Wytyczne EBC/2010/1 (2010/154/UE) zmieniające wytyczne EBC/2000/7 w sprawie instrumentów i procedur polityki pieniężnej Eurosystemu

WYTYCZNE EUROPEJSKIEGO BANKU CENTRALNEGO
z dnia 4 marca 2010 r.
zmieniające wytyczne EBC/2000/7 w sprawie instrumentów i procedur polityki pieniężnej Eurosystemu

(EBC/2010/1)

(2010/154/UE)

(Dz.U.UE L z dnia 12 marca 2010 r.)

RADA PREZESÓW EUROPEJSKIEGO BANKU CENTRALNEGO,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej, w szczególności pierwsze tiret art. 127 ust. 2,

uwzględniając Statut Europejskiego Systemu Banków Centralnych oraz Europejskiego Banku Centralnego (zwany dalej "Statutem ESBC"), w szczególności art. 12 ust. 1 oraz art. 14 ust. 3 w związku z pierwszym tiret art. 3 ust. 1, art. 18 ust. 2 oraz pierwszym akapitem art. 20,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Osiągnięcie jednolitej polityki pieniężnej wymaga zdefiniowania instrumentów i procedur, które mają być stosowane przez Eurosystem składający się z krajowych banków centralnych (KBC) państw członkowskich, które przyjęły euro (zwanych dalej "uczestniczącymi państwami członkowskimi") oraz Europejskiego Banku Centralnego (EBC), tak, aby możliwa była realizacja polityki pieniężnej w jednolity sposób we wszystkich uczestniczących państwach członkowskich.

(2) Ostatnie wydarzenia na rynku papierów wartościowych zabezpieczonych aktywami spowodowały konieczność wprowadzenia zmian w ramowych zasadach oceny kredytowej w Eurosystemie (Eurosystem credit assessment framework - ECAF), których celem jest zapewnienie, że spełniony będzie wymóg Eurosystemu dotyczący wysokiej jakości kredytowej wszystkich zabezpieczeń kwalifikowanych. W szczególności konieczna jest zmiana wymogów ratingowych dla papierów wartościowych zabezpieczonych aktywami, wymaganych dla uznania ich za aktywa kwalifikowane w operacjach kredytowych Eurosystemu, w celu spełnienia wymogu określonego w art. 18 ust. 1 Statutu ESBC, zgodnie z którym wszystkie operacje kredytowe przeprowadzane z instytucjami kredytowymi oraz innymi uczestnikami rynku powinny być właściwie zabezpieczone z perspektywy polityki pieniężnej Eurosystemu. Ponadto wprowadzane zmiany mają stać się kolejnym krokiem w kierunku przywrócenia prawidłowego działania rynku papierów wartościowych zabezpieczonych aktywami.

(3) Dla wykonania decyzji Rady Prezesów EBC z dnia 22 października 2009 r. konieczne jest wprowadzenie zmian do wytycznych EBC/2000/7 z dnia 31 sierpnia 2000 r. w sprawie instrumentów i procedur polityki pieniężnej Eurosystemu(1),

PRZYJMUJE NINIEJSZE WYTYCZNE:

Artykuł  1

Zmiany w załączniku I do wytycznych EBC/2000/7

W punkcie 6.3.2, po pierwszym tiret pod nagłówkiem "Ocena przez instytucję ECAI" dodaje się tiret w brzmieniu:

"- Ocena papierów wartościowych zabezpieczonych aktywami przez instytucję ECAI: Dla papierów wartościowych zabezpieczonych aktywami emitowanych od dnia 1 marca 2010 r. Eurosystem wymaga przedstawienia co najmniej dwóch ocen jakości kredytowej nadanych danej emisji przez zaakceptowane instytucje ECAI. W celu ustalenia, czy papiery wartościowe zabezpieczone aktywami stanowią aktywa kwalifikowane stosuje się zasadę »drugiej oceny w kolejności« polegającą na tym, że minimalny wymóg jakości kredytowej dla papierów wartościowych zabezpieczonych aktywami musi spełniać nie tylko najlepsza, lecz również druga w kolejności ocena przez instytucję ECAI. W oparciu o tę zasadę, dla uznania danych papierów wartościowych za kwalifikowane Eurosystem wymaga, aby obie oceny kredytowe były w momencie nadania oceny na poziomie »AAA«/»Aaa«, a przez cały okres zapadalności papieru wartościowego na poziomie »jednego A«.

Od dnia 1 marca 2011 r. wszystkie papiery wartościowe zabezpieczone aktywami, niezależnie od daty ich emisji, muszą posiadać co najmniej dwie oceny kredytowe nadane danej emisji przez zaakceptowane instytucje ECAI, przy czym zasada drugiej oceny w kolejności musi być spełniona, aby papiery wartościowe nadal były uznawane za kwalifikowane.

W przypadku papierów wartościowych zabezpieczonych aktywami wyemitowanych przed dniem 1 marca 2010 r., którym nadana została tylko jedna ocena kredytowa, należy dodatkowo uzyskać drugą ocenę kredytową przed dniem 1 marca 2011 r. Dla papierów wartościowych zabezpieczonych aktywami wyemitowanych przed dniem 1 marca 2009 r., obie oceny kredytowe muszą być przyznane na poziomie co najmniej »jednego A« przez cały okres zapadalności papieru wartościowego. Dla papierów wartościowych zabezpieczonych aktywami wyemitowanych w okresie od 1 marca 2009 r. do 28 lutego 2010 r. pierwsza ocena kredytowa musi być przyznana na poziomie »AAA«/»Aaa« w momencie nadania oceny oraz na poziomie »jednego A« przez cały okres zapadalności papierów wartościowych, podczas gdy druga ocena kredytowa musi spełniać wymóg co najmniej »jednego A« zarówno w momencie nadania oceny(*), jak i przez cały okres zapadalności papierów wartościowych.

EBC podaje do wiadomości minimalne wymogi jakości kredytowej dla zaakceptowanych instytucji ECAI, zgodnie z postanowieniami pkt 6.3.1(**).

______

(*) W odniesieniu do wymaganej drugiej oceny przyznanej przez ECAI dla papierów wartościowych zabezpieczonych aktywami, »ocena kredytowa w momencie nadania oceny« dotyczy oceny kredytowej w momencie jej pierwszego wydania lub publikacji przez ECAI.

(**) Informacja ta jest publikowana na stronie internetowej EBC pod adresem: www.ecb.europa.eu".

Artykuł  2

Wejście w życie

Wytyczne wchodzą w życie z dniem 1 marca 2010 r.

Artykuł  3

Adresaci

1.
Wytyczne są adresowane do KBC uczestniczących państw członkowskich.
2.
KBC, o których mowa w ust. 1 przesyłają EBC środki, za pomocą których zamierzają dostosować się do niniejszych wytycznych w terminie do dnia 11 marca 2010 r.

Sporządzono we Frankfurcie nad Menem dnia 4 marca 2010 r.

W imieniu Rady Prezesów EBC
Jean-Claude TRICHET
Prezes EBC

______

(1) Dz.U. L 310 z 11.12.2000, s. 1.

Zmiany w prawie

Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Od dziś ważna zmiana dla niektórych kierowców

Nowe przepisy, które zaczną obowiązywać od wtorku, 10 września, zakładają automatyczny zwrot prawa jazdy, bez konieczności składania wniosku. Zmiana ma zapobiegać sytuacji, w której kierowcy, nieświadomi obowiązku, byli karani za prowadzenie pojazdu, mimo formalnego odzyskania uprawnień.

Robert Horbaczewski 09.09.2024
Będą zmiany w ustawie o działaniach antyterrorystycznych oraz w ustawie o ABW oraz AW

Rząd przyjął we wtorek projekt przepisów, który dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej, które dotyczą przeciwdziałania rozpowszechnianiu w Internecie treści o charakterze terrorystycznym. Wprowadzony zostanie mechanizm wydawania i weryfikowania nakazów usunięcia lub uniemożliwienia dostępu do takich treści. Za egzekwowanie nowych przepisów odpowiedzialny będzie szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Od jego decyzji będzie się można odwołać do sądu.

Grażyna J. Leśniak 03.09.2024
Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024