Jedynie oryginalne teksty EKG ONZ mają skutek prawny na mocy międzynarodowego prawa publicznego. Status i datę wejścia w życie niniejszego regulaminu należy sprawdzać w najnowszej wersji dokumentu EKG ONZ dotyczącego statusu TRANS/WP.29/343, dostępnej pod adresem:http://www.unece.org/trans/main/wp29/wp29wgs/wp29gen/wp29fdocstts.html
Regulamin nr 77 Europejskiej Komisji Gospodarczej Organizacji Narodów Zjednoczonych (EKG ONZ) - Jednolite przepisy dotyczące homologacji świateł postojowych pojazdów o napędzie silnikowym
(Dz.U.UE L z dnia 28 maja 2010 r.)
Obejmujące całość obowiązującego tekstu, w tym:
Suplement nr 12 do pierwotnej wersji regulaminu - data wejścia w życie: 15 października 2008 r.
1. ZAKRES
Niniejszy regulamin stosuje się do świateł postojowych pojazdów należących do kategorii M, N oraz T(1).
2. DEFINICJE
Dla celów niniejszego regulaminu:
2.1. "Światło postojowe" oznacza światło używane w celu zwrócenia uwagi na obecność nieruchomego pojazdu.
2.2. Do niniejszego regulaminu stosuje się definicje określone w regulaminie nr 48 oraz w serii poprawek do tego regulaminu obowiązujących w chwili składania wniosku o udzielenie homologacji typu.
2.3. "Światła postojowe różnego typu" oznaczają światła, które różnią się między sobą pod względem następujących podstawowych cech:
a) nazwy handlowej lub znaku towarowego;
b) właściwości układu optycznego (poziomów natężenia, kątów rozsyłu światła, kategorii żarówki, modułu źródła światła itp.).
Zmiana barwy żarówki lub barwy filtra nie stanowi zmiany typu.
2.4. Zawarte w niniejszym regulaminie odniesienia do żarówek wzorcowych oraz do regulaminu nr 37 dotyczą regulaminu nr 37 i serii poprawek do tego regulaminu obowiązujących w chwili składania wniosku o udzielenie homologacji typu.
3. WNIOSEK O UDZIELENIE HOMOLOGACJI
3.1. Wniosek o udzielenie homologacji składa właściciel nazwy handlowej lub znaku towarowego lub jego należycie upoważniony przedstawiciel.
Wnioskodawca może umieścić we wniosku informację, że urządzenie może być zamontowane na pojeździe pod różnymi kątami nachylenia osi odniesienia w stosunku do płaszczyzn odniesienia pojazdu i do podłoża lub że urządzenie można obracać wokół jego osi odniesienia; takie różne możliwości montażu należy opisać w formularzu powiadomienia.
3.2. Dla każdego typu światła postojowego do wniosku o udzielenie homologacji należy dołączyć następujące materiały:
3.2.1. krótki opis techniczny, określający w szczególności następujące cechy (z wyłączeniem świateł o niewymiennych źródłach światła):
a) kategorię lub kategorie zalecanej żarówki (lub żarówek) zgodnie z kategoryzacją żarówek określoną w regulaminie nr 37 i serii poprawek do tego regulaminu obowiązujących w chwili składania wniosku o udzielenie homologacji typu; lub
b) określony kod identyfikacyjny modułu źródła światła;
3.2.2. rysunki (w trzech egzemplarzach) o wystarczającej szczegółowości, aby umożliwić identyfikację typu światła postojowego, przedstawiające w sposób geometryczny następujące cechy urządzenia: położenie lub położenia, w jakich światło może być zamontowane na pojeździe; oś obserwacji, jaką należy przyjąć za oś odniesienia w badaniach (kąt poziomy H = 0°; kąt pionowy V = 0°); oraz punkt, jaki należy przyjąć za środek odniesienia w ww. badaniach;
3.2.3. dwie próbki; jeżeli światła postojowe mogą być montowane tylko po jednej stronie pojazdu, to obie próbki mogą być takie same, czyli przystosowane do montażu tylko po prawej bądź tylko po lewej stronie pojazdu.
4. OZNAKOWANIA
4.1. Światła postojowe zgłoszone do homologacji powinny być opatrzone w sposób czytelny i nieusuwalny następującymi informacjami:
4.1.1. nazwą handlową lub znakiem towarowym wnioskodawcy,
4.1.2. z wyłączeniem świateł z niewymiennymi źródłami światła, czytelnym i nieusuwalnym oznakowaniem zawierającym następujące dane:
a) kategorię lub kategorie zalecanych żarówek; lub
b) określony kod identyfikacyjny modułu źródła światła.
4.1.3. W przypadku świateł wyposażonych w niewymienne źródła światła lub moduł(-y) źródła światła - oznaczeniem napięcia znamionowego lub zakresu napięcia znamionowego oraz maksymalnej mocy znamionowej w watach.
4.2. Na każdym świetle powinno się znajdować miejsce o odpowiednich wymiarach na znak homologacji i dodatkowy symbol określony w pkt 5.5 poniżej; miejsce to należy zaznaczyć na rysunkach, o których mowa w pkt 3.2.2 powyżej.
4.3. W przypadku świateł wyposażonych w jeden lub więcej modułów źródła światła moduły takie powinny być opatrzone:
4.3.1. nazwą handlową lub znakiem towarowym wnioskodawcy; oznakowanie to musi być czytelne i nieusuwalne;
4.3.2. określonym kodem identyfikacyjnym modułu; oznakowanie to musi być czytelne i nieusuwalne. Określony kod identyfikacyjny składa się z liter początkowych MD oznaczających "MODUŁ", po których następuje oznakowanie homologacyjne bez okręgu zgodnie z pkt 5.5.1 poniżej, oraz, w przypadku zastosowania kilku różnych modułów źródła światła, dodatkowe symbole lub znaki; taki określony kod identyfikacyjny należy uwzględnić na rysunkach, o których mowa w pkt 3.2.2 powyżej.
Oznakowanie homologacyjne nie musi być identyczne jak oznakowanie światła, w którym zastosowany jest dany moduł, ale oznakowanie zarówno światła, jak i modułu musi dotyczyć tego samego wnioskodawcy;
4.3.3. oznaczeniem napięcia znamionowego oraz maksymalnej mocy znamionowej w watach.
5. HOMOLOGACJA
5.1. Homologacji udziela się, jeżeli obie próbki typu światła postojowego zgłoszone do homologacji zgodnie z pkt 3.2.3 powyżej spełniają wymogi niniejszego regulaminu.
5.2. Każdy typ, któremu udzielono homologacji, otrzymuje numer homologacji. Dwie pierwsze cyfry takiego numeru (obecnie 00, co odpowiada regulaminowi w wersji pierwotnej) oznaczają serię poprawek obejmujących ostatnie główne zmiany techniczne wprowadzone w regulaminie do momentu udzielenia homologacji. Ta sama Umawiająca się Strona nie może przydzielić tego samego numeru innemu typowi światła postojowego.
5.3. W przypadku wniosku o udzielenie homologacji typu urządzenia oświetlenia i sygnalizacji świetlnej, składającego się ze światła postojowego i innych świateł, może być wydany pojedynczy znak homologacji, pod warunkiem że dane światło spełnia wymogi niniejszego regulaminu oraz że każde z pozostałych świateł wchodzących w skład urządzenia oświetlenia i sygnalizacji świetlnej, które ma otrzymać homologację, spełnia wymogi właściwego dla siebie regulaminu.
5.4. Zawiadomienie o udzieleniu, odmowie udzielenia homologacji, rozszerzeniu lub cofnięciu homologacji, lub o ostatecznym zaprzestaniu produkcji zostaje przekazane Stronom Porozumienia stosującym niniejszy regulamin w postaci formularza zgodnego ze wzorem przedstawionym w załączniku 1 do niniejszego regulaminu.
5.5. Na każdym świetle postojowym zgodnym z typem homologowanym na mocy niniejszego regulaminu, dodatkowo, oprócz oznakowań wymaganych na mocy pkt 4.1, umieszcza się w miejscu określonym w pkt 4.2 powyżej międzynarodowy znak homologacji, składający się z:
5.5.1. okręgu otaczającego literę "E", po której następuje numer wskazujący kraj, który udzielił homologacji(2);
5.5.2. numeru niniejszego regulaminu, po którym następuje litera "R", myślnik oraz numer homologacji;
5.5.3. jeżeli urządzenie wysyła światło barwy pomarańczowej w kierunku do przodu i do tyłu, to musi być opatrzone strzałką wskazującą kierunek ustawienia, przy czym grot strzałki powinien wskazywać przód pojazdu;
5.5.4. w przypadku wydania pojedynczego numeru homologacji, jak w pkt 5.3, dla typu urządzenia oświetlenia i sygnalizacji świetlnej, składającego się ze światła postojowego i innych świateł, można umieścić pojedynczy znak homologacji, składający się z dodatkowych symboli wymaganych przez różne regulaminy, na podstawie których udzielono homologacji;
5.5.5. na urządzeniach ze zredukowanym rozsyłem światła, zgodnie z pkt 2.3 załącznika 4 do niniejszego regulaminu, musi znajdować się pionowa strzałka, rozpoczynająca się od elementu poziomego i skierowana w dół.
5.6. Oznakowanie zgodnie z pkt 4.1.1 i 5.5 powinno być czytelne i nieusuwalne nawet po zamontowaniu świateł postojowych na pojeździe.
5.7. Oznakowanie homologacyjne powinno być czytelne i nieusuwalne. Można je umieścić na wewnętrznej lub zewnętrznej części urządzenia, przezroczystej lub nie, pod warunkiem że nie można jej oddzielić od przezroczystej części urządzenia, która wysyła światło. W każdym przypadku oznakowanie musi pozostać widoczne, kiedy urządzenie jest zamontowane na pojeździe i kiedy dowolna ruchoma część, taka jak pokrywa silnika, pokrywa bagażnika lub drzwi, jest otwarta.
5.8. Przykładowy układ znaków homologacji podano w załączniku 2 do niniejszego regulaminu.
6. SPECYFIKACJE OGÓLNE
6.1. Każda próbka powinna odpowiadać specyfikacjom określonym w pkt 7 i 9 niniejszego regulaminu.
6.2. Światła postojowe powinny być zaprojektowane i zbudowane w taki sposób, aby w trakcie normalnego użytkowania, pomimo narażenia na możliwość drgań, działały stale w zadowalający sposób i zachowywały właściwości wymagane na podstawie niniejszego regulaminu.
6.3. W przypadku modułów źródła światła należy sprawdzić zgodność z następującymi specyfikacjami:
6.3.1. Moduł źródła światła powinien być zbudowany w taki sposób, aby:
a) żadnego modułu źródła światła nie można było zamontować w innym położeniu niż określone położenie właściwe, a usunięcie modułu było możliwe tylko przy użyciu narzędzia lub narzędzi;
b) modułów źródła światła o różnych właściwościach nie można było stosować wymiennie w obrębie tej samej obudowy światła, jeżeli w obudowie urządzenia zastosowano więcej niż jeden moduł źródła światła.
6.3.2. Moduły źródła światła muszą być zabezpieczone przed manipulacją przez osoby niepowołane.
6.3.3. 1 Moduł źródła światła jest zaprojektowany w taki sposób, że niezależnie od użycia narzędzia lub narzędzi pozostaje mechanicznie niezamienny z żadnym innym homologowanym wymiennym źródłem światła.
6.4. W przypadku wymiennych żarówek:
6.4.1. Dopuszcza się stosowanie wszystkich kategorii żarówek homologowanych na podstawie regulaminu nr 37, pod warunkiem że w regulaminie nr 37 ani w serii poprawek do tego regulaminu obowiązujących w chwili składania wniosku o udzielenie homologacji nie wprowadzono żadnych ograniczeń dotyczących danego zastosowania.
6.4.2. Urządzenie powinno być zbudowane w taki sposób, aby żarówki nie można było zamontować w położeniu innym niż właściwe.
6.4.3. Oprawka żarówki powinna odpowiadać charakterystyce podanej w publikacji IEC 60061. Obowiązuje karta danych oprawki właściwa dla kategorii zastosowanej żarówki.
7. CHARAKTERYSTYKA FOTOMETRYCZNA
7.1. Na osi odniesienia natężenie światła wysyłanego przez każdą z dwóch próbek powinno być nie mniejsze niż natężenie minimalne i nie większe niż natężenie maksymalne wskazane poniżej:
|
|
Minimum (cd) |
Maksimum (cd) |
7.1.1. |
Natężenie świateł postojowych skierowanych do przodu |
2 |
60 |
7.1.2. |
Natężenie świateł postojowych skierowanych do tyłu |
2 |
30 |
7.1.3. Światło pojedyncze, które zawiera więcej niż jedno źródło światła, musi spełniać wymóg minimalnego natężenia światła w przypadku awarii jednego ze źródeł światła i nie może przekraczać maksymalnych wartości natężenia, kiedy działają wszystkie źródła światła.
Wszystkie źródła światła połączone szeregowo uważa się za jedno źródło światła.
7.2. Poza osią odniesienia, w obszarach kątowych określonych na rysunkach w załączniku 3 do niniejszego regulaminu, natężenie światła wysyłanego przez każdą z dwóch próbek musi spełniać następujące warunki:
7.2.1. w każdym kierunku odpowiadającym punktom w siatce rozkładu natężenia światła przedstawionej w załączniku 4 do niniejszego regulaminu natężenie światła nie może być mniejsze niż wartość wskazana w ww. siatce dla danego kierunku, wyrażona jako procent minimum określonego w pkt 7.1;
7.2.2. w dowolnym kierunku w przestrzeni, z którego widoczne jest dane światło, natężenie nie może przekraczać maksimum określonego w pkt 7.1;
7.2.3. dla świateł postojowych skierowanych do tyłu i połączonych ze światłami stopu (zob. pkt 7.1.2) dopuszcza się jednak natężenie światła wynoszące 60 cd poniżej płaszczyzny tworzącej do dołu kąt 5° z płaszczyzną poziomą.
7.2.4. Ponadto:
7.2.4.1. w obrębie pól określonych w załączniku 3 natężenie wysyłanego światła nie może być mniejsze niż 0,05 cd;
7.2.4.2. muszą być przestrzegane wymogi pkt 2.2 załącznika 4, dotyczące miejscowych zmian w natężeniu światła.
7.3. W załączniku 4 do niniejszego regulaminu, do którego odnosi się pkt 7.2.1, podano szczegóły dotyczące metod pomiarowych, jakie należy stosować.
8. 2 PROCEDURA TESTOWA
Wszystkie pomiary wykonuje się przy użyciu białej żarówki wzorcowej należącej do typu przewidzianego dla danego urządzenia, zasilanej w taki sposób, aby wytwarzać strumień świetlny normalnie przewidziany dla tego typu żarówek.
8.1. 3 Wszystkie pomiary fotometryczne i kolorymetryczne wykonuje się w następujący sposób:
8.1.1. 4 w przypadku światła z wymiennym źródłem światła, niewyposażonego w elektroniczne urządzenie sterownicze źródła światła - przy użyciu bezbarwnej lub barwnej żarówki wzorcowej kategorii przewidzianej dla danego urządzenia, zasilanej napięciem wymaganym do wytworzenia referencyjnego strumienia świetlnego przewidzianego dla tej kategorii żarówek;
8.1.2. 5 w przypadku światła wyposażonego w niewymienne źródła światła (żarówki i inne) - pod napięciem odpowiednio 6,75 V, 13,5 V lub 28,0 V;
8.1.3. 6 w przypadku układu wykorzystującego elektroniczne urządzenie sterownicze źródła światła, stanowiące część światła(3) - poprzez przyłożenie do zacisków wejściowych światła napięcia o wartości określonej przez producenta lub, jeżeli nie została określona, odpowiednio 6,75 V, 13,5 V lub 28,0 V;
8.1.4. 7 w przypadku układu wykorzystującego elektroniczne urządzenie sterownicze źródła światła, niestanowiące części światła - poprzez przyłożenie do zacisków wejściowych światła napięcia o wartości określonej przez producenta.
8.2. 8 Laboratorium badawcze wymaga, aby producent dostarczył urządzenie sterownicze źródła światła niezbędne do zasilania źródła światła i odpowiednich funkcji.
8.3. 9 Napięcie zasilania światła zapisuje się w formularzu zawiadomienia stanowiącym załącznik 1 do niniejszego regulaminu.
8.4. 10 Należy wyznaczyć granice powierzchni widocznej w kierunku osi odniesienia urządzenia sygnalizacji świetlnej.
9. 11 BARWA WYSYŁANEGO ŚWIATŁA
Barwa światła wysyłanego wewnątrz pola siatki rozkładu natężenia światła określonej w pkt 2 załącznika 4 musi być czerwona, biała lub pomarańczowa. Badanie właściwości kolorymetrycznych wykonuje się zgodnie z procedurą testową opisaną w pkt 8 niniejszego regulaminu. Na zewnątrz tego pola nie mogą występować zauważalne ostre zmiany barwy.
W przypadku świateł wyposażonych w niewymienne źródła światła (żarówki i inne) zaleca się jednak sprawdzanie właściwości kolorymetrycznych przy użyciu źródeł światła umieszczonych w obudowie światła, zgodnie z odpowiednimi podpunktami pkt 8.1 niniejszego regulaminu.
10. UWAGI DOTYCZĄCE BARW
Zgodnie z pkt 5 powyżej homologacji na podstawie niniejszego regulaminu udziela się w odniesieniu do typu urządzenia wysyłającego światło o określonej barwie lub barwie białej; Umawiające się Strony Porozumienia, do którego załączony jest niniejszy regulamin, nie są tym samym na mocy art. 3 Porozumienia pozbawione prawa do zakazania stosowania niektórych kolorów objętych niniejszym regulaminem w urządzeniach montowanych na pojazdach przez nie homologowanych.
11. ZMIANA TYPU ŚWIATŁA POSTOJOWEGO I ROZSZERZENIE HOMOLOGACJI
11.1. Każda zmiana typu światła postojowego wymaga powiadomienia służb administracyjnych, które udzieliły homologacji typu światła postojowego. W takim przypadku służby administracyjne mogą:
11.1.1. uznać za mało prawdopodobne, aby dokonane zmiany miały istotne negatywne skutki, i uznać, że dane światło postojowe spełnia nadal odpowiednie wymogi; lub
11.1.2. zażądać dodatkowego sprawozdania z badań od upoważnionych placówek technicznych odpowiedzialnych za przeprowadzenie takich badań.
11.2. Powiadomienie o potwierdzeniu lub odmowie udzielenia homologacji, z określeniem zmian, wysyła się zgodnie z procedurą określoną w pkt 5.4 powyżej.
11.3. Właściwy organ, który udzielił rozszerzenia homologacji, przyznaje numer seryjny każdemu formularzowi powiadomienia sporządzonemu w związku z takim rozszerzeniem.
12. ZGODNOŚĆ PRODUKCJI
Procedury zgodności produkcji muszą być zgodne z procedurami określonymi w dodatku 2 do Porozumienia (E/ECE/324-E/ECE/TRANS/505/Rev.2) i następującymi wymogami:
12.1. Światła homologowane zgodnie z niniejszym regulaminem powinny być wytwarzane w taki sposób, aby spełniając wymogi określone w pkt 7 i 9 powyżej, odpowiadały homologowanemu typowi.
12.2. 12 Wymagana jest zgodność z minimalnymi wymogami dotyczącymi procedur kontroli zgodności produkcji określonymi w załączniku 5 do niniejszego regulaminu.
12.3. 13 Wymagana jest zgodność z minimalnymi wymogami dotyczącymi przeprowadzania kontroli wyrywkowej przez inspektora określonymi w załączniku 6 do niniejszego regulaminu.
12.4. Właściwy organ, który udzielił homologacji typu, może w dowolnym czasie dokonać weryfikacji metod kontroli zgodności produkcji stosowanych w każdej jednostce produkcyjnej. Normalna częstotliwość takich weryfikacji wynosi raz na dwa lata.
13. SANKCJE ZA NIEZGODNOŚĆ PRODUKCJI
13.1. Homologacja typu światła postojowego na mocy niniejszego regulaminu może być cofnięta, jeżeli nie są spełnione wymogi określone powyżej lub jeżeli światło postojowe opatrzone znakiem homologacji jest niezgodne z homologowanym typem.
13.2. Jeżeli Strona Porozumienia stosująca niniejszy regulamin postanowi o cofnięciu uprzednio przez siebie udzielonej homologacji, niezwłocznie powiadomi o tym fakcie pozostałe Umawiające się Strony stosujące niniejszy regulamin za pomocą formularza powiadomienia zgodnego ze wzorem przedstawionym w załączniku 1 do niniejszego regulaminu.
14. OSTATECZNE ZAPRZESTANIE PRODUKCJI
Jeżeli posiadacz homologacji całkowicie zaprzestanie produkcji światła postojowego homologowanego zgodnie z niniejszym regulaminem, zobowiązany jest poinformować o tym organ, który udzielił homologacji. Po otrzymaniu właściwego powiadomienia organ ten poinformuje o tym pozostałe Strony Porozumienia stosujące niniejszy regulamin za pomocą formularza powiadomienia zgodnego ze wzorem przedstawionym w załączniku 1 do niniejszego regulaminu.
15. NAZWY I ADRESY UPOWAŻNIONYCH PLACÓWEK TECHNICZNYCH ODPOWIEDZIALNYCH ZA PRZEPROWADZANIE BADAŃ HOMOLOGACYJNYCH ORAZ NAZWY I ADRESY SŁUŻB ADMINISTRACYJNYCH
Umawiające się Strony Porozumienia stosujące niniejszy regulamin zobowiązane są do przekazania Sekretariatowi Organizacji Narodów Zjednoczonych nazw i adresów upoważnionych placówek technicznych przeprowadzających badania homologacyjne oraz nazw i adresów służb administracyjnych udzielających homologacji, którym należy przesłać wydane w innych krajach formularze poświadczające udzielenie homologacji, rozszerzenie homologacji, odmowę udzielenia lub cofnięcie homologacji.
16. PRZEPISY PRZEJŚCIOWE
16.1. Począwszy od daty wejścia w życie suplementu 5 do regulaminu, żadna z Umawiających się Stron stosujących niniejszy regulamin nie może odmówić udzielenia homologacji EKG na mocy niniejszego regulaminu zmienionego suplementem 5.
16.2. Po upływie 24 miesięcy od daty wejścia w życie Umawiające się Strony stosujące niniejszy regulamin są zobowiązane udzielać homologacji EKG tylko w przypadku, gdy typ światła postojowego ubiegającego się o homologację odpowiada wymogom niniejszego regulaminu zmienionego suplementem 5.
16.3. Umawiające się Strony stosujące niniejszy regulamin nie mogą odmówić rozszerzenia homologacji zgodnie z niniejszym regulaminem w wersji pierwotnej i kolejnymi suplementami.
16.4. W czasie 12-miesięcznego okresu następującego po dacie wejścia w życie suplementu 5 do niniejszego regulaminu Umawiające się Strony stosujące niniejszy regulamin zobowiązane są nadal udzielać homologacji typom świateł postojowych, które spełniają wymagania niniejszego regulaminu w wersji pierwotnej i kolejnych suplementów.
16.5. Homologacje EKG udzielone na podstawie niniejszego regulaminu w terminie do 12 miesięcy od daty wejścia w życie oraz wszystkie rozszerzenia homologacji, w tym udzielone zgodnie z niniejszym regulaminem w wersji pierwotnej i kolejnymi suplementami, pozostają ważne na czas nieokreślony. Jeżeli typ światła postojowego homologowanego zgodnie z niniejszym regulaminem w wersji pierwotnej i kolejnymi suplementami spełnia wymogi niniejszego regulaminu zmienionego suplementem 5, to Umawiająca się Strona, która udzieliła homologacji, jest zobowiązana powiadomić o tym fakcie inne Umawiające się Strony stosujące niniejszy regulamin.
16.6. Żadna z Umawiających się Stron stosujących niniejszy regulamin nie może odmówić uznania typu światła postojowego homologowanego zgodnie z suplementem 5 do niniejszego regulaminu.
16.7. W okresie 36 miesięcy od daty wejścia w życie suplementu 5 do regulaminu żadna z Umawiających się Stron stosujących niniejszy regulamin nie może odmówić uznania typu światła postojowego homologowanego zgodnie z niniejszym regulaminem w wersji pierwotnej i kolejnymi suplementami.
16.8. Po upływie 36 miesięcy od daty wejścia w życie suplementu 5 do regulaminu Umawiające się Strony stosujące niniejszy regulamin mogą zabronić sprzedaży typu światła postojowego, który nie spełnia wymogów suplementu 5 do niniejszego regulaminu, chyba że dane światło postojowe jest przeznaczone do stosowania jako część zamienna do montowania w pojazdach będących w użytkowaniu.
16.9. Umawiające się Strony stosujące niniejszy regulamin zobowiązane są nadal udzielać homologacji światłom postojowym na podstawie wcześniejszych suplementów do regulaminu, pod warunkiem że takie światła postojowe są przeznaczone do stosowania jako części zamienne do montowania w pojazdach będących w użytkowaniu.
16.10. Począwszy od daty wejścia w życie suplementu 5 do niniejszego regulaminu, żadna z Umawiających się Stron stosujących niniejszy regulamin nie może zabronić zainstalowania w pojeździe światła postojowego homologowanego zgodnie z niniejszym regulaminem zmienionym suplementem 5.
16.11. W czasie 48-miesięcznego okresu następującego po dacie wejścia w życie suplementu 5 do niniejszego regulaminu Umawiające się Strony stosujące niniejszy regulamin zobowiązane są zezwalać na montaż w pojeździe światła postojowego homologowanego zgodnie z niniejszym regulaminem w wersji pierwotnej i kolejnymi suplementami.
16.12. Po upływie 48 miesięcy od daty wejścia w życie suplementu 5 do regulaminu, Umawiające się Strony stosujące niniejszy regulamin mogą zabronić montowania świateł postojowych, niespełniających wymogów niniejszego regulaminu zmienionego suplementem 5, w nowych pojazdach, które otrzymały krajową homologację typu lub homologację indywidualną po upływie 24 miesięcy od daty wejścia w życie suplementu 5 do niniejszego regulaminu.
16.13. Po upływie 60 miesięcy od daty wejścia w życie Umawiające się Strony stosujące niniejszy regulamin mogą zabronić montowania świateł postojowych, niespełniających wymogów niniejszego regulaminu zmienionego suplementem 5, w nowych pojazdach zarejestrowanych po raz pierwszy po upływie 60 miesięcy od daty wejścia w życie suplementu 5 do niniejszego regulaminu.
______(1) Zgodnie z definicją zawartą w załączniku 7 do ujednoliconej rezolucji w sprawie budowy pojazdów (R.E.3), (dokument TRANS/WP.29/78/Rev.1/Amend.2 ostatnio zmieniony poprawką 4).
(2) 1 - Niemcy, 2 - Francja, 3 - Włochy, 4 - Niderlandy, 5 - Szwecja, 6 - Belgia, 7 - Węgry, 8 - Republika Czeska, 9 - Hiszpania, 10 - Serbia, 11 - Zjednoczone Królestwo, 12 - Austria, 13 - Luksemburg, 14 - Szwajcaria, 15 (numer wolny), 16 - Norwegia, 17 - Finlandia, 18 - Dania, 19 - Rumunia, 20 - Polska, 21 - Portugalia, 22 - Federacja Rosyjska, 23 - Grecja, 24 - Irlandia, 25 - Chorwacja, 26 - Słowenia, 27 - Słowacja, 28 - Białoruś, 29 - Estonia, 30 (numer wolny), 31 - Bośnia i Hercegowina, 32 - Łotwa, 33 (numer wolny), 34 - Bułgaria, 35 (numer wolny), 36 - Litwa, 37 - Turcja, 38 (numer wolny), 39 - Azerbejdżan, 40 - Była Jugosłowiańska Republika Macedonii, 41 (numer wolny), 42 - Wspólnota Europejska (homologacje udzielane są przez jej państwa członkowskie z użyciem właściwych im symboli EKG), 43 - Japonia, 44 (numer wolny), 45 - Australia, 46 - Ukraina, 47 - Republika Południowej Afryki, 48 - Nowa Zelandia, 49 - Cypr, 50 - Malta, 51 - Republika Korei, 52 - Malezja, 53 - Tajlandia, 54 i 55 (numery wolne), 56 - Czarnogóra, 57 (numer wolny) oraz 58 - Tunezja. Kolejne numery przydzielane są pozostałym krajom w porządku chronologicznym, w jakim ratyfikują Porozumienie dotyczące przyjęcia jednolitych wymogów technicznych dla pojazdów kołowych, wyposażenia i części, które mogą być montowane lub stosowane w tych pojazdach, oraz warunków wzajemnego uznawania homologacji udzielonych na podstawie tych wymogów, lub do Porozumienia tego przystępują, a Sekretarz Generalny Organizacji Narodów Zjednoczonych powiadamia Umawiające się Strony Porozumienia o przydzielonych w ten sposób numerach.
(3) Do celów niniejszego regulaminu określenie "stanowiący część światła" oznacza element fizycznie wbudowany w obudowę światła lub element zewnętrzny, oddzielny od obudowy światła lub nie, który producent światła dostarcza jako część zespołu światła. Warunki funkcjonowania i montażu tych dodatkowych układów zostaną ustalone w przepisach szczegółowych.