Rozporządzenie wykonawcze 871/2011 w sprawie zakończenia przeglądu wygaśnięcia i częściowego przeglądu okresowego środków antydumpingowych w zakresie przywozu niektórych zamknięć włazów pochodzących z Chińskiej Republiki Ludowej oraz uchylenia tych środków

ROZPORZĄDZENIE WYKONAWCZE RADY (UE) NR 871/2011
z dnia 26 sierpnia 2011 r.
w sprawie zakończenia przeglądu wygaśnięcia i częściowego przeglądu okresowego środków antydumpingowych w zakresie przywozu niektórych zamknięć włazów pochodzących z Chińskiej Republiki Ludowej oraz uchylenia tych środków

RADA UNII EUROPEJSKIEJ,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,

uwzględniając rozporządzenie Rady (WE) nr 1225/2009 z dnia 30 listopada 2009 r. w sprawie ochrony przed przywozem produktów po cenach dumpingowych z krajów niebędących członkami Wspólnoty Europejskiej(1) ("rozporządzenie podstawowe"), w szczególności jego art. 9 i art. 11 ust. 2, 3, 5 i 6,

uwzględniając wniosek przedstawiony przez Komisję Europejską ("Komisja") po konsultacji z Komitetem Doradczym,

a także mając na uwadze, co następuje:

1. PROCEDURA

1.1. Obowiązujące środki

(1) W wyniku dochodzenia antydumpingowego przeprowadzonego na podstawie art. 5 rozporządzenia podstawowego Rada nałożyła, rozporządzeniem (WE) nr 1212/2005(2), ostateczne cło antydumpingowe na przywóz niektórych zamknięć włazów pochodzących z Chińskiej Republiki Ludowej. Rozporządzenie to zostało ostatnio zmienione rozporządzeniem (WE) nr 500/2009(3).

(2) Indywidualne stawki cła wynosiły od 0 % do 37,9 % w zależności od producenta produktu objętego postępowaniem, a cło rezydualne określono na poziomie 47,8 %.

1.2. Wniosek o dokonanie przeglądu

(3) Po opublikowaniu zawiadomienia o zbliżającym się wygaśnięciu niektórych środków antydumpingowych stosowanych względem przywozu niektórych zamknięć włazów pochodzących z Chińskiej Republiki Ludowej(4) Komisja otrzymała w dniu 25 marca 2010 r. wniosek o dokonanie przeglądu na podstawie art. 11 ust. 3 rozporządzenia podstawowego oraz w dniu 29 kwietnia 2010 r. kolejny wniosek o dokonanie przeglądu na podstawie art. 11 ust. 2 rozporządzenia podstawowego.

(4) Wniosek na podstawie art. 11. ust. 2 rozporządzenia podstawowego został złożony przez Eurofonte w imieniu siedmiu jej członków oraz przez Fundiciones de Odena ("wnioskodawcy") w imieniu producentów reprezentujących znaczną część, w tym przypadku powyżej 25 %, całkowitej unijnej produkcji niektórych zamknięć włazów.

(5) Wniosek zawierał dowody prima facie wskazujące, że w związku z wygaśnięciem środków istnieje prawdopodobieństwo kontynuacji lub ponownego wystąpienia dumpingu i szkody dla przemysłu unijnego.

(6) Wniosek na podstawie art. 11 ust. 3 rozporządzenia podstawowego został złożony przez Shandong Lulong Group Co. Ltd., producenta eksportującego z Chińskiej Republiki Ludowej. Wniosek ten był ograniczony w swoim zakresie do zbadania dumpingu w odniesieniu do Shandong Lulong Group Co. Ltd.

1.3. Wszczęcie postępowania

(7) W związku z powyższym, po konsultacji z Komitetem Doradczym, Komisja opublikowała w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej(5)zawiadomienie o wszczęciu przeglądu wygaśnięcia środków obowiązujących względem przywozu niektórych zamknięć włazów obecnie objętych kodami CN 7325 10 50, 7325 10 92, ex 7325 10 99 (kod TARIC 7325 10 99 10) oraz ex 7325 99 10 (kod TARIC 7325 99 10 10), pochodzących z Chińskiej Republiki Ludowej.

(8) Komisja oficjalnie powiadomiła producentów eksportujących, importerów objętych postępowaniem, przedstawicieli Chińskiej Republiki Ludowej, reprezentatywnych użytkowników i producentów unijnych o wszczęciu dochodzenia dotyczącego przeglądu wygaśnięcia. Zainteresowanym stronom umożliwiono przedstawienie opinii na piśmie oraz złożenie wniosku o przesłuchanie w terminie określonym w zawiadomieniu o wszczęciu.

(9) Komisja opublikowała również w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskie(6)zawiadomienie o wszczęciu częściowego przeglądu okresowego środków antydumpingowych, o których mowa w motywie 7, ograniczonego w swoim zakresie do zbadania dumpingu w odniesieniu do Shandong Lulong Group Co. Ltd.

2. WYCOFANIE WNIOSKU O PRZEGLĄD WYGAŚNIĘCIA

(10) Skierowanym do Komisji pismem z dnia 9 czerwca 2011 r. wnioskodawcy oficjalnie wycofali wniosek. We wspomnianym piśmie wnioskodawcy twierdzili, że ze względu na zmienność stosownych parametrów ekonomicznych nie można wykluczyć wystąpienia w przyszłości dumpingu wyrządzającego szkodę. W tych okolicznościach uznają, iż wzrost przywozu z Chin mógłby osłabić rentowność przemysłu unijnego oraz, co za tym idzie, Komisja powinna ich zdaniem aktywnie monitorować przywóz produktu objętego postępowaniem i być gotowa na otwarcie nowego postępowania w krótkim czasie.

(11) Komisja przyznaje, że sytuacja na rynku zamknięć włazów w ostatnim roku ulegała znaczącym zmianom, w szczególności ze względu na niedawny kryzys gospodarczy, który wywarł duży wpływ na przemysł budowlany i doprowadził do cięć w wydatkach publicznych na projekty związane z infrastrukturą. Spowodowało to ogólny spadek popytu, również na przywóz niektórych zamknięć włazów. Ponieważ nie wiadomo, jak będzie wyglądał rynek w perspektywie krótko-i średnioterminowej, nie można całkowicie wykluczyć ponownego wystąpienia dumpingu wyrządzającego szkodę. Uznaje się zatem za właściwe monitorowanie przywozu produktu objętego postępowaniem pochodzącego z Chińskiej Republiki Ludowej. Okres monitorowania nie powinien przekroczyć 24 miesięcy od daty publikacji decyzji w sprawie zakończenia niniejszego postępowania. Komisja nie wyklucza ponadto wszczęcia nowego dochodzenia dotyczącego tego samego produktu, jeżeli i kiedy dostarczone zostaną informacje wskazujące na istnienie dumpingu wyrządzającego szkodę, zgodnie z wymaganiami określonymi w rozporządzeniu podstawowym.

(12) Zgodnie z art. 9 ust. 1 i art. 11 ust. 2 rozporządzenia podstawowego w przypadku wycofania wniosku o dokonanie przeglądu postępowanie może zostać zakończone, chyba że byłoby to sprzeczne z interesem Unii.

(13) Uznano, że obecne postępowanie powinno zostać zakończone, ponieważ dochodzenie nie ujawniło żadnych okoliczności wskazujących, iż takie zakończenie byłoby sprzeczne z interesem Unii. Zainteresowane strony zostały odpowiednio poinformowane i umożliwiono im przedstawienie uwag. Nie otrzymano jednak uwag, które mogłyby doprowadzić do innego wniosku.

(14) Stwierdzono zatem, że należy zakończyć postępowanie w sprawie przeglądu wygaśnięcia środków antydumpingowych dotyczących przywozu niektórych zamknięć włazów pochodzących z Chińskiej Republiki Ludowej oraz uchylić obowiązujące środki.

(15) W rezultacie stwierdzono ponadto, że należy również zakończyć częściowy przegląd okresowy ograniczony w swoim zakresie do zbadania dumpingu w odniesieniu do Shandong Lulong Group Co. Ltd.,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł  1

Przegląd wygaśnięcia i częściowy przegląd okresowy środków antydumpingowych dotyczących przywozu zamknięć włazów z żeliwa nieciągliwego i żeliwa sferoidalnego stosowanych do przykrywania lub umożliwiania dostępu do systemów naziemnych lub podziemnych, i ich części, niezależnie od tego, czy są obrabiane, powlekane, malowane lub wyposażone w inne materiały, z wyłączeniem hydrantów przeciwpożarowych, obecnie objętych kodami CN 7325 10 50, 7325 10 92, ex 7325 10 99 (kod TARIC 7325 10 99 10) i ex 7325 99 10 (kod TARIC 7325 99 10 10) i pochodzących z Chińskiej Republiki Ludowej, zostają niniejszym zakończone, a środki te zostają uchylone.

Artykuł  2

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie następnego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich państwach członkowskich.

Sporządzono w Brukseli dnia 26 sierpnia 2011 r.

W imieniu Rady
M. DOWGIELEWICZ
Przewodniczący

______

(1) Dz.U. L 343 z 22.12.2009, s. 51.

(2) Dz.U. L 199 z 29.7.2005, s. 1.

(3) Dz.U. L 151 z 16.6.2009, s. 6.

(4) Dz.U. C 72 z 20.3.2010, s. 11.

(5) Dz.U. C 203 z 27.7.2010, s. 2.

(6) Dz.U. C 324 z 1.12.2010, s. 21.

Zmiany w prawie

Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Na zwolnieniu w jednej pracy, w drugiej - w pełni sił i... płacy

Przebywanie na zwolnieniu lekarskim w jednej pracy nie wykluczy już możliwości wykonywania pracy i pobierania za nią wynagrodzenia w innej firmie czy firmach. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało właśnie projekt ustawy, który ma wprowadzić też m.in. definicję pracy zarobkowej - nie będzie nią podpisanie w czasie choroby firmowych dokumentów i nie spowoduje to utraty świadczeń. Zwolnienie lekarskie będzie mogło przewidywać miejsce pobytu w innym państwie. To rewolucyjne zmiany. Zdaniem prawników, te propozycje mają sens, nawet jeśli znajdą się tacy, którzy będą chcieli nadużywać nowych przepisów.

Beata Dązbłaż 29.10.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2011.227.1

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Rozporządzenie wykonawcze 871/2011 w sprawie zakończenia przeglądu wygaśnięcia i częściowego przeglądu okresowego środków antydumpingowych w zakresie przywozu niektórych zamknięć włazów pochodzących z Chińskiej Republiki Ludowej oraz uchylenia tych środków
Data aktu: 26/08/2011
Data ogłoszenia: 02/09/2011