Rozporządzenie 225/2011 zmieniające rozporządzenie Komisji (WE) nr 1277/2005 ustanawiające przepisy wykonawcze dotyczące rozporządzenia (WE) nr 273/2004 Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie prekursorów narkotykowych i rozporządzenia Rady (WE) nr 111/2005 określającego zasady nadzorowania handlu prekursorami narkotyków pomiędzy Wspólnotą a państwami trzecimi

ROZPORZĄDZENIE KOMISJI (UE) NR 225/2011
z dnia 7 marca 2011 r.
zmieniające rozporządzenie Komisji (WE) nr 1277/2005 ustanawiające przepisy wykonawcze dotyczące rozporządzenia (WE) nr 273/2004 Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie prekursorów narkotykowych i rozporządzenia Rady (WE) nr 111/2005 określającego zasady nadzorowania handlu prekursorami narkotyków pomiędzy Wspólnotą a państwami trzecimi

KOMISJA EUROPEJSKA,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,

uwzględniając rozporządzenie Rady (WE) nr 111/2005 z dnia 22 grudnia 2004 r. określające zasady nadzorowania handlu prekursorami narkotyków pomiędzy Wspólnotą a państwami trzecimi(1), w szczególności jego art. 11 ust. 1 i art. 12 ust. 1 akapit trzeci,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Rozporządzenie Komisji (WE) nr 1277/2005(2) określa, czy przy wywozie prekursorów narkotyków ze Wspólnoty wymagane są szczególne środki monitorowania. W załączniku IV do tego rozporządzenia wymienione są - dla każdej z substancji sklasyfikowanych w kategorii 2 i 3 załącznika do rozporządzenia (WE) nr 111/2005 - państwa, w których przypadku wymagane jest powiadomienie przed wywozem. Wykazy obejmują państwa trzecie, które zażądały otrzymywania powiadomień przed wywozem zgodnie z art. 12 ust. 10 Konwencji Narodów Zjednoczonych o zwalczaniu nielegalnego obrotu środkami odurzającymi i substancjami psychotropowymi z 1988 r.

(2) Na swoim drugim posiedzeniu w dniu 8 marca 2010 r. Komisja Narodów Zjednoczonych ds. Środków Odurzających postanowiła włączyć kwas fenylooctowy do tabeli I Konwencji Narodów Zjednoczonych o zwalczaniu nielegalnego obrotu środkami odurzającymi i substancjami psychotropowymi z 1988 r. Artykuł 12 ust. 10 tej Konwencji stanowi, że każda Strona, z której terytorium ma nastąpić wywóz substancji wymienionej w tabeli I, zapewni, aby przed dokonaniem takiego wywozu jej właściwe organy przekazały właściwym organom kraju przywozu informacje na temat przesyłki wywozowej.

(3) Po podjęciu decyzji o włączeniu kwasu fenylooctowego do tabeli I wspomnianej konwencji Narodów Zjednoczonych, konieczna jest zmiana załącznika IV do rozporządzenia (WE) nr 1277/2005 w celu zapewnienia, aby dla wszystkich wywozów kwasu fenylooctowego z Unii Europejskiej przekazywane były powiadomienia przed wywozem.

(4) W załączniku IV do rozporządzenia (WE) nr 1277/2005 nie są wymienione wszystkie państwa trzecie, które wraz z wejściem w życie rozporządzenia Komisji (WE) nr 297/2009(3) zażądały otrzymywania powiadomień przed wywozem dla niektórych substancji sklasyfikowanych w kategorii 2 i 3. Takie żądanie zgłosiły Afganistan, Australia i Ghana i w związku z tym państwa te należy uwzględnić w treści tego załącznika.

(5) Należy zatem odpowiednio zmienić rozporządzenie (WE) nr 1277/2005.

(6) Środki przewidziane w niniejszym rozporządzeniu są zgodne z opinią komitetu ustanowionego na mocy art. 30 ust. 1 rozporządzenia (WE) nr 111/2005,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł  1

Załącznik IV do rozporządzenia (WE) nr 1277/2005 zastępuje się tekstem załącznika do niniejszego rozporządzenia.

Artykuł  2

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie dwudziestego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich państwach członkowskich.

Sporządzono w Brukseli dnia 7 marca 2011 r.
W imieniu Komisji
José Manuel BARROSO
Przewodniczący

______

(1) Dz.U. L 22 z 26.1.2005, s. 1.

(2) Dz.U. L 202 z 3.8.2005, s. 7.

(3) Dz.U. L 95 z 9.4.2009, s. 13.

ZAŁĄCZNIK 

"ZAŁĄCZNIK IV

1. Wykaz państw, o których mowa w art. 20, w których przypadku wymagane jest powiadomienie przed wywozem przy wywozie substancji sklasyfikowanych w kategorii 2 załącznika do rozporządzenia (WE) nr 111/2005

Substancja Państwo przeznaczenia
Bezwodnik octowy Każde państwo trzecie
Nadmanganian potasu
Kwas fenylooctowy
Kwas antranilowy Afganistan Malezja
Australia Maledywy
Antigua i Barbuda Meksyk
Benin Nigeria
Boliwia Oman
Brazylia Paragwaj
Kanada Peru
Kajmany Filipiny
Chile Republika Mołdowy
Kolumbia Federacja Rosyjska
Kostaryka Arabia Saudyjska
Republika Dominikańska Republika Południowej Afryki
Ekwador Tadżykistan
Etiopia Turcja
Ghana Zjednoczone Emiraty Arabskie
Haiti Zjednoczona Republika Tanzanii
Indie Wenezuela
Indonezja
Jordania
Kazachstan
Liban
Madagaskar
Piperydyna Afganistan Malezja
Australia Maledywy
Antigua i Barbuda Meksyk
Benin Nigeria
Boliwia Oman
Brazylia Paragwaj
Kanada Peru
Kajmany Filipiny
Chile Republika Mołdowy
Kolumbia Federacja Rosyjska
Kostaryka Arabia Saudyjska
Republika Dominikańska Tadżykistan
Ekwador Turcja
Etiopia Zjednoczone Emiraty Arabskie
Ghana Zjednoczona Republika Tanzanii
Haiti Stany Zjednoczone Ameryki:
Indie Wenezuela
Indonezja
Jordania
Kazachstan
Liban
Madagaskar

2. Wykaz państw, o których mowa w art. 20 i 22, w przypadku których wymagane jest powiadomienie przed wywozem oraz zezwolenie na wywóz przy wywozie substancji sklasyfikowanych w kategorii 3 załącznika do rozporządzenia (WE) nr 111/2005

Substancja Państwo przeznaczenia
Keton metylowo-etylowy (MEK)(1) Afganistan Liban
Toluen(1) Australia Madagaskar
Aceton(1) Antigua i Barbuda Malezja
Eter etylowy(1) Argentyna Maledywy
Benin Meksyk
Boliwia Nigeria
Brazylia Oman
Kanada Pakistan
Kajmany Paragwaj
Chile Peru
Kolumbia Filipiny
Kostaryka Republika Mołdowy
Republika Dominikańska Republika Korei
Ekwador Federacja Rosyjska
Egipt Arabia Saudyjska
Salwador Tadżykistan
Etiopia Turcja
Ghana Zjednoczone Emiraty Arabskie
Gwatemala Zjednoczona Republika Tanzanii
Haiti Urugwaj
Honduras Wenezuela
Indie
Jordania
Kazachstan
Kwas chlorowodorowy Boliwia Peru
Kwas siarkowy Chile Turcja
Kolumbia Wenezuela
Ekwador
(1) Zawiera sole tych substancji w każdym przypadku, gdy istnienie takich soli jest możliwe."

Zmiany w prawie

Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Na zwolnieniu w jednej pracy, w drugiej - w pełni sił i... płacy

Przebywanie na zwolnieniu lekarskim w jednej pracy nie wykluczy już możliwości wykonywania pracy i pobierania za nią wynagrodzenia w innej firmie czy firmach. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało właśnie projekt ustawy, który ma wprowadzić też m.in. definicję pracy zarobkowej - nie będzie nią podpisanie w czasie choroby firmowych dokumentów i nie spowoduje to utraty świadczeń. Zwolnienie lekarskie będzie mogło przewidywać miejsce pobytu w innym państwie. To rewolucyjne zmiany. Zdaniem prawników, te propozycje mają sens, nawet jeśli znajdą się tacy, którzy będą chcieli nadużywać nowych przepisów.

Beata Dązbłaż 29.10.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2011.61.2

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Rozporządzenie 225/2011 zmieniające rozporządzenie Komisji (WE) nr 1277/2005 ustanawiające przepisy wykonawcze dotyczące rozporządzenia (WE) nr 273/2004 Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie prekursorów narkotykowych i rozporządzenia Rady (WE) nr 111/2005 określającego zasady nadzorowania handlu prekursorami narkotyków pomiędzy Wspólnotą a państwami trzecimi
Data aktu: 07/03/2011
Data ogłoszenia: 08/03/2011
Data wejścia w życie: 28/03/2011