Indonezja-Unia Europejska. Wymiana listów dotycząca przedłużenia porozumienia w formie wymiany listów między Unią Europejską a rządem Indonezji w sprawie zadań, statusu, przywilejów i immunitetów Misji Obserwacyjnej Unii Europejskiej w Acehu (Indonezja) (Misja Obserwacyjna w Acehu (Aceh Monitoring Mission - Amm)) oraz jej personelu. Bruksela.2006.02.28.

WYMIANA LISTÓW
dotycząca przedłużenia porozumienia w formie wymiany listów między Unią Europejską a rządem Indonezji w sprawie zadań, statusu, przywilejów i immunitetów Misji Obserwacyjnej Unii Europejskiej w Acehu (Indonezja) (Misja Obserwacyjna w Acehu (Aceh Monitoring Mission - Amm)) oraz jej personelu

A. List od rządu Republiki Indonezji

Dżakarta, dnia 13 lutego 2006 r.

Ekscelencjo,

W imieniu rządu Republiki Indonezji chciałbym złożyć Unii Europejskiej wyrazy uznania za jej udział w Misji Obserwacyjnej w Acehu (AMM), jak również za jej godne uznania prace prowadzone od czasu jej rozmieszczenia w prowincji Nanggroe Aceh Darussalam (NAD).

W tym miejscu mam zaszczyt nawiązać do listu indonezyjskiego Ministra Spraw Zagranicznych ad interim z dnia 14 września 2005 r., wraz z załącznikami, oraz do Pana listu z dnia 3 października 2005 r., wraz z załącznikami, dotyczących zadań, statusu, przywilejów i immunitetów Misji Obserwacyjnej w Acehu (AMM).

W związku z powyższym mam zaszczyt powiadomić Pana, że rząd Republiki Indonezji podjął decyzję o zaproszeniu Unii Europejskiej do przedłużenia swojej obecności w prowincji Nanggroe Aceh Darussalam (NAD) na okres 3 (trzech) miesięcy, od dnia 16 marca 2006 r. do dnia 15 czerwca 2006 r., lub, w zależności od terminu wyborów lokalnych, na krótszy okres.

Status, przywileje i immunitety AMM będą takie same jak te, które zostały określone w naszej wymianie listów odpowiednio z dnia 14 września 2005 r. i z dnia 3 października 2005 r., stanowiącej wiążący prawnie instrument między rządem Republiki Indonezji a Unią Europejską.

Prace prowadzone przez AMM w tym okresie będą obejmować zadania AMM określone w art. 5.2 protokołu ustaleń podpisanego przez rząd Republiki Indonezji i Ruch Wyzwolenia Aceh w dniu 15 sierpnia 2005 r., z wyjątkiem zadań a) i b), które zostały wykonane.

Mając na uwadze powyższe okoliczności, przewiduję, że personel AMM liczyłby około 80 (osiemdziesięciu) osób.

Mam ponadto zaszczyt zaproponować, by, jeżeli powyższa propozycja jest dla Unii Europejskiej możliwa do przyjęcia, niniejszy list wraz z Pana listem zawierającym pozytywną odpowiedź stanowił wiążący prawnie instrument między rządem Republiki Indonezji a Unią Europejską. Niniejszy instrument wchodzi w życie w dniu 16 marca 2006 r. i wygasa w dniu 15 czerwca 2006 r. Rząd Republiki Indonezji opiera niniejsze ramy prawne na indonezyjskiej ustawie nr 2 z 1982 r., z dnia 25 stycznia 1982 r., dotyczącej ratyfikacji Konwencji w sprawie misji specjalnych z 1969 r.

Wierzę, że konstruktywna współpraca nawiązana w celu zapewnienia pokojowego, wszechstronnego i trwałego rozwiązania wyzwań występujących w Aceh w ramach unitarnego państwa Republika Indonezji, będzie mogła być nadal podtrzymywana i zacieśniana.

Oczekując Pana pozytywnej decyzji,

łączę wyrazy szacunku,

(podpis pominięto)

Dr. N. Hassan WIRAJUDA

B. List od Unii Europejskiej

Bruksela, dnia 28 lutego 2006 r.

Ekscelencjo,

Mam zaszczyt nawiązać do Pana listu z dnia 13 lutego 2006 r., w którym powiadamia nas Pan o decyzji rządu Republiki Indonezji dotyczącej zaproszenia Unii Europejskiej do przedłużenia swojej obecności w prowincji Nanggroe Aceh Darussalam (NAD) na okres trzech miesięcy, od dnia 16 marca 2006 r. do dnia 15 czerwca 2006 r., lub, w zależności od terminu wyborów lokalnych, na krótszy okres.

Mam przyjemność potwierdzić, że Unia Europejska wyraziła zgodę na udzielenie pozytywnej odpowiedzi na to zaproszenie.

Potwierdzam, że, zgodnie z warunkami określonymi w naszej wymianie listów odpowiednio z dnia 14 września 2005 r. i z dnia 3 października 2005 r., stanowiącej wiążący prawnie instrument między rządem Republiki Indonezji a Unią Europejską, instrument ten zostanie przedłużony o 3 (trzy) miesiące do dnia 15 czerwca 2006 r.

Prace prowadzone przez AMM w tym okresie będą obejmować zadania AMM określone w art. 5.2 protokołu ustaleń podpisanego przez rząd Republiki Indonezji i Ruch Wyzwolenia Aceh w dniu 15 sierpnia 2005 r., z wyjątkiem zadań a) i b), które zostały wykonane.

Mam ponadto zaszczyt potwierdzić, że Pana list wraz z niniejszą odpowiedzią stanowią wiążący prawnie instrument między rządem Republiki Indonezji a Unią Europejską. Niniejszy instrument wchodzi w życie w dniu 16 marca 2006 r. i wygasa w dniu 15 czerwca 2006 r.

Chciałbym ponownie skorzystać z okazji, by przypomnieć uznanie UE dla postępów, jakie poczynił proces pokojowy w Acehu i ponownie zapewnić o stałym zaangażowaniu Unii Europejskiej we wspieranie znajdywania pokojowego, wszechstronnego i trwałego rozwiązania dla wyzwań występujących w Aceh.

Łączę wyrazy szacunku,

(podpis pominięto)

Javier SOLANA

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2006.71.55

Rodzaj: Umowa międzynarodowa
Tytuł: Indonezja-Unia Europejska. Wymiana listów dotycząca przedłużenia porozumienia w formie wymiany listów między Unią Europejską a rządem Indonezji w sprawie zadań, statusu, przywilejów i immunitetów Misji Obserwacyjnej Unii Europejskiej w Acehu (Indonezja) (Misja Obserwacyjna w Acehu (Aceh Monitoring Mission - Amm)) oraz jej personelu. Bruksela.2006.02.28.
Data aktu: 28/02/2006
Data ogłoszenia: 10/03/2006
Data wejścia w życie: 16/03/2006