Wersja 2 - poprawka 2(Dz.U.UE L z dnia 31 stycznia 2009 r.)
Jedynie oryginalne teksty EKG ONZ mają skutek prawny w międzynarodowym prawie publicznym. Status i datę wejścia w życie niniejszego regulaminu należy sprawdzać w najnowszej wersji dokumentu EKG ONZ dotyczącego statusu TRANS/WP.29/343/, dostępnej pod adresem:
http://www.unece.org/trans/main/wp29/wp29wgs/wp29gen/wp29fdocstts.html
Obejmująca wszystkie obowiązujące teksty, w tym:
Suplement nr 14 do pierwotnej wersji regulaminu - data wejścia w życie: 15 października 2008 r.
0. ZAKRES
Niniejszy regulamin stosuje się do oświetlenia tylnych tablic rejestracyjnych pojazdów kategorii M, N, O i T(1).
1. DEFINICJE
Dla potrzeb niniejszego regulaminu:
1.1. "Oświetlenie tylnej tablicy rejestracyjnej" oznacza urządzenie oświetlające tylne tablice rejestracyjne, zwane dalej "urządzeniem oświetlającym", które oświetla tylną tablicę rejestracyjną na zasadzie odbicia. Aby uzyskać homologację tego urządzenia, należy określić oświetlenie powierzchni zajmowanej przez tablicę.
1.2. Definicje podane w regulaminie nr 48 oraz seria poprawek do tego regulaminu obowiązujących w momencie składania wniosków o udzielenie homologacji typu mają zastosowanie w odniesieniu do niniejszego regulaminu.
1.3. "Różne typy oświetlenia tylnej tablicy rejestracyjnej" oznaczają urządzenia, które różnią się pod następującymi podstawowymi względami:
a) nazwy handlowej lub znaku towarowego;
b) właściwości systemu optycznego (poziomy natężenia, kąty padania światła, typ żarówki, moduł źródła światła itp.).
1.4. Odniesienia w niniejszym regulaminie do jednej lub kilku żarówek wzorcowych oraz do regulaminu nr 37 oznaczają odniesienia do regulaminu nr 37 oraz serii poprawek do tego regulaminu obowiązujących w momencie składania wniosków o udzielenie homologacji typu.
2. WNIOSEK O UDZIELENIE HOMOLOGACJI
Wniosek o udzielenie homologacji składa właściciel nazwy handlowej lub znaku towarowego albo jego należycie upoważniony przedstawiciel. We wniosku należy podać, czy urządzenie przeznaczone jest do oświetlania szerokiej tablicy rejestracyjnej (520 x 120 mm), wysokiej tablicy rejestracyjnej (340 x 240 mm), tablicy rejestracyjnej przeznaczonej dla ciągników rolniczych lub leśnych (120 x 165 mm) lub jakiejkolwiek kombinacji tych tablic. Wnioskodawca może również podać we wniosku, czy urządzenie to można montować w jednym położeniu, czy też w wielu miejscach w odniesieniu do powierzchni zajmowanej przez tablicę rejestracyjną; te różne położenia są wskazywane przez wnioskodawcę w formularzu informacyjnym. Do wniosku dołączane są wymienione poniżej dokumenty w zależności od typu:
a) rysunki (w trzech egzemplarzach) o takim stopniu szczegółowości, aby umożliwiały identyfikację typu, przedstawiające geometryczne położenie urządzenia oświetlającego po zamontowaniu w stosunku do powierzchni zajętej przez tablicę rejestracyjną, a także kontury odpowiednio oświetlanej powierzchni. Na rysunkach musi być pokazane miejsce przeznaczone pod numer homologacji w stosunku do koła wokół znaku homologacji;
b) krótki opis techniczny określający przede wszystkim (za wyjątkiem lamp o niewymiennych źródłach światła):
(i) typ lub typy zalecanych żarówek; żarówki należą do jednego typów wymienionych w regulaminie nr 37 i serii poprawek do tego regulaminu obowiązujących w momencie składania wniosku o udzielenie homologacji typu; lub
(ii) dany kod identyfikacyjny modułu źródła światła(2);
c) dwie próbki, wyposażone w zalecane oświetlenie.
3. OZNAKOWANIA
Urządzenia oświetlające zgłoszone do homologacji muszą posiadać:
3.1. nazwę handlową lub znak towarowy producenta urządzenia oświetlającego;
3.2. wystarczającą powierzchnię dla umieszczenia znaku homologacji; powierzchnia ta jest pokazana na rysunkach wspomnianych powyżej w pkt 2 lit. a);
3.3. w przypadku lamp z niewymiennymi źródłami światła lub modułu (modułów) źródła światła -oznaczenie zakresu napięcia znamionowego i mocy znamionowej w watach;
3.4. czytelne i nieusuwalne oznaczenia określające (za wyjątkiem lamp z niewymiennymi źródłami światła):
a) typ(-y) zalecanych żarówek; i/lub
b) określony kod identyfikacyjny modułu źródła światła;
3.5. w przypadku lamp, w których źródłem światła są moduły, moduły te muszą być oznaczone:
3.5.1. nazwą handlową lub znakiem towarowym producenta, oznaczenie to musi być czytelne i nieusuwalne;
3.5.2. właściwym kodem identyfikacyjnym modułu; oznaczenie to musi być czytelne i nieusuwalne. Ten określony kod identyfikacyjny musi zaczynać się od liter "MD" oznaczające "MODUŁ", po których następuje oznakowanie homologacyjne bez okręgu, zgodnie z opisem w pkt 4.4.1 poniżej, a w przypadku zamontowanych kilku niejednakowych modułów źródła światła po literach "MD" umieszczane są dodatkowe symbole lub znaki - ten określony kod identyfikacyjny jest pokazany na rysunku wspomnianym w pkt 2 lit. a) powyżej.
Oznakowanie homologacyjne nie musi być takie samo jak na lampie, w której moduł jest zamontowany, ale oba oznakowania muszą pochodzić od tego samego wnioskodawcy;
3.5.3. oznaczeniami napięcia znamionowego i mocy znamionowej w watach.
4. HOMOLOGACJA
4.1. Homologacji udziela się, jeżeli dwie próbki typu urządzenia oświetlającego przedstawione zgodnie z pkt 2 powyżej spełniają przepisy niniejszego regulaminu.
4.2. Każdy typ, któremu udziela się homologacji, otrzymuje numer homologacji. Dwie pierwsze cyfry numeru (obecnie są to cyfry 00 według pierwotnej wersji regulaminu) oznaczają serię poprawek uwzględniających najbardziej aktualne główne zmiany techniczne w regulaminie w czasie przyznawania homologacji. Ta sama Umawiająca się Strona nie może przypisać tego numeru do innego typu urządzenia objętego niniejszym regulaminem, z wyjątkiem rozszerzenia homologacji na urządzenie różniące się jedynie kolorem emitowanego światła.
4.3. Zawiadomienie o udzieleniu homologacji lub rozszerzeniu bądź odmowie homologacji typu urządzenia oświetlającego zgodnie z niniejszym regulaminem zostaje przekazane Stronom Porozumienia z 1958 r. stosującym niniejszy regulamin w postaci formularza zgodnego ze wzorem przedstawionym w załączniku 2 do niniejszego regulaminu.
4.4. Poza oznakowaniami wymienionymi powyżej w pkt 3 lit. a) i c) każde urządzenie oświetlające zgodne z typem, który uzyskał homologację zgodnie z niniejszym regulaminem, musi być oznaczone międzynarodowym znakiem homologacji zgodnie z załącznikiem 1, składającym się z:
4.4.1. okręgu otaczającego literę "E", po której następuje numer wskazujący kraj, który udzielił homologacji(3);
4.4.2. numeru homologacji, w pobliżu okręgu;
4.4.3. następującego dodatkowego symbolu: litery "L";
4.4.4. dwóch pierwszych cyfr numeru homologacji, które oznaczają najnowszą serię poprawek do niniejszego regulaminu, mogą być one umieszczone w pobliżu dodatkowego symbolu L.
4.5. Znaki i symbole wymienione w pkt 4.4.1, 4.4.2 i 4.4.3 muszą być nieusuwalne i czytelne nawet wtedy, gdy urządzenie oświetlające jest umieszczone na pojeździe.
4.6. W przypadku gdy dwie lub więcej lamp stanowi część tego samego zespołu zgrupowanych, sprzężonych lub dwustronnie zamontowanych świateł, homologacja jest udzielana, jeżeli każda z tych lamp spełnia wymogi niniejszego regulaminu lub innego regulaminu. Lampy niespełniające wymogów żadnego z regulaminów nie mogą stanowić części takiego zespołu zgrupowanych, sprzężonych lub dwustronnie zamontowanych świateł.
4.6.1. Jeżeli stwierdzono, że zgrupowane, sprzężone lub dwustronnie zamontowane światła spełniają wymagania kilku regulaminów, wystarczy umieścić jeden międzynarodowy znak homologacji składający się okręgu otaczającego literę "E" z następującym po niej numerem wskazującym kraj, który udzielił homologacji, numerem homologacji oraz, jeżeli to niezbędne, wymaganą strzałką. Ten znak homologacji może być umieszczony w dowolnym miejscu na zgrupowanych, sprzężonych lub dwustronnie zamontowanych światłach, pod warunkiem, że:
4.6.1.1. jest widoczny po ich zainstalowaniu;
4.6.1.2. żadna część zgrupowanych, sprzężonych lub dwustronnie zamontowanych świateł, która przepuszcza światło, nie może być usunięta bez jednoczesnego usunięcia znaku homologacji.
4.6.2. Symbol identyfikacji każdego światła zgodny z każdym regulaminem, na podstawie którego udzielono homologacji, wraz z odpowiednią serią poprawek uwzględniających najnowsze główne zmiany techniczne wprowadzone do regulaminu w momencie wydawania homologacji, zostaje umieszczony:
4.6.2.1. na odpowiedniej powierzchni emitującej światło;
4.6.2.2. lub w grupie, w taki sposób, aby każde ze zgrupowanych, sprzężonych lub łączonych świateł mogło być jednoznacznie zidentyfikowane (zob. przykłady trzech możliwości zamieszczone w załączniku 1).
4.6.3. Wymiary elementów takiego pojedynczego znaku homologacji nie mogą być mniejsze niż minimalne wymiary najmniejszego z indywidualnych znaków wymaganych w regulaminie, na podstawie którego udzielono homologacji.
4.6.4. Każdy typ, któremu udzielono homologacji, otrzymuje numer homologacji. Ta sama Umawiająca się Strona nie może przydzielić tego samego numeru innemu typowi zgrupowanych, sprzężonych lub dwustronnie zamontowanych świateł objętych niniejszym regulaminem.
4.6.5. Znak homologacji musi być czytelny i nieusuwalny. Można go umieścić na wewnętrznej lub zewnętrznej części (przezroczystej lub nieprzezroczystej) urządzenia, której nie można oddzielić od przezroczystej części urządzenia emitującego światło. W każdym przypadku oznaczenia muszą być widoczne, gdy urządzenie jest zamontowane w pojeździe lub gdy ruchoma część, taka jak maska silnika, pokrywa bagażnika lub drzwi jest otwarta.
4.7. Załącznik 1 zawiera przykłady rozmieszczenia znaków homologacji na pojedynczym świetle (rysunek 1) oraz na zgrupowanych, sprzężonych lub dwustronnie zamontowanych światłach (rysunek 2) wraz z wszystkimi dodatkowymi symbolami opisanymi powyżej.
5. SPECYFIKACJA OGÓLNA
Każde urządzenie musi być zgodne z przepisami zawartymi w pkt 9(4).
5.1. Ponadto urządzenia oświetlające tylną tablicę rejestracyjną są zamontowane w taki sposób, aby cała powierzchnia tablicy była widoczna pod kątami określonymi w załączniku 4.
5.2. Wszystkie pomiary muszą być wykonywane przy użyciu standardowej żarówki typu zalecanego przez producenta, przy czym napięcie zasilania powinno być tak wyregulowane, aby został wytworzony referencyjny strumień świetlny. Wszystkie pomiary urządzeń o niewymiennych źródłach światła będą wykonywane odpowiednio przy napięciu 6,75 V, 13,5 V lub 28,0 V.
5.3. W przypadku źródeł światła zasilanych ze specjalnego źródła, powyższe napięcia testowe należy doprowadzać do zacisków wejściowych źródła zasilania. Laboratorium badawcze może zażądać od producenta specjalnego źródła zasilania potrzebnego dla źródeł światła.
5.4. Wartość luminancji mierzonej po jednej minucie i po 30 minutach pracy urządzeń oświetlających tylną tablicę rejestracyjną (z wyjątkiem wyposażonych w żarówkę (żarówki)) musi spełniać minimalne wymagania.
Rozkład luminancji po jednej minucie pracy można obliczyć dla każdego badanego punktu na podstawie stosunku wartości luminancji mierzonych w jednym punkcie po upływie minuty i luminancji mierzonej po 30 minutach pracy.
5.5. W przypadku modułów źródła światła sprawdzane jest, czy:
5.5.1. konstrukcja modułu (modułów) źródła światła jest taka:
a) że każdy moduł źródła światła nie może być zainstalowany w innym położeniu niż właściwe położenie, do którego został przeznaczony, oraz czy może być zdemontowany wyłącznie przy pomocy narzędzi;
b) że nie mogą być stosowane wymiennie w obrębie tej samej obudowy lampy źródła o różnych cechach, jeżeli w obudowie urządzenia użyto kilku modułów źródła światła.
5.5.2. Moduł (moduły) źródła światła muszą być zabezpieczone przed manipulacją przez osoby niepowołane.
5.5.3. 1 moduł źródła światła jest zaprojektowany w taki sposób, że niezależnie od użycia narzędzia lub narzędzi pozostaje mechanicznie niezamienny z żadnym innym homologowanym wymiennym źródłem światła.
5.6. W przypadku wymienialnych żarówek:
5.6.1. można stosować typ lub typy żarówek, które uzyskały homologację zgodnie z regulaminem nr 37, pod warunkiem, że w regulaminie 37 oraz serii poprawek do tego regulaminu obowiązujących w chwili składania wniosku o udzielenie homologacji nie wprowadzono żadnych ograniczeń dotyczących użycia.
5.6.2. Urządzenie jest zaprojektowane w taki sposób, aby żarówkę można było osadzić tylko w jednym właściwym położeniu.
5.6.3. Oprawka żarówki odpowiada charakterystyce podanej w publikacji IEC 60061. Obowiązuje karta danych oprawki właściwa dla kategorii zastosowanej żarówki.
6. KOLOR ŚWIATŁA
Światło lampy zastosowane w urządzeniu oświetlającym musi być na tyle bezbarwne, aby nie powodowało widocznych zmian w kolorze tablicy rejestracyjnej.
7. PADANIE ŚWIATŁA
Producent urządzenia oświetlającego określa położenie, kilka położeń lub obszar położeń, w jakich urządzenie ma zostać zainstalowane w stosunku do przestrzeni przeznaczonej na tablicę rejestracyjną. Po umieszczeniu lampy w położeniu (położeniach) określonym przez producenta kąt padania światła na powierzchnię tablicy nie może przekraczać 82° w żadnym punkcie oświetlanej powierzchni, przy czym wierzchołek kąta powinien znajdować się na skrajnej części urządzenia oświetlającego najbardziej oddalonej od powierzchni tablicy. W przypadku większej niż jedno liczby urządzeń oświetlających wyżej wymienione wymagania stosuje się jedynie do tej części tablicy, która ma zostać oświetlona przez dane urządzenie.
W przypadku gdy zewnętrzna krawędź oświetlającej powierzchni urządzenia jest równoległa do powierzchni tablicy rejestracyjnej, skrajna część oświetlającej powierzchni urządzenia najbardziej oddalona od powierzchni tablicy jest środkowym punktem krawędzi powierzchni oświetlającej, która jest równoległa do tablicy i najbardziej oddalona od powierzchni tablicy.
Urządzenie musi być tak zaprojektowane, aby światło nie było skierowane bezpośrednio do tyłu; nie dotyczy to światła czerwonego, jeżeli urządzenie jest sprzężone lub zgrupowane ze światłem cofania.
8. METODA POMIARU
Pomiaru luminancji należy dokonywać na rozpraszającej bezbarwnej powierzchni o znanym współczynniku odbicia rozproszonego(5). Rozpraszająca bezbarwna powierzchnia musi mieć wymiary tablicy rejestracyjnej lub wymiary większe od jednego punktu pomiarowego. Środek tej powierzchni jest umieszczany w środku położeń punktów pomiarowych.
Rozpraszające bezbarwne powierzchnie umieszcza się w położeniu, jakie normalnie ma tablica rejestracyjna oraz 2 mm przed jej oprawą.
Pomiaru luminancji należy dokonywać prostopadle do rozpraszającej bezbarwnej powierzchni z tolerancją do 5° w każdym kierunku, w punktach wskazanych w załączniku 3 do niniejszego regulaminu, przy czym każdy punkt przedstawia okrąg o średnicy 25 mm. Mierzona luminancja jest korygowana w taki sposób, aby współczynnik odbicia rozproszonego wynosił 1,0.
9. CHARAKTERYSTYKA FOTOMETRYCZNA
W każdym punkcie pomiarowym wskazanym w załączniku 3 luminancja B wynosi co najmniej 2,5 cd/m2.
Gradient luminancji między wartościami B1 i B2, zmierzony w dowolnych punktach 1 i 2 wybranych spośród punktów określonych powyżej, nie przekracza 2 x Bo/cm, przy czym Bo jest minimalną luminancją mierzoną w różnych punktach, tj.:
10. ZGODNOŚĆ PRODUKCJI
Procedury produkcji powinny być zgodne z procedurami określonymi w załączniku 2 do Porozumienia (E/ECE/324-E/ECE/TRANS/505/Rev.2) i powinny spełniać następujące wymagania:
10.1. Urządzenia oświetlające tylne tablice rejestracyjne (zwane dalej urządzeniami), zgodne z niniejszym regulaminem muszą być produkowane w sposób zapewniający ich zgodność z typem homologowanym poprzez spełnienie wymogów określonych w pkt 5, 6 i 9 powyżej. Jeżeli potrzebna jest większa liczba urządzeń niż jedno, termin urządzenie oznacza zestaw urządzeń.
10.2. Spełnione są minimalne wymogi dotyczące procedur kontroli zgodności produkcji, określone w załączniku 6 do niniejszego regulaminu.
10.3. Spełnione są minimalne wymogi dotyczące przeprowadzania kontroli wyrywkowej przez kontrolera, określone w załączniku 7 do niniejszego regulaminu.
10.4. Organ, który udzielił homologacji typu, może w dowolnym czasie dokonać weryfikacji metod kontroli zgodności produkcji, stosowanych w każdym zakładzie produkcyjnym. Na ogół weryfikacja jest dokonywana raz na dwa lata.
11. SANKCJE Z TYTUŁU NIEZGODNOŚCI PRODUKCJI
11.1. Homologacja udzielona na urządzenie oświetlające zgodnie z niniejszym regulaminem może zostać cofnięta w razie niespełnienia wymienionych powyżej wymogów.
11.2. Jeżeli Strona Porozumienia stosująca niniejszy regulamin cofa homologację, której poprzednio udzieliła, powinna niezwłocznie powiadomić o tym pozostałe Umawiające się Strony stosujące niniejszy regulamin, korzystając w tym celu z formularza informacyjnego odpowiadającego wzorowi przedstawionemu w załączniku 2 do niniejszego regulaminu.
12. OSTATECZNE ZAPRZESTANIE PRODUKCJI
W razie całkowitego zaprzestania produkcji urządzenia oświetlającego, któremu udzielono homologacji zgodnie z niniejszym regulaminem, właściciel homologacji jest zobowiązany poinformować o tym organ, który udzielił homologacji. Po otrzymaniu właściwej informacji organ ten informuje o tym pozostałe Strony Porozumienia stosujące niniejszy regulamin, wykorzystując w tym celu formularz informacyjny zgodny ze wzorem przedstawionym w załączniku 2 do niniejszego regulaminu.
13. PRZEPISY PRZEJŚCIOWE
13.1. Urządzenia oświetlające tylną tablicę rejestracyjną niewyposażone w żarówki.
13.1.1. Wraz z datą wejścia w życie suplementu 8 Umawiające się Strony stosujące niniejszy regulamin nie mogą odmówić przyznania homologacji zgodnych z niniejszym regulaminem zmienionym suplementem 8.
13.1.2. Po upływie 36 miesięcy od daty wejścia w życie suplementu 4 Umawiające się Strony stosujące niniejszy regulamin są zobowiązane udzielać homologacji tylko w przypadku, gdy typ urządzeń opisanych w pkt 13.1 odpowiada wymaganiom niniejszego regulaminu zmienionego suplementem 8.
13.1.3. Umawiające się Strony stosujące niniejszy regulamin nie mogą odmówić rozszerzenia homologacji udzielonych przed serią poprawek do niniejszego regulaminu.
13.1.4. Umawiające się Strony stosujące niniejszy regulamin są zobowiązane udzielać homologacji tylko w przypadku, gdy typ urządzeń opisanych w pkt 13.1 powyżej odpowiada wymaganiom niniejszego regulaminu zmienionego wcześniej serią poprawek w trakcie 36-miesięcznego okresu liczonego od daty wejścia w życie suplementu 8.
13.2. Montowanie w pojazdach urządzeń oświetlających tylne tablice rejestracyjne opisanych w pkt. 13.1 powyżej.
13.2.1. Wraz z datą wejścia w życie suplementu 8 żadna z Umawiających się Stron stosujących niniejszy regulamin nie zakazuje montowania w pojazdach urządzeń opisanych w pkt 13.1 powyżej zgodnych z niniejszym regulaminem zmienionym suplementem 8.
13.2.2. Umawiające się Strony stosujące niniejszy regulamin są zobowiązane zezwalać na montowanie w pojeździe urządzeń opisanych w pkt 13.1 powyżej, które uzyskały homologację zgodnie z niniejszym regulaminem zmienionym wcześniej serią poprawek w trakcie 48-miesięcznego okresu liczonego od daty wejścia w życie suplementu 8.
13.2.3. Po upływie 48 miesięcy od daty wejścia w życie suplementu 8 Umawiające się Strony stosujące niniejszy regulamin mogą zabronić montowania urządzeń opisanych w pkt 13.1 powyżej, które nie spełniają wymogów niniejszego regulaminu zmienionego suplementem 8, w nowym pojeździe, któremu udzielono homologacji lub którego typ uzyskał homologację w czasie późniejszym niż 24 miesiące od daty wejścia w życie suplementu 8 do niniejszego regulaminu.
13.2.4. Po upływie 60 miesięcy od daty wejścia w życie suplementu 8 Umawiające się Strony stosujące niniejszy regulamin mogą zabronić montowania urządzeń opisanych w pkt 13.1 powyżej, które nie spełniają wymogów niniejszego regulaminu zmienionego suplementem 8, w nowym pojeździe zarejestrowanym po raz pierwszy w czasie późniejszym niż 60 miesięcy od daty wejścia w życie suplementu 8 do niniejszego regulaminu.
14. NAZWY I ADRESY UPOWAŻNIONYCH PLACÓWEK TECHNICZNYCH PRZEPROWADZAJĄCYCH BADANIA HOMOLOGACYJNE ORAZ NAZWY I ADRESY SŁUŻB ADMINISTRACYJNYCH
Strony Porozumienia stosujące niniejszy regulamin przekazują Sekretariatowi Organizacji Narodów Zjednoczonych nazwy i adresy upoważnionych placówek technicznych przeprowadzających badania homologacyjne oraz nazwy i adresy służb administracyjnych udzielających homologacji, którym należy przesyłać wydane w innych krajach formularze poświadczające homologację, jej odmowę lub cofnięcie.
______(1) Zgodnie z definicją zawartą w załączniku 7 do ujednoliconej rezolucji w sprawie budowy pojazdów (R.E.3), (dokument TRANS/WP.29/78/Rev.1/Amend.2, ostatnio zmieniony poprawką 4).
(2) Źródło światła określono w ISO 7227:1987 "Pojazdy drogowe - oświetlenie i urządzenia sygnalizacji świetlnej - słownik" jako źródło widocznej energii promieniste.
(3) 1 - Niemcy, 2 - Francja, 3 - Włochy, 4 - Niderlandy, 5 - Szwecja, 6 - Belgia, 7 - Węgry, 8 - Republika Czeska, 9 - Hiszpania, 10 - Serbia, 11 - Zjednoczone Królestwo, 12 - Austria, 13 - Luksemburg, 14 - Szwajcaria, 15 (numer wolny), 16 - Norwegia, 17 - Finlandia, 18 - Dania, 19 - Rumunia, 20 - Polska, 21 - Portugalia, 22 - Federacja Rosyjska, 23 - Grecja, 24 - Irlandia, 25 - Chorwacja, 26 - Słowenia, 27 - Słowacja, 28 - Białoruś, 29 - Estonia, 30 (numer wolny), 31 - Bośnia i Hercegowina, 32 - Łotwa, 33 (numer wolny), 34 - Bułgaria, 35 (numer wolny), 36 - Litwa, 37 - Turcja, 38 (numer wolny), 39 - Azerbejdżan, 40 - Była Jugosłowiańska Republika Macedonii, 41 (numer wolny), 42 - Wspólnota Europejska (homologacje udzielone przez jej państwa członkowskie z użyciem właściwych im symboli EKG), 43 - Japonia, 44 (numer wolny), 45 - Australia, 46 - Ukraina, 47 - Republika Południowej Afryki, 48 - Nowa Zelandia, 49 - Cypr, 50 - Malta, 51 - Republika Korei, 52 - Malezja, 53 - Tajlandia, 54 i 55 (numer wolny), 56 - Czarnogóra. Kolejne numery przydzielane są pozostałym krajom w porządku chronologicznym, zgodnie z ratyfikacją lub ich przystąpieniem do Porozumienia dotyczącego przyjęcia jednolitych wymogów technicznych dla pojazdów kołowych, wyposażenia i części, które mogą być zamontowane i/lub stosowane w tych pojazdach, oraz warunków wzajemnego uznawania homologacji udzielonych na podstawie tych wymogów, a Sekretarz Generalny Organizacji Narodów Zjednoczonych powiadamia Umawiające się Strony Porozumienia o przydzielonych w ten sposób numerach.
(4) Te wymagania techniczne mają zapewnić dobrą widoczność w przypadku, gdy odchylenie tablicy rejestracyjnej od linii pionowej w którymkolwiek kierunku nie przekracza 30°.
(5) Publikacja CIE nr 17-1970, pkt 45-20-040.