Zalecenie 2006/565/WE w sprawie programów zapobiegania dalszemu rozprzestrzenianiu się Diabrotica virgifera Le Conte w rejonach Wspólnoty, w których stwierdzono jego obecność

ZALECENIE KOMISJI
z dnia 11 sierpnia 2006 r.
w sprawie programów zapobiegania dalszemu rozprzestrzenianiu się Diabrotica virgifera Le Conte w rejonach Wspólnoty, w których stwierdzono jego obecność

(2006/565/WE)

(Dz.U.UE L z dnia 17 sierpnia 2006 r.)

KOMISJA WSPÓLNOT EUROPEJSKICH,

uwzględniając Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską, w szczególności jego art. 211 tiret drugie,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Decyzja Komisji 2003/766/WE z dnia 24 października 2003 r. w sprawie środków nadzwyczajnych zapobiegających rozprzestrzenianiu się we Wspólnocie Diabrotica virgifera Le Conte (1) ("organizm") przewiduje ograniczenia dotyczące uprawy kukurydzy na obszarach wcześniej uznawanych za wolne od tego organizmu, a gdzie organizm ten wykryto, jak również na obszarach, gdzie już występuje.

(2) Zgodnie z art. 4a ust. 2 decyzji 2003/766/WE państwa członkowskie mogą organizować roczne programy zapobiegania w strefach porażenia i w ich pobliżu celem ograniczenia rozprzestrzeniania się organizmu ze stref porażonych na obszary od niego wolne.

(3) W celu ułatwienia skoordynowanego sposobu działania w ramach wspomnianych programów zapobiegania należy określić wytyczne techniczne.

(4) Programy zapobiegawcze powinny opierać się na uznanych naukowych zasadach, biologii organizmu, stopniu porażenia i systemie produkcji kukurydzy w danym państwie członkowskim.

(5) Podczas opracowywania wytycznych technicznych uwzględniono prace i doświadczenie organów krajowych w państwach członkowskich odpowiedzialnych za kontrolę organizmu.

(6) Wytyczne techniczne przewidziane w niniejszym zaleceniu są zgodne z opinią Stałego Komitetu ds. Zdrowia Roślin,

NINIEJSZYM ZALECA, CO NASTĘPUJE:

1. Dokładne wyznaczenie stref porażonych zgodnie z art. 4a ust. 1 decyzji 2003/766/WE powinno opierać się na uznanych naukowych zasadach, biologii organizmu, stopniu porażenia i systemie produkcji kukurydzy w danym państwie członkowskim.

Wyznaczenie stref porażonych powinno zostać poddane rewizji, gdy w okresie co najmniej dwóch kolejnych lat uzyskane zostaną podobne wyniki przy badaniu nieobecności lub obecności organizmu, określonym w art. 2 decyzji 2003/766/WE.

2. Do celów wdrożenia programów zapobiegania, o których mowa w art. 4a ust. 2 decyzji 2003/766/WE, państwa członkowskie powinny wziąć pod uwagę następujące zasady:

a) środki ograniczające rozprzestrzenianie się organizmu ze stref porażenia na obszary wolne od tego organizmu ("środki zapobiegania rozprzestrzenianiu"). Środki takie powinny zostać wprowadzone w strefie ("strefa zapobiegania rozprzestrzenianiu") obejmującej co najmniej 10 km strefy porażenia i co najmniej 30 km strefy wolnej od porażenia.

W strefie zapobiegania rozprzestrzenianiu państwa członkowskie powinny dopilnować, aby na polach kukurydzy:

– rotacja upraw odbywała się w sposób, według którego kukurydza jest uprawiana tylko raz podczas każdego okresu dwóch kolejnych lat, lub

– rotacja upraw odbywała się w sposób, według którego kukurydza może być uprawiana dwa razy podczas każdego okresu trzech kolejnych lat i, w powiązaniu z lokalnym systemem prognozowania rozwoju organizmu, co najmniej jedna z tych dwóch upraw kukurydzy jest wysiewana dopiero po pojawieniu się larw, lub

– rotacja upraw odbywała się w sposób, według którego kukurydza może być uprawiana dwa razy podczas każdego okresu trzech kolejnych lat, każdorazowo z stosowaniem właściwych środków owadobójczych przeciwko dorosłym owadom lub innych środków lub postępowania o podobnym poziomie skuteczności walki z organizmem;

b) środki w ramach globalnego zarządzania walką ze szkodnikami w pozostałej strefie porażenia w celu zmniejszenia możliwości dalszego rozprzestrzeniania się organizmu i zagwarantowania trwałej produkcji kukurydzy ("środki powstrzymujące");

c) obecność organizmu w wolnej od porażenia części strefy zapobiegania rozprzestrzenianiu powinna być intensywnie monitorowana przy użyciu odpowiednich pułapek opartych na feromonach płciowych, biorąc pod uwagę miejscowe warunki i cechy strefy zapobiegania rozprzestrzenianiu.

Sporządzono w Brukseli, dnia 11 sierpnia 2006 r.

W imieniu Komisji
Markos KYPRIANOU
Członek Komisji

______

(1) Dz.U. L 275 z 25.10.2003, str. 49. Decyzja zmieniona decyzją 2006/564/WE (patrz: str. 28 niniejszego Dziennika Urzedowego).

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2006.225.30

Rodzaj: Zalecenie
Tytuł: Zalecenie 2006/565/WE w sprawie programów zapobiegania dalszemu rozprzestrzenianiu się Diabrotica virgifera Le Conte w rejonach Wspólnoty, w których stwierdzono jego obecność
Data aktu: 11/08/2006
Data ogłoszenia: 17/08/2006
Data wejścia w życie: 11/08/2006