Decyzja 2012/286/UE w sprawie utworzenia grupy ekspertów ds. ochrony transportu lądowego

DECYZJA KOMISJI
z dnia 31 maja 2012 r.
w sprawie utworzenia grupy ekspertów ds. ochrony transportu lądowego

(2012/286/UE)

(Dz.U.UE L z dnia 1 czerwca 2012 r.)

KOMISJA EUROPEJSKA,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Artykuł 90 Traktatu stanowi, że cele traktatów w odniesieniu do transportu są realizowane w ramach wspólnej polityki transportowej, a ochrona transportu stanowi jej ważną część.

(2) Biała księga pt. "Plan utworzenia jednolitego europejskiego obszaru transportu - dążenie do osiągnięcia konkurencyjnego i zasobooszczędnego systemu transportu"(1) ustanawia w załączniku I pkt 1.3 inicjatywę dotyczącą utworzenia stałej grupy ekspertów ds. ochrony transportu lądowego.

(3) W związku z powyższym konieczne jest ustanowienie grupy ekspertów ds. ochrony transportu lądowego oraz zdefiniowanie jej zadań i struktury.

(4) Grupa wspiera Komisję w formułowaniu i wprowadzaniu w życie działań Unii mających na celu rozwijanie polityki w dziedzinie ochrony transportu lądowego oraz wspomaga trwałą wymianę doświadczeń, projektów działań i praktyk między państwami członkowskimi a różnymi zainteresowanymi stronami.

(5) Grupa składa się z właściwych organów państw członkowskich. Mianują one ekspertów z instytucji rządowych odpowiedzialnych za transport i bezpieczeństwo lub porządek publiczny.

(6) Należy ustanowić zasady dotyczące ujawniania informacji przez członków grupy.

(7) Dane osobowe dotyczące członków grupy powinny być przetwarzane zgodnie z rozporządzeniem (WE) nr 45/2001 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 18 grudnia 2000 r. o ochronie osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez instytucje i organy wspólnotowe i o swobodnym przepływie takich danych(2),

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł  1

Przedmiot

Niniejszym ustanawia się grupę ekspertów ds. ochrony transportu lądowego, zwaną dalej "grupą".

Artykuł  2

Zadania

1.
Grupa wspiera Komisję w formułowaniu i wprowadzaniu w życie działań Unii Europejskiej mających na celu rozwijanie polityki w dziedzinie ochrony transportu lądowego oraz wspomaga trwałą wymianę doświadczeń, projektów działań i praktyk między państwami członkowskimi a różnymi zainteresowanymi stronami.
2.
Aby osiągnąć cele wymienione w ust. 1, grupa:
wspiera Komisję w rozwijaniu instrumentów monitorowania, oceny i rozpowszechniania informacji o rezultatach środków podjętych na poziomie Unii Europejskiej w dziedzinie ochrony transportu lądowego,
przyczynia się do wprowadzenia w życie programów działań Unii Europejskiej w tym zakresie, przede wszystkim poprzez analizowanie wyników i sugerowanie poprawy przedsięwziętych środków,
zachęca do wymiany informacji na temat środków podjętych na wszystkich poziomach w celu promowania ochrony transportu lądowego i, w miarę potrzeb, przedstawia sugestie podejmowania możliwych działań na poziomie Unii Europejskiej,
wydaje opinie lub przedkłada Komisji sprawozdania, na jej wniosek bądź z własnej inicjatywy, w każdej sprawie mającej związek z promowaniem ochrony transportu lądowego w Unii Europejskiej.
Artykuł  3

Konsultacje

Komisja może konsultować się z grupą we wszystkich kwestiach związanymi z ochroną transportu lądowego.

Artykuł  4

Członkowstwo

1.
Członkami są właściwe organy państw członkowskich. Mianują one dwóch przedstawicieli:
a)
po jednym przedstawicielu z ministerstw lub instytucji rządowych każdego państwa członkowskiego, odpowiedzialnych za transport lądowy;
b)
po jednym przedstawicielu z ministerstw lub instytucji rządowych każdego państwa członkowskiego, odpowiedzialnych za bezpieczeństwo lub porządek publiczny;
2.
Przedstawiciele Komisji mogą przyznać status obserwatora osobom prywatnym bądź zaprosić przedstawicieli organizacji międzynarodowych lub zawodowych działających w dziedzinie ochrony transportu lądowego lub bezpośrednio nią zainteresowanych.
3.
Nazwiska osób, o których mowa w ust. 1 lit. a) i b), są publikowane w rejestrze grup ekspertów Komisji i innych podobnych zespołów ("rejestr"). W rejestrze mogą być publikowane nazwy organów państw członkowskich. Nazwiska osób i nazwy organizacji, o których mowa w ust. 2, są publikowane w rejestrze, a reprezentowane interesy zostają ujawnione(3).
4.
Dane osobowe są gromadzone, przetwarzane i publikowane zgodnie z rozporządzeniem (WE) nr 45/2001.
Artykuł  5

Tryb pracy

1.
Grupie przewodniczy przedstawiciel Komisji.
2.
W porozumieniu z Komisją grupa może ustanowić grupy robocze celem zbadania szczegółowych kwestii zgodnie z zakresem obowiązków ustalonym przez grupę. Grupy robocze są rozwiązywane niezwłocznie po wypełnieniu swojego mandatu.
3.
Komisja może zapraszać do wzięcia udziału w posiedzeniach grupy na zasadzie ad hoc wszelkie osoby posiadające wyjątkowe kwalifikacje w sprawach będących przedmiotem obrad. Eksperci biorą udział jedynie w tych pracach, do których zostali zaproszeni.
4.
Do sporządzenia swoich opinii grupa może wyznaczyć jednego z przedstawicieli państw członkowskich jako sprawozdawcę mającego za zadanie redagowanie sprawozdań.
5.
Posiedzenia grupy zwołuje Komisja i odbywają się one zazwyczaj w jej siedzibie. Posiedzenia grupy odbywają się co najmniej dwa razy w roku. Komisja zapewnia obsługę sekretariatu. W posiedzeniach grupy i jej grup roboczych mogą uczestniczyć inni urzędnicy Komisji, zainteresowani jej pracami.
6.
Obrady grupy dotyczą opinii, o które wnosi Komisja, lub opinii, które grupa wydaje z własnej inicjatywy. Obrady grupy nie kończą się głosowaniem.
7.
Komisja publikuje wszystkie odpowiednie dokumenty albo w rejestrze albo za pomocą linku - wskazanego w wymienionym rejestrze - do specjalnej strony internetowej. Wyjątki od opublikowania są możliwe, jeżeli ujawnienie dokumentu naruszyłoby ochronę interesu publicznego lub prywatnego określonego w art. 4 rozporządzenia (WE) nr 1049/2001 Parlamentu Europejskiego i Rady(4).
8.
Członkowie grupy i ich przedstawiciele oraz zaproszeni eksperci i obserwatorzy podlegają wymogom zachowania tajemnicy zawodowej określonym w Traktatach i ich przepisach wykonawczych, a także przestrzegają przepisów Komisji dotyczących bezpieczeństwa w zakresie ochrony informacji niejawnych UE, określonych w załączniku do decyzji Komisji 2001/844/WE, EWWiS, Euratom z dnia 29 listopada 2001 r. zmieniającej jej regulamin wewnętrzny(5). W przypadku nieprzestrzegania przez nich powyższych zobowiązań Komisja może zastosować wszelkie właściwe środki.
Artykuł  6

Koszty posiedzeń i skutki finansowe

1.
Osoby uczestniczące w pracach grupy nie otrzymują wynagrodzenia za świadczone usługi.
2.
Wydatki na podróże służbowe i koszty utrzymania ponoszone przez przedstawicieli członków uczestniczących w pracach grupy są zwracane przez Komisję zgodnie z przepisami obowiązującymi w Komisji. Wydatki na podróże służbowe i koszty utrzymania ponoszone przez obserwatorów i zaproszonych ekspertów uczestniczących w pracach grupy są także zwracane.
3.
Zwrot kosztów odbywa się w granicach dostępnych środków przyznanych w ramach rocznej procedury przydziału zasobów.
Artykuł  7

Wejście w życie

Niniejsza decyzja wchodzi w życie z dniem jej opublikowania w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Sporządzono w Brukseli dnia 31 maja 2012 r.

W imieniu Komisji

José Manuel BARROSO

Przewodniczący

______

(1) COM(2011) 144 wersja ostateczna.

(2) Dz.U. L 8 z 12.1.2001, s. 1.

(3) Członkowie, którzy nie życzą sobie, aby ujawniono ich nazwisko, mogą złożyć wniosek o wyłączenie ich z powyższej zasady. Wniosek o nieujawnianie nazwiska członka grupy ekspertów uznaje się za uzasadniony, w przypadku gdy opublikowanie nazwiska mogłoby zagrozić jego bezpieczeństwu lub nietykalności osobistej, bądź stanowić nieuzasadnione naruszenie prywatności.

(4) Dz.U. L 145 z 31.5.2001, s. 43.

(5) Dz.U. L 317 z 3.12.2001, s. 1.

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2012.142.47

Rodzaj: Decyzja
Tytuł: Decyzja 2012/286/UE w sprawie utworzenia grupy ekspertów ds. ochrony transportu lądowego
Data aktu: 31/05/2012
Data ogłoszenia: 01/06/2012
Data wejścia w życie: 01/06/2012