KOMISJA WSPÓLNOT EUROPEJSKICH,uwzględniając Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską,
uwzględniając rozporządzenie Rady (EWG) nr 2092/91 z dnia 24 czerwca 1991 r. w sprawie produkcji ekologicznej produktów rolnych oraz odnośnego znakowania produktów rolnych i środków spożywczych(1), w szczególności jego art. 13 tiret drugie,
a także mając na uwadze, co następuje:
(1) Zgodnie z zasadami produkcji rolnictwa ekologicznego zwierzęta gospodarskie powinny mieć dostęp do wybiegów i terenów wypasu, jeśli pozwalają na to warunki atmosferyczne.
(2) Obowiązujące przepisy dotyczące produkcji ekologicznej przewidują wyjątek od tej zasady w odniesieniu do ssaków, w przypadku których wymogi wspólnotowe lub krajowe związane z określonymi problemami zdrowotnymi zwierząt nie dopuszczają dostępu tych zwierząt do terenów na wolnym powietrzu. Jednak w przypadku drobiu hodowanego zgodnie z zasadami hodowli ekologicznej nie przewidziano takiego wyjątku.
(3) Z uwagi na istniejące obecnie obawy dotyczące rozprzestrzeniania się grypy ptaków należy uwzględnić środki ostrożności, zgodnie z którymi drób będzie musiał pozostawać w pomieszczeniach zamkniętych. W celu zapewnienia spójności i jasności oraz w celu zagwarantowania ciągłości systemu produkcji drobiu hodowanego zgodnie z zasadami hodowli ekologicznej, należy również zezwolić hodowcom na trzymanie drobiu w pomieszczeniach zamkniętych, bez narażenia ich na stratę statusu ekologicznego, w przypadkach, w których ograniczenia, w tym ograniczenia weterynaryjne ustanawiane na podstawie wspólnotowego prawodawstwa w celu ochrony zdrowia publicznego lub zdrowia zwierząt, nie dopuszczają dostępu drobiu do wybiegów lub terenów wypasu.
(4) Czasowe ograniczenie dostępu do wybiegów dla drobiu, który jest przyzwyczajony do takiego rodzaju stałego dostępu, może niekorzystnie wpływać na jego dobrostan. W celu zmniejszenia negatywnego wpływu stosowania takich środków zwierzęta powinny mieć stały dostęp do wystarczającej ilości suchej paszy objętościowej oraz odpowiedniego materiału pozwalającego wszystkim ptakom na spożywanie paszy, grzebanie i kąpiele w piasku, stosownie do ich potrzeb.
(5) Należy zatem odpowiednio zmienić rozporządzenie (EWG) nr 2092/91.
(6) Biorąc pod uwagę, że ograniczenia są już stosowane w niektórych państwach członkowskich, istnieje pilna potrzeba wprowadzenia środków przewidzianych w niniejszym rozporządzeniu. Niniejsze rozporządzenie powinno zatem wejść w życie z dniem jego opublikowania w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.
(7) Środki przewidziane w niniejszym rozporządzeniu są zgodne z opinią komitetu ustanowionego na mocy art. 14 rozporządzenia (EWG) nr 2092/91,
PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:
Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich państwach członkowskich.Sporządzono w Brukseli, dnia 5 maja 2006 r.
|
W imieniu Komisji |
|
Mariann FISCHER BOEL |
|
Członek Komisji |
______
(1) Dz.U L 198 z 22.7.1991, str. 1. Rozporządzenie ostatnio zmienione rozporządzeniem Komisji (WE) nr 592/2006 (Dz.U. L 104 z 13.4.2006, str. 13).