Decyzja EBC/2010/29 (2011/67/UE) w sprawie emisji banknotów euro (wersja przekształcona)

DECYZJA EUROPEJSKIEGO BANKU CENTRALNEGO
z dnia 13 grudnia 2010 r.
w sprawie emisji banknotów euro

(wersja przekształcona)

(EBC/2010/29)

(2011/67/UE)

(Dz.U.UE L z dnia 9 lutego 2011 r.)

RADA PREZESÓW EUROPEJSKIEGO BANKU CENTRALNEGO,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej, w szczególności jego art. 128 ust. 1,

uwzględniając Statut Europejskiego Systemu Banków Centralnych i Europejskiego Banku Centralnego (zwany dalej "Statutem ESBC"), w szczególności jego art. 16,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Artykuł 128 ust. 1 Traktatu oraz art. 16 Statutu ESBC stanowią, że Rada Prezesów Europejskiego Banku Centralnego (EBC) ma wyłączne prawo wydawania upoważnienia do emisji banknotów euro w Unii. Na podstawie powyższych przepisów EBC oraz krajowe banki centralne (KBC) mają prawo do emisji banknotów euro będących jedynym legalnym środkiem płatniczym w państwach członkowskich, których walutą jest euro. Prawo Unii przewiduje system wielości emitentów banknotów. Banknoty euro są emitowane przez EBC oraz KBC.

(2) Zgodnie z art. 10 rozporządzenia Rady (WE) nr 974/98 z dnia 3 maja 1998 r. w sprawie wprowadzenia euro 1  od dnia 1 stycznia 2002 r. EBC i KBC wprowadzają do obiegu banknoty denominowane w euro. Banknoty euro są nośnikiem tej samej wspólnej waluty i podlegają jednemu systemowi prawnemu.

(3) Emisja banknotów euro nie musi podlegać ograniczeniom ilościowym lub innym ograniczeniom, gdyż wprowadzanie banknotów do obiegu jest procesem stymulowanym przez popyt.

(4) Decyzja EBC/2003/4 z dnia 20 marca 2003 r. w sprawie nominałów, specyfikacji, odtworzenia, wymiany i wycofania banknotów euro 2  zawiera wspólne zasady dotyczące banknotów euro. EBC ustanowił wspólne specyfikacje techniczne banknotów euro oraz środki kontroli jakości w celu zapewnienia zgodności banknotów euro z tymi specyfikacjami. W rezultacie wszystkie banknoty euro mają taki sam wygląd i poziom jakości, a banknoty o tym samym nominale nie różnią się od siebie.

(5) Banknoty euro powinny podlegać takim samym wymaganiom dotyczącym ich akceptacji i przetwarzania przez członków Eurosystemu, niezależnie od tego, kto wprowadził je do obiegu. Praktyka odprowadzania banknotów denominowanych w krajowych jednostkach monetarnych do emitującego banku centralnego nie ma zastosowania do banknotów euro. System emisji banknotów euro oparty jest na zasadzie nieodprowadzania banknotów euro.

(6) Zgodnie z art. 29 ust. 1 Statutu ESBC każdemu bankowi centralnemu będącemu członkiem Europejskiego Systemu Banków Centralnych przypisuje się wagę w kluczu subskrypcji kapitału EBC określonym w decyzji EBC/2008/23 z dnia 12 grudnia 2008 r. dotyczącej procentowego udziału krajowych banków centralnych w kluczu subskrypcji kapitału Europejskiego Banku Centralnego 3 ; waga ta opiera się na liczbie ludności i produkcie krajowym brutto danego państwa członkowskiego i reguluje kwestie wkładu do kapitału EBC, przekazania rezerw walutowych KBC do EBC, podziału dochodu pieniężnego KBC oraz podziału zysków i udziału w stratach EBC.

(7) Banknoty euro są prawnym środkiem płatniczym we wszystkich państwach członkowskich, których walutą jest euro, znajdują się w swobodnym obiegu w strefie euro, są powtórnie emitowane przez członków Eurosystemu, a także mogą być przechowywane lub wykorzystywane poza strefą euro. Członkom Eurosystemu przypisuje się zobowiązania z tytułu emisji całkowitej wartości banknotów euro w obiegu zgodnie z obiektywnym kryterium, którym jest udział danego KBC w opłaconym kapitale EBC. Udział ten wynika z proporcjonalnego zastosowania do KBC klucza kapitałowego, o którym mowa w art. 29 ust. 1 Statutu ESBC. Ponieważ kryterium to nie ma zastosowania do EBC, udział procentowy banknotów euro, jakie zostaną wyemitowane przez EBC, ustala Rada Prezesów.

(8) Na mocy art. 9 ust. 2 i art. 12 ust. 1 Statutu ESBC ustanawiających zasadę decentralizacji działania Eurosystemu, zadanie wprowadzenia do obiegu i wycofania z obiegu wszystkich banknotów euro, włącznie z tymi, które zostały wyemitowane przez EBC, powierza się KBC. Zgodnie z tą zasadą KBC prowadzą również materialną obsługę banknotów euro.

(9) Różnica między wartością banknotów euro przydzielonych danemu KBC zgodnie z kluczem przydziału banknotów a wartością banknotów euro, jaką ten KBC wprowadzi do obiegu, powinna stanowić podstawę sald w ramach Eurosystemu. EBC nie wprowadza banknotów euro do obiegu, w związku z czym EBC powinny przysługiwać względem KBC należności w ramach Eurosystemu na wartość równą udziałowi banknotów euro, jakie emituje. Oprocentowanie takich sald w ramach Eurosystemu ma wpływ na pozycje dochodów KBC, w związku z czym jest przedmiotem decyzji EBC/2010/23 z dnia 25 listopada 2010 r. w sprawie w sprawie podziału dochodów pieniężnych krajowych banków centralnych państw członkowskich, których walutą jest euro 4 , zgodnie z art. 32 Statutu ESBC.

(10) Zgodnie z art. 1 decyzji Rady 2010/416/WE z dnia 13 lipca 2010 r., zgodnie z art. 140 ust. 2 Traktatu w sprawie przyjęcia przez Estonię euro w dniu 1 stycznia 2011 r. 5  Estonia spełnia warunki konieczne do przyjęcia euro, a derogacja przysługująca jej na podstawie art. 4 Aktu przystąpienia z 2003 r. 6  zostaje uchylona ze skutkiem od dnia 1 stycznia 2011 r.

(11) Zważywszy, że Estonia przyjmie euro z dniem 1 stycznia 2011 r., decyzja EBC/2001/15 z dnia 6 grudnia 2001 r. w sprawie emisji banknotów euro 7  wymaga zmiany w zakresie ustalenia klucza przydziału banknotów obowiązującego od dnia 1 stycznia 2011 r. Ponieważ decyzja EBC/2001/15 była już kilkukrotnie zmieniana, z uwagi na wymogi jasności i przejrzystości konieczne jest sporządzenie jej przekształconej wersji,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł  1

Definicje

Użyte w niniejszej decyzji określenia oznaczają:

a)
"KBC" - krajowe banki centralne państw członkowskich, których walutą jest euro;
b)
"banknoty euro" - banknoty zgodne z wymaganiami decyzji EBC/2003/4 i specyfikacjami technicznymi ustanowionymi przez Radę Prezesów;
c)
"klucz subskrybowanego kapitału" - udziały KBC (wyrażone w wartościach procentowych) w subskrybowanym kapitale EBC, ustalone w wyniku zastosowania do KBC wag w kluczu, o którym mowa w art. 29 ust. 1 Statutu ESBC, w odniesieniu do odpowiedniego roku obrachunkowego;
d) 8
 "klucz przydziału banknotów" - wartości procentowe, które wynikają z uwzględnienia udziału EBC w całkowitej emisji banknotów euro i zastosowania do udziału KBC w takiej całkowitej emisji klucza subskrybowanego kapitału (w zaokrągleniu do najbliższej wielokrotności 0,0005 punktu procentowego). W przypadku gdy wyliczone wielkości nie sumują się do 100 %, różnicę wyrównuje się (i) jeżeli suma jest niższa niż 100 % - poprzez dodanie 0,0005 punktu procentowego do najniższych udziałów procentowych w porządku rosnącym, aż do osiągnięcia dokładnie 100 %; oraz (ii) jeżeli suma jest wyższa niż 100 % poprzez odjęcie 0,0005 punktu procentowego od najwyższych udziałów procentowych w porządku malejącym, aż do osiągnięcia dokładnie 100 %. Załącznik I do niniejszej decyzji określa klucz przydziału banknotów mający zastosowanie od dnia 1 stycznia 2024 r.
Artykuł  2

Emisja banknotów euro

Banknoty euro są emitowane przez EBC oraz KBC.

Artykuł  3

Obowiązki emitentów

1. 
KBC wprowadzają do obiegu i wycofują z obiegu banknoty euro i prowadzą materialną obsługę wszystkich banknotów euro, włącznie z tymi, które zostały wyemitowane przez EBC.
2. 
Na wniosek posiadacza KBC akceptują wymianę wszelkich banknotów euro na banknoty euro tej samej wartości lub, w przypadku posiadaczy rachunków, uznają rachunek posiadacza prowadzony w KBC, który otrzymał banknoty.
3. 
KBC traktują zaakceptowane przez siebie banknoty euro jako zobowiązania i postępują z nimi w identyczny sposób.
4. 
KBC nie przekazują zaakceptowanych przez siebie banknotów euro innym KBC i przechowują takie banknoty euro w celu ich ponownej emisji. W drodze wyjątku i zgodnie z zasadami ustanowionymi przez Radę Prezesów EBC:
a)
banknoty euro ze skazami, uszkodzone, podarte lub wycofane z obiegu mogą zostać zniszczone przez KBC, który je przyjął;
b)
banknoty euro będące w posiadaniu KBC mogą być do celów logistycznych redystrybuowane w ilościach hurtowych w ramach Eurosystemu.
Artykuł  4

Przydział banknotów euro w ramach Eurosystemu

1. 
Całkowita wartość wprowadzonych do obiegu banknotów euro jest przydzielana członkom Eurosystemu w drodze zastosowania klucza przydziału banknotów.
2. 
Różnica między wartością banknotów euro przydzielonych danemu KBC zgodnie z kluczem przydziału banknotów a wartością banknotów euro, jaką ten KBC wprowadzi do obiegu, stanowi podstawę sald w ramach Eurosystemu. EBC przysługują względem KBC należności w ramach Eurosystemu proporcjonalne do udziałów poszczególnych KBC w kluczu subskrybowanego kapitału, w wysokości równowartości banknotów euro emitowanych przez EBC.
Artykuł  5

Uchylenie obowiązujących przepisów

Uchyla się decyzję EBC/2001/15. Odniesienia do uchylonej decyzji należy rozumieć jako odniesienia do niniejszej decyzji.

Artykuł  6

Wejście w życie

Niniejsza decyzja wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2011 r.

Sporządzono we Frankfurcie nad Menem dnia 13 grudnia 2010 r.
Jean-Claude TRICHET
Prezes EBC

app()ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK  I  9

KLUCZ PRZYDZIAŁU BANKNOTÓW OBOWIĄZUJĄCY OD DNIA 1 STYCZNIA 2024 r.

Europejski Bank Centralny 8,0000 %
Nationale Bank van Belgiê/Banque Nationale de Belgique 3,3760 %
Deutsche Bundesbank 24,4995 %
Eesti Pank 0,2740 %
Banc Ceannais na hÉireann/Central Bank of Ireland 2,0040 %
Bank of Greece 2,0785 %
Banco de España 10,8790 %
Banque de France 18,4045 %
Hrvatska narodna banka 0,7120%
Banca d'Italia 14,7385 %
Central Bank of Cyprus 0,2025 %
Latvijas Banka 0,3565 %
Lietuvos bankas 0,5430 %
Banque centrale du Luxembourg 0,3350 %
Bank Centrali ta' Malta/Central Bank of Malta 0,1190%
De Nederlandsche Bank 5,4350 %
Oesterreichische Nationalbank 2,7200%
Banco de Portugal 2,1395 %
Banka Slovenije 0,4545 %
Národná banka Slovenska 1,0580 %
Suomen Pankki 1,6710%
OGÓŁEM 100,0000 %

ZAŁĄCZNIK  II 

DECYZJA UCHYLONA ORAZ DECYZJE JĄ ZMIENIAJĄCE

Decyzja EBC/2001/15 Dz.U. L 337 z 20.12.2001, s. 52
Decyzja EBC/2003/23 Dz.U. L 9 z 15.1.2004, s. 40
Decyzja EBC/2004/9 Dz.U. L 205 z 9.6.2004, s. 17
Decyzja EBC/2006/25 Dz.U. L 24 z 31.1.2007, s. 13
Decyzja EBC/2007/19 Dz.U. L 1 z 4.1.2008, s. 7
Decyzja EBC/2008/26 Dz.U. L 21 z 24.1.2009, s. 75
1 Dz.U. L 139 z 11.5.1998, s. 1.
2 Dz.U. L 78 z 25.3.2003, s. 16.
3 Dz.U. L 21 z 24.1.2009, s. 66.
4 Dotychczas nieopublikowana w Dzienniku Urzędowym.
5 Dz.U. L 196 z 28.7.2010, s. 24.
6 Akt dotyczący warunków przystąpienia Republiki Czeskiej, Republiki Estońskiej, Republiki Cypryjskiej, Republiki Łotewskiej, Republiki Litewskiej, Republiki Węgierskiej, Republiki Malty, Rzeczypospolitej Polskiej, Republiki Słowenii i Republiki Słowacji oraz dostosowań w Traktatach stanowiących podstawę Unii Europejskiej (Dz.U. L 236 z 23.9.2003, s. 33).
7 Dz.U. L 337 z 20.12.2001, s. 52.
8 Art. 1 lit. d):

- zmieniona przez art. 1 ust. 1 decyzji nr EBC/2013/16 (2013/358/UE) z dnia 21 czerwca 2013 r. (Dz.U.UE.L.13.187.13) zmieniającej nin. decyzję z dniem 1 lipca 2013 r.

- zmieniona przez art. 1 ust. 1 decyzji nr EBC/2013/27 (2014/29/UE) z dnia 29 sierpnia 2013 r. (Dz.U.UE.L.2014.16.51) zmieniającej nin. decyzję z dniem 1 stycznia 2014 r.

- zmieniony przez art. 1 pkt 1 decyzji nr EBC/2014/49 ((UE) 2015/286) z dnia 27 listopada 2014 r. (Dz.U.UE.L.2015.50.42) zmieniającej nin. decyzję z dniem 1 stycznia 2015 r.

- zmieniony przez art. 1 pkt 1 decyzji nr EBC/2018/31 (UE) 2019/47)) z dnia 29 listopada 2018 r. (Dz.U.UE.L.2019.9.194) zmieniającej nin. decyzję z dniem 1 stycznia 2019 r.

- zmieniony przez art. 1 ust. 1 decyzji nr EBC/2020/7 (141/2020) z dnia 22 stycznia 2020 r. (Dz.U.UE.L.2020.27I.21) zmieniającej nin. decyzję z dniem 1 lutego 2020 r.

- zmieniony przez art. 1 pkt 1 decyzji nr EBC/2022/46 (2022/2546) z dnia 16 grudnia 2022 r. (Dz.U.UE.L.2022.328.136) zmieniającej nin. decyzję z dniem 1 stycznia 2023 r.

- zmieniony przez art. 1 pkt 1 decyzji nr EBC/2023/35 (2023/2815) z dnia 7 grudnia 2023 r. (Dz.U.UE.L.2023.2815) zmieniającej nin. decyzję z dniem 1 stycznia 2024 r.

9 Załącznik I:

- zmieniony przez art. 1 ust. 2 decyzji nr EBC/2013/16 (2013/358/UE) z dnia 21 czerwca 2013 r. (Dz.U.UE.L.13.187.13) zmieniającej nin. decyzję z dniem 1 lipca 2013 r.

- zmieniony przez art. 1 ust. 2 decyzji nr EBC/2013/27 (2014/29/UE) z dnia 29 sierpnia 2013 r. (Dz.U.UE.L.2014.16.51) zmieniającej nin. decyzję z dniem 1 stycznia 2014 r.

- zmieniony przez art. 1 pkt 2 decyzji nr EBC/2014/49 ((UE) 2015/286) z dnia 27 listopada 2014 r. (Dz.U.UE.L.2015.50.42) zmieniającej nin. decyzję z dniem 1 stycznia 2015 r.

- zmieniony przez art. 1 pkt 2 decyzji nr EBC/2018/31 (UE) 2019/47)) z dnia 29 listopada 2018 r. (Dz.U.UE.L.2019.9.194) zmieniającej nin. decyzję z dniem 1 stycznia 2019 r.

- zmieniony przez art. 1 ust. 2 decyzji nr EBC/2020/7 (141/2020) z dnia 22 stycznia 2020 r. (Dz.U.UE.L.2020.27I.21) zmieniającej nin. decyzję z dniem 1 lutego 2020 r.

- zmieniony przez art. 1 pkt 2 decyzji nr EBC/2022/46 (2022/2546) z dnia 16 grudnia 2022 r. (Dz.U.UE.L.2022.328.136) zmieniającej nin. decyzję z dniem 1 stycznia 2023 r.

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2011.35.26

Rodzaj: Decyzja
Tytuł: Decyzja EBC/2010/29 (2011/67/UE) w sprawie emisji banknotów euro (wersja przekształcona)
Data aktu: 13/12/2010
Data ogłoszenia: 09/02/2011
Data wejścia w życie: 01/01/2011