Rozporządzenie 652/2007 dotyczące klasyfikacji niektórych towarów w Nomenklaturze Scalonej

ROZPORZĄDZENIE KOMISJI (WE) NR 652/2007
z dnia 8 czerwca 2007 r.
dotyczące klasyfikacji niektórych towarów w Nomenklaturze Scalonej

KOMISJA WSPÓLNOT EUROPEJSKICH,

uwzględniając Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską,

uwzględniając rozporządzenie Rady (EWG) nr 2658/87 z dnia 23 lipca 1987 r. w sprawie nomenklatury taryfowej i statystycznej oraz w sprawie Wspólnej Taryfy Celnej(1), w szczególności jego art. 9 ust. 1 lit. a),

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) W celu zapewnienia jednolitego stosowania Nomenklatury Scalonej, załączonej do rozporządzenia (EWG) nr 2658/87, konieczne jest przyjęcie środków dotyczących klasyfikacji towarów, określonych w załączniku do niniejszego rozporządzenia.

(2) Rozporządzenie (EWG) nr 2658/87 ustaliło Ogólne reguły interpretacji Nomenklatury Scalonej. Reguły te stosuje się także do każdej innej nomenklatury, całkowicie lub częściowo opartej na Nomenklaturze Scalonej, bądź takiej, która dodaje do niej jakikolwiek dodatkowy podpodział i która jest ustanowiona przez specyficzne postanowienia wspólnotowe, w celu stosowania środków taryfowych i innych środków odnoszących się do obrotu towarowego.

(3) Stosownie do wymienionych wyżej Ogólnych reguł, towary opisane w kolumnie 1 tabeli zamieszczonej w załączniku do niniejszego rozporządzenia, powinny być klasyfikowane do kodów CN wskazanych w kolumnie 2, na mocy uzasadnień określonych w kolumnie 3.

(4) Właściwe jest zapewnienie, że wiążąca informacja taryfowa wydana przez organy celne państw członkowskich odnośnie klasyfikacji towarów w Nomenklaturze Scalonej, która nie jest zgodna z niniejszym rozporządzeniem, może być nadal przywoływana przez otrzymującego przez okres trzech miesięcy, zgodnie z art. 12 ust. 6 rozporządzenia Rady (EWG) nr 2913/92 z dnia 12 października 1992 r. ustanawiającego Wspólnotowy Kodeks Celny(2).

(5) Środki przewidziane w niniejszym rozporządzeniu są zgodne z opinią Komitetu Kodeksu Celnego,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł  1

Towary opisane w kolumnie 1 tabeli zamieszczonej w załączniku muszą być klasyfikowane w Nomenklaturze Scalonej do kodów CN wskazanych w kolumnie 2 tej tabeli.

Artykuł  2

Wiążąca informacja taryfowa wydana przez organy celne państw członkowskich, która nie jest zgodna z niniejszym rozporządzeniem, może być nadal przywoływana przez okres trzech miesięcy, zgodnie z art. 12 ust. 6 rozporządzenia (EWG) nr 2913/92.

Artykuł  3

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie dwudziestego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich państwach członkowskich.

Sporządzono w Brukseli, dnia 8 czerwca 2007 r.

W imieniu Komisji
László KOVÁCS
Członek Komisji

______

(1) Dz.U. L 256 z 7.9.1987, str. 1. Rozporządzenie ostatnio zmienione rozporządzeniem (WE) nr 580/2007 (Dz.U. L 138 z 30.5.2007, str. 1).

(2) Dz.U. L 302 z 19.10.1992, str. 1. Rozporządzenie ostatnio zmienione rozporządzeniem (WE) nr 1791/2006 (Dz.U. L 363 z 20.12.2006, str. 1).

ZAŁĄCZNIK

Opis towarów Klasyfikacja

(kod CN)

Uzasadnienie
(1) (2) (3)
1. Replika określonego telefonu komórkowego (tak zwana "atrapa").

Produkt jest wykonany głównie z tworzywa sztucznego. Nie zawiera żadnych elementów elektronicznych.

Jego rozmiar, wygląd i masa są identyczne, jak cechy charakterystyczne dla określonego modelu.

Wyposażony jest w przyciski, stwarzające wrażenie naciskania prawdziwych przycisków.

3926 90 97 Klasyfikacja wyznaczona jest przez reguły 1 i 6 Ogólnych reguł interpretacji Nomenklatury Scalonej i brzmienie kodów CN 3926, 3926 90 oraz 3926 90 97.

Produkt jest wykluczony z pozycji 8517 z powodu swojej konstrukcji oraz faktu, iż nie posiada on funkcji telefonu komórkowego.

Chociaż produkt jest repliką określonego telefonu komórkowego, gdyż wygląda tak samo i jest wyposażony w przyciski, stwarzające złudzenie prawdziwego telefonu komórkowego, nie wykazuje on żadnej innej cechy ani właściwości modelu, o którym mowa. Jego głównym zadaniem jest pokazanie, jak wygląda określony telefon komórkowy. Dlatego ten produkt jest wykluczony z pozycji 9023.

Produkt należy klasyfikować według materiału składowego (tworzywo sztuczne).

2. Tak zwany "samonadmuchujący się materac", przeznaczony do stosowania na zewnątrz, o następujących wymiarach: 185 cm (długość), 66 cm (szerokość) i 3,8 cm (wysokość).

Zewnętrzna powierzchnia tego artykułu składa się z materiału włókienniczego z włókien syntetycznych, powleczonego na stronie wewnętrznej tworzywem sztucznym. Zawiera on arkusz z pianki poliuretanowej z otwartymi komórkami (grubość około 3,5 cm).

Zewnętrzna powierzchnia artykułu zwiększa tarcie z innymi produktami (na przykład śpiworem) i jest trwała, odporna na brud, wilgoć i przebicia.

Posiada on zawór, który wpuszcza powietrze, gdy materac jest niezrolowany i wypuszcza je, gdy materac jest zrolowany.

6306 40 00 Klasyfikacja wyznaczona jest przez reguły 1 i 6 Ogólnych reguł interpretacji Nomenklatury Scalonej i brzmienie kodów CN 6306 I 6306 40 00.

Ze względu na swoje obiektywne właściwości (tarcie, odporność na brud, trwałość) oraz fakt, że jest on przeznaczony do stosowania na zewnątrz, produkt jest towarem kempingowym.

Jest on wykluczony z działu 94, ponieważ artykuł jest materacem nadmuchiwanym (patrz: uwaga 1a) do działu 94).

Produkt należy klasyfikować do podpozycji 6306 40 00 jako towar kempingowy będący materacem nadmuchiwanym z materiału włókienniczego.

3. Statek typu "katamaran" przeznaczony do przewozu osób.

Statek ma długość około 49 m i osiąga prędkość maksymalną 34 węzłów (około 63 kilometrów na godzinę). Może przewozić do 600 pasażerów.

Jest przeznaczony do pływania po rzekach, ujściach rzek lub wodach przybrzeżnych. Jednakże jest skonstruowany w taki sposób, że może on pływać po morzu, ale bez pasażerów.

Nie jest on skonstruowany do przewozu pasażerów na odległość większą niż 20 mil morskich od brzegu (około 37 kilometrów).

8901 10 90 Klasyfikacja wyznaczona jest przez reguły 1 i 6 Ogólnych reguł interpretacji Nomenklatury Scalonej i brzmienie kodów CN 8901, 8901 10 oraz 8901 10 90.

Katamaran jest statkiem przeznaczonym do przewozu pasażerów po rzekach, ujściach rzek i wodach przybrzeżnych. Ponieważ nie jest skonstruowany do przewozu pasażerów poza określoną odległość od brzegu, nie może być statkiem do "przewozu osób" na morzu. W rezultacie produkt nie może być uważany za "statek pełnomorski" (patrz: uwaga dodatkowa 1 do działu 89).

4. Model redukcyjny (w skali) kopii stadionu piłki nożnej, wykonany głównie z tworzywa sztucznego, na cokole z płyty pilśniowej.

Nie posiada żadnych elementów ruchomych.

9503 00 95 Klasyfikacja wyznaczona jest przez reguły 1 i 6 Ogólnych reguł interpretacji Nomenklatury Scalonej i brzmienie kodów CN 9503 00 i 9503 00 95.

Produkt ten nie jest klasyfikowany do pozycji 9023, ponieważ nie jest przeznaczony do celów pokazowych.

Produkt nie jest klasyfikowany według swojego materiału składowego, ponieważ jest modelem redukcyjnym (w skali) do celów rekreacyjnych, objętym pozycją 9503. Takie modele mogą być nieruchome lub mogą być przeznaczone wyłącznie do celów pokazowych, albo wystawowych i nie muszą być przeznaczone do zabawy.

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2007.153.6

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Rozporządzenie 652/2007 dotyczące klasyfikacji niektórych towarów w Nomenklaturze Scalonej
Data aktu: 08/06/2007
Data ogłoszenia: 14/06/2007
Data wejścia w życie: 04/07/2007