Decyzja 2007/263/WE zmieniająca decyzję 2004/210/WE w sprawie utworzenia komitetów naukowych w dziedzinie bezpieczeństwa konsumentów, zdrowia publicznego i środowiska

DECYZJA KOMISJI
z dnia 23 kwietnia 2007 r.
zmieniająca decyzję 2004/210/WE w sprawie utworzenia komitetów naukowych w dziedzinie bezpieczeństwa konsumentów, zdrowia publicznego i środowiska
(Tekst mający znaczenie dla EOG)

(2007/263/WE)

(Dz.U.UE L z dnia 1 maja 2007 r.)

KOMISJA WSPÓLNOT EUROPEJSKICH,

uwzględniając Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską, w szczególności jego art. 152 i 153,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Decyzja Komisji 2004/210/WE(1) ustanawia Komitet Naukowy ds. Produktów Konsumenckich ("SCCP"), Komitet Naukowy ds. Zagrożenia dla Zdrowia i Środowiska ("SCHER") i Komitet Naukowy ds. Pojawiających się i Nowo Rozpoznanych Zagrożeń dla Zdrowia ("SCENIHR"). W skład komitetów naukowych wchodzą członkowie mianowani przez Komisję.

(2) Zgodnie z art. 7 ust. 1 wymienionej decyzji okres sprawowania funkcji przez członków komitetów naukowych jest ograniczony do trzech lat; kadencja obecnych członków wygasa w dniu 24 lipca 2007 r.

(3) W ciągu najbliższych dwóch lat spodziewane są nowe okoliczności, które będą mieć istotny wpływ na potrzeby Komisji w zakresie doradztwa naukowego dotyczącego oceny ryzyka oraz na strukturę i zakres kompetencji komitetów naukowych. W szczególności powołanie w 2008 r. Europejskiej Agencji Chemikaliów (ECHA), wdrażającej rejestrację, ocenę, udzielanie zezwoleń i stosowanie ograniczeń w zakresie chemikaliów (REACH) na podstawie rozporządzenia (WE) nr 1907/2006 Parlamentu Europejskiego i Rady(2), będzie wymagać ponownego zdefiniowania zadań SCHER.

(4) W celu uzyskania lepszego oglądu przyszłych zadań komitetów naukowych oraz przygotowania struktury świadczącej doradztwo naukowe i jej składu lepiej dostosowanego do przyszłych potrzeb, przy jednoczesnym zapewnieniu świadczenia koniecznego doradztwa naukowego do czasu powołania ECHA, należy zezwolić na przedłużenie okresu sprawowania funkcji przez członków komitetów naukowych w wyjątkowych okolicznościach o okres nieprzekraczający 18 miesięcy.

(5) Ponadto należy przewidzieć możliwość powoływania nowych członków komitetów naukowych w drodze publikacji zaproszenia do wyrażenia zainteresowania, o ile żaden spośród członków wymienionych na liście rezerwowej nie posiada koniecznej wiedzy fachowej.

(6) W świetle obecnego doświadczenia operacyjnego, dla zaspokojenia najpilniejszych potrzeb, konieczne jest szybkie zwiększenie liczby członków SCENIHR.

(7) Należy zatem odpowiednio zmienić decyzję 2004/210/WE,

STANOWI, CO NASTĘPUJE:

Artykuł 

W decyzji 2004/210/WE wprowadza się następujące zmiany:

1) w art. 3 ust. 2 zdanie pierwsze otrzymuje brzmienie:

"W skład grupy wchodzi maksymalnie 17 członków.";

2) artykuł 7 otrzymuje brzmienie:

"Artykuł 7

Okres sprawowania funkcji

1. Członkowie komitetów naukowych są mianowani na okres trzech lat i nie mogą pełnić swoich funkcji dłużej niż przez trzy kolejne kadencje. W celu zagwarantowania ciągłości dostępnej wiedzy fachowej, w wyjątkowych przypadkach, Komisja może przedłużyć okres sprawowania funkcji członków komitetu naukowego maksymalnie o 18 miesięcy.

Członkowie pełnią swoje funkcje do czasu, aż zostaną zastąpieni lub ponownie mianowani.

Członkowie, których trzecia kadencja z rzędu w komitecie naukowym dobiegła właśnie końca, mogą zostać wybrani na członków innego komitetu naukowego.

2. W przypadku stwierdzenia, że dany członek nie uczestniczy w pracach komitetu naukowego lub pragnie zrezygnować, Komisja może zakończyć jego członkostwo i wyznaczyć następcę z listy rezerwowej przewidzianej w art. 4, bądź też, w uzasadnionych przypadkach, wyznaczyć następcę w drodze zaproszenia do wyrażenia zainteresowania.".

Sporządzono w Brukseli, dnia 23 kwietnia 2007 r.

W imieniu Komisji
Markos KYPRIANOU
Członek Komisji

______

(1) Dz.U. L 66 z 4.3.2004, str. 45.

(2) Dz.U. L 396 z 30.12.2006, str. 1.

Zmiany w prawie

Sejm uchwalił rentę wdowią z poprawkami rządu

Współmałżonek zmarłej osoby będzie mógł pobierać równocześnie rentę rodzinną i inne świadczenie emerytalno-rentowe w wybranym przez siebie wariancie – tzw. rentę wdowią. Nie będzie już musiał, jak...

Beata Dązbłaż 26.07.2024
Przedłużenie ważności rozporządzenia o warunkach zabudowy z podpisem prezydenta

Podczas ostatniego posiedzenia Senat nie wniósł poprawek do noweli ustawy o dostępności wydłużającej o dwa lata ważność rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Ma ono wygasnąć 20 września br. Brak rozporządzenia sparaliżowałby realizację inwestycji. W piątek prezydent podpisał ustawę.

Renata Krupa-Dąbrowska 19.07.2024
Nieczytelna preskrypcja? Farmaceuta sam zadecyduje o dawkowaniu leku

Jeśli na recepcie w ogóle nie wypisano dawkowania leku albo jest ono niemożliwe do rozczytania, farmaceuta sam będzie mógł zadecydować, jaka dawka będzie odpowiednia dla pacjenta. Będzie mógł wydać też pacjentowi maksymalnie cztery opakowania leku, a nie jak do tej pory dwa. Te zasady nie będą jednak dotyczyły leków zawierających substancje psychotropowe lub środki odurzające.

Inga Stawicka 19.07.2024
Nowe podstawy programowe dla kilku zawodów szkolnictwa branżowego

Od września zmienią się podstawy programowe kształcenia w zawodach: elektromechanik pojazdów samochodowych oraz technik pojazdów samochodowych, operator obrabiarek skrawających i technik weterynarii. Określona też została podstawa programowa kształcenia w nowym zawodzie technik elektromobilności.

Agnieszka Matłacz 08.07.2024
Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

Krzysztof Koślicki 01.07.2024
Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2007.114.14

Rodzaj: Decyzja
Tytuł: Decyzja 2007/263/WE zmieniająca decyzję 2004/210/WE w sprawie utworzenia komitetów naukowych w dziedzinie bezpieczeństwa konsumentów, zdrowia publicznego i środowiska
Data aktu: 23/04/2007
Data ogłoszenia: 01/05/2007
Data wejścia w życie: 23/04/2007