Rozporządzenie 46/2009 zmieniające rozporządzenie (WE) nr 2182/2004 dotyczące medali i żetonów podobnych do monet euro

ROZPORZĄDZENIE RADY (WE) NR 46/2009
z dnia 18 grudnia 2008 r.
zmieniające rozporządzenie (WE) nr 2182/2004 dotyczące medali i żetonów podobnych do monet euro

RADA UNII EUROPEJSKIEJ,

uwzględniając Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską, w szczególności jego art. 123 ust. 4 zdanie trzecie,

uwzględniając wniosek Komisji,

uwzględniając opinię Europejskiego Banku Centralnego(1),

uwzględniając opinię Parlamentu Europejskiego,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Rozporządzenie Rady (WE) nr 2182/2004(2) zakazuje medali i żetonów podobnych do monet euro. Doświadczenie nabyte w okresie wdrażania zakazu medali i żetonów podobnych do monet euro wykazało konieczność sprecyzowania przepisów ochronnych oraz zwiększenia przejrzystości procesu decyzyjnego.

(2) Obywatele mogą być skłonni uwierzyć, że niektóre medale lub niektóre żetony są legalnym środkiem płatniczym nie tylko wtedy, gdy są one opatrzone wzorem podobnym do wzoru na legalnych monetach euro, lecz również wtedy, gdy figurują na nich pewne elementy tego wzoru. W związku z tym szczególne elementy wzorów legalnych monet euro nie mogą być reprodukowane w formie, w jakiej występują na monetach euro. Ponadto symbole emitującego państwa członkowskiego nie mogą być reprodukowane na medalach i żetonach w formie, w jakiej występują na monetach euro.

(3) Po konsultacji z ekspertami w dziedzinie fałszowania monet, o których mowa w decyzji Komisji 2005/37/WE z dnia 29 października 2004 r. ustanawiającej Europejskie Centrum Techniczne i Naukowe (ECTN) oraz przewidującej koordynację działań technicznych w celu ochrony euro przed fałszowaniem(3), Komisja stwierdza, czy przestrzegane są przepisy ochronne określone w rozporządzeniu (WE) nr 2182/2004 i czy dany metalowy przedmiot jest medalem lub żetonem.

(4) Należy ustanowić i doprecyzować szczegółowe kryteria, jakimi Komisja kieruje się przy stwierdzaniu zgodności z przepisami ochronnymi.

(5) Ryzyko pomylenia medalu lub żetonu, na których widnieje określenie "euro" lub "eurocent" lub symbol euro, z legalnymi monetami euro jest większe, jeśli na danym medalu lub żetonie widnieje również określona wartość nominalna. W związku z tym w takich przypadkach określenie "nie stanowi legalnego środka płatniczego" powinno być wybite na awersie lub rewersie takiego medalu lub żetonu.

(6) Należy zatem odpowiednio zmienić rozporządzenie (WE) nr 2182/2004,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł  1

Zmiany

W rozporządzeniu (WE) nr 2182/2004 wprowadza się następujące zmiany:

1) artykuł 2 otrzymuje brzmienie:

"Artykuł 2

Przepisy ochronne

1. Z zastrzeżeniem art. 3 i 4, produkcja i sprzedaż medali i żetonów oraz ich przywóz i dystrybucja do celów sprzedaży lub do innych celów handlowych są zabronione w następujących okolicznościach:

a) gdy na ich powierzchni widnieje określenie »euro«, »eurocent« lub symbol euro;

b) gdy ich rozmiar mieści się w przedziale referencyjnym; lub

c) gdy wzór widniejący na powierzchni medali i żetonów jest podobny do:

(i) wzoru lub elementów wzoru widniejącego na powierzchni monet euro, takich jak określenia »euro« i »eurocent«, dwanaście gwiazd Unii Europejskiej, kontury geograficzne oraz cyfry występujące na monetach euro;

(ii) symboli suwerenności narodowej państwa członkowskiego w formie, w jakiej występują na monetach euro, takich jak podobizna głowy państwa, herb, znak mennicy, znak mincerski, nazwa państwa członkowskiego;

(iii) kształtu krawędzi lub wzoru na krawędzi monet euro; lub

(iv) symbolu euro.

2. Komisja stwierdza, czy:

a) dany przedmiot metalowy może być uznany za medal lub żeton w rozumieniu art. 1 lit. c);

b) dany medal lub żeton podlega zakazowi, o którym mowa w ust. 1 niniejszego artykułu.

Z zastrzeżeniem ust. 1 niniejszego artykułu, Komisja uwzględnia między innymi liczbę wytwarzanych medali i żetonów, cenę sprzedaży, opakowanie, napisy na medalach i żetonach oraz sposób ich reklamowania.";

2) artykuł 3 ust. 1 otrzymuje brzmienie:

"1. Medale i żetony, na których widnieje określenie »euro« lub »eurocent« lub symbol euro bez podania wartości nominalnej, nie są zabronione, jeżeli ich rozmiar wykracza poza przedział referencyjny, chyba że na ich powierzchni znajduje się wzór podobny do jednego z elementów, o których mowa w art. 2 ust. 1 lit. c).";

3) artykuł 4 otrzymuje brzmienie:

"Artykuł 4

Odstępstwa przyznane w drodze upoważnienia

W przypadku gdy nie istnieje ryzyko pomyłki, Komisja może udzielić specjalnego upoważnienia do wykorzystania na powierzchni medali lub żetonów określenia »euro« lub »eurocent« lub symbolu euro w kontrolowanych warunkach użytkowania. W takich przypadkach nazwa danego podmiotu gospodarczego w państwie członkowskim musi być wyraźnie widoczna na powierzchni medalu lub żetonu, a jeśli na medalu lub żetonie widnieje jego wartość nominalna, określenie »nie stanowi legalnego środka płatniczego« musi być wybite na awersie lub rewersie medalu lub żetonu.".

Artykuł  2

Wejście w życie

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie dwudziestego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane w państwach członkowskich zgodnie z Traktatem ustanawiającym Wspólnotę Europejską.

Sporządzono w Brukseli, dnia 18 grudnia 2008 r.

W imieniu Rady
M. BARNIER
Przewodniczący

______

(1) Dz.U. C 283 z 7.11.2008, s. 1.

(2) Dz.U. L 373 z 21.12.2004, s. 1.

(3) Dz.U. L 19 z 21.1.2005, s. 73.

Zmiany w prawie

Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Od dziś ważna zmiana dla niektórych kierowców

Nowe przepisy, które zaczną obowiązywać od wtorku, 10 września, zakładają automatyczny zwrot prawa jazdy, bez konieczności składania wniosku. Zmiana ma zapobiegać sytuacji, w której kierowcy, nieświadomi obowiązku, byli karani za prowadzenie pojazdu, mimo formalnego odzyskania uprawnień.

Robert Horbaczewski 09.09.2024
Będą zmiany w ustawie o działaniach antyterrorystycznych oraz w ustawie o ABW oraz AW

Rząd przyjął we wtorek projekt przepisów, który dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej, które dotyczą przeciwdziałania rozpowszechnianiu w Internecie treści o charakterze terrorystycznym. Wprowadzony zostanie mechanizm wydawania i weryfikowania nakazów usunięcia lub uniemożliwienia dostępu do takich treści. Za egzekwowanie nowych przepisów odpowiedzialny będzie szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Od jego decyzji będzie się można odwołać do sądu.

Grażyna J. Leśniak 03.09.2024
Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024