(notyfikowana jako dokument nr C(2009) 2231)(Jedynie teksty w językach greckim, maltańskim, niemieckim, rumuńskim i słowackim są autentyczne)
(2009/310/WE)
(Dz.U.UE L z dnia 3 kwietnia 2009 r.)
KOMISJA WSPÓLNOT EUROPEJSKICH,
uwzględniając Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską,
uwzględniając rozporządzenie Rady (WE) nr 1100/2007 z dnia 18 września 2007 r. ustanawiające środki służące odbudowie zasobów węgorza europejskiego(1), w szczególności jego art. 3 ust. 3,
a także mając na uwadze, co następuje:
(1) Rozporządzenie (WE) nr 1100/2007 ustanawia przepisy służące ochronie i zrównoważonej eksploatacji zasobów węgorza europejskiego w wodach Wspólnoty, w należących do państw członkowskich lagunach, ujściach rzek, rzekach i powierzchniowych wodach śród-lądowych.
(2) Artykuł 2 rozporządzenia (WE) nr 1100/2007 zobowiązuje państwa członkowskie do wskazania i określenia dorzeczy rzek na ich terytorium krajowym, w których węgorz europejski występuje naturalnie. Dla każdego dorzecza, w którym występuje węgorz, państwa członkowskie powinny przygotować plan gospodarowania zasobami węgorza.
(3) Artykuł 3 ust. 1 rozporządzenia (WE) nr 1100/2007 stanowi, że państwo członkowskie może zostać zwolnione z obowiązku przygotowania planu gospodarowania zasobami węgorza, jeżeli przedstawi odpowiednie uzasadnienie wskazujące, że w dorzeczach rzek lub w wodach morskich znajdujących się na jego terytorium węgorz europejski nie występuje naturalnie. Państwa członkowskie przekazują Komisji wniosek o zwolnienie. Wnioski musi zatwierdzić Komisja na podstawie oceny techniczno-naukowej przeprowadzonej przez Komitet Naukowy, Techniczny oraz Gospodarczy ds. Rybołówstwa (STEFC) lub inne stosowne gremia naukowe.
(4) Cypr, Malta, Austria, Rumunia i Słowacja przekazały Komisji wnioski o zwolnienie z obowiązku przygotowania planu gospodarowania zasobami węgorza, załączając odpowiednie uzasadnienia.
(5) Międzynarodowa Rada Badań Morza (ICES) przekazała Komisji ocenę techniczno-naukową wniosków.
(6) Zgodnie z oceną przeprowadzoną przez Międzynarodową Radę Badań Morza (ICES) w dorzeczach rzek lub w wodach morskich objętych wymienionymi wnioskami o zwolnienie węgorz europejski nie występuje naturalnie do celów rozporządzenia (WE) nr 1100/2007.
(7) W związku z tym, uwzględniając art. 3 ust. 1 rozporządzenia (WE) nr 1100/2007, należy udzielić zwolnienia z obowiązku przygotowania planów gospodarowania zasobami węgorza danym państwom członkowskim.
(8) Środki przewidziane w niniejszej decyzji są zgodne z opinią Komitetu ds. Rybołówstwa i Akwakultury,
PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:
Sporządzono w Brukseli, dnia 2 kwietnia 2009 r.
|
W imieniu Komisji |
|
Joe BORG |
|
Członek Komisji |
______
(1) Dz.U. L 248 z 22.9.2007, s. 17.