Decyzja 2008/823/WE zmieniająca decyzję 95/319/WE ustanawiającą Komitet Starszych Inspektorów Pracy

DECYZJA KOMISJI
z dnia 22 października 2008 r.
zmieniająca decyzję 95/319/WE ustanawiającą Komitet Starszych Inspektorów Pracy
(Tekst mający znaczenie dla EOG)

(2008/823/WE)

(Dz.U.UE L z dnia 30 października 2008 r.)

KOMISJA WSPÓLNOT EUROPEJSKICH,

uwzględniając Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Decyzją 95/319/WE(1) Komisja powołała Komitet Starszych Inspektorów Pracy, zwany dalej "Komitetem".

(2) W następstwie ostatnich rozszerzeń Unii Europejskiej liczba członków Komitetu wzrosła dwukrotnie. Posiedzenia plenarne liczą obecnie 54 członków Komitetu. W przypadku kolejnych rozszerzeń liczba członków będzie dalej wzrastała.

(3) Aby umożliwić Komitetowi wykonanie jego zadań, a jego członkom zaangażowanie się w praktyczną, interaktywną wymianę doświadczeń i opinii, co nie jest możliwe w tak licznym Komitecie, należy zmniejszyć z dwóch do jednego liczbę członków z każdego państwa członkowskiego. Państwa członkowskie powinny mieć możliwość wyznaczenia zastępcy członka, który uczestniczyłby w posiedzeniach podczas nieobecności pełnoprawnego członka.

(4) W celu zagwarantowania jakości prac Komitetu osoby nominowane na członków powinny być wyższej rangi przedstawicielami krajowych urzędów ds. nadzoru nad bezpieczeństwem pracy posiadającymi mandat do wykonywania zadań Komitetu.

(5) Należy ustanowić przepis przewidujący, że na posiedzeniach Komitetu każdemu członkowi lub jego zastępcy może towarzyszyć ekspert. Ze względów praktycznych związanych z organizacją posiedzeń o uczestnictwie eksperta należy powiadomić przynajmniej miesiąc przed danym posiedzeniem Komisji.

(6) Aby ułatwić pracę grup roboczych, powinna istnieć możliwość przewodniczenia im przez eksperta z krajowego urzędu ds. nadzoru nad bezpieczeństwem pracy, który nie jest członkiem Komitetu.

(7) Określone kategorie obserwatorów powinny mieć możliwość uczestnictwa w posiedzeniach Komitetu.

(8) Komitet powinien ustalić regulamin wewnętrzny ustanawiający praktyczne zasady jego pracy.

(9) Należy zatem odpowiednio zmienić decyzję 95/319/WE.

(10) Niniejsza decyzja powinna stać się skuteczna z dniem 1 stycznia 2010, kiedy rozpocznie się nowa kadencja członków Komitetu,

STANOWI, CO NASTĘPUJE:

Artykuł  1

W decyzji 95/319/WE wprowadza się następujące zmiany:

1) w art. 5 wprowadza się następujące zmiany:

a) ustępy 1 i 2 otrzymują brzmienie:

"1. W skład Komitetu wchodzi jeden pełnoprawny członek z każdego kraju członkowskiego.

Dla każdego pełnoprawnego członka istnieje możliwość wyznaczenia zastępcy. Zastępca członka uczestniczy w posiedzeniach Komitetu tylko wtedy, gdy członek pełnoprawny nie może być na nich obecny.

2. Pełnoprawni członkowie Komitetu i ich zastępcy są mianowani przez Komisję na wniosek państwa członkowskiego.

Przedkładając Komisji nazwiska osób nominowanych, państwa członkowskie dopilnowują, by byli to wysokiej rangi przedstawiciele ich krajowego urzędu ds. nadzoru nad bezpieczeństwem pracy posiadający mandat do wykonywania zadań Komitetu.";

b) skreśla się ust. 5;

2) artykuł 8 otrzymuje brzmienie:

"Artykuł 8

1. Komitet może, w porozumieniu z przedstawicielem Komisji, zaprosić jakąkolwiek osobę posiadającą szczególne kompetencje w kwestii włączonej do porządku dziennego do wzięcia udziału w pracach Komitetu.

2. Każdemu członkowi lub jego zastępcy może towarzyszyć ekspert, pod warunkiem że członek przedłoży przewodniczącemu Komisji uzasadniony wniosek co najmniej miesiąc przed danym posiedzeniem Komitetu.";

3) w art. 9 ust. 2 otrzymuje brzmienie:

"2. Grupom roboczym przewodniczy członek Komitetu lub ekspert z urzędu ds. nadzoru nad bezpieczeństwem pracy krajów członkowskich; grupy te składają się z członków Komitetu lub zależnie od przypadku, z ekspertów. Grupy robocze składają Komitetowi na sesjach plenarnych sprawozdania ze swoich działań.";

4) wprowadza się art. 9a w brzmieniu:

"Artykuł 9a

Członkowie i eksperci nie otrzymują wynagrodzenia za swoją pracę.";

5) w art. 10 dodaje się ust. 3 w brzmieniu:

"3. Następujące osoby mogą uczestniczyć w charakterze obserwatorów w posiedzeniach Komitetu:

a) przedstawiciele urzędu ds. nadzoru nad bezpieczeństwem pracy każdego z państw EOG i EFTA;

b) dyrektor Europejskiej Agencji Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Miejscu Pracy;

c) przedstawiciel Międzynarodowej Organizacji Pracy.";

6) wprowadza się art. 11a w brzmieniu:

"Artykuł 11a

Komitet ustala regulamin wewnętrzny ustanawiający praktyczne zasady jego pracy, łącznie ze zwoływaniem posiedzeń i organizacją grup roboczych.";

7) artykuł 12 ust. 2 otrzymuje brzmienie:

"2. Komisja przekazuje sprawozdanie Radzie, Parlamentowi Europejskiemu, Komitetowi Ekonomiczno-Społecznemu i Komitetowi Doradczemu ds. Bezpieczeństwa, Higieny i Ochrony Zdrowia w Pracy.".

Artykuł  2

Niniejsza decyzja staje się skuteczna z dniem 1 stycznia 2010 r.

Sporządzono w Brukseli, dnia 22 października 2008 r.

W imieniu Komisji
Vladimír ŠPIDLA
Członek Komisji

______

(1) Dz.U. L 188 z 9.8.1995, s. 11.

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2008.288.5

Rodzaj: Decyzja
Tytuł: Decyzja 2008/823/WE zmieniająca decyzję 95/319/WE ustanawiającą Komitet Starszych Inspektorów Pracy
Data aktu: 22/10/2008
Data ogłoszenia: 30/10/2008
Data wejścia w życie: 01/01/2010