Rozporządzenie 520/2007 ustanawiające środki techniczne dotyczące ochrony niektórych zasobów gatunków masowo migrujących oraz uchylające rozporządzenie (WE) nr 973/2001

ROZPORZĄDZENIE RADY (WE) NR 520/2007
z dnia 7 maja 2007 r.
ustanawiające środki techniczne dotyczące ochrony niektórych zasobów gatunków masowo migrujących oraz uchylające rozporządzenie (WE) nr 973/2001

RADA UNII EUROPEJSKIEJ,

uwzględniając Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską, w szczególności jego art. 37,

uwzględniając wniosek Komisji,

uwzględniając opinię Parlamentu Europejskiego,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Decyzją 98/392/WE 1  Wspólnota zatwierdziła Konwencję Narodów Zjednoczonych o prawie morza, zawierającą przepisy i zasady odnoszące się do ochrony żywych zasobów morza i zarządzania tymi zasobami. W ramach swoich szerszych zobowiązań międzynarodowych Wspólnota uczestniczy w wysiłkach zmierzających do ochrony zasobów rybnych na wodach międzynarodowych.

(2) Zgodnie z decyzją 86/238/EWG 2  od dnia 14 listopada 1997 r. Wspólnota została Umawiającą się Stroną Międzynarodowej konwencji o ochronie tuńczyka atlantyckiego, zwanej dalej "konwencją ICCAT".

(3) Konwencja ICCAT stanowi ramy dla współpracy regionalnej w zakresie ochrony zasobów tuńczyka i gatunków tuńczykopodobnych i zarządzania tymi zasobami na Oceanie Atlantyckim i morzach przyległych, poprzez ustanowienie Międzynarodowej Komisji Ochrony Tuńczyka Atlantyckiego, zwanej dalej "ICCAT", oraz przyjmowanie zaleceń dotyczących ochrony i zarządzania na obszarze objętym tą konwencją, które są wiążące dla Umawiających się Stron.

(4) ICCAT zaleciła wprowadzenie szeregu środków technicznych w odniesieniu do niektórych zasobów gatunków masowo migrujących w Atlantyku i Morzu Śródziemnym, określając między innymi dozwoloną wielkość i wagę ryb oraz ograniczenia dotyczące połowów na niektórych obszarach i w niektórych okresach lub przy zastosowaniu określonych narzędzi połowowych oraz ograniczenia zdolności połowowych. Zalecenia te są wiążące dla Wspólnoty i w związku z tym powinny być realizowane.

(5) Decyzją 95/399/WE 3  Wspólnota zatwierdziła umowę o utworzeniu Komisji ds. Tuńczyka na Oceanie Indyjskim. Umowa ta stanowi właściwe ramy dla pogłębionej współpracy międzynarodowej oraz dla racjonalnego wykorzystania zasobów tuńczyka i gatunków tuńczykopodobnych na Oceanie Indyjskim, poprzez utworzenie Komisji ds. Tuńczyka na Oceanie Indyjskim, zwanej dalej "IOTC", oraz przyjęcie zaleceń w sprawie ochrony i zarządzania na obszarach IOTC, które stają się wiążące dla Umawiających się Stron.

(6) IOTC przyjęła zalecenie określające środki techniczne w odniesieniu do niektórych zasobów gatunków masowo migrujących na Oceanie Indyjskim, w szczególności ograniczenia zdolności połowowych. Zalecenie to jest wiążące dla Wspólnoty i w związku z tym powinno zostać ono wprowadzone w życie.

(7) Decyzją 2005/938/WE 4  Wspólnota zatwierdziła Porozumienie w sprawie międzynarodowego programu ochrony delfinów. W związku z tym Wspólnota powinna stosować postanowienia tego porozumienia.

(8) Cele tego porozumienia obejmują stopniowe ograniczenie przypadkowej śmiertelności delfinów przyławianych podczas połowów tuńczyka za pomocą okrężnic we wschodniej części Oceanu Spokojnego, tak aby osiągnąć poziom zbliżający się do zerowego poprzez ustanowienie rocznych limitów, oraz uzyskanie długoterminowej stabilności zasobów tuńczyka na obszarze objętym porozumieniem.

(9) Wspólnota ma interesy połowowe we wschodniej części Oceanu Spokojnego oraz uczestniczyła w procesie przyjęcia Konwencji o wzmocnieniu Międzyamerykańskiej Komisji ds. Tuńczyka Tropikalnego zwanej dalej "konwencją z Antigui". Na mocy decyzji 2005/26/WE 5  Wspólnota podpisała konwencję z Antigui oraz rozpoczęła procedurę przystąpienia do tej konwencji. W oczekiwaniu na wprowadzenie w życie konwencji z Antigui Wspólnota, nie będąc Umawiającą się Stroną i współpracując z Międzyamerykańską Komisją ds. Tuńczyka Tropikalnego, zwaną dalej "IATTC", podjęła decyzję o zastosowaniu środków technicznych przyjętych przez IATTC. Należy zatem dokonać włączenia tych środków do prawa wspólnotowego.

(10) Zgodnie z decyzją 2005/75/WE 6  od dnia 25 stycznia 2005 r. Wspólnota stała się Umawiającą się Stroną Konwencji o ochronie i zarządzaniu zasobami ryb masowo migrujących w zachodnim i środkowym Pacyfiku, zwaną dalej "konwencją WCPFC".

(11) Konwencja WCPFC stanowi ramy dla współpracy regionalnej mającej na celu długoterminową ochronę i zrównoważoną eksploatację zasobów ryb masowo migrujących w zachodnim i środkowym Pacyfiku poprzez utworzenie Komisji Rybołówstwa Zachodniego i Środkowego Pacyfiku (WCPFC).

(12) Wspólnota powinna zatem stosować postanowienia tej konwencji, jak również środki techniczne przyjęte przez WCPFC.

(13) Środki techniczne przyjęte przez wspomniane regionalne organizacje rybołówstwa zostały włączone do rozporządzenia Rady (WE) nr 973/2001 z dnia 14 maja 2001 r. ustanawiającego niektóre środki techniczne dotyczące ochrony zasobów gatunków masowo migrujących 7 .

(14) Przyjęcie nowych środków technicznych przez wspomniane organizacje, jak również uaktualnienie środków, które obowiązują od czasu przyjęcia rozporządzenia (WE) nr 973/2001, wymaga uchylenia tego rozporządzenia oraz zastąpienia go niniejszym rozporządzeniem.

(15) Ograniczenia zdolności połowowych powinny zostać określone zgodnie z art. 20 rozporządzenia Rady (WE) nr 2371/2002 z dnia 20 grudnia 2002 r. w sprawie ochrony i zrównoważonej eksploatacji zasobów rybołówstwa w ramach wspólnej polityki rybołówstwa 8 .

(16) Środki niezbędne do wykonania niniejszego rozporządzenia powinny zostać przyjęte zgodnie z decyzją Rady 1999/468/WE z dnia 28 czerwca 1999 r. ustanawiającą warunki wykonywania uprawnień wykonawczych przyznanych Komisji 9 ,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

TYTUŁ  I

PRZEPISY WSTĘPNE

Artykuł  1

Cel

Niniejsze rozporządzenie określa techniczne środki ochrony mające zastosowanie do prowadzenia połowu i wyładunku niektórych zasobów gatunków masowo migrujących, określonych w załączniku I, jak również gatunków przyławianych.

Artykuł  2

Zakres stosowania

Bez uszczerbku dla art. 9, niniejsze rozporządzenie stosuje się do statków pływających pod banderą państw członkowskich i wpisanych do rejestru we Wspólnocie (zwanych dalej "statkami rybackimi Wspólnoty").

Artykuł  3

Definicje

Na użytek niniejszego rozporządzenia:

1)
"gatunki masowo migrujące" oznaczają gatunki wyszczególnione w załączniku I;
2)
"tuńczyki i gatunki tuńczykopodobne określone przez ICCAT" oznaczają gatunki wyszczególnione w załączniku II;
3) 10
 (uchylony).
4)
"połowy rekreacyjne" oznaczają działalność połowową wykorzystującą żywe zasoby wodne w celach rekreacyjnych lub sportowych;
5)
"sieci okrążające" oznaczają sieci okalające ryby jednocześnie z boków i od spodu, wyposażone lub nie w linę sznurującą;
6)
"okrężnica" oznacza każdą sieć okrążająca, której dno zaciska się za pomocą liny sznurującej przechodzącej przez serię pierścieni wzdłuż podbory, umożliwiającej jej ściąganie i zamykanie. Okrężnica może być stosowana w połowach małych gatunków pelagicznych, dużych gatunków pelagicznych i gatunków głębinowych;
7)
"sznury haczykowe" oznaczają narzędzie połowowe składające się ze sznura podstawowego, do którego podczepione są sznury dodatkowe (stągiewki) wyposażone w liczne haczyki, których długość i rozstawienie jest zróżnicowane w zależności od gatunku docelowego. Sznury takie mogą być rozmieszczone pionowo lub poziomo w stosunku do powierzchni wody; mogą być wystawiane na dnie lub blisko dna (sznury haczykowe kotwiczone) lub mogą unosić się w toni wodnej, lub w pobliżu powierzchni wody (sznury haczykowe przypowierzchniowe);
8)
"haczyki" oznaczają zaostrzone, wygięte kawałki drutu stalowego wyposażone zazwyczaj w zadzior. Ostrze haczyka może być proste lub nawet odwrócone i zakrzywione; trzonek haczyka może mieć rozmaite formy i długości, a jego przekrój może być okrągły (regularny) lub spłaszczony (kuty). Całkowita długość haczyka odpowiada całkowitej maksymalnej długości trzonka, mierzonej od końca służącego do wiązania sznura (zazwyczaj w formie oczka) aż do najdalszego punktu wygięcia. Szerokość haczyka odpowiada największej odległości w linii poziomej pomiędzy zewnętrzną częścią trzonka a zewnętrzną częścią zadzioru;
9)
"urządzenia powodujące koncentrację ryb (FAD)" oznaczają narzędzie połowowe pływające na powierzchni wody służące do wabienia ryb;
10)
"taklowiec do połowów tuńczyka" oznacza statek wyposażony w sprzęt do połowów haczykowych tuńczyka.
Artykuł  4

Obszary

Na użytek niniejszego rozporządzenia stosuje się następujące definicje wód morskich:

1) 11
 (uchylony)
2) 12
 (uchylony).
3) 13
 (uchylony).
4) 14
 (uchylony).

TYTUŁ  II 15

(uchylony)

ROZDZIAŁ  1

Artykuł  5

(uchylony)

Artykuł  6 16

(skreślony)

Artykuł  7

(uchylony)

ROZDZIAŁ  2

(uchylony)

Artykuł  9

(uchylony)

Artykuł  10

(uchylony)

Artykuł  11 17

(skreślony)

ROZDZIAŁ  3

Artykuł  12

(uchylony)

ROZDZIAŁ  4

Artykuł  13

(uchylony)

Artykuł  14

(uchylony)

Artykuł  15

(uchylony)

Artykuł  16

(uchylony)

Artykuł  17

(uchylony)

TYTUŁ  III

ŚRODKI TECHNICZNE STOSOWANE NA OBSZARZE 2

ROZDZIAŁ  1

Ograniczenie liczby statków

Artykuł  18 18

(uchylony)

ROZDZIAŁ  2

Gatunki niedocelowe

Artykuł  19 19

(uchylony)

Artykuł  20 20

(uchylony)

TYTUŁ  IV 21

(uchylony)

TYTUŁ  V

ŚRODKI TECHNICZNE STOSOWANE NA OBSZARZE 4

Artykuł  28 22

 (uchylony).

TYTUŁ  VI

PRZEPISY OGÓLNE

Artykuł  29

Ssaki morskie

1. 
Zakazane jest otaczanie okrężnicami wszelkich stad lub grup ssaków morskich.
2. 
Ustęp 1 ma zastosowanie do wszystkich statków rybackich Wspólnoty z wyjątkiem statków wymienionych w art. 23.

TYTUŁ  VII

PRZEPISY KOŃCOWE

Artykuł  30

Procedura komitetu

Środki, które mają zostać podjęte na mocy art. 6 ust. 4 i art. 8 ust. 2, przyjmuje się zgodnie z procedurą, o której mowa w art. 30 ust. 3 rozporządzenia (WE) nr 2371/2002.

Artykuł  31

Uchylenie

Niniejszym uchyla się rozporządzenie (WE) nr 973/2001.

Artykuł  32

Wejście w życie

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie dwudziestego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich państwach członkowskich.
Sporządzono w Brukseli, dnia 7 maja 2007 r..
W imieniu Rady
H. SEEHOFER
Przewodniczący

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK  I 

Wykaz gatunków masowo migrujących

- Tuńczyk długopłetwy, biały: Thunnus alalunga

- Tuńczyk zwyczajny, błękitnopłetwy: Thunnus thynnus

- Opastun: Thunnus obesus

- Bonito, tuńczyk pasiasty: Katsuwonus pelamis

- Pelamida: Sarda sarda

- Tuńczyk żółtopłetwy: Thunnus albacares

- Tuńczyk czarnopłetwy: Thunnus atlanticus

- Tunek, wszystkie gatunki: Euthynnus spp.

- Tuńczyk południowy: Thunnus maccoyii

- Tazar, wszystkie gatunki: Auxis spp.

- Prażmowate: Bramidae

- Marlin, wszystkie gatunki: Tetrapturus spp.; Makaira spp.

- Żaglica, wszystkie gatunki: Istiophorus spp.

- Miecznik: Xiphias gladius

- Sajra, wszystkie gatunki: Scomberesox spp.; Cololabis spp.

- Koryfena; koryfena mała: Coryphaena hippurus; coryphaena equiselis

- Rekiny: Hexanchus griseus; Cetorhinus maximus; Alopiidae Rhincodon typus; Carcharhinide; Sphyrnidae; Isuridae; Lamnidae.

- Walenie (wieloryby i morświny): Physeteridae; Balenidae; Eschrichtiidae; Monodontidae; Ziphiidae; Delphinidae.

ZAŁĄCZNIK  II  23

(uchylony)

ZAŁĄCZNIK  III  24

(uchylony)

ZAŁĄCZNIK  IV  25

(uchylony)

1 Dz.U. L 179 z 23.6.1998, str. 1.
2 Dz.U. L 162 z 18.6.1986, str. 33.
3 Dz.U. L 236 z 5.10.1995, str. 24.
4 Dz.U. L 348 z 30.12.2005, str. 26.
5 Dz.U. L 15 z 19.1.2005, str. 9.
6 Dz.U. L 32 z 4.2.2005, str. 1.
7 Dz.U. L 137 z 19.5.2001, str. 1. Rozporządzenie ostatnio zmienione rozporządzeniem (WE) nr 831/2004 (Dz.U. L 127 z 29.4.2004, str. 33).
8 Dz.U. L 358 z 31.12.2002, str. 59.
9 Dz.U. L 184 z 17.7.1999, str. 23. Decyzja ostatnio zmieniona decyzją 2006/512/WE (Dz.U. L 200 z 22.7.2006, str. 11).
10 Art. 3 pkt 3 uchylony przez art. 30 rozporządzenia nr 56/2021 z dnia 20 stycznia 2021 r. (Dz.U.UE.L.2021.24.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 15 lutego 2021 r.
11 Art. 4 pkt 1 uchylony przez art. 78 rozporządzenia nr (UE) 2017/2107 z dnia 15 listopada 2017 r. (Dz.U.UE.L.2017.315.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 3 grudnia 2017 r.
12 Art. 4 pkt 2 uchylony przez art. 56 ust. 3 rozporządzenia nr 2022/2343 z dnia 23 listopada 2022 r. (Dz.U.UE.L.2022.311.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 22 grudnia 2022 r.
13 Art. 4 pkt 3 uchylony przez art. 30 rozporządzenia nr 56/2021 z dnia 20 stycznia 2021 r. (Dz.U.UE.L.2021.24.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 15 lutego 2021 r.
14 Art. 4 pkt 4 uchylony przez art. 43 rozporządzenia nr 2022/2056 z dnia 19 października 2022 r. (Dz.U.UE.L.2022.276.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 15 listopada 2022 r.
15 Tytuł II uchylony przez art. 78 rozporządzenia nr (UE) 2017/2107 z dnia 15 listopada 2017 r. (Dz.U.UE.L.2017.315.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 3 grudnia 2017 r.
16 Art. 6 skreślony przez art. 30 pkt 1 rozporządzenia nr 1559/2007 z dnia 17 grudnia 2007 r. ustanawiającego wieloletni plan odbudowy zasobów tuńczyka błękitnopłetwego we wschodnim Atlantyku i w Morzu Śródziemnym i zmieniającego rozporządzenie (WE) nr 520/2007 (Dz.U.UE.L.07.340.8) z dniem 1 stycznia 2008 r.
17 Art. 11 skreślony przez art. 30 pkt 1 rozporządzenia nr 1559/2007 z dnia 17 grudnia 2007 r. ustanawiającego wieloletni plan odbudowy zasobów tuńczyka błękitnopłetwego we wschodnim Atlantyku i w Morzu Śródziemnym i zmieniającego rozporządzenie (WE) nr 520/2007 (Dz.U.UE.L.07.340.8) z dniem 1 stycznia 2008 r.
18 Art. 18 uchylony przez art. 56 ust. 3 rozporządzenia nr 2022/2343 z dnia 23 listopada 2022 r. (Dz.U.UE.L.2022.311.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 22 grudnia 2022 r.
19 Art. 19 uchylony przez art. 56 ust. 3 rozporządzenia nr 2022/2343 z dnia 23 listopada 2022 r. (Dz.U.UE.L.2022.311.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 22 grudnia 2022 r.
20 Art. 20 uchylony przez art. 56 ust. 3 rozporządzenia nr 2022/2343 z dnia 23 listopada 2022 r. (Dz.U.UE.L.2022.311.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 22 grudnia 2022 r.
21 Tytuł 4 uchylony przez art. 30 rozporządzenia nr 56/2021 z dnia 20 stycznia 2021 r. (Dz.U.UE.L.2021.24.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 15 lutego 2021 r.
22 Art. 28 uchylony przez art. 43 rozporządzenia nr 2022/2056 z dnia 19 października 2022 r. (Dz.U.UE.L.2022.276.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 15 listopada 2022 r.
23 Załącznik II uchylony przez art. 78 rozporządzenia nr (UE) 2017/2107 z dnia 15 listopada 2017 r. (Dz.U.UE.L.2017.315.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 3 grudnia 2017 r.
24 Załącznik III uchylony przez art. 78 rozporządzenia nr (UE) 2017/2107 z dnia 15 listopada 2017 r. (Dz.U.UE.L.2017.315.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 3 grudnia 2017 r.
25 Załącznik IV uchylony przez art. 78 rozporządzenia nr (UE) 2017/2107 z dnia 15 listopada 2017 r. (Dz.U.UE.L.2017.315.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 3 grudnia 2017 r.

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2007.123.3

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Rozporządzenie 520/2007 ustanawiające środki techniczne dotyczące ochrony niektórych zasobów gatunków masowo migrujących oraz uchylające rozporządzenie (WE) nr 973/2001
Data aktu: 07/05/2007
Data ogłoszenia: 12/05/2007
Data wejścia w życie: 01/06/2007