Decyzja 2008/983/WE upoważniająca Zjednoczone Królestwo do korzystania z przepisu określonego w pkt 8.5 załącznika IIA do rozporządzenia Komisji (WE) nr 40/2008 dotyczącego systemu przewidującego sumę nakładów połowowych dla trawlerów oraz podobnych statków rybackich prowadzących połowy na Morzu Północnym oraz na obszarze na zachód od Szkocji

DECYZJA KOMISJI
z dnia 9 grudnia 2008 r.
upoważniająca Zjednoczone Królestwo do korzystania z przepisu określonego w pkt 8.5 załącznika IIA do rozporządzenia Komisji (WE) nr 40/2008 dotyczącego systemu przewidującego sumę nakładów połowowych dla trawlerów oraz podobnych statków rybackich prowadzących połowy na Morzu Północnym oraz na obszarze na zachód od Szkocji

(notyfikowana jako dokument nr C(2008) 7801)

(Jedynie tekst w języku angielskim jest autentyczny)

(2008/983/WE)

(Dz.U.UE L z dnia 31 grudnia 2008 r.)

KOMISJA WSPÓLNOT EUROPEJSKICH,

uwzględniając Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską,

uwzględniając rozporządzenie Rady (WE) nr 40/2008 z dnia 16 stycznia 2008 r. ustalające uprawnienia do połowów na 2008 r. i związane z nimi warunki dla pewnych stad ryb i grup stad ryb, stosowane na wodach terytorialnych Wspólnoty oraz w odniesieniu do statków wspólnotowych na wodach, na których wymagane są ograniczenia połowowe(1), w szczególności akapit drugi pkt 8.7 załącznika IIA do tego rozporządzenia,

uwzględniając wniosek przedłożony przez Zjednoczone Królestwo,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Punkty 8 oraz 14 załącznika IIA do rozporządzenia (WE) nr 40/2008 określają maksymalny dopuszczalny nakład połowowy, ustanawiając maksymalną liczbą dni, w ciągu których statki wspólnotowe o długości całkowitej równej co najmniej 10 metrów, posiadające na pokładzie określone rodzaje narzędzi połowowych mogą przebywać na pewnych obszarach od Kattegat do obszarów na zachód od Szkocji.

(2) Zgodnie z pkt 8.5 tego załącznika w roku zarządzania 2008 państwa członkowskie mogą zarządzać przydziałami nakładów połowowych według systemu opartego na kilowatodniach. Taki system zarządzania umożliwia przydzielanie statkom rybackim maksymalnej liczby dni na morzu różnej od liczby określonej w tym załączniku, pod warunkiem, że ogólna liczba kilowatodni odpowiadająca danej kombinacji grup narzędzi oraz obszar, na którym dany statek może prowadzić połowy, nie ulegają zmianie.

(3) Zgodnie z pkt 8.6 tego załącznika ponowny przydział dni połowowych, dokonywany jest z myślą o bardziej wydajnym wykorzystaniu uprawnień do połowów lub w celu stymulowania praktyk połowowych prowadzących do zmniejszenia liczby odrzutów i uzyskania niższej śmiertelności połowowej zarówno osobników niedojrzałych, jak i ryb dorosłych.

(4) Punkt 8.7 tego załącznika określa szczegółowość danych wymaganych od państwa członkowskiego ubiegającego się o uzyskanie zezwolenia Komisji na wprowadzenie takiego alternatywnego systemu zarządzania nakładem połowowym.

(5) W swoich pismach z dnia 14 kwietnia, 2 maja oraz 22 lipca oraz przesyłając sprawozdanie w formie elektronicznej w maju, sierpniu oraz wrześniu 2008 r., Zjednoczone Królestwo przedstawiło Komisji wniosek w sprawie wyżej wspomnianego alternatywnego systemu zarządzania nakładem połowowym w Zjednoczonym Królestwie, mającego zastosowanie do statków rybackich wyposażonych we włoki lub niewody duńskie o rozmiarze oczek od 70 do 89 mm lub co najmniej 100 mm i prowadzących połowy na wodach WE na Morzu Norweskim, Morzu Północnym oraz na obszarze na zachód od Szkocji (obszary ICES IIa, IVa-IVc lub VIa). Wyżej wspomniany wniosek oraz sprawozdania zawierają dane oraz informacje wymagane zgodnie z pkt 8.7 załącznika IIA do rozporządzenia (WE) nr 40/2008, dotyczące w szczególności zakresu, projektu, obliczeń, działania, monitoringu i oceny przedmiotowego systemu.

(6) System Zjednoczonego Królestwa początkowo ma zastosowanie do 867 statków. Ich całkowite maksymalne nakłady w roku zarządzania 2008 wynoszą 21.095.690 kilowatodni dla grup narzędzi połowowych o rozmiarze oczek od 70 do 89 mm w odniesieniu do statków działających na którymkolwiek z wyżej wymienionych obszarów, oraz 27.867.735 kilowatodni dla grup narzędzi połowowych o rozmiarze oczek co najmniej 100 mm, w odniesieniu do statków działających na którymkolwiek z wyżej wymienionych obszarów. W związku ze zmniejszeniem liczby dni na morzu przewidzianych dla grup narzędzi połowowych o rozmiarze oczek wynoszącym co najmniej 100 mm w odniesieniu do statków działających na obszarze na zachód od Szkocji, do rejsów połowowych tych statków na obszarze na zachód od Szkocji stosuje się pułap cząstkowy wynoszący 24.622.862 kilowatodni. W związku z tym, system ten spełnia warunki określone w pkt 8.5 załącznika IIA do rozporządzenia (WE) nr 40/2008.

(7) Komisja dokonała oceny systemu, o którym mowa powyżej, i stwierdziła, iż służy on spełnieniu celów określonych w pkt 8.6 załącznika IIA do rozporządzenia (WE) nr 40/2008. Zgodnie z tym punktem system przewiduje ponowny przydział dni połowowych z myślą o bardziej wydajnym wykorzystaniu uprawnień do połowów lub w celu stymulowania praktyk połowowych prowadzących do zmniejszenia liczby odrzutów i uzyskania niższej śmiertelności połowowej zarówno osobników niedojrzałych, jak i ryb dorosłych. W ramach tego systemu statki są ponadto zobowiązane do przestrzegania określonych środków ochrony. Charakter i znaczenie tych środków różnią się nieco w poszczególnych regionach, ale wszystkie one zawierają następujące elementy: przestrzeganie doraźnego zamykania obszarów połowowych w trybie pilnym ustanowionego w przypadku wykrycia skupisk dorsza; stosowanie większych kwadratowych płatów sieci w celu zwiększenia selektywności siei; udział w wypróbowywaniu bardziej selektywnych narzędzi połowowych; oraz stosowanie tylko jednego narzędzia połowowego w trakcie rejsu połowowego. Wpływ wyżej wymienionych środków zostanie oceniony na późniejszym etapie.

(8) Jedną z zachęt dla rybaków do udziału w tym systemie jest przydzielanie im takiego samego nakładu jak w roku zarządzania 2007, które określa się w Szkocji mianem "conservation credits" (przydziałów utrzymujących stan), pomimo zmniejszenia maksymalnej liczby dni na morzu w odniesieniu do trawlerów na Morzu Północnym oraz na zachód od Szkocji w roku zarządzania 2008.

(9) W związku z tym w odniesieniu do roku zarządzania 2008 należy zatwierdzić system zarządzania sumą nakładów połowowych Zjednoczonego Królestwa na wodach WE na obszarach ICES IIa, IVa-IVc oraz VIa, dotyczący połowów przy użyciu włoków, niewodów duńskich lub podobnych narzędzi, z wyjątkiem włoków ramowych, o rozmiarze oczek równym bądź większym niż 70 mm i mniejszym niż 90 mm lub równym co najmniej 100 mm, w drodze przydzielania i monitorowania kilowatodni,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł  1

Niniejszym zatwierdza się w odniesieniu do roku zarządzania 2008 system zarządzania sumą nakładów połowowych Zjednoczonego Królestwa na wodach WE w obszarach ICES IIa, IVa-IVc oraz VIa, dotyczący połowów przy użyciu włoków, niewodów duńskich lub podobnych narzędzi, z wyjątkiem włoków ramowych, o rozmiarze oczek równym bądź większym niż 70 mm i mniejszym niż 90 mm lub równym co najmniej 100 mm, w drodze przydzielania i monitorowania kilowatodni, który został przedstawiony 14 kwietnia, 2 maja oraz 22 lipca 2008 r.

Artykuł  2

Niniejsza decyzja skierowana jest do Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej.

Sporządzono w Brukseli, dnia 9 grudnia 2008 r.

W imieniu Komisji
Joe BORG
Członek Komisji

______

(1) Dz.U. L 19 z 23.1.2008, s. 1.

Zmiany w prawie

Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Na zwolnieniu w jednej pracy, w drugiej - w pełni sił i... płacy

Przebywanie na zwolnieniu lekarskim w jednej pracy nie wykluczy już możliwości wykonywania pracy i pobierania za nią wynagrodzenia w innej firmie czy firmach. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało właśnie projekt ustawy, który ma wprowadzić też m.in. definicję pracy zarobkowej - nie będzie nią podpisanie w czasie choroby firmowych dokumentów i nie spowoduje to utraty świadczeń. Zwolnienie lekarskie będzie mogło przewidywać miejsce pobytu w innym państwie. To rewolucyjne zmiany. Zdaniem prawników, te propozycje mają sens, nawet jeśli znajdą się tacy, którzy będą chcieli nadużywać nowych przepisów.

Beata Dązbłaż 29.10.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2008.352.36

Rodzaj: Decyzja
Tytuł: Decyzja 2008/983/WE upoważniająca Zjednoczone Królestwo do korzystania z przepisu określonego w pkt 8.5 załącznika IIA do rozporządzenia Komisji (WE) nr 40/2008 dotyczącego systemu przewidującego sumę nakładów połowowych dla trawlerów oraz podobnych statków rybackich prowadzących połowy na Morzu Północnym oraz na obszarze na zachód od Szkocji
Data aktu: 09/12/2008
Data ogłoszenia: 31/12/2008