a także mając na uwadze, co następuje:(1) W celu utworzenia jednolitej europejskiej przestrzeni powietrznej Parlament Europejski i Rada przyjęły w dniu 10 marca 2004 r. rozporządzenie (WE) nr 549/2004 ustanawiające ramy tworzenia jednolitej europejskiej przestrzeni powietrznej (rozporządzenie ramowe) 1 , rozporządzenie (WE) nr 550/2004 w sprawie zapewniania służb żeglugi powietrznej w jednolitej europejskiej przestrzeni powietrznej (rozporządzenie w sprawie zapewniania służb) 2 , rozporządzenie (WE) nr 551/2004 w sprawie organizacji i użytkowania przestrzeni powietrznej w jednolitej europejskiej przestrzeni powietrznej (rozporządzenie w sprawie przestrzeni powietrznej) 3 oraz rozporządzenie (WE) nr 552/2004 w sprawie interoperacyjności europejskiej sieci zarządzania ruchem lotniczym (rozporządzenie w sprawie interoperacyjności) 4 .
(2) Projekt modernizacji zarządzania ruchem lotniczym w Europie ("projekt SESAR") stanowi techniczny komponent w tworzeniu jednolitej europejskiej przestrzeni powietrznej. W wyniku tego przedsięwzięcia Wspólnota ma dysponować do roku 2020 optymalną infrastrukturą kontroli ruchu lotniczego, dzięki której transport lotniczy będzie mógł rozwijać się w sposób bezpieczny i przyjazny dla środowiska z pełnym wykorzystaniem technologicznych osiągnięć programów takich jak GALILEO.
(3) W związku z przystąpieniem Wspólnoty Europejskiej do Europejskiej Organizacji do spraw Bezpieczeństwa Żeglugi Powietrznej (Eurocontrol) Komisja i wspomniana organizacja podpisały ramową umowę o współpracy, by wprowadzić w życie ideę jednolitej europejskiej przestrzeni powietrznej i prowadzić działalność badawczorozwojową w sektorze kontroli ruchu lotniczego.
(4) Zgodnie z wytycznymi w sprawie opracowania przyszłego europejskiego programu kosmicznego, przyjętymi przez Radę ds. Konkurencyjności w dniu 7 czerwca 2005 r., Unia Europejska będzie odpowiedzialna za zapewnianie dostępności i ciągłości usług operacyjnych wspierających jej politykę oraz - skupiając się na zastosowaniach kosmicznych - przyczyni się do opracowania, rozmieszczenia i eksploatacji europejskiej infrastruktury kosmicznej, by tym samym przyczynić się do realizacji swojej polityki.
(5) Celem projektu SESAR jest połączenie i koordynacja działań badawczo-rozwojowych, które dotychczas były podejmowane we Wspólnocie - w tym w jej regionach najbardziej oddalonych i peryferyjnych, o których mowa w art. 299 ust. 2 Traktatu - w sposób rozproszony i bez zapewnienia koordynacji.
(6) Zapobiegając powielaniu działań w sferze badawczorozwojowej, projekt SESAR nie spowoduje zwiększenia całkowitych nakładów, jakie użytkownicy przestrzeni powietrznej ponoszą w związku z przedsięwzięciami badawczo-rozwojowymi.
(7) Projekt SESAR obejmuje trzy fazy: planowania, opracowywania oraz rozmieszczania.
(8) Faza planowania w projekcie SESAR polega na określeniu: poszczególnych działań technicznych, które należy podjąć, priorytetów programów modernizacji i planów wdrażania operacyjnego. Etap ten jest współfinansowany przez Wspólnotę oraz Europejską Organizację do spraw Bezpieczeństwa Żeglugi Powietrznej (Eurocontrol).
(9) Faza planowania rozpoczęła się w październiku 2005 r., a jej realizacją z ramienia Europejskiej Organizacji do spraw Bezpieczeństwa Żeglugi Powietrznej zajmuje się konsorcjum przedsiębiorstw wybrane w publicznym przetargu. Zostanie ona zakończona w roku 2008, a jej rezultatem będzie centralny plan zarządzania ruchem lotniczym w Europie. W planie tym zostanie określony program prac, które mają doprowadzić do wdrożenia zamierzonych koncepcji, a także różne strategie rozmieszczania systemu.
(10) Po fazie planowania nastąpi faza opracowywania (w latach 2008-2013), w której opracowane zostaną nowe urządzenia, systemy i standardy i która zapewni wzajemne dopasowanie się, prowadzące do stworzenia w pełni interoperacyjnego systemu zarządzania ruchem lotniczym w Europie.
(11) Faza opracowywania przejdzie w fazę rozmieszczania (zaplanowaną na lata 2014-2020), w której na wielką skalę zostanie utworzona oraz wdrożona nowa infrastruktura zarządzania ruchem lotniczym. Infrastruktura ta ma składać się z całkowicie zharmonizowanych i interoperacyjnych komponentów zapewniających optymalizację działań transportu lotniczego w Europie.
(12) Ze względu na liczbę uczestników, których udział w tym przedsięwzięciu jest konieczny, oraz wymagane zasoby finansowe i potrzebną fachową wiedzę techniczną niezbędne jest, by dla racjonalizacji działań powołać do życia podmiot prawny zdolny zapewnić zarządzanie funduszami przydzielonymi na projekt SESAR w fazie jego opracowywania.
(13) Należy zatem na mocy art. 171 Traktatu powołać do życia wspólne przedsięwzięcie, które pozwoli w fazie opracowywania osiągnąć znaczne postępy w opracowywaniu technologii związanych z systemami kontroli ruchu lotniczego oraz pozwoli przygotować fazę rozmieszczania.
(14) Wspólne przedsięwzięcie ma przede wszystkim za zadanie zarządzanie działaniami badawczo-rozwojowymi i walidacyjnymi projektu SESAR - łącząc fundusze pochodzące z sektora publicznego i prywatnego udostępnianie przez członków przedsięwzięcia oraz wykorzystując zewnętrzne zasoby techniczne, a zwłaszcza korzystając z doświadczenia i fachowej wiedzy Europejskiej Organizacji do spraw Bezpieczeństwa Żeglugi Powietrznej.
(15) Działania podejmowane przez wspólne przedsięwzięcie w ramach programu SESAR mają głównie charakter badawczo-rozwojowy. Dlatego fundusze wspólnotowe powinny pochodzić przede wszystkim z ramowych programów badawczo-rozwojowych. Fundusze dodatkowe mogą pochodzić z programu sieci transeuropejskich - zgodnie z art. 4 lit. g) decyzji nr 1692/96/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 23 lipca 1996 r. w sprawie wspólnotowych wytycznych dotyczących rozwoju transeuropejskiej sieci transportowej 5 , który to artykuł przewiduje możliwość finansowania działań badawczo-rozwojowych.
(16) Finansowanie wspólnego przedsięwzięcia przez Wspólnotę powinno na obecnym etapie realizacji projektu być ograniczone do fazy opracowywania w okresie objętym bieżącymi ramami finansowymi, obowiązującymi w latach 2007-2013. Ograniczenie to nie wyklucza możliwości, by Rada na podstawie postępów fazy opracowywania zrewidowała zakres działalności, zasady funkcjonowania, finansowanie lub czas trwania wspólnego przedsięwzięcia.
(17) Istotnym elementem projektu SESAR jest znaczący udział sektora przemysłu. Dlatego fundamentalne znaczenie ma to, by fundusze publiczne przewidziane na fazę opracowywania w projekcie SESAR były uzupełniane wkładami wnoszonymi przez sektor przemysłu.
(18) Wspólne przedsięwzięcie należy utworzyć przed zakończeniem fazy planowania, aby mogło ono śledzić prace podczas fazy planowania i przygotować fazę opracowywania, a tym samym zapewnić szybką realizację centralnego planu zarządzania ruchem lotniczym w Europie.
(19) Rada powinna podjąć decyzję o zatwierdzeniu centralnego planu zarządzania ruchem lotniczym i przekazaniu go wspólnemu przedsięwzięciu, by zmodernizować zarządzanie ruchem lotniczym w Europie; w związku z tym powinna także przeanalizować finansowanie projektu SESAR, zwłaszcza zapowiedziane wkłady, jakie sektor przemysłu ma wnieść na rzecz wspólnego przedsięwzięcia.
(20) Aby ułatwić wymianę informacji z członkami założycielami, siedziba wspólnego przedsięwzięcia powinna mieścić się w Brukseli.
(21) Wspólne przedsięwzięcie jest jednostką nienastawioną na zysk, której wszystkie zasoby mają być przeznaczone na kierowanie publicznym programem badawczym o znaczeniu ogólnoeuropejskim. Jej członkowie założyciele to dwie organizacje międzynarodowe występujące w imieniu swoich państw członkowskich. Dlatego jednostce tej należy przyznać - na ile jest to możliwe - maksymalne zwolnienie z podatków w państwie, w którym ma ona swoją siedzibę.
(22) Komisję powinien wspierać Komitet ds. Jednolitej Przestrzeni Powietrznej powołany na mocy art. 5 rozporządzenia (WE) nr 549/2004. Środki konieczne, by wprowadzić w życie niniejsze rozporządzenie, powinny zostać przyjęte zgodnie z decyzją Rady 1999/486/WE z dnia 28 czerwca 1999 r. ustanawiającą warunki wykonywania uprawnień wykonawczych przyznanych Komisji 6 .
(23) O postępach wspólnego przedsięwzięcia Komisja powinna regularnie informować Parlament Europejski i Radę. Informacje te powinny być przekazywane w postaci ocen okresowych dokonywanych przez Komisję, w oparciu o roczne sprawozdania z działalności wspólnego przedsięwzięcia.
(24) Zasady organizacji i funkcjonowania wspólnego przedsięwzięcia należy określić w statucie wspólnego przedsięwzięcia, zawartym w załączniku.
(25) Ponieważ opłaty trasowe wnoszone są w całości przez użytkowników przestrzeni powietrznej, przyczyniają się oni finansowo do wspierania działań badawczo-rozwojowych w sektorze zarządzania ruchem lotniczym. Z tego względu użytkownicy ci powinni być właściwie reprezentowani w ramach wspólnego przedsięwzięcia.
(26) Fundusze publiczne potrzebne w projekcie SESAR na realizację fazy planowania i fazy opracowywania są znaczące, a inwestycje w nową generację systemu zarządzania ruchem lotniczym powinny być w znacznym stopniu finansowane przez państwa członkowskie, w tym podmioty wyznaczone przez państwa członkowskie. Z tego względu należy przyznać państwom członkowskim (Unii Europejskiej lub Europejskiej Organizacji do spraw Bezpieczeństwa Żeglugi Powietrznej) prawo do bezpłatnego dostępu - w celach niekomercyjnych - do wiedzy uzyskanej dzięki projektowi oraz zezwolić im na wykorzystywanie tej wiedzy do własnych celów, w tym do przetargów publicznych,
PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:
1 Dz.U. L 96 z 31.3.2004, str. 1.
2 Dz.U. L 96 z 31.3.2004, str. 10.
3 Dz.U. L 96 z 31.3.2004, str. 20.
4 Dz.U. L 96 z 31.3.2004, str. 26.
5 Dz.U. L 228 z 9.9.1996, str. 1. Decyzja ostatnio zmieniona rozporządzeniem Rady (WE) nr 1791/2006 (Dz.U. L 363 z 20.12.2006, str. 1).
6 Dz.U. L 184 z 17.7.1999, str. 23. Decyzja ostatnio zmieniona decyzją 2006/512/WE (Dz.U. L 200 z 22.7.2006, str. 11).
7 Art. 1 ust. 2:- zmieniony przez art. 1 pkt 1 rozporządzenia nr 1361/2008 z dnia 16 grudnia 2008 r. (Dz.U.UE.L.08.352.12) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2009 r.
- zmieniony przez art. 1 pkt 1 lit. a rozporządzenia nr 721/2014 z dnia 16 czerwca 2014 r. (Dz.U.UE.L.2014.192.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2014 r.
8 Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1291/2013 z dnia 11 grudnia 2013 r. ustanawiające "Horyzont 2020" - program ramowy w zakresie badań naukowych i innowacji (2014-2020) oraz uchylające decyzję nr 1982/2006/WE (Dz.U. L 347 z 20.12.2013, s. 104).
9 Art. 1 ust. 3 uchylony przez art. 1 pkt 1 lit. b rozporządzenia nr 721/2014 z dnia 16 czerwca 2014 r. (Dz.U.UE.L.2014.192.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2014 r.
10 Art. 1 ust. 5 tiret piąte zmienione przez art. 1 pkt 1 lit. c rozporządzenia nr 721/2014 z dnia 16 czerwca 2014 r. (Dz.U.UE.L.2014.192.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2014 r.
11 Art. 2 zmieniony przez art. 1 pkt 2 rozporządzenia nr 1361/2008 z dnia 16 grudnia 2008 r. (Dz.U.UE.L.08.352.12) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2009 r.
12 Art. 2a dodany przez art. 1 pkt 3 rozporządzenia nr 1361/2008 z dnia 16 grudnia 2008 r. (Dz.U.UE.L.08.352.12) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2009 r.
13 Art. 2a ust. 5 zmieniony przez art. 1 pkt 2 rozporządzenia nr 721/2014 z dnia 16 czerwca 2014 r. (Dz.U.UE.L.2014.192.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2014 r.
14 Art. 2b dodany przez art. 1 pkt 3 rozporządzenia nr 1361/2008 z dnia 16 grudnia 2008 r. (Dz.U.UE.L.08.352.12) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2009 r.
15 Art. 2c dodany przez art. 1 pkt 3 rozporządzenia nr 1361/2008 z dnia 16 grudnia 2008 r. (Dz.U.UE.L.08.352.12) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2009 r.
16 Art. 2d dodany przez art. 1 pkt 3 rozporządzenia nr 1361/2008 z dnia 16 grudnia 2008 r. (Dz.U.UE.L.08.352.12) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2009 r.
17 Art. 4 ust. 2:- zmieniony przez art. 1 pkt 4 rozporządzenia nr 1361/2008 z dnia 16 grudnia 2008 r. (Dz.U.UE.L.08.352.12) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2009 r.
- zmieniony przez art. 1 pkt 3 lit. a rozporządzenia nr 721/2014 z dnia 16 czerwca 2014 r. (Dz.U.UE.L.2014.192.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2014 r.
18 Art. 4 ust. 3 zmieniony przez art. 1 pkt 3 lit. b rozporządzenia nr 721/2014 z dnia 16 czerwca 2014 r. (Dz.U.UE.L.2014.192.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2014 r.
19 Art. 4a dodany przez art. 1 pkt 5 rozporządzenia nr 1361/2008 z dnia 16 grudnia 2008 r. (Dz.U.UE.L.08.352.12) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2009 r.
20 Art. 4a ust. 1 zmieniony przez art. 1 pkt 4 lit. a rozporządzenia nr 721/2014 z dnia 16 czerwca 2014 r. (Dz.U.UE.L.2014.192.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2014 r.
21 Art. 4a ust. 2 uchylony przez art. 1 pkt 4 lit. b rozporządzenia nr 721/2014 z dnia 16 czerwca 2014 r. (Dz.U.UE.L.2014.192.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2014 r.
22 Art. 4b dodany przez art. 1 pkt 5 rozporządzenia nr 1361/2008 z dnia 16 grudnia 2008 r. (Dz.U.UE.L.08.352.12) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2009 r.
23 Art. 5 ust. 2 zmieniony przez art. 1 pkt 5 lit. a rozporządzenia nr 721/2014 z dnia 16 czerwca 2014 r. (Dz.U.UE.L.2014.192.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2014 r.
24 Art. 5 ust. 3 uchylony przez art. 1 pkt 5 lit. b rozporządzenia nr 721/2014 z dnia 16 czerwca 2014 r. (Dz.U.UE.L.2014.192.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2014 r.
25 Art. 5 ust. 4:- zmieniony przez art. 1 pkt 6 rozporządzenia nr 1361/2008 z dnia 16 grudnia 2008 r. (Dz.U.UE.L.08.352.12) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2009 r.
- zmieniony przez art. 1 pkt 5 lit. c rozporządzenia nr 721/2014 z dnia 16 czerwca 2014 r. (Dz.U.UE.L.2014.192.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2014 r.
26 Art. 6 zmieniony przez art. 1 pkt 6 rozporządzenia nr 721/2014 z dnia 16 czerwca 2014 r. (Dz.U.UE.L.2014.192.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2014 r.
27 Art. 7 zmieniony przez art. 1 pkt 7 rozporządzenia nr 721/2014 z dnia 16 czerwca 2014 r. (Dz.U.UE.L.2014.192.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2014 r.
28 Załącznik art. 5 ust. 1 lit. f) zmieniona przez art. 1 pkt 7 rozporządzenia nr 1361/2008 z dnia 16 grudnia 2008 r. (Dz.U.UE.L.08.352.12) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2009 r.
29 Załącznik art. 5 ust. 1 lit. h) zmieniona przez art. 1 pkt 7 rozporządzenia nr 1361/2008 z dnia 16 grudnia 2008 r. (Dz.U.UE.L.08.352.12) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2009 r.
30 Załącznik art. 5 ust. 1 lit. m zmieniona przez art. 1 pkt 8 rozporządzenia nr 721/2014 z dnia 16 czerwca 2014 r. (Dz.U.UE.L.2014.192.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2014 r.
31 Załącznik art. 5 ust. 1 lit. n zmieniona przez art. 1 pkt 8 rozporządzenia nr 721/2014 z dnia 16 czerwca 2014 r. (Dz.U.UE.L.2014.192.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2014 r.
32 Załącznik art. 5 ust. 2 lit. a zmieniona przez art. 1 pkt 8 rozporządzenia nr 721/2014 z dnia 16 czerwca 2014 r. (Dz.U.UE.L.2014.192.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2014 r.
33 Załącznik art. 6 ust. 1 zmieniony przez art. 1 pkt 8 rozporządzenia nr 721/2014 z dnia 16 czerwca 2014 r. (Dz.U.UE.L.2014.192.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2014 r.
34 Załącznik art. 7 ust. 1 zmieniony przez art. 1 pkt 7 rozporządzenia nr 1361/2008 z dnia 16 grudnia 2008 r. (Dz.U.UE.L.08.352.12) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2009 r.
35 Załącznik art. 7 ust. 2:- zmieniony przez art. 1 pkt 7 rozporządzenia nr 1361/2008 z dnia 16 grudnia 2008 r. (Dz.U.UE.L.08.352.12) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2009 r.
- zmieniony przez art. 1 pkt 8 rozporządzenia nr 721/2014 z dnia 16 czerwca 2014 r. (Dz.U.UE.L.2014.192.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2014 r.
36 Załącznik art. 7 ust. 5 lit. a) zmieniona przez art. 1 pkt 7 rozporządzenia nr 1361/2008 z dnia 16 grudnia 2008 r. (Dz.U.UE.L.08.352.12) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2009 r.
37 Załącznik art. 7 ust. 5 lit. e) zmieniona przez art. 1 pkt 7 rozporządzenia nr 1361/2008 z dnia 16 grudnia 2008 r. (Dz.U.UE.L.08.352.12) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2009 r.
38 Załącznik art. 7a dodany przez art. 1 pkt 7 rozporządzenia nr 1361/2008 z dnia 16 grudnia 2008 r. (Dz.U.UE.L.08.352.12) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2009 r.
39 Załącznik art. 8 zmieniony przez art. 1 pkt 7 rozporządzenia nr 1361/2008 z dnia 16 grudnia 2008 r. (Dz.U.UE.L.08.352.12) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2009 r.
40 Załącznik art. 9 ust. 1 zmieniony przez art. 1 pkt 8 rozporządzenia nr 721/2014 z dnia 16 czerwca 2014 r. (Dz.U.UE.L.2014.192.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2014 r.
41 Załącznik art. 10 zmieniony przez art. 1 pkt 8 rozporządzenia nr 721/2014 z dnia 16 czerwca 2014 r. (Dz.U.UE.L.2014.192.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2014 r.
42 Załącznik art. 12 ust. 3 zmieniony przez art. 1 pkt 8 rozporządzenia nr 721/2014 z dnia 16 czerwca 2014 r. (Dz.U.UE.L.2014.192.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2014 r.
43 Dz. U L 124 z 20.05.2003, str. 36.
44 Załącznik art. 13 ust. 2 zmieniony przez art. 1 pkt 8 rozporządzenia nr 721/2014 z dnia 16 czerwca 2014 r. (Dz.U.UE.L.2014.192.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2014 r.
45 Załącznik art. 14 skreślony przez art. 1 pkt 7 rozporządzenia nr 1361/2008 z dnia 16 grudnia 2008 r. (Dz.U.UE.L.08.352.12) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2009 r.
46 Załącznik art. 15 ust. 2 zmieniony przez art. 1 pkt 7 rozporządzenia nr 1361/2008 z dnia 16 grudnia 2008 r. (Dz.U.UE.L.08.352.12) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2009 r.
47 Załącznik art. 15 ust. 4 zmieniony przez art. 1 pkt 7 rozporządzenia nr 1361/2008 z dnia 16 grudnia 2008 r. (Dz.U.UE.L.08.352.12) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2009 r.
48 Załącznik art. 16 ust. 1 zmieniony przez art. 1 pkt 8 rozporządzenia nr 721/2014 z dnia 16 czerwca 2014 r. (Dz.U.UE.L.2014.192.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2014 r.
49 Załącznik art. 17 zmieniony przez art. 1 pkt 8 rozporządzenia nr 721/2014 z dnia 16 czerwca 2014 r. (Dz.U.UE.L.2014.192.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2014 r.
50 Rozporządzenie Rady (Euratom, WE) nr 2185/96 z dnia 11 listopada 1996 r. w sprawie kontroli na miejscu oraz inspekcji przeprowadzanych przez Komisję w celu ochrony interesów finansowych Wspólnot Europejskich przed nadużyciami finansowymi i innymi nieprawidłowościami (Dz.U. L 292 z 15.11.1996, s. 2).
51 Załącznik art. 19 zmieniony przez art. 1 pkt 7 rozporządzenia nr 1361/2008 z dnia 16 grudnia 2008 r. (Dz.U.UE.L.08.352.12) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2009 r.
52 Dz.U. L 145 z 31.5.2001, s. 43
53 Dz.U. L 136 z 31.5.1999, str. 1.
54 Dz.U. L 136 z 31.5.1999, str. 15.
55 Załącznik art. 21 zmieniony przez art. 1 pkt 7 rozporządzenia nr 1361/2008 z dnia 16 grudnia 2008 r. (Dz.U.UE.L.08.352.12) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2009 r.
56 Dz.U. L 101 z 11.4.2001, str. 1. Decyzja ostatnio zmieniona decyzją 2005/952/WE (Dz.U. L 346 z 29.12.2005, str. 18).
57 Załącznik art. 24 uchylony przez art. 1 pkt 8 rozporządzenia nr 721/2014 z dnia 16 czerwca 2014 r. (Dz.U.UE.L.2014.192.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2014 r.