PARLAMENT EUROPEJSKI I RADA UNII EUROPEJSKIEJ,uwzględniając Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską, w szczególności jego art. 285,
uwzględniając wniosek Komisji,
uwzględniając opinię Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego(1),
uwzględniając opinię Komitetu Regionów,
stanowiąc zgodnie z procedurą przewidzianą w art. 251 Traktatu(2),
a także mając na uwadze, co następuje:
(1) Zgodnie z rozporządzeniem Rady (WE) nr 322/97 z dnia 17 lutego 1997 r. w sprawie statystyk Wspólnoty(3) należy ustanowić wieloletni wspólnotowy program statystyczny.
(2) Zgodnie z tym rozporządzeniem Wspólnota powinna mieć terminowy dostęp do informacji statystycznych, które można porównywać między państwami członkowskimi i ich jednostkami terytorialnymi, w świetle wymogów konstytucyjnych państw członkowskich, i które są aktualne, wiarygodne, stosowne oraz uzyskiwane w sposób możliwie jak najbardziej wydajny do celów definiowania, stosowania, monitorowania i oceny jej polityk.
(3) W celu zapewnienia spójności i porównywalności informacji statystycznych we Wspólnocie należy ustanowić pięcioletni wspólnotowy program statystyczny, w którym zostaną określone podejścia, główne dziedziny i cele przewidywanych działań w odniesieniu do tych priorytetów politycznych.
(4) Określona metoda opracowywania statystyk Wspólnoty wymaga szczególnie ścisłej współpracy w zakresie rozwijania systemu statystycznego Wspólnoty poprzez Komitet ds. Programu Statystycznego ustanowiony decyzją Rady 89/382/EWG, Euratom(4), jeśli chodzi o adaptację systemu, zwłaszcza przez wprowadzenie instrumentów prawnych niezbędnych dla ustanowienia wspomnianych statystyk Wspólnoty. Należy wziąć pod uwagę obciążenie respondentów, niezależnie od tego, czy są nimi przedsiębiorstwa, organy rządu centralnego, regionalnego lub lokalnego, gospodarstwa domowe czy osoby fizyczne.
(5) Statystyka Wspólnoty jest sporządzana w ramach prawnych programu pięcioletniego przez ścisłą, skoordynowaną i spójną współpracę pomiędzy Eurostatem a organami krajowymi. W tym celu Eurostat powinien zapewniać różne formy koordynacji organów krajowych w ramach sieci stanowiącej Europejski System Statystyczny (ESS), aby dostarczać na czas statystyki, które spełniają standardy zapewniające niezbędną porównywalność danych między państwami członkowskimi, na potrzeby polityk Unii Europejskiej.
(6) Przy sporządzaniu i rozpowszechnianiu statystyk Wspólnoty zgodnie z niniejszą decyzją, krajowe i wspólnotowe organy statystyczne powinny przestrzegać zasad ustalonych w Europejskim kodeksie praktyk statystycznych, załączonym do zalecenia Komisji z dnia 25 maja 2005 r. w sprawie niezależności, wiarygodności i odpowiedzialności krajowych i wspólnotowych organów statystycznych. W ramach tego procesu należy podejmować wysiłki na rzecz propagowania zbieżności pod względem gromadzonych informacji statystycznych i możliwości ich naukowego przetwarzania.
(7) W świetle komunikatu Komisji do Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie zmniejszenia obciążenia respondentów, wprowadzenia uproszczeń oraz ustalania priorytetów w dziedzinie statystyk Wspólnoty, przy opracowywaniu rocznych programów prac statystycznych Komisji należy uwzględniać konieczność dokonywania na bieżąco przeglądu priorytetów statystycznych, w tym uproszczenia procesów i ograniczenia wymogów o malejącym znaczeniu, mając na względzie najlepsze wykorzystanie dostępnych zasobów.
(8) Aby zwiększyć spójność i skuteczność działań Wspólnoty na rzecz miast i umożliwić dokonywanie wiarygodnych porównań w tej dziedzinie, należy dokładniej zdefiniować znaczenie pojęć "obszar miejski" i "aglomeracja" do wspólnotowych celów statystycznych.
(9) Z uwagi na to, że cel niniejszej decyzji, a mianowicie ustanowienie wspólnotowego programu statystycznego na lata 2008-2012, nie może być osiągnięty w sposób wystarczający przez państwa członkowskie, natomiast możliwe jest lepsze jego osiągnięcie na poziomie Wspólnoty, Wspólnota może podjąć działania zgodnie z zasadą pomocniczości określoną w art. 5 Traktatu. Zgodnie z zasadą proporcjonalności określoną w tym artykule niniejsza decyzja nie wykracza poza to, co jest konieczne do osiągnięcia tego celu.
(10) Niniejsza decyzja ustanawia na cały okres trwania programu kopertę finansową, która ma stanowić główny punkt odniesienia dla władzy budżetowej, w rozumieniu pkt 37 Porozumienia międzyinstytucjonalnego z dnia 17 maja 2006 r. pomiędzy Parlamentem Europejskim, Radą i Komisją w sprawie dyscypliny budżetowej i należytego zarządzania finansami(5).
(11) Wytyczne dotyczące ustanowienia niniejszego programu zostały przedłożone zgodnie z rozporządzeniem (WE) nr 322/97 Komitetowi ds. Programu Statystycznego, Europejskiemu Komitetowi Doradczemu ds. Informacji Statystycznych w Sferach Ekonomicznych i Społecznych, ustanowionemu decyzją Rady 91/116/EWG(6) oraz Komitetowi ds. Statystyki Walutowej, Finansowej i Bilansu Płatniczego, ustanowionemu decyzją Rady 2006/856/WE(7),
PRZYJMUJĄ NINIEJSZĄ DECYZJĘ:
Sporządzono w Strasburgu, dnia 11 grudnia 2007 r.
W imieniu Parlamentu Europejskiego |
W imieniu Rady |
H.-G. PÖTTERING |
M. LOBO ANTUNES |
Przewodniczący |
Przewodniczący |
______
(1) Dz.U. C 175 z 27.7.2007, str. 8.
(2) Opinia Parlamentu Europejskiego z dnia 12 lipca 2007 r. (dotychczas nieopublikowana w Dzienniku Urzędowym) oraz decyzja Rady z dnia 29 listopada 2007 r.
(3) Dz.U. L 52 z 22.2.1997, str. 1. Rozporządzenie ostatnio zmienione rozporządzeniem (WE) nr 1882/2003 (Dz.U. L 284 z 31.10.2003, str. 1).
(4) Dz.U. L 181 z 28.6.1989, str. 47.
(5) Dz.U. C 139 z 14.6.2006, str. 1.
(6) Dz.U. L 59 z 6.3.1991, str. 21. Decyzja zmieniona decyzją 97/255/WE (Dz.U. L 102 z 19.4.1997, str. 32).
(7) Dz.U. L 332 z 30.11.2006, str. 21.
(8) Dz.U. L 197 z 19.7.2006, str. 3.
ZAŁĄCZNIKI