RADA UNII EUROPEJSKIEJ,uwzględniając Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską, w szczególności jego art. 36 i art. 37 ust. 2 akapit trzeci,
uwzględniając wniosek Komisji,
uwzględniając opinię Parlamentu Europejskiego(1),
uwzględniając opinię Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego(2),
a także mając na uwadze, co następuje:
(1) W związku z rozwojem sytuacji we Wspólnocie oraz sytuacji międzynarodowej, przemysł cukrowniczy we Wspólnocie stoi w obliczu problemów strukturalnych, które mogą stanowić poważne zagrożenie dla konkurencyjności, a nawet dla przetrwania całego sektora. Problemów tych nie można skutecznie rozwiązać poprzez zastosowanie instrumentów zarządzania rynkiem przewidzianych we wspólnej organizacji rynku cukru. Aby dostosować wspólnotowy system produkcji cukru i handlu cukrem do wymogów międzynarodowych, a także zapewnić konkurencyjność tego systemu w przyszłości, należy zainicjować proces głębokiej restrukturyzacji prowadzący do znacznego ograniczenia nieopłacalnej zdolności produkcyjnej we Wspólnocie. W tym celu, jako warunek wstępny wprowadzenia funkcjonującej nowej wspólnej organizacji rynków cukru, należy ustanowić odrębny i autonomiczny tymczasowy system restrukturyzacji przemysłu cukrowniczego we Wspólnocie. W ramach tego systemu należy ograniczyć kwoty w sposób, który uwzględni uzasadnione interesy przemysłu cukrowniczego, plantatorów buraków cukrowych, trzciny cukrowej i cykorii oraz konsumentów we Wspólnocie.
(2) Należy ustanowić tymczasowy fundusz restrukturyzacji w celu finansowania środków restrukturyzacyjnych dla wspólnotowego przemysłu cukrowniczego. Ze względu na należyte zarządzanie finansami, fundusz powinien wchodzić w skład Sekcji Gwarancji EFOGR i tym samym podlegać procedurom i mechanizmom przewidzianym w rozporządzeniu Rady (WE) nr 1258/1999 z 17 maja 1999 r. w sprawie finansowania wspólnej polityki rolnej(3) oraz, od 1 stycznia 2007 r. - Europejskiego Funduszu Rolniczego Gwarancji ustanowionego rozporządzeniem Rady (WE) nr 1290/2005 z dnia 21 czerwca 2005 r. w sprawie finansowania wspólnej polityki rolnej(4).
(3) Przedsiębiorstwa w regionach peryferyjnych nie powinny być objęte zakresem stosowania niniejszego rozporządzenia ze względu na to, że regiony peryferyjne są obecnie objęte programami rozwoju, których celem jest poprawa ich konkurencyjności w zakresie produkcji cukru surowego, a ponadto produkują one surowy cukier trzcinowy, konkurując z państwami trzecimi, których nie obowiązuje tymczasowa składka restrukturyzacyjna.
(4) Środki restrukturyzacyjne przewidziane w niniejszym rozporządzeniu powinny być finansowane z tymczasowych składek wpłacanych przez tych producentów cukru, izoglukozy i syropu inulinowego, którzy ostatecznie skorzystają z procesu restrukturyzacji. Składka ta nie wchodzi w zakres tradycyjnie stosowanych opłat w ramach wspólnej organizacji rynku cukru, a zatem przychody z tytułu pobierania tej składki powinny być uznane za "dochody przeznaczone na określony cel" zgodnie z rozporządzeniem Rady (WE, Euratom) nr 1605/2002 z dnia 25 czerwca 2002 r. w sprawie rozporządzenia finansowego mającego zastosowanie do budżetu ogólnego Wspólnot Europejskich(5).
(5) Dla przedsiębiorstw cukrowniczych o najniższej wydajności należy wprowadzić istotną zachętę ekonomiczną do rezygnacji z produkcji w ramach posiadanych kwot w formie odpowiedniej pomocy restrukturyzacyjnej. W tym celu należy ustanowić pomoc restrukturyzacyjną, która będzie stanowiła zachętę do zaprzestania produkcji w ramach kwot i zrzeczenia się odnośnych kwot, a zarazem umożliwi odpowiednie uwzględnienie zobowiązań społecznych i w zakresie ochrony środowiska związanych z zaprzestaniem produkcji. Pomoc ta powinna być dostępna przez cztery lata gospodarcze w celu zmniejszenia produkcji do poziomu niezbędnego do osiągnięcia równowagi rynku we Wspólnocie.
(6) Aby wesprzeć plantatorów buraków cukrowych, trzciny cukrowej oraz cykorii, którzy będą musieli zrezygnować z produkcji z powodu zamknięcia fabryk, które poprzednio zaopatrywali, plantatorom tym, jak również podmiotom świadczącym usługi przy użyciu maszyn rolniczych, którzy dla nich pracowali, powinna zostać udostępniona część pomocy restrukturyzacyjnej w celu zrekompensowania strat wynikających z zamknięcia fabryk, a w szczególności straty wartości inwestycji w wyspecjalizowane maszyny.
(7) Wpłaty składki restrukturyzacyjnej do tymczasowego funduszu restrukturyzacji dokonywane są przez określony okres, w związku z tym niezbędne jest, by wypłaty pomocy restrukturyzacyjnej były rozłożone w czasie.
(8) Decyzja o przyznaniu pomocy restrukturyzacyjnej powinna być podejmowana przez zainteresowane Państwo Członkowskie. Przedsiębiorstwa, które gotowe są zrzec się kwot powinny złożyć temu Państwu Członkowskiemu wniosek zawierający wszystkie istotne informacje umożliwiające podjęcie decyzji w sprawie pomocy. W celu uwzględnienia specyfiki przedstawionej sprawy Państwa Członkowskie powinny mieć możliwość nakładania określonych wymogów społecznych i w zakresie ochrony środowiska, o ile wymogi te nie ograniczają procesu restrukturyzacji.
(9) W skład wniosku o pomoc restrukturyzacyjną powinien wchodzić plan restrukturyzacji. Plan ten powinien dostarczać zainteresowanemu Państwu Członkowskiemu wszystkich istotnych informacji technicznych, społecznych, w zakresie ochrony środowiska i finansowych umożliwiających podjęcie decyzji o przyznaniu pomocy restrukturyzacyjnej. Państwa Członkowskie powinny przyjąć środki konieczne do zapewnienia niezbędnej kontroli nad wprowadzaniem w życie wszystkich elementów restrukturyzacji.
(10) W regionach objętych procesem restrukturyzacji właściwym korkiem może okazać się zachęta do tworzenia rozwiązań alternatywnych wobec uprawy buraków cukrowych, trzciny cukrowej i produkcji cukru. W tym celu Państwa Członkowskie powinny mieć możliwość przeznaczenia pewnej części pieniędzy pochodzących z funduszu restrukturyzacji na środki na rzecz dywersyfikacji. Środki te, ustanowione w ramach krajowego planu restrukturyzacji, mogą przyjąć formę środków identycznych z pewnymi środkami wspieranymi na mocy rozporządzenia Rady (WE) nr 1698/2005 z dnia 20 września 2005 r. w sprawie wsparcia rozwoju obszarów wiejskich przez Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich (EFRROW)(6) lub ze środkami, które są zgodne z prawem wspólnotowym dotyczącym pomocy państwa.
(11) W celu przyspieszenia procesu restrukturyzacji należy zwiększyć pomoc dostępną na potrzeby dywersyfikacji, w przypadku gdy kwoty, których się zrzeczono przekraczają pewien poziom.
(12) Rafinerie przemysłowe powinny mieć możliwość dostosowania się do restrukturyzacji przemysłu cukrowniczego. Dostosowanie to powinno być wspierane za pośrednictwem pomocy z funduszu restrukturyzacji, pod warunkiem że Państwo Członkowskie zatwierdzi biznes plan dotyczący dostosowania. Zainteresowane Państwa Członkowskie powinny zapewnić sprawiedliwy rozdział dostępnej pomocy między rafinerie przemysłowe na swoim terytorium.
(13) Należy uwzględnić pewne szczególne sytuacje w niektórych Państwach Członkowskich poprzez pomoc z funduszu restrukturyzacji, pod warunkiem że stanowi on część krajowego programu restrukturyzacji.
(14) W związku z tym, że fundusz restrukturyzacji ma być finansowany przez okres trzech lat, nie będzie on od początku dysponował wszystkimi niezbędnymi środkami finansowymi. Należy zatem ustalić zasady dotyczące ograniczania przyznawanej pomocy.
(15) Środki niezbędne do wprowadzenia w życie niniejszego rozporządzenia powinny zostać przyjęte zgodnie z decyzją Rady 1999/468/WE z dnia 28 czerwca 1999 r. ustanawiającą warunki wykonywania uprawnień wykonawczych przyznanych Komisji(7).
(16) Komisja powinna być upoważniona do przyjęcia środków niezbędnych do rozwiązania szczególnych problemów praktycznych w przypadkach nadzwyczajnych.
(17) Z tymczasowego funduszu restrukturyzacji finansowane będą środki, które ze względu na charakter mechanizmu restrukturyzacji nie mieszczą się w kategoriach wydatków, o których mowa w art. 3 ust. 1 rozporządzenia (WE) nr 1290/2005. Należy zatem odpowiednio zmienić to rozporządzenie,
PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:
Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich Państwach Członkowskich.Sporządzono w Brukseli, 20 lutego 2006 r.
|
W imieniu Rady |
|
J. PRÖLL |
|
Przewodniczący |
______
(1) Opinia z dnia 19 stycznia 2006 r. (dotychczas nieopublikowana w Dzienniku Urzędowym).
(2) Opinia z dnia 26 października 2005 r. (dotychczas nieopublikowana w Dzienniku Urzędowym).
(3) Dz.U. L 160 z 26.6.1999, str. 103. Rozporządzenie uchylone rozporządzeniem (WE) nr 1290/2005 (Dz.U. L 209 z 11.8.2005, str. 1).
(4) Dz.U. L 209 z 11.8.2005, str. 1.
(5) Dz.U. L 248 z 16.9.2002, str. 1.
(6) Dz.U. L 277 z 21.10.2005, str. 1.
(7) Dz.U. L 184 z 17.7.1999, str. 23.
(8) Patrz str. 1 niniejszego Dziennika Urzędowego.
(9) Dz.U. L 78 z 17.3.2007, str. 20.
(10) Dz.U. L 244 z 29.9.2000, str. 27.
(11)Rozporządzenie Rady (WE) nr 1234/2007 z dnia 22 października 2007 r. ustanawiające wspólną organizację rynków rolnych oraz przepisy szczegółowe dotyczące niektórych produktów rolnych (rozporządzenie o jednolitej wspólnej organizacji rynku) (Dz.U. L 299 z 16.11.2007, s. 1).
(12)Rozporządzenie Rady (WE) nr 1184/2006 z dnia 24 lipca 2006 r. dotyczące stosowania niektórych reguł konkurencji w odniesieniu do produkcji rolnej i handlu produktami rolnymi (Dz.U. L 214 z 4.8.2006, s. 7).
1 Art. 3 ust. 1 zmieniony przez art. 3 rozporządzenia nr 2011/2006 z dnia 19 grudnia 2006 r. (Dz.U.UE.L.06.384.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2007 r.
2 Art. 3 ust. 1 lit. c) zmieniona przez art. 1 pkt 1 lit. a) rozporządzenia nr 1261/2007 z dnia 9 października 2007 r. (Dz.U.UE.L.07.283.8) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 30 października 2007 r.
3 Art. 3 ust. 6 zmieniony przez art. 1 pkt 1 lit. b) rozporządzenia nr 1261/2007 z dnia 9 października 2007 r. (Dz.U.UE.L.07.283.8) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 30 października 2007 r.
4 Art. 3 ust. 7 dodany przez art. 1 pkt 1 lit. c) rozporządzenia nr 1261/2007 z dnia 9 października 2007 r. (Dz.U.UE.L.07.283.8) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 30 października 2007 r.
5 Art. 3 ust. 8 zmieniony przez art. 1 pkt 1 lit. c) rozporządzenia nr 1261/2007 z dnia 9 października 2007 r. (Dz.U.UE.L.07.283.8) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 30 października 2007 r.
6 Art. 4 ust. 1a dodany przez art. 1 pkt 2 rozporządzenia nr 1261/2007 z dnia 9 października 2007 r. (Dz.U.UE.L.07.283.8) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 30 października 2007 r.
7 Art. 4a dodany przez art. 1 pkt 3 rozporządzenia nr 1261/2007 z dnia 9 października 2007 r. (Dz.U.UE.L.07.283.8) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 30 października 2007 r.
8 Art. 5 ust. 1 zmieniony przez art. 1 pkt 4 rozporządzenia nr 1261/2007 z dnia 9 października 2007 r. (Dz.U.UE.L.07.283.8) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 30 października 2007 r.
9 Art. 6 ust. 4 zmieniony przez art. 1 pkt 5 rozporządzenia nr 1261/2007 z dnia 9 października 2007 r. (Dz.U.UE.L.07.283.8) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 30 października 2007 r.
10 Art. 6 ust. 6 zmieniony przez art. 2 pkt 1 rozporządzenia nr 72/2009 z dnia 19 stycznia 2009 r. (Dz.U.UE.L.09.30.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 3 lutego 2009 r.
11 Art. 10 ust. 4:- zmieniony przez art. 1 decyzji Komisji nr 2009/141/WE z dnia 13 lutego 2009 r. (Dz.U.UE.L.09.48.16) wprowadzającej odstępstwo od jego stosowania z dniem notyfikacji tej decyzji.
- zmieniony przez art. 1 decyzji Komisji nr 2010/176/UE z dnia 19 marca 2010 r. (Dz.U.UE.L.10.77.54) wprowadzającej odstępstwo od jego stosowania z dniem notyfikacji tej decyzji.
12 Art. 10 ust. 5 zmieniony przez art. 1 pkt 6 rozporządzenia nr 1261/2007 z dnia 9 października 2007 r. (Dz.U.UE.L.07.283.8) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 30 października 2007 r.
13 Z dniem 1 stycznia 2007 r. od stosowania art. 11 wprowadzono odstępstwo w stosunku do Bułgarii i Rumunii zgodnie z art. 1 ust. 1 rozporządzenia Komisji nr 1832/2006 z dnia 13 grudnia 2006 r. (Dz.U.UE.L.06.354.8). Odstępstwo wygasa z dniem 30 września 2007 r.
14 Art. 11 ust. 6 dodany przez art. 1 pkt 7 rozporządzenia nr 1261/2007 z dnia 9 października 2007 r. (Dz.U.UE.L.07.283.8) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 30 października 2007 r.
15 Art. 13a dodany przez art. 2 pkt 2 rozporządzenia nr 72/2009 z dnia 19 stycznia 2009 r. (Dz.U.UE.L.09.30.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 3 lutego 2009 r.