Rozporządzenie 1433/2007 zmieniające rozporządzenie (WE) nr 1623/2000 ustanawiające szczegółowe zasady wykonywania rozporządzenia Rady (WE) nr 1493/1999 w sprawie wspólnej organizacji rynku wina w odniesieniu do mechanizmów rynkowych

ROZPORZĄDZENIE KOMISJI (WE) NR 1433/2007
z dnia 5 grudnia 2007 r.
zmieniające rozporządzenie (WE) nr 1623/2000 ustanawiające szczegółowe zasady wykonywania rozporządzenia Rady (WE) nr 1493/1999 w sprawie wspólnej organizacji rynku wina w odniesieniu do mechanizmów rynkowych

KOMISJA WSPÓLNOT EUROPEJSKICH,

uwzględniając Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską,

uwzględniając rozporządzenie Rady (WE) nr 1493/1999 z dnia 17 maja 1999 r. w sprawie wspólnej organizacji rynku wina(1), w szczególności jego art. 33 ust. 1,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Artykuł 31 ust. 1 rozporządzenia (WE) nr 1493/1999 przewiduje, że alkohol przejęty przez agencję interwencyjną zostaje sprzedany w drodze sprzedaży publicznej lub przetargu.

(2) Przetargi dotyczące alkoholu są jedynymi formami sprzedaży z zapasów interwencyjnych w sektorze rolnym, w odniesieniu do których Komisja decyduje o każdej sprzedaży wymienionego produktu i otwiera ją. Mając na względzie uproszczenie przepisów oraz w celu harmonizacji środków zarządzania rynkami rolnymi w ramach wspólnej organizacji rynku, należy wprowadzić, również w odniesieniu do sprzedaży alkoholu, przetarg stały otwierany przez Komisję oraz przetargi częściowe otwierane przez państwa członkowskie.

(3) W trosce o zapewnienie dostępu do informacji dotyczących przetargów częściowych w państwach członkowskich każdemu zakładowi zatwierdzonemu we Wspólnocie, informacje te powinny być publikowane w formie elektronicznej.

(4) W celu uniknięcia sytuacji, w której cały składowany alkohol zostałby sprzedany za jednym razem lub na rzecz jednego zakładu, należy ograniczyć maksymalną ilość, która może zostać wystawiona do sprzedaży podczas każdego przetargu częściowego.

(5) Aby zapewnić regularny i optymalny zbyt alkoholu, biorąc jednocześnie pod uwagę okres przestoju w lecie i w okresie bożonarodzeniowym, należy ustalić termin dla przetargów częściowych raz w miesiącu, z wyjątkiem lipca i grudnia.

(6) Należy określić etapy i cechy przetargu częściowego.

(7) Ostatnie doświadczenia pokazały, że plany zakładów, w których alkohol jest przetwarzany na alkohol bezwodny, nie są dokumentami koniecznymi do zatwierdzenia zakładów mogących uczestniczyć w sprzedaży alkoholu do wykorzystania jako bioetanol we Wspólnocie. Należy zatem wycofać ten wymóg z wykazu dokumentów, które należy przedłożyć w celu uzyskania zatwierdzenia.

(8) W celu ochrony interesów oferentów w trakcie przetargu częściowego należy przewidzieć przepisy mające na celu ograniczenie przemieszczeń fizycznych alkoholu będącego w sprzedaży w okresie między opublikowaniem ogłoszenia o zaproszeniu do składnia ofert w przetargu częściowym a jego usunięciem przez zakład, który wygrał przetarg.

(9) Należy zatem odpowiednio zmienić rozporządzenie Komisji (WE) nr 1623/2000(2).

(10) Środki przewidziane w niniejszym rozporządzeniu są zgodne z opinią Komitetu Zarządzającego ds. Wina,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł  1

W rozporządzeniu (WE) nr 1623/2000 wprowadza się następujące zmiany:

1) w tytule III rozdział IV wprowadza się następujące zmiany:

a) w podsekcji III, art. 92-94d otrzymują brzmienie:

"Artykuł 92

Przetarg stały

1. Przeprowadza się przetarg stały dotyczący alkoholu do wykorzystania wyłącznie jako bioetanol w sektorze paliwowym we Wspólnocie.

2. W tym celu ogłoszenie o zaproszeniu do składnia ofert w przetargu stałym jest publikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Artykuł 92a

Przetargi częściowe

1. Agencje interwencyjne organizują przetargi częściowe podczas okresu ważności zaproszenia do składania ofert w przetargu stałym. W tym celu agencje interwencyjne publikują zaproszenie do składania ofert przetargowych i zapewniają ich odpowiednie udostępnianie, w szczególności poprzez wystawianie ogłoszeń w swoich siedzibach oraz przez ich publikowanie na swojej stronie internetowej lub na stronie internetowej właściwego ministerstwa.

2. W zaproszeniu do składania ofert przetargowych określone są w szczególności termin i miejsce składania ofert. Każdy przetarg częściowy obejmuje maksymalną ilość 100.000 hl.

3. Termin składania ofert w każdym przetargu częściowym wygasa ostatniego dnia roboczego każdego miesiąca, o godzinie 13.00 (czas obowiązujący w Brukseli). W lipcu i w grudniu ofert nie składa się.

4. Pierwszy przetarg częściowy odbywa się w miesiącu następującym po miesiącu, w którym opublikowano zaproszenie do składania ofert w przetargu stałym.

5. Każde państwo członkowskie, którego zapasy wspólnotowego alkoholu winnego wynoszą lub przekraczają 100.000 hl, musi otworzyć przetarg częściowy w rozumieniu niniejszego artykułu.

Artykuł 93

Ogłoszenie o zaproszeniu do składania ofert w przetargu częściowym

W odniesieniu do posiadanej ilości alkoholu agencja interwencyjna określa, poza informacjami przewidzianymi w art. 92a ust. 2:

a) szczególne zasady, które stosuje się do procedury przetargowej, oraz lokalizację składów, w których przechowywany jest alkohol przeznaczony do sprzedaży;

b) ilość alkoholu wyrażoną w hektolitrach alkoholu w przeliczeniu na 100 % obj. objętą procedurą prze-targową;

c) partie;

d) warunki płatności;

e) formalności związane z uzyskiwaniem próbek;

f) kwotę zabezpieczenia przetargowego określonego w art. 94 ust. 1 akapit pierwszy i gwarancji wykonania określonej w art. 94c ust. 3.

Artykuł 93a

Zatwierdzanie zakładów

1. Alkohol jest przyznawany zakładom znajdującym się we Wspólnocie i musi być wykorzystany zgodnie z przeznaczeniem, o którym mowa w art. 92.

2. W celu przyznania, o którym mowa w ust. 1, państwa członkowskie zatwierdzają zakłady, które uznają za kwalifikowalne i które przedstawiły wniosek z następującymi dokumentami towarzyszącymi:

a) oświadczeniem zakładu stwierdzającym, że jest on zdolny wykorzystać co najmniej 50.000 hl alkoholu rocznie;

b) położeniem biur administracyjnych zakładu;

c) nazwą i adresem zakładu, w którym alkohol jest przetwarzany na alkohol bezwodny, oraz wskazaniem rocznej wydajności przetwarzania;

d) kopią pozwolenia udzielonego przez organy krajowe danego państwa członkowskiego na prowadzenie zakładu;

e) zobowiązaniem zakładu do dopilnowania, żeby każdy końcowy nabywca alkoholu wykorzystywał go wyłącznie jako bioetanol do produkcji paliwa we Wspólnocie.

3. Zatwierdzenie wydane przez dane państwo członkowskie obowiązuje w całej Wspólnocie.

4. Zakłady zatwierdzone w dniu 9 grudnia 2007 uznaje się za zatwierdzone do celów niniejszego rozporządzenia.

5. Państwa członkowskie bezzwłocznie powiadamiają Komisję o każdym nowym zatwierdzeniu lub wycofaniu zatwierdzenia, wskazując dokładną datę takiej decyzji.

6. Po dokonaniu każdej zmiany Komisja udostępnia bezzwłocznie państwom członkowskim uaktualniony wykaz zatwierdzonych zakładów.

Artykuł 93b

Zasada stosowana w odniesieniu do alkoholu

Agencja interwencyjna podejmuje niezbędne kroki w celu uniemożliwienia fizycznego przemieszczenia alkoholu z kadzi objętych sprzedażą do chwili wystawienia polecenia wycofania dotyczącego tego alkoholu, z wyjątkiem przypadku zastąpienia, o którym agencja interwencyjna zadecydowała w celach logistycznych i którego warunki należy jasno określić w zaproszeniu do składania ofert w przetargu częściowym.

Artykuł 93c

Składanie ofert

1. Zainteresowane zakłady zatwierdzone w dniu opublikowania zaproszenia do składania ofert w przetargu częściowym uczestniczą w przetargu częściowym albo poprzez złożenie za potwierdzeniem odbioru pisemnej oferty w agencji interwencyjnej będącej w posiadaniu alkoholu albo w formie pisemnej przy pomocy urządzeń telekomunikacyjnych za potwierdzeniem odbioru w agencji interwencyjnej.

2. Oferent może złożyć tylko jedną ofertę na partię. Jeżeli oferent składa kilka ofert na partię, żadna z tych ofert nie zostaje uwzględniona.

Artykuł 94

Zasada stosowana w odniesieniu do ofert przetargowych

1. Aby oferta mogła zostać uwzględniona, musi jej towarzyszyć, w momencie składania, zaświadczenie o złożeniu zabezpieczenia, na rzecz danej agencji interwencyjnej posiadającej przedmiotowy alkohol, wynoszącego 4 EUR na hektolitr alkoholu w przeliczeniu na 100 % obj.

W tym celu zainteresowane agencje interwencyjne bezzwłocznie wydają oferentom oświadczenie poświadczające, że wniesiono zabezpieczenie przetargowe w odniesieniu do ilości, za które odpowiedzialna jest dana agencja interwencyjna.

2. Zobowiązania pierwotne w rozumieniu art. 20 rozporządzenia (EWG) nr 2220/85 to zakaz wycofywania ofert po terminie końcowym ich składania, ustanowienie gwarancji wykonania oraz zapłacenie ceny.

Artykuł 94a

Powiadomienia stosowane w odniesieniu do ofert przetargowych

1. Agencje interwencyjne powiadamiają Komisję w dniu następującym po wygaśnięciu terminu określonego w art. 92a ust. 3, o partiach i cenach oferowanych przez oferentów oraz o ilości alkoholu przypadającej na każdą partię. Agencje interwencyjne określają również, czy oferta została odrzucona i, o ile to konieczne, przyczyny tego odrzucenia.

2. Agencje interwencyjne przekazują te informacje służbom Komisji w formie anonimowego wykazu.

3. Jeśli nie złożono żadnych ofert, agencje interwencyjne informują o tym Komisję w tym samym terminie.

Artykuł 94b

Udzielanie zamówień

1. W świetle złożonych ofert Komisja, działając zgodnie z procedurą ustanowioną w art. 75 rozporządzenia (WE) nr 1493/1999, podejmuje decyzję o udzieleniu lub nieudzieleniu zamówienia.

2. W przypadku udzielenia zamówienia, Komisja przyjmuje najkorzystniejszą ofertę złożoną na każda partię i ustala cenę sprzedaży każdej partii. Jeżeli, w odniesieniu do jednej partii, więcej oferentów podało taką cenę, agencja interwencyjna przyznaje przedmiotową ilość, dzieląc ja między oferentów w porozumieniu z nimi lub w drodze losowania.

3. Komisja powiadamia o decyzjach podjętych na mocy niniejszego artykułu te państwa członkowskie i agencje interwencyjne posiadające alkohol, którym zostały przedłożone oferty.

4. Komisja publikuje wyniki procedury przetargowej w uproszczonej formie w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Artykuł 94c

Oświadczenie o udzieleniu zamówienia

1. Agencja interwencyjna bezzwłocznie powiadamia oferentów, na piśmie i za potwierdzeniem odbioru, o decyzji podjętej w sprawie ich ofert.

2. W okresie dwóch tygodni następujących po dniu otrzymania powiadomienia, o którym mowa w ust. 1, agencja interwencyjna wydaje każdemu oferentowi, który wygrał przetarg, oświadczenie o udzieleniu zamówienia zaświadczające, że jego oferta została przyjęta.

3. W okresie dwóch tygodni następujących po dniu otrzymania powiadomienia, o którym mowa w ust. 1, każdy oferent, który wygrał przetarg, dostarcza danej agencji interwencyjnej dowód, że złożył gwarancję wykonania w wysokości 40 EUR na hektolitr alkoholu w przeliczeniu na 100 % obj. zapewniającą, że cały alkohol będzie rzeczywiście wykorzystany do celów przewidzianych w art. 92.

Artykuł 94c a

Powiadomienie Komisji

Agencja interwencyjna przekazuje Komisji, w terminie pięciu dni roboczych od daty otrzymania powiadomienia określonego w art. 94b ust. 3, nazwę i adres oferenta każdej przyjętej oferty.

Artykuł 94d

Wycofywanie alkoholu

1. Agencja interwencyjna posiadająca alkohol i oferent, który wygrał przetarg, uzgadniają za obopólną zgodą prowizoryczny harmonogram wycofywania alkoholu.

2. Alkohol może być wycofany po przedstawieniu polecenia wycofania wydanego przez agencję interwencyjną po uiszczeniu płatności za ilości, które mają być wycofane. Ilość ta jest określona w zaokrągleniu do hektolitra alkoholu w przeliczeniu na 100 % obj.

Każde polecenie wycofania wydawane jest na minimalną ilość 1.500 hektolitrów, z wyjątkiem ostatniego wycofania w każdym państwie członkowskim.

Polecenie wycofania wskazuje ostateczną datę, z którą alkohol musi być fizycznie wycofany ze składów danej agencji interwencyjnej. Termin wycofania nie może przekraczać 8 dni, licząc od dnia następującego po dniu wydania polecenia wycofania. Jednakże kiedy polecenie wycofania obejmuje 25.000 hektolitrów, termin ten może być dłuższy niż 8 dni, ale nie dłuższy niż 15 dni.

3. Prawo własności alkoholu objętego poleceniem wycofania przenosi się w terminie wskazanym w poleceniu, który nie może być dłuższy niż okres ważności polecenia, a ilości, o które chodzi, uważa się za wycofane w tym terminie. Od tego momentu na nabywcy spoczywa odpowiedzialność związana z kradzieżą, utratą lub uszkodzeniem oraz kosztami składowania alkoholu, który nie został wycofany.

4. Cały alkohol musi zostać wycofany ze składu w sześć miesięcy od dnia otrzymania powiadomienia o udzieleniu zamówienia, o którym mowa w art. 94c ust. 1.

5. Alkohol musi być w pełni wykorzystany w okresie dwóch lat od dnia pierwszego wycofania.

Artykuł 94e

Zwolnienie zabezpieczenia przetargowego

W przypadku niepowodzenia oferty przetargowej, zabezpieczenie przewidziane w art. 94 ust. 1 zostaje bezzwłocznie zwolnione.";

b) w podsekcji IV, art. 95 i 96 otrzymują brzmienie:

"Artykuł 95

Przepisy dotyczące sprzedaży publicznej alkoholu

1. W celu opracowania regulaminu otwierania sprzedaży publicznej alkoholu, Komisja zwraca się do każdego zainteresowanego państwa członkowskiego o przekazanie informacji o:

a) ilości alkoholu, wyrażonej w hektolitrach alkoholu w przeliczeniu na 100 % obj., którą można zaoferować do sprzedaży;

b) rodzaju danego alkoholu;

c) jakości partii alkoholu, wyznaczając minimalne i maksymalne wartości dotyczące właściwości określonych w art. 96 ust. 4 lit. d) ppkt i) i ii) niniejszego rozporządzenia.

Najpóźniej 12 dni po otrzymaniu żądania, zainteresowane państwa członkowskie informują Komisję o dokładnym położeniu i danych dotyczących różnych kadzi alkoholu spełniających wymogi jakościowe i zawierających całkowitą ilość alkoholu nie mniejszą niż ta, określona w niniejszym ustępie lit. a) akapit pierwszy.

2. Po przesłaniu przez państwa członkowskie informacji określonych w ust. 1 akapit drugi, alkohol w danych kadziach nie może być fizycznie przemieszczony, dopóki nie zostanie wydane polecenie jego wycofania.

Zakaz ten nie odnosi się do alkoholu w kadziach nieobjętych ogłoszeniami o zaproszeniu do składania ofert przetargowych lub sprzedażą publiczną i nieokreślonych w decyzji Komisji, o której mowa w art. 83-93 niniejszego rozporządzenia.

W szczególności z powodów logistycznych agencje interwencyjne posiadające kadzie alkoholu określone w powiadomieniu pochodzącym od państw członkowskich, określonym w ust. 1 niniejszego artykułu, mogą zastąpić dany alkohol innym alkoholem tego samego rodzaju albo zmieszać go z innym alkoholem dostarczonym do agencji interwencyjnej do czasu wydania polecenia wycofania dla danego alkoholu. Agencje interwencyjne państw członkowskich powiadamiają Komisję, że alkohol został zamieniony.

Artykuł 96

Zasady stosowane w odniesieniu do poszczególnych partii

1. Alkohol jest sprzedawany w partiach.

2. Partia składa się z ilości alkoholu o wystarczająco jednolitej jakości, który może znajdować się w kilku kadziach i może być przechowywany w kilku miejscach.

3. Każda partia jest numerowana. Litery »WE« poprzedzają numery serii.

4. Każda partia jest opisana. Podaje się, co najmniej, następujące informacje:

a) miejsce położenia partii, włączając dane identyfikujące każdą kadź zawierającą alkohol i ilość alkoholu w każdej kadzi;

b) całkowitą ilość wyrażoną w hektolitrach alkoholu w przeliczeniu na 100 % obj.; ilość ta może wahać się w granicach do 1 % i nie może przekroczyć 50.000 hektolitrów;

c) minimalne stężenie alkoholu w każdej kadzi, wyrażone w % obj.;

d) jeżeli możliwe, jakość partii, wyznaczającą górne i dolne wartości graniczne dla:

(i) kwasowości, wyrażonej w gramach kwasu octowego na hektolitr alkoholu w przeliczeniu na 100 % obj.;

(ii) zawartości metanolu, wyrażonej w gramach na hektolitr alkoholu w przeliczeniu na 100 % obj.;

e) odniesienie do środka interwencyjnego, który spowodował wzrost produkcji alkoholu, określając odpowiedni artykuł rozporządzenia (WE) nr 1493/1999.";

2) artykuł 101 ust. 4 otrzymuje brzmienie:

"4. Bez uszczerbku dla przepisów ust. 1, gdy alkohol podlega wywozowi do krajów trzecich z końcowym przeznaczeniem wyłącznie dla sektora paliw silnikowych, kontrole dotyczące rzeczywistego wykorzystania przeprowadza się do chwili, gdy alkohol ulega wymieszaniu ze znacznikiem skażającym w kraju przeznaczenia.

W odniesieniu do alkoholu przeznaczonego do wykorzystania jako bioetanol we Wspólnocie kontrole te przeprowadza się do chwili odebrania wymienionego alkoholu przez zatwierdzoną firmę, o której mowa w art. 93a.

W przypadkach przewidzianych w akapicie pierwszym i drugim dany alkohol musi pozostawać pod nadzorem organu urzędowego, który gwarantuje jego wykorzystanie w sektorze paliw silnikowych na podstawie specjalnych ustaleń podatkowych wymagających takiego szczególnego przeznaczenia towaru.";

3) artykuł 102 otrzymuje następujące brzmienie:

"Artykuł 102

Korzystanie z usług firm nadzorujących

Ogłoszenie o zaproszeniu do składania ofert w przetargu częściowym, o którym mowa w art. 92a ust. 1 może przewidywać korzystanie z usług niezależnej międzynarodowej firmy nadzorującej w celu kontroli prawidłowego prowadzenia procedury przetargowej, w szczególności miejsca przeznaczenia i/lub końcowego zastosowania alkoholu. Koszt takich usług oraz koszty analiz i kontroli poniesione na mocy art. 99 niniejszego rozporządzenia ponoszone są przez oferenta, który wygrał przetarg.".

Artykuł  2

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie trzeciego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich państwach członkowskich.

Sporządzono w Brukseli, dnia 5 grudnia 2007 r.

W imieniu Komisji
Mariann FISCHER BOEL
Członek Komisji

______

(1) Dz.U. L 179 z 14.7.1999, str. 1. Rozporządzenie ostatnio zmienione rozporządzeniem (WE) nr 1234/2007 (Dz.U. L 299 z 16.11.2007, str. 1).

(2) Dz.U. L 194 z 31.7.2000, str. 45. Rozporządzenie ostatnio zmienione rozporządzeniem (WE) nr 923/2007 (Dz.U. L 201 z 2.8.2007, str. 9).

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2007.320.18

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Rozporządzenie 1433/2007 zmieniające rozporządzenie (WE) nr 1623/2000 ustanawiające szczegółowe zasady wykonywania rozporządzenia Rady (WE) nr 1493/1999 w sprawie wspólnej organizacji rynku wina w odniesieniu do mechanizmów rynkowych
Data aktu: 05/12/2007
Data ogłoszenia: 06/12/2007
Data wejścia w życie: 09/12/2007