zakończenie następujących prac w krajowych bankach irlandzkich, których wyniki władze irlandzkie będą przekazywały Komisji, EBC i MFW: (i) niezależny przegląd jakości aktywów w celu dokonania oceny jakości indywidualnych i zbiorczych portfeli kredytowych oraz procesów wykorzystywanych dla ustalenia i monitorowania jakości aktywów; (ii) przegląd zagrożonych operacji kredytowych w celu dokonania oceny potencjału operacyjnego i skuteczności zarządzania portfelem pożyczek zagrożonych w bankach, w tym zarządzania zadłużeniem przeterminowanym i wypracowanie praktyk w zakresie zaradzania pożyczkom zagrożonym i ograniczenia strat kredytowych; (iii) zatwierdzanie integralności danych w celu dokonania oceny wiarygodności danych bankowych; oraz (iv) ujmowanie dochodów i ponowne przeterminowanie projektu w celu dokonania przeglądu istniejących praktyk w świetle międzynarodowych standardów sprawozdawczości finansowej (MSSF) oraz odpowiednich wytycznych regulacyjnych;

g) ocena postępów banków pod względem postępowania z ich nieopłacalnymi portfelami;

h) przekazanie Komisji, EBC i MFW oceny działań podjętych w odniesieniu do otrzymujących świadczenia osób poszukujących pracy, które nie uczestniczą w rozmowach dotyczących aktywacji zawodowej;

i) zakończenie międzydepartamentalnego sprawozdania celem zbadania możliwości ograniczenia wszelkich niepożądanych zachęt w dziedzinie zatrudnienia, wynikających ze struktury świadczeń socjalnych;

j) przyjęcie przepisów służących reformie uprawnień emerytalnych dla nowych pracowników sektora publicznego. Reforma ta musi obejmować przegląd wcześniejszego przechodzenia na emeryturę niektórych kategorii urzędników państwowych i indeksację emerytur do cen konsumpcyjnych. Emerytury zostają uzależnione od średniego wynagrodzenia w ciągu całego okresu aktywności zawodowej. Wiek emerytalny nowych pracowników zostaje powiązany z ustawowym wiekiem emerytalnym.";

3)
dodaje się ustęp w brzmieniu:

"10. W 2013 r., zgodnie ze specyfikacjami określonymi w protokole ustaleń, Irlandia zakończy przeprowadzanie testów warunków skrajnych banków, które zostały włączone do PCAR (ang. Prudential Capital Assessment Review) z 2011 r. Testy warunków skrajnych będą dostosowane do operacji Europejskiego Urzędu Nadzoru Bankowego (EUNB) oraz będą opierać się na wynikach PCAR z 2011 r. i na programie środków finansowych z 2012 r. Testy warunków skrajnych będą rygorystyczne i nadal będą opierać się na solidnych prognozach dotyczących strat kredytowych oraz na wysokim poziomie przejrzystości. Publikacja wyników będzie dostosowana do harmonogramu kolejnej operacji EUNB.".

Artykuł  2

Niniejsza decyzja skierowana jest do Irlandii.

Sporządzono w Luksemburgu dnia 22 czerwca 2012 r.

W imieniu Rady

V. SHIARLY

Przewodniczący

______

(1) Dz.U. L 118 z 12.5.2010, s. 1.

(2) Dz.U. L 30 z 4.2.2011, s. 34.

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2012.182.37

Rodzaj: Decyzja
Tytuł: Decyzja wykonawcza 2012/375/UE zmieniająca decyzję wykonawczą 2011/77/UE w sprawie przyznania Irlandii pomocy finansowej Unii
Data aktu: 22/06/2012
Data ogłoszenia: 13/07/2012
Data wejścia w życie: 13/07/2012