Decyzja 2007/639/WE ustanawiająca wspólny formularz do przedstawiania danych i informacji na mocy rozporządzenia (WE) nr 850/2004 Parlamentu Europejskiego i Rady dotyczącego trwałych zanieczyszczeń organicznych

DECYZJA KOMISJI
z dnia 2 października 2007 r.
ustanawiająca wspólny formularz do przedstawiania danych i informacji na mocy rozporządzenia (WE) nr 850/2004 Parlamentu Europejskiego i Rady dotyczącego trwałych zanieczyszczeń organicznych

(notyfikowana jako dokument nr C(2007) 4409)

(2007/639/WE)

(Dz.U.UE L z dnia 4 października 2007 r.)

KOMISJA WSPÓLNOT EUROPEJSKICH,

uwzględniając Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską,

uwzględniając rozporządzenie (WE) nr 850/2004 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 29 kwietnia 2004 r. dotyczące trwałych zanieczyszczeń organicznych i zmieniające dyrektywę 79/117/EWG(1), w szczególności jego art. 12 ust. 4,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Artykuł 12 rozporządzenia (WE) nr 850/2004 zobowiązuje państwa członkowskie do regularnego przekazywania Komisji różnych danych i informacji.

(2) Do celów przekazywania tych danych i informacji opracowuje się wspólny formularz.

(3) Środki przewidziane w niniejszej decyzji są zgodne z opinią komitetu ustanowionego na mocy art. 29 dyrektywy Rady 67/548/EWG(2),

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł  1

Państwa członkowskie przekazują Komisji dane i informacje wymagane w art. 12 ust. 1, 2 i 3 rozporządzenia (WE) nr 850/2004 na formularzu ustanowionym w załączniku do niniejszej decyzji.

Artykuł  2

Niniejsza decyzja skierowana jest do państw członkowskich.

Sporządzono w Brukseli, dnia 2 października 2007 r.

W imieniu Komisji
Stavros DIMAS
Członek Komisji

______

(1) Dz.U. L 158 z 30.4.2004, str. 7.

(2) Dz.U. 196 z 16.8.1967, str. 1. Dyrektywa ostatnio zmieniona dyrektywą 2006/121/WE Parlamentu Europejskiego i Rady (Dz.U. L 396 z 30.12.2006, str. 850).

ZAŁĄCZNIK

Formularze do celów przekazywania danych i informacji na podstawie art. 12 rozporządzenia (WE) nr 850/2004 dotyczącego trwałych zanieczyszczeń organicznych

A. Roczne sprawozdanie na temat kontroli produkcji i wprowadzania do obrotu (art. 12 ust. 2)

Sekcja I: Informacje ogólne

1. Państwo członkowskie:

2. Nazwisko i tytuł urzędnika wyznaczonego do kontaktów:

3. Pełna nazwa instytucji:

4. Adres pocztowy:

5. Numer telefonu:

6. Numer faksu:

7. Adres e-mail:

8. Data sporządzenia sprawozdania (dd/miesiąc/rrrr):

Sekcja II: Kontrola produkcji i wprowadzania do obrotu

1. Produkcja substancji wymienionych w załączniku I lub II do rozporządzenia (WE) nr 850/2004 (zwanym dalej "załącznikiem I lub II")

1.1. Rok, którego dotyczy sprawozdanie:

1.2. Czy w okresie objętym sprawozdaniem w danym państwie członkowskim wyprodukowano jakiekolwiek chemikalia wymienione w załączniku I lub II? (Tak/Nie)

1.2.1. Jeżeli odpowiedź na pytanie 1.2 brzmi "tak", proszę podać nazwę i ilość (w kg) wyprodukowanej substancji.

2. Wprowadzanie do obrotu substancji wymienionych w załączniku I lub II

2.1. Rok, którego dotyczy sprawozdanie:

2.2. Czy w okresie objętym sprawozdaniem w danym państwie członkowskim wyprodukowano lub z danego państwa członkowskiego wywieziono jakiekolwiek chemikalia wymienione w załączniku I lub II? (Tak/Nie)

2.2.1. 1 Jeżeli odpowiedź na pytanie 2.2 brzmi "tak", proszę podać nazwę substancji i ilość jaką wprowadzono do obrotu i/lub wywieziono (w kg). W przypadku wywozu lub przywozu proszę podać kraj wywozu lub przywozu.

B. Trzyletnie sprawozdanie na temat stosowania rozporządzenia (WE) nr 850/2004 (art. 12 ust. 1 i art. 12 ust. 3)

Sekcja I: Informacje ogólne

1. Państwo członkowskie:

2. Nazwisko i tytuł urzędnika wyznaczonego do kontaktów:

3. Pełna nazwa instytucji:

4. Adres pocztowy:

5. Numer telefonu:

6. Numer faksu:

7. Adres e-mail:

8. Data sporządzenia sprawozdania (dd/miesiąc/rrrr):

Sekcja II: Zapasy

1. Czy w danym państwie członkowskim znajdują się zgłoszone zapasy jakiejkolwiek substancji wymienionej w załączniku I lub II i której użycie jest dozwolone? (Tak/Nie)

1.1. Jeżeli odpowiedź na pytanie 1 brzmi "tak", proszę podać nazwę substancji. W odniesieniu do każdej wymienionej substancji i każdego jej zapasu, proszę podać rok, w którym stwierdzono, że dany zapas istnieje, jaki ma on charakter, jaką ma zawartość (w % lub mg/kg), jaka jest jego objętość (w kg), gdzie jest przechowywany oraz jakimi środkami jest zarządzany.

2. Czy w danym państwie członkowskim znajdują się zgłoszone zapasy jakiejkolwiek substancji wymienionej w załączniku I lub II i której użycie nie jest dozwolone? (Tak/Nie)

2.1. Jeżeli odpowiedź na pytanie 2 brzmi "tak", proszę podać nazwę substancji. W odniesieniu do każdej wymienionej substancji i każdego jej zapasu, proszę podać rok, w którym stwierdzono, że dany zapas istnieje, jaki ma on charakter, jaką ma zawartość (w % lub mg/kg), jaka jest jego objętość (w kg), gdzie jest przechowywany oraz jakimi środkami jest zarządzany.

Sekcja III: Ograniczanie, minimalizacja i eliminacja uwolnień

1. Czy dane państwo członkowskie opracowało plan działania w odniesieniu do substancji wymienionych w załączniku III do rozporządzenia (WE) nr 850/2004 (zwanym dalej "załącznikiem III")? (Tak/Nie)

1.1. Jeżeli odpowiedź na pytanie 1 brzmi "nie", proszę podać przyczyny.

1.2. Jeżeli odpowiedź na pytanie 1 brzmi "tak", proszę podać nazwę substancji, dla których istnieją dane dotyczące uwolnień. W odniesieniu do każdej wymienionej substancji proszę podać przedział (tzn. powietrze, woda, gleba), dla którego istnieją dane. W odniesieniu do każdego przedziału proszę podać zakres uwolnienia w g TEQ/rok (WHO-TEF(1) 2005) lub w kg/rok.

2. Czy dane państwo członkowskie opracowało środki identyfikowania źródeł substancji wymienionych w załączniku III? (Tak/Nie)

2.1. Jeśli odpowiedź na pytanie 2 brzmi "tak", proszę podać opracowane środki.

3. Czy dane państwo członkowskie opracowało środki określania charakteru źródeł substancji wymienionych w załączniku III? (Tak/Nie)

3.1. Jeśli odpowiedź na pytanie 3 brzmi "tak", proszę podać opracowane środki.

4. Czy dane państwo członkowskie opracowało środki ograniczania źródeł substancji wymienionych w załączniku III? (Tak/Nie)

4.1. Jeśli odpowiedź na pytanie 4 brzmi "tak", proszę podać opracowane środki.

Sekcja IV: Plany wdrażania

1. Czy dane państwo członkowskie opracowało krajowy plan wdrażania zgodnie z art. 7 Konwencji sztokholmskiej w sprawie trwałych zanieczyszczeń organicznych? (Tak/Nie)

1.1. Jeżeli odpowiedź na pytanie 1 brzmi "nie", proszę podać przyczyny.

1.2. Jeżeli odpowiedź na pytanie 1 brzmi "tak", proszę podać daty, kiedy powiadomiono o nim Sekretariat Konwencji sztokholmskiej, Komisję oraz pozostałe państwa członkowskie.

1.2.1. Czy umożliwiono społeczeństwu skuteczne uczestniczenie w procesie opracowywania krajowego programu wdrażania na jego odpowiednio wczesnym etapie? (Tak/Nie)

1.2.1.1. Jeżeli odpowiedź na pytanie 1.2.1 brzmi "nie", proszę podać przyczyny.

1.2.1.2. Jeżeli odpowiedź na pytanie 1.2.1 brzmi "tak", proszę krótko opisać w jaki sposób zostało to zrealizowane.

Sekcja V: Kontrola

1. Czy dane państwo członkowskie sporządziło program kontroli dotyczących obecności dioksyn, furanów i polichlorowanych bifenyli (PCB) w środowisku? (Tak/Nie)

1.1. Jeżeli odpowiedź na pytanie 1 brzmi "nie", proszę podać przyczyny.

1.2. Jeżeli odpowiedź na pytanie 1 brzmi "tak", proszę podać nazwę substancji, dla których istnieją dane dotyczące kontroli. W odniesieniu do każdej wymienionej substancji i każdego programu kontroli, proszę podać czas trwania oraz cele programu kontroli, rodzaj punktów pobierania próbek (np. punkty newralgiczne, wypadki, wcześniejsza sytuacja), położenie geograficzne, stosowane metody analityczne, przedział, w którym pobierano próbki substancji, stwierdzone wartości (średnie, mediany, wartości maksymalne i minimalne, liczba próbek) oraz jaki jest dostęp do tych danych.

Sekcja VI: Wymiana informacji

1. Czy dane państwo członkowskie ustanowiło mechanizm wymiany informacji? (Tak/Nie)

1.1. Jeżeli odpowiedź na pytanie 1 brzmi "nie", proszę podać przyczyny.

1.2. Jeżeli odpowiedź na pytanie 1 brzmi "tak" a mechanizm wymiany informacji nie stanowi części krajowego planu wdrażania, proszę go opisać.

2. Czy dane państwo członkowskie przedsięwzięło jakieś środki w celu promowania i ułatwiania programów podnoszenia świadomości na temat trwałych zanieczyszczeń organicznych? (Tak/Nie)

2.1. Jeżeli odpowiedź na pytanie 2 brzmi "nie", proszę podać przyczyny.

2.2. Jeśli odpowiedź na pytanie 2 brzmi "tak", proszę podać przedsięwzięte środki.

3. Czy dane państwo członkowskie przedsięwzięło jakieś środki w celu promowania i ułatwiania dostarczania społeczeństwu informacji na temat trwałych zanieczyszczeń organicznych?

3.1. Jeżeli odpowiedź na pytanie 3 brzmi "nie", proszę podać przyczyny.

3.2. Jeśli odpowiedź na pytanie 3 brzmi "tak", proszę podać przedsięwzięte środki.

4. Czy dane państwo członkowskie przedsięwzięło jakieś środki w celu promowania i ułatwiania szkoleń pracowników, naukowców, kadry pedagogicznej oraz personelu technicznego i zarządzającego na temat trwałych zanieczyszczeń organicznych? (Tak/Nie)

4.1. Jeżeli odpowiedź na pytanie 4 brzmi "nie", proszę podać przyczyny.

4.2. Jeśli odpowiedź na pytanie 4 brzmi "tak", proszę podać przedsięwzięte środki.

Seckja VII: Pomoc techniczna

1. Czy dane państwo członkowskie udzieliło innym krajom pomocy technicznej i finansowej na rozwijanie i wzmacnianie ich zdolności do pełnego wdrożenia ich zobowiązań wynikających z Konwencji sztokholmskiej w sprawie trwałych zanieczyszczeń organicznych? (Tak/Nie)

1.1. Jeżeli odpowiedź na pytanie 1 brzmi "nie", proszę podać przyczyny.

1.2. Jeżeli odpowiedź na pytanie 1 brzmi "tak", proszę podać kraje oraz rodzaj udzielonej im pomocy.

Sekcja VIII: Kary

1. Kary

1.1. W jaki sposób dane państwo członkowskie ustanawia zasady dotyczące stosowania kar za naruszenia przepisów rozporządzenia (WE) nr 850/2004?

1.2. Jakie zastosowano środki zapewniające wykonanie przepisów dotyczących kar?

2. Procedura w przypadku naruszenia

2.1. Czy dane państwo członkowskie wszczęło postępowanie w sprawie naruszenia rozporządzenia (WE) nr 850/2004? (Tak/Nie)

2.2. Jeżeli odpowiedź na pytanie 2.1 brzmi "tak", proszę podać jakiego artykułu dotyczy naruszenie, krótki opis tego naruszenia oraz karę nałożoną na sprawcę.

______

(1) Współczynniki toksyczności Światowej Organizacji Zdrowia dla polichlorowanych dibenzo-p-dioksyn i dibenzofuranów oraz współpłaszczyznowych polichlorowanych bifenyli

Zmiany w prawie

Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Na zwolnieniu w jednej pracy, w drugiej - w pełni sił i... płacy

Przebywanie na zwolnieniu lekarskim w jednej pracy nie wykluczy już możliwości wykonywania pracy i pobierania za nią wynagrodzenia w innej firmie czy firmach. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało właśnie projekt ustawy, który ma wprowadzić też m.in. definicję pracy zarobkowej - nie będzie nią podpisanie w czasie choroby firmowych dokumentów i nie spowoduje to utraty świadczeń. Zwolnienie lekarskie będzie mogło przewidywać miejsce pobytu w innym państwie. To rewolucyjne zmiany. Zdaniem prawników, te propozycje mają sens, nawet jeśli znajdą się tacy, którzy będą chcieli nadużywać nowych przepisów.

Beata Dązbłaż 29.10.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2007.258.39

Rodzaj: Decyzja
Tytuł: Decyzja 2007/639/WE ustanawiająca wspólny formularz do przedstawiania danych i informacji na mocy rozporządzenia (WE) nr 850/2004 Parlamentu Europejskiego i Rady dotyczącego trwałych zanieczyszczeń organicznych
Data aktu: 02/10/2007
Data ogłoszenia: 04/10/2007
Data wejścia w życie: 04/10/2007