Dyrektywa 2007/61/WE zmieniająca dyrektywę 2001/114/WE odnoszącą się do niektórych rodzajów częściowo lub całkowicie odwodnionego mleka konserwowanego przeznaczonego do spożycia przez ludzi

DYREKTYWA RADY 2007/61/WE
z dnia 26 września 2007 r.
zmieniająca dyrektywę 2001/114/WE odnoszącą się do niektórych rodzajów częściowo lub całkowicie odwodnionego mleka konserwowanego przeznaczonego do spożycia przez ludzi

RADA UNII EUROPEJSKIEJ,

uwzględniając Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską, w szczególności jego art. 37,

uwzględniając wniosek Komisji,

uwzględniając opinię Parlamentu Europejskiego(1),

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) W związku z rosnącą potrzebą harmonizacji międzynarodowego handlu mlekiem i produktami mlecznymi należy wprowadzić przepisy zezwalające na to, by zawartość białka w niektórych rodzajach częściowo lub całkowicie odwodnionego mleka konserwowanego znormalizować na minimalnym poziomie 34 % masy wyliczanym względem odtłuszczonej suchej masy.

(2) Zezwalając na normalizację, należy określić surowce wykorzystywane przy dostosowywaniu zawartości białka oraz ich skład.

(3) W rozporządzeniu (WE) nr 1925/2006 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 20 grudnia 2006 r. w sprawie dodawania do żywności witamin i składników mineralnych oraz niektórych innych substancji(2) - mającym regulować dodawanie takich substancji do żywności - zawarto wykaz witamin i składników mineralnych, które mogą być dodawane do żywności. Należy zatem zmienić dyrektywę Rady 2001/114/WE(3), aby umożliwić dodawanie do żywności witamin i składników mineralnych, tak jak przewiduje to rozporządzenie (WE) nr 1925/2006.

(4) Należy odpowiednio zmienić dyrektywę 2001/114/WE,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DYREKTYWĘ:

Artykuł  1

W dyrektywie 2001/114/WE wprowadza się następujące zmiany:

1) skreśla się art. 2;

2) w załączniku I wprowadza się zmiany zgodnie z załącznikiem do niniejszej dyrektywy.

Artykuł  2
1.
W terminie do dnia 31 sierpnia 2008 r. państwa członkowskie wprowadzają w życie przepisy ustawowe, wykonawcze i administracyjne niezbędne do wykonania niniejszej dyrektywy. Niezwłocznie przekazują one Komisji tekst tych przepisów ustawowych, wykonawczych i administracyjnych wraz z tabelą korelacji między tymi przepisami a niniejszą dyrektywą.

Przepisy przyjęte przez państwa członkowskie zawierają odesłanie do niniejszej dyrektywy lub odesłanie takie towarzyszy ich urzędowej publikacji. Sposób, w jaki dokonuje się takiego odesłania, określają państwa członkowskie.

2.
Państwa członkowskie przekazują Komisji teksty podstawowych przepisów prawa krajowego przyjętych w dziedzinie objętej niniejszą dyrektywą.
Artykuł  3

Niniejsza dyrektywa wchodzi w życie trzeciego dnia po jej opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Artykuł  4

Niniejsza dyrektywa skierowana jest do państw członkowskich.

Sporządzono w Brukseli, dnia 26 września 2007 r.
W imieniu Rady
J. SILVA
Przewodniczący

______

(1) Opinia z dnia 5 września 2007 r. (dotychczas nieopublikowana w Dzienniku Urzędowym).

(2) Dz.U. L 404 z 30.12.2006, str. 26.

(3) Dz.U. L 15 z 17.1.2002, str. 19. Dyrektywa zmieniona Aktem przystąpienia z 2003 r.

ZAŁĄCZNIK

W załączniku I do dyrektywy 2001/114/WE wprowadza się następujące zmiany:

1) w pkt 1 "Częściowo odwodnione mleko" akapit pierwszy otrzymuje brzmienie:

"Nazwa ta oznacza produkt płynny, słodzony lub niesłodzony - otrzymywany poprzez częściowe usunięcie wody z mleka, z całkowicie lub częściowo odtłuszczonego mleka lub mieszanki tych produktów - który może posiadać domieszkę śmietany lub całkowicie odwodnionego mleka lub obydwu, z zastrzeżeniem że dodatek całkowicie odwodnionego mleka nie przekracza w produktach gotowych 25 % całkowitej suchej masy.";

2) w pkt 2 "Mleko całkowicie odwodnione" akapit pierwszy otrzymuje następujące brzmienie:

"Nazwa ta oznacza produkt stały, w którym zawartość wody nie przekracza wagowo 5 % produktu gotowego, otrzymywany poprzez usunięcie wody z mleka, z całkowicie lub częściowo odtłuszczonego mleka, ze śmietany lub mieszanki tych produktów.";

3) w pkt 3 "Sposoby obróbki" wprowadza się następujące zmiany:

a) w lit. b) fragment wprowadzający otrzymuje brzmienie:

"Bez uszczerbku dla rozporządzenia (WE) nr 853/2004 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 29 kwietnia 2004 r. ustanawiającego szczególne przepisy dotyczące higieny w odniesieniu do żywności pochodzenia zwierzęcego(*) stosuje się następujące metody konserwacji produktów wymienionych w pkt 1 i 2:

______

(*) Dz.U. L 139 z 30.4.2004, str. 55. Sprostowanie w Dz.U. L 226 z 25.6.2004, str. 22.";

b) dodaje się lit. c) w brzmieniu:

"c) Bez uszczerbku dla wymogów co do składu, określonych w pkt 1 i 2 niniejszego załącznika, zawartość białka w mleku może być dostosowywana do minimalnego poziomu 34% masy (wyliczanego względem odtłuszczonej suchej masy) poprzez dodanie lub usunięcie składników mleka w sposób niezmieniający w dostosowywanym mleku stosunku białka serwatkowego do kazeiny.";

4) punkt 4 "Dopuszczone dodatki" otrzymuje następujące brzmienie:

"4. Dopuszczone dodatki i surowce

a) Witaminy i składniki mineralne wymienione w rozporządzeniu (WE) nr 1925/2006 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 20 grudnia 2006 r. w sprawie dodawania do żywności witamin i składników mineralnych oraz niektórych innych substancji(*).

b) Dopuszczone surowce wykorzystywane w celu dostosowania zawartości białka, o którym to dostosowaniu mowa w pkt 3 lit. c), to:

(i) retentat mleka

Retentat mleka to produkt uzyskiwany dzięki skoncentrowaniu białka mleka w procesie ultrafiltracji mleka lub mleka częściowo lub całkowicie odtłuszczonego;

(ii) permeat mleka

Permeat mleka to produkt uzyskiwany dzięki usunięciu w procesie ultrafiltracji białka i tłuszczu z mleka lub mleka częściowo lub całkowicie odtłuszczonego; oraz

(iii) laktoza

Laktoza jest naturalnym składnikiem mleka zwykle otrzymywanym z serwatki i zawierającym co najmniej 99,0 % m/m laktozy bezwodnej w suchej masie. Może być bezwodna lub zawierać jedną cząsteczkę wody krystalizacyjnej lub stanowić kombinację obu form.

______

(*) Dz.U. L 404 z 30.12.2006, str. 26.".

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2007.258.27

Rodzaj: Dyrektywa
Tytuł: Dyrektywa 2007/61/WE zmieniająca dyrektywę 2001/114/WE odnoszącą się do niektórych rodzajów częściowo lub całkowicie odwodnionego mleka konserwowanego przeznaczonego do spożycia przez ludzi
Data aktu: 26/09/2007
Data ogłoszenia: 04/10/2007
Data wejścia w życie: 07/10/2007