pod adresem: http://www.unece.org/trans/main/wp29/wp29wgs/wp29gen/wp29fdocstts.html
Regulamin nr 38 Europejskiej Komisji Gospodarczej Organizacji Narodów Zjednoczonych (EKG ONZ) - Jednolite przepisy dotyczące homologacji tylnych świateł przeciwmgłowych pojazdów o napędzie silnikowym i ich przyczep
(Dz.U.UE L z dnia 12 czerwca 2010 r.)
Obejmujący wszystkie obowiązujące teksty, w tym:
suplement 14 do pierwotnej wersji regulaminu - data wejścia w życie: 15 października 2008 r.,
sprostowanie 1 do suplementu 12 - data wejścia w życie: 10 marca 2009 r.
0. ZAKRES
Niniejszy regulamin stosuje się do tylnych świateł przeciwmgłowych pojazdów należących do kategorii L3, L4, L5, L7, M, N, O oraz T(1).
1. DEFINICJE
Dla celów niniejszego regulaminu:
1.1. "Tylne światło przeciwmgłowe" oznacza światło używane do poprawy widoczności pojazdu z tyłu poprzez wysyłanie sygnału barwy czerwonej o natężeniu większym niż natężenie tylnych świateł pozycyjnych (bocznych);
1.2. Do niniejszego regulaminu stosuje się definicje określone w regulaminie nr 48 oraz w serii poprawek do tego regulaminu obowiązujących w chwili składania wniosku o udzielenie homologacji typu.
1.3. "Tylne światła przeciwmgłowe różnego typu" oznaczają światła, które różnią się między sobą pod względem następujących podstawowych cech:
a) nazwy handlowej lub znaku towarowego;
b) właściwości układu optycznego (poziomów natężenia, kątów rozsyłu światła, kategorii żarówki, modułu źródła światła itp.);
c) urządzenia do regulacji zmiennego natężenia światła, jeżeli występuje. Zmiana barwy żarówki lub barwy filtra nie stanowi zmiany typu.
1.4. Zawarte w niniejszym regulaminie odniesienia do żarówek wzorcowych oraz do regulaminu nr 37 dotyczą regulaminu nr 37 i serii poprawek do tego regulaminu obowiązujących w chwili składania wniosku o udzielenie homologacji typu.
2. WYSTĄPIENIE O HOMOLOGACJĘ
2.1. Wystąpienia o homologację dokonuje właściciel nazwy handlowej lub znaku towarowego lub jego należycie upoważniony przedstawiciel. We wniosku należy określić, czy urządzenie wytwarza światło o stałym czy o zmiennym natężeniu.
Wnioskodawca może umieścić we wniosku informację, że urządzenie może być zamontowane na pojeździe pod różnym kątami nachylenia osi odniesienia w stosunku do płaszczyzn odniesienia pojazdu i do podłoża lub że urządzenie można obracać wokół jego osi odniesienia; takie różne możliwości montażu należy opisać w formularzu zawiadomienia.
2.2. Dla każdego typu tylnego światła przeciwmgłowego do wniosku o udzielenie homologacji należy dołączyć następujące materiały:
2.2.1. rysunki (w trzech egzemplarzach) o wystarczającej szczegółowości, aby umożliwić identyfikację typu tylnego światła przeciwmgłowego, przedstawiające w sposób geometryczny następujące cechy urządzenia: położenie lub położenia, w jakich tylne światło przeciwmgłowe może być zamontowane na pojeździe; oś obserwacji, jaką należy przyjąć za oś odniesienia w badaniach (kąt poziomy H = 0°; kąt pionowy V = 0°); oraz punkt, jaki należy przyjąć za środek odniesienia w ww. badaniach;
2.2.2. krótki opis techniczny, określający w szczególności następujące cechy (z wyłączeniem świateł o niewymiennych źródłach światła):
a) kategorię lub kategorie zalecanej żarówki (lub żarówek) zgodnie z kategoryzacją żarówek określoną w regulaminie nr 37 i serii poprawek do tego regulaminu obowiązujących w chwili składania wniosku o udzielenie homologacji typu; lub
b) określony kod identyfikacyjny modułu źródła światła;
c) w przypadku tylnego światła przeciwmgłowego należącego do kategorii F2: zwięzły opis urządzenia do regulacji zmiennego natężenia światła;
2.2.3. dwie próbki; jeżeli tylne światło przeciwmgłowe może być montowane tylko po jednej, określonej stronie pojazdu, to obie próbki mogą być takie same, czyli przystosowane do montażu tylko po prawej bądź tylko po lewej stronie pojazdu. W przypadku tylnego światła przeciwmgłowego należącego do kategorii F2, do wniosku należy dołączyć urządzenie do regulacji zmiennego natężenia światła lub generator wytwarzający analogiczny(-e) sygnał(-y).
3. OZNAKOWANIA
Próbki typu tylnego światła przeciwmgłowego zgłoszone do homologacji powinny:
3.1. być opatrzone nazwą handlową lub znakiem towarowym wnioskodawcy; oznakowanie to musi być czytelne i nieusuwalne;
3.2. z wyłączeniem świateł z niewymiennymi źródłami światła, być opatrzone czytelnym i nieusuwalnym oznakowaniem zawierającym następujące dane:
- kategorię lub kategorie zalecanych żarówek, lub
- określony kod identyfikacyjny modułu źródła światła;
3.3. zapewniać wystarczająco dużo miejsca na znak homologacji i dodatkowe symbole określone w pkt 4.3 poniżej; miejsce to należy zaznaczyć na rysunkach, o których mowa w pkt 2.2.1 powyżej;
3.4. w przypadku świateł wyposażonych w elektroniczne urządzenie sterownicze źródła światła, urządzenie do regulacji zmiennego natężenia światła, niewymienne źródło światła lub moduł(-y) źródła światła - zawierać oznaczenia napięcia znamionowego lub zakresu napięcia znamionowego oraz maksymalnej mocy znamionowej w watach;
3.5. w przypadku świateł wyposażonych w jeden lub więcej modułów źródła światła, moduły takie powinny być opatrzone:
3.5.1. nazwą handlową lub znakiem towarowym wnioskodawcy; oznakowanie to musi być czytelne i nieusuwalne;
3.5.2. określonym kodem identyfikacyjnym modułu; oznakowanie to musi być czytelne i nieusuwalne. Określony kod identyfikacyjny składa się z liter początkowych MD oznaczających "MODUŁ", po których następuje oznakowanie homologacyjne bez okręgu zgodnie z pkt 4.3.1.1 poniżej, oraz, w przypadku zastosowania kilku różnych modułów źródła światła, dodatkowe symbole lub znaki; taki określony kod identyfikacyjny należy uwzględnić na rysunkach, o których mowa w pkt 2.2.1 powyżej.
Oznakowanie homologacyjne nie musi być identyczne jak oznakowanie światła, w którym zastosowany jest dany moduł, ale oznakowanie zarówno światła, jak i modułu musi dotyczyć tego samego wnioskodawcy;
3.5.3. oznaczeniem napięcia znamionowego lub zakresu napięcia znamionowego oraz maksymalnej mocy znamionowej w watach;
3.6. elektroniczne urządzenie sterownicze źródła światła lub urządzenie do regulacji zmiennego natężenia światła, które stanowią część światła, ale nie są zintegrowane z jego obudową, powinny być oznakowane nazwą producenta i własnym numerem identyfikacyjnym.
4. HOMOLOGACJA
4.1. Homologacji udziela się, jeżeli obie próbki typu tylnego światła przeciwmgłowego spełniają wymogi niniejszego regulaminu.
4.2. Każdy typ, któremu udzielono homologacji, otrzymuje numer homologacji. Ta sama Umawiająca się Strona nie może następnie przydzielić tego samego numeru innemu typowi tylnego światła przeciwmgłowego objętemu niniejszym regulaminem. Dwie pierwsze cyfry numeru homologacji oznaczają najnowszą serię poprawek do regulaminu obowiązującą w chwili udzielenia homologacji. Zawiadomienie o udzieleniu lub odmowie udzielenia homologacji danego typu tylnego światła przeciwmgłowego zostaje przekazane Stronom Porozumienia stosującym niniejszy regulamin w postaci formularza zgodnego ze wzorem przedstawionym w załączniku 1 do niniejszego regulaminu oraz w postaci załączonego do niego rysunku w formacie nie większym niż A4 (210 × 297 mm) oraz, w miarę możliwości, w skali 1:1, dostarczonego przez podmiot wnioskujący o udzielenie homologacji.
4.3. Na każdym tylnym świetle przeciwmgłowym zgodnym z typem homologowanym na mocy niniejszego regulaminu, dodatkowo oprócz oznaczeń i danych wymaganych na mocy pkt 3.1 i pkt 3.2 powyżej, umieszcza się w miejscu określonym w pkt 3.3 powyżej:
4.3.1. międzynarodowy znak homologacji, składający się z:
4.3.1.1. okręgu otaczającego literę "E", po której następuje numer wskazujący kraj, który udzielił homologacji(2);
4.3.1.2. numeru homologacji;
4.3.2. dodatkowy symbol "F", po którym następuje cyfra "1" w przypadku urządzenia o stałym natężeniu światła lub cyfra "2" w przypadku urządzenia o zmiennym natężeniu światła;
4.3.3. dwie pierwsze cyfry numeru homologacji, oznaczające najnowszą serię poprawek do niniejszego regulaminu, mogą być umieszczone w pobliżu dodatkowego symbolu "F".
4.4. Znak i symbol, o których mowa w pkt 4.3.1 i 4.3.2, powinny być nieusuwalne i łatwe do odczytania nawet po zamontowaniu tylnego światła przeciwmgłowego na pojeździe.
4.5. Światła niezależne
Jeżeli w różnych typach świateł zgodnych z wymogami kilku różnych regulaminów stosuje się taki sam klosz zewnętrzny o jednakowej lub różnej barwie, to można zastosować pojedynczy międzynarodowy znak homologacji, na który składa się okręg otaczający literę "E" i następujący po niej numer kraju, który udzielił homologacji, oraz numer homologacji. Taki znak homologacji może być umieszczony w dowolnym miejscu na urządzeniu, pod warunkiem że:
4.5.1. znak pozostaje widoczny po zamontowaniu światła.
4.5.2. Oznakowanie musi zawierać symbol identyfikacyjny dla każdego światła, właściwy dla każdego regulaminu, na podstawie którego udzielono homologacji, wraz z odpowiednią serią poprawek obejmujących najnowsze główne zmiany techniczne wprowadzone do regulaminu w chwili udzielenia homologacji oraz, jeżeli to niezbędne, wymaganą strzałkę.
4.5.3. Wymiary elementów pojedynczego znaku homologacji nie mogą być mniejsze niż minimalne wymiary najmniejszego z indywidualnych znaków wymaganych w regulaminie, na podstawie którego udzielono homologacji.
4.5.4. Na głównej obudowie światła powinno znajdować się miejsce opisane w pkt 3.3 powyżej oraz powinien być umieszczony znak homologacji dotyczący rzeczywistych funkcji światła (jednej bądź kilku).
4.5.5. Przykładowy układ znaku homologacji, zawierający dodatkowe symbole, o których mowa powyżej, znajduje się we wzorze E w załączniku 2 do niniejszego regulaminu.
4.6. W przypadku gdy dwa światła lub większa ich liczba stanowią część tego samego zespołu świateł zespolonych, połączonych lub wzajemnie sprzężonych, homologacji udziela się tylko wtedy, kiedy każde z tych świateł spełnia wymogi niniejszego regulaminu lub innego regulaminu. Światła niespełniające wymogów żadnego z tych regulaminów nie mogą stanowić części takiego zespołu świateł zespolonych, połączonych lub wzajemnie sprzężonych.
4.6.1. W przypadku gdy światła zespolone, połączone lub wzajemnie sprzężone spełniają wymogi kilku różnych regulaminów, można zastosować pojedynczy międzynarodowy znak homologacji, na który składa się okręg otaczający literę "E" i następujący po niej numer kraju, który udzielił homologacji, numer homologacji, oraz, w razie konieczności, wymagana strzałka. Taki znak homologacji może być umieszczony w dowolnym miejscu na światłach zespolonych, połączonych lub wzajemnie sprzężonych, pod warunkiem że:
4.6.1.1. pozostaje widoczny po zamontowaniu świateł;
4.6.1.2. żadna część świateł zespolonych, połączonych lub wzajemnie sprzężonych, która przepuszcza światło, nie może zostać usunięta bez jednoczesnego usunięcia znaku homologacji.
4.6.2. Symbol identyfikacyjny każdego światła właściwy dla każdego regulaminu, na podstawie którego udzielono homologacji, wraz z odpowiednią serią poprawek uwzględniających najnowsze główne zmiany techniczne wprowadzone do regulaminu w chwili udzielenia homologacji, umieszcza się w sposób następujący:
4.6.2.1. albo na odpowiedniej powierzchni emitującej światło;
4.6.2.2. albo w grupie, w sposób umożliwiający jednoznaczną identyfikację każdego światła należącego do świateł zespolonych, połączonych lub wzajemnie sprzężonych (zob. trzy przykładowe układy znaków w załączniku 2).
4.6.3. Wymiary elementów pojedynczego znaku homologacji nie mogą być mniejsze niż minimalne wymiary najmniejszego z indywidualnych znaków wymaganych w regulaminie, na podstawie którego udzielono homologacji.
4.6.4. Każdy typ, któremu udzielono homologacji, otrzymuje numer homologacji. Ta sama Umawiająca się Strona nie może przydzielić tego samego numeru innemu typowi świateł zespolonych, połączonych lub wzajemnie sprzężonych objętych niniejszym regulaminem.
4.7. W załączniku 2 podano przykładowe układy znaków homologacji dla światła pojedynczego (rysunek 1) i dla świateł zespolonych, połączonych lub wzajemnie sprzężonych (rysunek 2), zawierające wszystkie dodatkowe symbole, o których mowa powyżej.
5. SPECYFIKACJE OGÓLNE
5.1. Każda próbka powinna odpowiadać specyfikacjom określonym poniżej.
5.2. Tylne światła przeciwmgłowe powinny być zaprojektowane i zbudowane w taki sposób, aby w trakcie normalnego użytkowania, pomimo narażenia na możliwość drgań, działały stale w zadowalający sposób i zachowywały właściwości wymagane na podstawie niniejszego regulaminu.
5.3. W przypadku modułów źródła światła należy sprawdzić zgodność z następującymi specyfikacjami:
5.3.1. moduł źródła światła powinien być zbudowany w taki sposób, aby:
a) żadnego modułu źródła światła nie można było zamontować w innym położeniu niż określone położenie właściwe, a usunięcie modułu było możliwe tylko przy użyciu narzędzia lub narzędzi;
b) modułów źródła światła o różnych właściwościach nie można było stosować wymiennie w obrębie tej samej obudowy światła, jeżeli w obudowie urządzenia zastosowano więcej niż jeden moduł źródła światła;
5.3.2. moduły źródła światła muszą być zabezpieczone przed manipulacją przez osoby niepowołane.
5.3.3. 1 Moduł źródła światła jest zaprojektowany w taki sposób, że niezależnie od użycia narzędzia lub narzędzi pozostaje mechanicznie niezamienny z żadnym innym homologowanym wymiennym źródłem światła.
5.4. W przypadku awarii urządzenia do regulacji zmiennego natężenia światła tylnego światła przeciwmgłowego kategorii F2, które wysyła światło o natężeniu wyższym niż wartość maksymalna przewidziana dla kategorii F lub F1, wymogi dotyczące stałego natężenia światła dla kategorii F lub F1 powinny być spełnione w sposób automatyczny.
5.5. W przypadku wymiennych żarówek:
5.5.1. dopuszcza się stosowanie wszystkich kategorii żarówek homologowanych na podstawie regulaminu nr 37, pod warunkiem że w regulaminie nr 37 ani w serii poprawek do tego regulaminu obowiązujących w chwili składania wniosku o udzielenie homologacji nie wprowadzono żadnych ograniczeń dotyczących danego zastosowania;
5.5.2. urządzenie powinno być zbudowane w taki sposób, aby żarówki nie można było zamontować w położeniu innym niż właściwe;
5.5.3. oprawka żarówki powinna odpowiadać charakterystyce podanej w publikacji IEC 60061. Obowiązuje karta danych oprawki właściwa dla kategorii zastosowanej żarówki.
6. NATĘŻENIE WYSYŁANEGO ŚWIATŁA
6.1. Natężenie światła wysyłanego przez każdą z dwóch próbek powinno być nie mniejsze niż natężenie minimalne i nie większe niż natężenie maksymalne wskazane poniżej. Natężenie światła mierzy się w stosunku do osi odniesienia, w kierunkach wskazanych poniżej (wyrażonych jako kąt pomiędzy danym kierunkiem a osią odniesienia).
6.2. Natężenie wzdłuż osi H i V, w polu zawartym pomiędzy kątem 10° z lewej strony i 10° z prawej strony oraz pomiędzy kątem 5° od góry i 5° od dołu, nie powinno być mniejsze niż 150 cd.
6.3. Natężenie światła wysyłanego we wszystkich kierunkach, z których widoczne są światła, nie może przekraczać 300 cd w przypadku urządzenia o stałym natężeniu światła (F lub F1) lub 840 cd w przypadku urządzenia o zmiennym natężeniu światła (F2).
6.4. Światło pojedyncze, które zawiera więcej niż jedno źródło światła, musi spełniać wymóg minimalnego natężenia światła w przypadku awarii jednego ze źródeł światła i nie może przekraczać maksymalnych wartości natężenia, kiedy działają wszystkie źródła światła.
6.5. Urządzenie do regulacji zmiennego natężenia światła nie może wytwarzać sygnałów, które powodują powstanie natężeń:
6.5.1. wykraczających poza zakres określony w pkt 6.2 i 6.3 powyżej; oraz
6.5.2. przekraczających maksymalną wartość dla kategorii F lub F1, określoną w pkt 6.3:
a) dla układów uzależnionych tylko od warunków dziennych lub nocnych: w warunkach nocnych;
b) dla innych układów: w warunkach normalnych(3).
6.6. Powierzchnia widoczna w kierunku osi odniesienia nie może przekraczać 140 cm2.
6.7. W załączniku 3 podano szczegółowy opis metody pomiarowej, jaką należy zastosować w przypadku wątpliwości.
7. PROCEDURA TESTOWA
7.1. Wszystkie pomiary fotometryczne i kolorymetryczne wykonuje się w następujący sposób:
7.1.1. w przypadku światła z wymiennym źródłem światła, niewyposażonego w elektroniczne urządzenie sterownicze źródła światła ani w urządzenie do regulacji zmiennego natężenia światła: przy użyciu białej lub kolorowej żarówki wzorcowej kategorii przewidzianej dla danego urządzenia, zasilanej napięciem wymaganym do wytworzenia strumienia świetlnego normalnie przewidzianego dla tej kategorii żarówek;
7.1.2. w przypadku światła wyposażonego w niewymienne źródła światła (żarówki i inne): pod napięciem odpowiednio 6,75 V, 13,5 V lub 28,0 V;
7.1.3. w przypadku układu wykorzystującego elektroniczne urządzenie sterownicze źródła światła lub urządzenie do regulacji zmiennego natężenia światła, stanowiące część światła(4): poprzez przyłożenie do zacisków wejściowych światła napięcia o wartości określonej przez producenta lub, jeżeli nie została określona, odpowiednio 6,75 V, 13,5 V lub 28,0 V;
7.1.4. w przypadku układu wykorzystującego elektroniczne urządzenie sterownicze źródła światła lub urządzenie do regulacji zmiennego natężenia światła, niestanowiące części światła: poprzez przyłożenie do zacisków wejściowych światła napięcia o wartości określonej przez producenta.
7.2. Laboratorium badawcze wymaga, aby producent dostarczył elektroniczne urządzenie sterownicze źródła światła lub urządzenie do regulacji zmiennego natężenia światła, niezbędne do zasilania źródła światła i odpowiednich funkcji.
7.3. Jednakże w przypadku tylnego światła przeciwmgłowego kategorii F2, obsługiwanego za pomocą urządzenia do regulacji zmiennego natężenia światła w celu uzyskania zmiennego natężenia światła, pomiary fotometryczne wykonuje się według opisu przedstawionego przez wnioskodawcę.
7.4. Napięcie doprowadzone do światła należy odnotować w formularzu zawiadomienia z załącznika 1 do niniejszego regulaminu.
7.5. Dla każdego światła, z wyjątkiem świateł wyposażonych w żarówki, wartości natężenia światła zmierzone po upływie jednej minuty i 30 minut pracy muszą być zgodne z wymaganymi wartościami minimalnymi i maksymalnymi. Rozkład natężenia światła po upływie jednej minuty pracy można obliczyć z rozkładu natężenia światła po upływie 30 minut pracy poprzez zastosowanie dla każdego punktu badawczego stosunku natężeń światła zmierzonych na HV po jednej minucie do natężeń światła po 30 minutach pracy.
7.6. Należy wyznaczyć granice powierzchni widocznej w kierunku osi odniesienia urządzenia sygnalizacji świetlnej.
8. BADANIE WYTRZYMAŁOŚCI CIEPLNEJ
8.1. Światło należy poddać jednogodzinnemu badaniu w warunkach pracy ciągłej po upływie dwudziestominutowego rozgrzewania wstępnego. Temperatura otoczenia powinna wynosić 23 °C ± 5 °C. Światło użyte do badania powinno być urządzeniem o kategorii przewidzianej dla danego światła i powinno być zasilane prądem o napięciu umożliwiającym uzyskanie określonej mocy średniej przy zasilaniu odpowiednim napięciem badawczym.
8.2. Jeżeli określona jest jedynie moc maksymalna, badanie wykonuje się poprzez regulację napięcia do momentu uzyskania mocy równej 90 % mocy określonej dla danego urządzenia. Określoną moc średnią lub maksymalną, o której mowa powyżej, należy w każdym przypadku wybierać dla napięcia wynoszącego 6, 12 lub 24 V, dla którego moc uzyskuje najwyższą wartość.
8.3. W przypadku źródeł światła obsługiwanych za pomocą elektronicznego urządzenia sterowniczego w celu uzyskania zmiennego natężenia światła, badanie wykonuje się w warunkach odpowiadających co najmniej 90 % wyższej wartości natężenia światła.
8.4. Kiedy temperatura światła spadnie do temperatury otoczenia, nie mogą być widoczne żadne odkształcenia, zniekształcenia, pęknięcia ani zmiany barwy urządzenia.
9. BARWA WYSYŁANEGO ŚWIATŁA
Barwa światła wysyłanego wewnątrz pola siatki rozkładu światła określonej w pkt 3 załącznika 3, zmierzona w warunkach opisanych w pkt 7 powyżej, powinna być czerwona.
Na zewnątrz tego pola nie mogą występować zauważalne ostre zmiany barwy.
Powyższe wymogi stosuje się również w zakresie zmiennego natężenia światła wytwarzanego przez tylne światła przeciwmgłowe kategorii F2.
Dla świateł wyposażonych w niewymienne źródła światła (żarówki i inne) zaleca się jednak sprawdzanie właściwości kolorymetrycznych przy źródłach światła umieszczonych w obudowie światła, zgodnie z odpowiednim podpunktem punktu 7.1 niniejszego regulaminu.
10. ZGODNOŚĆ PRODUKCJI
Procedury zgodności produkcji muszą być zgodne z procedurami określonymi w aneksie 2 do Porozumienia (E/ECE/324-E/ECE/TRANS/505/Rev.2) i następującymi wymogami:
10.1. światła homologowane zgodnie z niniejszym regulaminem powinny być wytwarzane w taki sposób, aby, spełniając wymogi określone w pkt 6 i 9 powyżej, odpowiadały homologowanemu typowi;
10.2. wymagana jest zgodność z minimalnymi wymogami dotyczącymi procedur kontroli zgodności produkcji określonymi w załączniku 4 do niniejszego regulaminu;
10.3. wymagana jest zgodność z minimalnymi wymogami dotyczącymi pobierania próbek przez kontrolera określonymi w załączniku 5 do niniejszego regulaminu;
10.4. właściwy organ, który udzielił homologacji typu, może w dowolnym czasie dokonać weryfikacji metod kontroli zgodności produkcji stosowanych w każdej jednostce produkcyjnej. Normalna częstotliwość takich weryfikacji wynosi raz na dwa lata.
11. SANKCJE Z TYTUŁU NIEZGODNOŚCI PRODUKCJI
11.1. Homologacja typu tylnego światła przeciwmgłowego może być cofnięta, jeżeli nie są spełnione wymogi określone powyżej lub jeżeli tylne światło przeciwmgłowe opatrzone znakiem, o którym mowa w pkt 4.3.1 i 4.3.2, jest niezgodne z homologowanym typem.
11.2. Jeżeli Umawiająca się Strona Porozumienia stosująca niniejszy regulamin postanowi o cofnięciu uprzednio przez siebie udzielonej homologacji, niezwłocznie powiadomi o tym fakcie pozostałe Umawiające się Strony stosujące niniejszy regulamin, wykorzystując w tym celu formularz zawiadomienia zgodny ze wzorem przedstawionym w załączniku 1 do niniejszego regulaminu.
12. OSTATECZNE ZANIECHANIE PRODUKCJI
Jeżeli posiadacz homologacji całkowicie zaprzestaje produkcji typu tylnego światła przeciwmgłowego homologowanego zgodnie z niniejszym regulaminem, zobowiązany jest poinformować o tym organ, który udzielił homologacji. Po otrzymaniu właściwego zawiadomienia organ ten informuje o tym pozostałe Strony Porozumienia stosujące niniejszy regulamin, wykorzystując w tym celu formularz zawiadomienia zgodny ze wzorem przedstawionym w załączniku 1 do niniejszego regulaminu.
13. NAZWY I ADRESY PLACÓWEK TECHNICZNYCH UPOWAŻNIONYCH DO PRZEPROWADZANIA BADAŃ HOMOLOGACYJNYCH ORAZ NAZWY I ADRESY ORGANÓW ADMINISTRACJI
Umawiające się Strony Porozumienia stosujące niniejszy regulamin zobowiązane są do przekazania Sekretariatowi Organizacji Narodów Zjednoczonych nazw i adresów placówek technicznych upoważnionych do przeprowadzania badań homologacyjnych oraz nazw i adresów organów administracji udzielających homologacji, którym należy przesłać wydane w innych krajach formularze poświadczające udzielenie homologacji, odmowę udzielenia lub cofnięcie homologacji.
(1) Zgodnie z definicją zawartą w załączniku 7 do ujednoliconej rezolucji w sprawie budowy pojazdów (R.E.3), (dokument TRANS/WP.29/78/Rev.1/Amend.2 ostatnio zmieniony poprawką 4).
(2) 1 - Niemcy, 2 - Francja, 3 - Włochy, 4 - Niderlandy, 5 - Szwecja, 6 - Belgia, 7 - Węgry, 8 - Republika Czeska, 9 -Hiszpania, 10 - Serbia, 11 - Zjednoczone Królestwo, 12 - Austria, 13 - Luksemburg, 14 - Szwajcaria, 15 (numer wolny), 16 - Norwegia, 17 - Finlandia, 18 - Dania, 19 - Rumunia, 20 - Polska, 21 - Portugalia, 22 - Federacja Rosyjska, 23 - Grecja, 24 - Irlandia, 25 - Chorwacja, 26 - Słowenia, 27 - Słowacja, 28 - Białoruś, 29 - Estonia, 30 (numer wolny), 31 - Bośnia i Hercegowina, 32 - Łotwa, 33 (numer wolny), 34 - Bułgaria, 35 (numer wolny), 36 -Litwa, 37 - Turcja, 38 (numer wolny), 39 - Azerbejdżan, 40 - Była Jugosłowiańska Republika Macedonii, 41 (numer wolny), 42 - Wspólnota Europejska (homologacje udzielane są przez jej państwa członkowskie z użyciem właściwych im symboli EKG), 43 - Japonia, 44 (numer wolny), 45- Australia, 46 - Ukraina, 47 - Republika Południowej Afryki, 48 - Nowa Zelandia, 49 - Cypr, 50 - Malta, 51 - Republika Korei, 52 - Malezja, 53 - Tajlandia, 54 i 55 (numery wolne) oraz 56 - Czarnogóra. Kolejne numery przydzielane są pozostałym krajom w porządku chronologicznym, zgodnie z ratyfikacją lub ich przystąpieniem do Porozumienia dotyczącego przyjęcia jednolitych wymagań technicznych dla pojazdów kołowych, wyposażenia i części, które mogą być stosowane w tych pojazdach, oraz wzajemnego uznawania homologacji udzielonych na podstawie tych wymagań, a Sekretarz Generalny Organizacji Narodów Zjednoczonych powiadamia Umawiające się Strony Porozumienia o przydzielonych w ten sposób numerach.
(3) Dobra widzialność (meteorologiczny zasięg optyczny MOR > 2 000 m zgodnie z definicją Światowej Organizacji Meteorologicznej WMO zawartą w Wytycznych dotyczących przyrządów meteorologicznych i metod obserwacji, wydanie szóste, ISBN: 92-63-16008-2, s. 1.9.1/1.9.11, Genewa 1996 r.) i czysta szyba klosza.
(4) Do celów niniejszego regulaminu przyjmuje się, że element "stanowiący część światła" jest fizycznie zintegrowany z obudową światła lub zewnętrzny w stosunku do tej obudowy, oddzielny lub nie, ale dostarczany przez producenta jako część zespołu światła.
500 zł zarobi członek obwodowej komisji wyborczej w wyborach Prezydenta RP, 600 zł - zastępca przewodniczącego, a 700 zł przewodniczący komisji wyborczej – wynika z uchwały Państwowej Komisji Wyborczej. Jeżeli odbędzie się ponownie głosowanie, zryczałtowana dieta wyniesie 75 proc. wysokości diety w pierwszej turze. Termin zgłaszania kandydatów na członków obwodowych komisji wyborczych mija 18 kwietnia
20.01.20251 stycznia 2025 r. weszły w życie liczne zmiany podatkowe, m.in. nowe definicje budynku i budowli w podatku od nieruchomości, JPK CIT, globalny podatek wyrównawczy, PIT kasowy, zwolnienie z VAT dla małych firm w innych krajach UE. Dla przedsiębiorców oznacza to często nowe obowiązki sprawozdawcze i zmiany w systemach finansowo-księgowych. Firmy muszą też co do zasady przeprowadzić weryfikację nieruchomości pod kątem nowych przepisów.
02.01.2025W 2025 roku minimalne wynagrodzenie za pracę wzrośnie tylko raz. Obniżeniu ulegnie natomiast minimalna podstawa wymiaru składki zdrowotnej płaconej przez przedsiębiorców. Grozi nam za to podwyżka podatku od nieruchomości. Wzrosną wynagrodzenia nauczycieli, a prawnicy zaczną lepiej zarabiać na urzędówkach. Wchodzą w życie zmiany dotyczące segregacji odpadów i e-doręczeń. To jednak nie koniec zmian, jakie czekają nas w Nowym Roku.
31.12.20241 stycznia 2025 r. zacznie obowiązywać nowa Polska Klasyfikacja Działalności – PKD 2025. Jej ostateczny kształt poznaliśmy dopiero w tygodniu przedświątecznym, gdy opracowywany od miesięcy projekt został przekazany do podpisu premiera. Chociaż jeszcze przez dwa lata równolegle obowiązywać będzie stara PKD 2007, niektórzy już dziś powinni zainteresować się zmianami.
31.12.2024Dodatek dopełniający do renty socjalnej dla niektórych osób z niepełnosprawnościami, nowa grupa uprawniona do świadczenia wspierającego i koniec przedłużonych orzeczeń o niepełnosprawności w marcu - to tylko niektóre ważniejsze zmiany w prawie, które czekają osoby z niepełnosprawnościami w 2025 roku. Drugą część zmian opublikowaliśmy 31 grudnia.
28.12.2024Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.
12.12.2024Identyfikator: | Dz.U.UE.L.2010.148.55 |
Rodzaj: | Umowa międzynarodowa |
Tytuł: | Regulamin nr 38 Europejskiej Komisji Gospodarczej Organizacji Narodów Zjednoczonych (EKG ONZ) - Jednolite przepisy dotyczące homologacji tylnych świateł przeciwmgłowych pojazdów o napędzie silnikowym i ich przyczep. |
Data aktu: | 12/06/2010 |
Data ogłoszenia: | 12/06/2010 |
Data wejścia w życie: | 24/03/1998 |