KOMISJA WSPÓLNOT EUROPEJSKICH,uwzględniając Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską,
uwzględniając rozporządzenie Rady (WE) nr 1493/1999 z dnia 17 maja 1999 r. w sprawie wspólnej organizacji rynku wina(1), w szczególności jego art. 33 ust. 1,
a także mając na uwadze, co następuje:
(1) Artykuł 31 ust. 1 rozporządzenia (WE) nr 1493/1999 przewiduje, że alkohol przejęty przez agencję interwencyjną zostaje sprzedany w drodze sprzedaży publicznej lub przetargu.
(2) Przetargi dotyczące alkoholu są jedynymi formami sprzedaży z zapasów interwencyjnych w sektorze rolnym, w odniesieniu do których Komisja decyduje o każdej sprzedaży wymienionego produktu i otwiera ją. Mając na względzie uproszczenie przepisów oraz w celu harmonizacji środków zarządzania rynkami rolnymi w ramach wspólnej organizacji rynku, należy wprowadzić, również w odniesieniu do sprzedaży alkoholu, przetarg stały otwierany przez Komisję oraz przetargi częściowe otwierane przez państwa członkowskie.
(3) W trosce o zapewnienie dostępu do informacji dotyczących przetargów częściowych w państwach członkowskich każdemu zakładowi zatwierdzonemu we Wspólnocie, informacje te powinny być publikowane w formie elektronicznej.
(4) W celu uniknięcia sytuacji, w której cały składowany alkohol zostałby sprzedany za jednym razem lub na rzecz jednego zakładu, należy ograniczyć maksymalną ilość, która może zostać wystawiona do sprzedaży podczas każdego przetargu częściowego.
(5) Aby zapewnić regularny i optymalny zbyt alkoholu, biorąc jednocześnie pod uwagę okres przestoju w lecie i w okresie bożonarodzeniowym, należy ustalić termin dla przetargów częściowych raz w miesiącu, z wyjątkiem lipca i grudnia.
(6) Należy określić etapy i cechy przetargu częściowego.
(7) Ostatnie doświadczenia pokazały, że plany zakładów, w których alkohol jest przetwarzany na alkohol bezwodny, nie są dokumentami koniecznymi do zatwierdzenia zakładów mogących uczestniczyć w sprzedaży alkoholu do wykorzystania jako bioetanol we Wspólnocie. Należy zatem wycofać ten wymóg z wykazu dokumentów, które należy przedłożyć w celu uzyskania zatwierdzenia.
(8) W celu ochrony interesów oferentów w trakcie przetargu częściowego należy przewidzieć przepisy mające na celu ograniczenie przemieszczeń fizycznych alkoholu będącego w sprzedaży w okresie między opublikowaniem ogłoszenia o zaproszeniu do składnia ofert w przetargu częściowym a jego usunięciem przez zakład, który wygrał przetarg.
(9) Należy zatem odpowiednio zmienić rozporządzenie Komisji (WE) nr 1623/2000(2).
(10) Środki przewidziane w niniejszym rozporządzeniu są zgodne z opinią Komitetu Zarządzającego ds. Wina,
PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:
Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich państwach członkowskich.Sporządzono w Brukseli, dnia 5 grudnia 2007 r.
|
W imieniu Komisji |
|
Mariann FISCHER BOEL |
|
Członek Komisji |
______
(1) Dz.U. L 179 z 14.7.1999, str. 1. Rozporządzenie ostatnio zmienione rozporządzeniem (WE) nr 1234/2007 (Dz.U. L 299 z 16.11.2007, str. 1).
(2) Dz.U. L 194 z 31.7.2000, str. 45. Rozporządzenie ostatnio zmienione rozporządzeniem (WE) nr 923/2007 (Dz.U. L 201 z 2.8.2007, str. 9).