a także mając na uwadze, co następuje:(1) W agendzie lizbońskiej na rzecz wzrostu i zatrudnienia podkreślono potrzebę stworzenia atrakcyjnych warunków dla inwestowania w wiedzę i innowacje w Europie, w celu zwiększenia konkurencyjności, tempa wzrostu gospodarczego i poziomu zatrudnienia w Unii Europejskiej.
(2) Państwa członkowskie ponoszą główną odpowiedzialność za utrzymanie silnej, konkurencyjnej i innowacyjnej europejskiej bazy przemysłowej. Jednak charakter i skala wyzwania związanego z innowacyjnością w Unii Europejskiej wymagają również podjęcia działań na szczeblu wspólnotowym.
(3) Wspólnota powinna zapewniać wsparcie na rzecz promowania innowacji, w szczególności poprzez siódmy program ramowy w zakresie badań, rozwoju technologicznego i demonstracji, program ramowy na rzecz konkurencyjności i innowacji, program na rzecz uczenia się przez całe życie oraz poprzez fundusze strukturalne.
(4) Należy ustanowić nową inicjatywę na szczeblu Wspólnoty - Europejski Instytut Innowacji i Technologii (zwany dalej "EIT"), która będzie stanowiła uzupełnienie dotychczasowych polityk i inicjatyw wspólnotowych i krajowych poprzez wspieranie w całej Unii Europejskiej integracji trójkąta wiedzy, tj. szkolnictwa wyższego, badań i innowacji.
(5) Na posiedzeniu w dniach 15 i 16 czerwca 2006 r. Rada Europejska zwróciła się do Komisji o przygotowanie formalnego wniosku w sprawie ustanowienia EIT i o przedłożenie go jesienią 2006 r.
(6) EIT powinien mieć na celu przede wszystkim przyczynianie się do rozwoju potencjału innowacyjnego Wspólnoty i państw członkowskich przez zintegrowanie szkolnictwa wyższego oraz działalności badawczej i innowacyjnej przy zachowaniu najwyższych standardów. Przez prowadzenie tych działań EIT powinien ułatwiać i usprawniać tworzenie sieci i współpracę oraz powinien tworzyć synergię między środowiskami innowacyjnymi w Europie.
(7) Działania EIT powinny być odpowiedzią na strategiczne długoterminowe wyzwania w zakresie innowacji w Europie, zwłaszcza w dziedzinach trans- lub interdyscyplinarnych, wraz z tymi, które zostały już określone na szczeblu europejskim. W ten sposób EIT powinien promować okresowy dialog ze społeczeństwem obywatelskim.
(8) EIT powinien traktować jako priorytet transfer działalności edukacyjnej na poziomie szkół wyższych, badawczej oraz innowacyjnej do kręgów gospodarczych i zastosowań komercyjnych, a także wspieranie tworzenia nowych podmiotów gospodarczych, firm funkcjonujących w formule spinn-off oraz małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP).
(9) EIT powinien działać przede wszystkim na zasadzie niezależnych, opartych na kryterium doskonałości partnerstw instytucji szkolnictwa wyższego, instytucji badawczych, przedsiębiorstw i innych zainteresowanych stron w postaci trwałych, zdolnych do samodzielnego utrzymania się w długiej perspektywie strategicznych sieci współpracy w zakresie innowacji. Partnerstwa te powinny być wybierane przez Radę Zarządzającą EIT w wyniku przejrzystej, opartej na kryterium doskonałości procedury i wyznaczane jako wspólnoty wiedzy i innowacji (zwane dalej "WWiI"). Rada Zarządzająca powinna również kierować działaniami EIT i oceniać działania WWiI. Skład członkowski Rady Zarządzającej powinien w wyważony sposób odzwierciedlać doświadczenia przedsiębiorców, środowiska akademickiego, badawczego i sektora innowacji.
(10) Aby przyczynić się do wzrostu konkurencyjności i zwiększyć międzynarodową atrakcyjność gospodarki europejskiej oraz jej potencjał innowacyjny, EIT i WWiI powinny mieć możliwość pozyskiwania podmiotów partnerskich, badaczy i studentów z całego świata, w tym również przez ułatwianie im mobilności; EIT i WWiI powinny mieć też możliwość współpracy z podmiotami z państw trzecich.
(11) Stosunki między EIT a WWiI powinny się opierać na umowach, które okreśają prawa i obowiązki WWiI, zapewnią koordynację na odpowiednim poziomie oraz określą w zarysie mechanizm monitorowania oraz oceny działalności WWiI i jej wyników.
(12) Istnieje potrzeba wspierania szkolnictwa wyższego, będącego nieodłącznym, lecz często brakującym elementem kompleksowej strategii innowacji. Umowa między EIT a WWiI powinna stanowić, że stopnie naukowe i dyplomy nadane w ramach WWiI będą nadawane przez uczestniczące instytucje szkolnictwa wyższego, które należy zachęcać do oznaczania ich również jako stopni naukowych i dyplomów EIT. W swoich działaniach i pracach EIT powinien dążyć do promowania mobilności w ramach europejskiej przestrzeni badawczej i europejskiej przestrzeni szkolnictwa wyższego oraz ułatwiać przenoszenie dotacji przyznanych badaczom i studentom w powiązaniu z WWiI. Wszystkie te działania należy realizować bez uszczerbku dla dyrektywy 2005/36/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 7 września 2005 r. w sprawie uznawania kwalifikacji zawodowych 4 .
(13) EIT powinien opracować jasne i przejrzyste wytyczne dotyczące zarządzania własnością intelektualną, które powinny wspierać wykorzystywanie własności intelektualnej na właściwych warunkach. Wytyczne te powinny przewidywać należyte uwzględnienie wkładów wniesionych przez różne podmioty partnerskie WWiI, niezależnie od ich wielkości. W przypadku działań finansowanych przez wspólnotowe programy ramowe na rzecz badań i rozwoju technologicznego będą miały do nich zastosowanie zasady przewidziane w tych programach.
(14) Należy stworzyć odpowiednie uregulowania gwarantujące odpowiedzialność i przejrzystość działania EIT. Odpowiednie zasady dotyczące jego funkcjonowania powinny zostać określone w statucie EIT.
(15) EIT powinien mieć osobowość prawną oraz, aby zapewnić sobie autonomię i niezależność działania, powinien zarządzać swoim własnym budżetem, którego przychody powinny obejmować wkład wspólnotowy.
(16) EIT powinien dążyć do pozyskiwania coraz większych wkładów finansowych pochodzących z sektora prywatnego oraz z przychodów generowanych przez własne działania. W związku z tym oczekuje się, że sektory przemysłu, finansów i usług będą wnosiły istotne wkłady do budżetu EIT, w szczególności do budżetu WWiI. WWiI powinny dążyć do maksymalizowania udziału sektora prywatnego we wkładach. WWiI i ich podmioty partnerskie powinny podawać do wiadomości publicznej, że ich działania są podejmowane w ramach EIT i że otrzymują wkład finansowy z budżetu ogólnego Unii Europejskiej.
(17) Wkład Wspólnoty do EIT powinien służyć finansowaniu kosztów związanych z założeniem oraz działaniami administracyjnymi i koordynacyjnymi EIT i WWiI. Aby uniknąć podwójnego finansowania, działania te nie powinny korzystać jednocześnie ze środków pochodzących z innych programów wspólnotowych takich jak program ramowy w zakresie badań, rozwoju technologicznego i działań demonstracyjnych, program ramowy na rzecz konkurencyjności i innowacji, zintegrowany program na rzecz uczenia się przez całe życie ani z funduszy strukturalnych. Ponadto w przypadku gdy WWiI lub jej podmioty partnerskie występują bezpośrednio o pomoc z tych programów lub funduszy, ich wnioski należy traktować bez żadnych preferencji w stosunku do innych wniosków.
(18) W zakresie dotyczącym wkładu Wspólnoty i innych dotacji, którymi obciążany jest budżet ogólny Unii Europejskiej, powinna mieć zastosowanie procedura budżetowa Wspólnoty. Kontrolę ksiąg rachunkowych przeprowadzać powinien Trybunał Obrachunkowy zgodnie z rozporządzeniem Rady (WE, Euratom) nr 1605/2002 z dnia 25 czerwca 2002 r. w sprawie rozporządzenia finansowego mającego zastosowanie do budżetu ogólnego Wspólnot Europejskich 5 .
(19) Niniejsze rozporządzenie ustanawia kopertę finansową na lata 2008-2013, która ma stanowić podstawowy punkt odniesienia dla władzy budżetowej, w rozumieniu pkt 37 porozumienia międzyinstytucjonalnego z dnia 17 maja 2006 r. między Parlamentem Europejskim, Radą i Komisją w sprawie dyscypliny budżetowej i należytego zarządzania finansami 6 .
(20) EIT jest organem powołanym przez Wspólnoty w rozumieniu art. 185 ust. 1 rozporządzenia (WE, Euratom) nr 1605/2002, w związku z czym powinien odpowiednio stosować wynikające z niego zasady finansowe. Do EIT powinno zatem mieć zastosowanie rozporządzenie Komisji (WE, Euratom) nr 2343/2002 z dnia 19 listopada 2002 r. w sprawie ramowego rozporządzenia finansowego dotyczącego organów określonych w art. 185 rozporządzenia Rady (WE, Euratom) nr 1605/2002 7 .
(21) EIT powinien opracowywać coroczne sprawozdanie opisujące w zarysie działania przeprowadzone w poprzedzającym roku kalendarzowym i odnawialny trzyletni program prac opisujący w zarysie zaplanowane przez niego działania i umożliwiający EIT reakcję na wydarzenia wewnętrzne i zewnętrzne w dziedzinach nauki, techniki, szkolnictwa wyższego, innowacji i w innych odnośnych obszarach. Dokumenty te powinny być przekazane do wiadomości Parlamentowi Europejskiemu, Radzie, Komisji, Trybunałowi Obrachunkowemu, Europejskiemu Komitetowi Ekonomiczno-Społecznemu i Komitetowi Regionów. Parlament Europejski, Rada i Komisja powinny być uprawnione do wydania opinii na temat pierwszego trzyletniego programu prac EIT.
(22) W strategicznym planie innowacji (zwanym dalej "SPI") powinny zostać określone strategiczne długoterminowe dziedziny priorytetowe i potrzeby finansowe EIT na okres siedmiu lat. Zważywszy na znaczenie SPI dla wspólnotowej polityki w zakresie innowacji, a także polityczne znaczenie społeczno-gospodarczego oddziaływania na Wspólnotę, SPI powinien zostać przyjęty przez Parlament Europejski i Radę na podstawie wniosku Komisji przygotowanego na podstawie projektu opracowanego przez EIT.
(23) Wskazane jest, by Komisja zainicjowała niezależną, zewnętrzną ocenę działania EIT w szczególności z myślą o przygotowaniu SPI. W odpowiednich przypadkach Komisja powinna przedstawić propozycje zmiany niniejszego rozporządzenia.
(24) Wskazane jest stopniowe, podzielone na etapy wprowadzanie w życie EIT z myślą o jego długofalowym rozwoju. Potrzebna jest faza początkowa, z ograniczoną liczbą WWiI, tak aby odpowiednio ocenić funkcjonowanie EIT i WWiI, a także - gdy będzie to konieczne - wprowadzić usprawnienia. W terminie osiemnastu miesięcy od utworzenia Rady Zarządzającej powinna ona wybrać dwie lub trzy WWiI w dziedzinach, które mogą pomóc Unii Europejskiej sprostać jej obecnym i przyszłym wyzwaniom, a które mogą obejmować takie dziedziny, jak zmiany klimatu, energia ze źródeł odnawialnych i następna generacja technologii informacyjnych i komunikacyjnych. Wybór i wyznaczenie następnych WWiI powinien być możliwy dopiero po przyjęciu pierwszego SPI; należy przy tym uwzględnić szczegółowe ustalenia dotyczące trybu działania i finansowania EIT, dostosowane do jego długofalowej perspektywy.
(25) Ponieważ cel działań, które należy podjąć, to jest ustanowienie EIT, nie może zostać w dostatecznym stopniu osiągnięty przez państwa członkowskie, a z uwagi na jego skalę i ponadnarodowy charakter można go lepiej osiągnąć na poziomie Wspólnoty, Wspólnota może podjąć działania zgodnie z zasadą pomocniczości określoną w art. 5 Traktatu. Zgodnie z zasadą proporcjonalności określoną w tym artykule niniejsze rozporządzenie nie wykracza poza to, co jest niezbędne do osiągnięcia tego celu,
PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:
1 Dz.U. C 161 z 13.7.2007, s. 28.
2 Dz.U. C 146 z 30.6.2007, s. 27.
3 Opinia Parlamentu Europejskiego z dnia 26 września 2007 r. (dotychczas nieopublikowana w Dzienniku Urzędowym), wspólne stanowisko Rady z dnia 21 stycznia 2008 r. (Dz.U. C 52 E z 26.2.2008, s. 7) i stanowisko Parlamentu Europejskiego z dnia 11 marca 2008 r. (dotychczas nieopublikowane w Dzienniku Urzędowym).
4 Dz.U. L 255 z 30.9.2005, s. 22. Dyrektywa ostatnio zmieniona rozporządzeniem Komisji (WE) nr 1430/2007 (Dz.U. L 320 z 6.12.2007, s. 3).
6 Dz.U. C 139 z 14.6.2006, s. 1. Porozumienie międzyinstytucjonalne zmienione decyzją Parlamentu Europejskiego i Rady 2008/29/WE (Dz.U. L 6 z 10.1.2008, s. 7).
7 Dz.U. L 357 z 31.12.2002, s. 72.
8 Art. 2 pkt 1 zmieniony przez art. 1 pkt 1 lit. a rozporządzenia nr 1292/2013 z dnia 11 grudnia 2013 r. (Dz.U.UE.L.2013.347.174) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2014 r.
9 Art. 2 pkt 2 zmieniony przez art. 1 pkt 1 lit. b rozporządzenia nr 1292/2013 z dnia 11 grudnia 2013 r. (Dz.U.UE.L.2013.347.174) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2014 r.
* Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1291/2013 z dnia 11 grudnia 2013 r. ustanawiające "Horyzont 2020" - program ramowy w zakresie badań naukowych i innowacji (2014-2020) oraz uchylające decyzję nr 1982/ 2006/WE (Dz.U. L 347 z 20.12.2013, s. 104.).
10 Art. 2 pkt 3 zmieniony przez art. 1 pkt 1 lit. c rozporządzenia nr 1292/2013 z dnia 11 grudnia 2013 r. (Dz.U.UE.L.2013.347.174) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2014 r.
11 Art. 2 pkt 4 uchylony przez art. 1 pkt 1 lit. d rozporządzenia nr 1292/2013 z dnia 11 grudnia 2013 r. (Dz.U.UE.L.2013.347.174) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2014 r.
12 Art. 2 pkt 5 zmieniony przez art. 1 pkt 1 lit. e rozporządzenia nr 1292/2013 z dnia 11 grudnia 2013 r. (Dz.U.UE.L.2013.347.174) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2014 r.
13 Art. 2 pkt 9 zmieniony przez art. 1 pkt 1 lit. f rozporządzenia nr 1292/2013 z dnia 11 grudnia 2013 r. (Dz.U.UE.L.2013.347.174) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2014 r.
14 Art. 2 pkt 9a dodany przez art. 1 pkt 1 lit. g rozporządzenia nr 1292/2013 z dnia 11 grudnia 2013 r. (Dz.U.UE.L.2013.347.174) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2014 r.
15 Art. 2 pkt 10 dodany przez art. 1 pkt 1 lit. h rozporządzenia nr 1292/2013 z dnia 11 grudnia 2013 r. (Dz.U.UE.L.2013.347.174) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2014 r.
16 Art. 2 pkt 11 dodany przez art. 1 pkt 1 lit. h rozporządzenia nr 1292/2013 z dnia 11 grudnia 2013 r. (Dz.U.UE.L.2013.347.174) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2014 r.
17 Art. 3 uchylony przez art. 27 rozporządzenia nr 819/2021 z dnia 20 maja 2021 r. (Dz.U.UE.L.2021.189.61) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2021 r.
18 Art. 4 ust. 1 lit. a zmieniona przez art. 1 pkt 3 lit. a rozporządzenia nr 1292/2013 z dnia 11 grudnia 2013 r. (Dz.U.UE.L.2013.347.174) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2014 r.
19 Art. 4 ust. 1 lit. b uchylona przez art. 1 pkt 3 lit. b rozporządzenia nr 1292/2013 z dnia 11 grudnia 2013 r. (Dz.U.UE.L.2013.347.174) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2014 r.
20 Art. 4 ust. 1 lit. c zmieniona przez art. 1 pkt 3 lit. c rozporządzenia nr 1292/2013 z dnia 11 grudnia 2013 r. (Dz.U.UE.L.2013.347.174) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2014 r.
21 Art. 5 uchylony przez art. 27 rozporządzenia nr 819/2021 z dnia 20 maja 2021 r. (Dz.U.UE.L.2021.189.61) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2021 r.
22 Art. 6 ust. 1 uchylony przez art. 27 rozporządzenia nr 819/2021 z dnia 20 maja 2021 r. (Dz.U.UE.L.2021.189.61) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2021 r.
23 Art. 6 ust. 2 zmieniony przez art. 1 pkt 5 lit. b rozporządzenia nr 1292/2013 z dnia 11 grudnia 2013 r. (Dz.U.UE.L.2013.347.174) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2014 r.
24 Art. 7 uchylony przez art. 27 rozporządzenia nr 819/2021 z dnia 20 maja 2021 r. (Dz.U.UE.L.2021.189.61) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2021 r.
25 Art. 7a dodany przez art. 1 pkt 7 rozporządzenia nr 1292/2013 z dnia 11 grudnia 2013 r. (Dz.U.UE.L.2013.347.174) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2014 r.
26 Art. 7b dodany przez art. 1 pkt 7 rozporządzenia nr 1292/2013 z dnia 11 grudnia 2013 r. (Dz.U.UE.L.2013.347.174) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2014 r.
27 Art. 8 ust. 2 lit. aa dodana przez art. 1 pkt 8 rozporządzenia nr 1292/2013 z dnia 11 grudnia 2013 r. (Dz.U.UE.L.2013.347.174) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2014 r.
28 Art. 10 uchylony przez art. 1 pkt 9 rozporządzenia nr 1292/2013 z dnia 11 grudnia 2013 r. (Dz.U.UE.L.2013.347.174) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2014 r.
29 Art. 13 ust. 2 zmieniony przez art. 1 pkt 10 rozporządzenia nr 1292/2013 z dnia 11 grudnia 2013 r. (Dz.U.UE.L.2013.347.174) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2014 r.
30 Dz.U. L 8 z 12.1.2001, s. 1.
31 Dz.U. L 145 z 31.5.2001, s. 43.
32 Dz.U. 17 z 6.10.1958, s. 385/58. Rozporządzenie ostatnio zmienione rozporządzeniem (WE) nr 1791/2006 (Dz.U. L 363 z 20.12.2006, s. 1).
34 Art. 17 uchylony przez art. 27 rozporządzenia nr 819/2021 z dnia 20 maja 2021 r. (Dz.U.UE.L.2021.189.61) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2021 r.
35 Art. 15 zmieniony przez art. 1 pkt 12 rozporządzenia nr 1292/2013 z dnia 11 grudnia 2013 r. (Dz.U.UE.L.2013.347.174) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2014 r.
36 Art. 16 ust. 2 zmieniony przez art. 1 pkt 13 lit. a rozporządzenia nr 1292/2013 z dnia 11 grudnia 2013 r. (Dz.U.UE.L.2013.347.174) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2014 r.
37 Art. 16 ust. 2a dodany przez art. 1 pkt 13 lit. b rozporządzenia nr 1292/2013 z dnia 11 grudnia 2013 r. (Dz.U.UE.L.2013.347.174) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2014 r.
38 Art. 17 uchylony przez art. 27 rozporządzenia nr 819/2021 z dnia 20 maja 2021 r. (Dz.U.UE.L.2021.189.61) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2021 r.
39 Art. 19 uchylony przez art. 27 rozporządzenia nr 819/2021 z dnia 20 maja 2021 r. (Dz.U.UE.L.2021.189.61) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2021 r.
40 Art. 20 ust. 5 zmieniony przez art. 1 pkt 16 lit. a rozporządzenia nr 1292/2013 z dnia 11 grudnia 2013 r. (Dz.U.UE.L.2013.347.174) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2014 r.
41 Art. 20 ust. 6 zmieniony przez art. 1 pkt 16 lit. b rozporządzenia nr 1292/2013 z dnia 11 grudnia 2013 r. (Dz.U.UE.L.2013.347.174) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2014 r.
42 Art. 21 ust. 1a dodany przez art. 1 pkt 17 lit. a rozporządzenia nr 1292/2013 z dnia 11 grudnia 2013 r. (Dz.U.UE.L.2013.347.174) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2014 r.
43 Art. 21 ust. 4 zmieniony przez art. 1 pkt 17 lit. b rozporządzenia nr 1292/2013 z dnia 11 grudnia 2013 r. (Dz.U.UE.L.2013.347.174) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2014 r.
44 Dz.U. L 136 z 31.5.1999, s. 1.
45 Dz.U. L 136 z 31.5.1999, s. 15.
46 Art. 22 ust. 4 uchylony przez art. 1 pkt 18 rozporządzenia nr 1292/2013 z dnia 11 grudnia 2013 r. (Dz.U.UE.L.2013.347.174) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2014 r.
47 Art. 22a dodany przez art. 1 pkt 19 rozporządzenia nr 1292/2013 z dnia 11 grudnia 2013 r. (Dz.U.UE.L.2013.347.174) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2014 r.
48 Załącznik zmieniony przez art. 2 rozporządzenia nr 1292/2013 z dnia 11 grudnia 2013 r. (Dz.U.UE.L.2013.347.174) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2014 r.
49 Rozporządzenie Komisji (WE, Euratom) nr 2343/2002 z dnia 23 grudnia 2002 r. w sprawie ramowego rozporządzenia finansowego dotyczącego organów określonych w artykule 185 rozporządzenia Rady (WE, Euratom) nr 1605/2002 w sprawie rozporządzenia finansowego mającego zastosowanie do budżetu ogólnego Wspólnot Europejskich (Dz.U. L 357 z 31.12.2002, s. 72).