KOMISJA WSPÓLNOT EUROPEJSKICH,uwzględniając Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską,
uwzględniając rozporządzenie Rady (WE) nr 338/97 z dnia 9 grudnia 1996 r. w sprawie ochrony gatunków dzikiej fauny i flory w drodze regulacji handlu nimi(1), w szczególności jego art. 19 ust. 2,
po konsultacji z Grupą ds. Przeglądu Naukowego,
a także mając na uwadze, co następuje:
(1) Artykuł 4 ust. 6 rozporządzenia (WE) nr 338/97 stanowi, że Komisja może wprowadzić ograniczenia odnoszące się do wprowadzania do Wspólnoty niektórych gatunków zgodnie z warunkami określonymi w lit. a)-d) rozporządzenia. Ponadto środki wykonawcze dotyczące takich ograniczeń ustanawia rozporządzenie Komisji (WE) nr 1808/2001 z dnia 30 sierpnia 2001 r. ustanawiające szczegółowe zasady dotyczące wykonania rozporządzenia Rady (WE) nr 338/97 w sprawie ochrony gatunków dzikiej fauny i flory w drodze regulacji handlu nimi(2).
(2) Wykaz gatunków, w odniesieniu do których zawieszono wprowadzanie do Wspólnoty, został ustalony w rozporządzeniu Komisji (WE) nr 349/2003 z dnia 25 lutego 2003 r. zawieszającym wprowadzanie do Wspólnoty okazów niektórych gatunków dzikiej fauny i flory(3).
(3) Na podstawie uzyskanych ostatnio informacji Grupa ds. Przeglądu Naukowego doszła do wniosku, iż status ochrony niektórych gatunków wymienionych w załączniku A i B do rozporządzenia Rady (WE) nr 338/97 będzie poważnie zagrożony, jeżeli ich wprowadzanie do Wspólnoty z niektórych krajów pochodzenia nie zostanie zawieszone. Należy zatem zawiesić wprowadzanie następujących gatunków: Ursus thibetanus z Federacji Rosyjskiej; Cryptoprocta ferox, Scaphiophryne gottlebei, Euphorbia banae i E. kondoi z Madagaskaru; Panthera leo z Etiopii; Balaeniceps rex, Grus carunculatus i Chamaeleo fuelleborni ze Zjednoczonej Republiki Tanzanii; Poicephalus gulielmi z Kongo; Accipiter melanoleucus, A. ovampensis, Aviceda cuculoides, Hieraaetus ayresii, H. spilogaster, Macheiramphus alcinus, Spizaetus africanus, Urotriorchis macrourus, Falco chicquera, Asio capensis, Bubo lacteus, B. poensis, Glaucidium perlatum, Scotopelia peli i Python regius z Gwinei; Sagittarius serpentarius i Varanus exanthematicus z Togo; Agapornis pullarius z Demokratycznej Republiki Kongo; Cuora galbinifrons z Chin; Heosemys spinosa, Leucocephalon yuwonoi, Siebenrockiella crassicollis, Liasis fuscus, Euphyllia cristata, E. divisa, E. fimbriata, Hydnophora microconos i Scolymia vitiensis z Indonezji; Geochelone pardalis z Ugandy i Zambii; Uromastyx geyri z Mali i Nigru; Cordylus mossambicus, C. vittifer, Tridacna maxima i T. squamosa z Mozambiku; Dendrobates pumilio z Nikaragui; Hippopus hippopus z Vanuatu; Hippopus hippopus, Tridacna gigas i T. maxima z Tonga i Wietnamu; Tridacna crocea, T. derasa, T. maxima i T. squamosa z Fidżi i Vanuatu; Tridacna crocea z Tonga; Tridacna maxima ze Sfederowanych Stanów Mikronezji i Wysp Marshalla; Tridacna tevoroa z Tonga i Catalaphyllia jardinei z Wysp Salomona.
(4) Grupa ds. Przeglądu Naukowego doszła również do wniosku, na podstawie najnowszych dostępnych informacji, że zawieszenie wprowadzania do Wspólnoty następujących gatunków nie powinno być już wymagane: Galago senegalensis z Dżibuti; Galagoides demidoff z Kenii i Senegalu; Callithrix argentata z Paragwaju; Saguinus labiatus z Kolumbii; Callicebus torquatus z Ekwadoru; Cebus albifrons z Gujany; Cebus capucinus i Aratinga solstitialis z Wenezueli; Cebus olivaceus z Peru; Allenopithecus nigroviridis ze wszystkich krajów występowania; Colobus guereza z Gwinei Równikowej; Lophocebus albigena z Kenii; Papio hamadryas i Hippopotamus amphibius z Liberii; Cynogale bennettii z Singapuru; Ara ararauna z Trynidadu i Tobago; Neophema splendida z Australii; Poicephalus gulielmi z Demokratycznej Republiki Kongo; Geochelone chilensis, Homopus areolatus, H. boulengeri, H. femoralis, H. signatus, Kinixys natalensis i Psammobates spp. ze wszystkich krajów występowania; Geochelone denticulata ze wszystkich krajów występowania z wyjątkiem Boliwii i Ekwadoru; Geochelone elegans ze wszystkich krajów występowania z wyjątkiem Pakistanu; Kinixys belliana ze wszystkich krajów występowania z wyjątkiem Mozambiku i Beninu; Kinixys erosa ze wszystkich krajów występowania z wyjątkiem Togo; Kinixys homeana ze wszystkich krajów występowania z wyjątkiem Beninu; Manouria emys ze wszystkich krajów występowania z wyjątkiem Bangladeszu, Indii, Indonezji, Myanmar i Tajlandii; Testudo horsfieldii ze wszystkich krajów występowania z wyjątkiem Chin, Pakistanu i Kazachstanu; Manouria impressa ze wszystkich krajów występowania z wyjątkiem Wietnamu; Phelsuma cepediana i P. trilineata z Madagaskaru; Phelsuma edwardnewtonii z Mauritiusa; Varanus albigularis z Lesoto; Varanus rudicollis z Filipin; Ptyas mucosus z Indonezji i Dactylorhiza incarnata z Norwegii.
(5) Rozporządzenie (WE) nr 338/97 ostatnio zmienione rozporządzeniem (WE) nr 1332/2005 przewiduje między innymi przeniesienie Cacatua sulphurea i Pyxis arachnoides z załącznika B do załącznika A oraz usunięcie z załączników Agapornis roseicollis, zatem zawieszenia dotyczące przywozu tych gatunków nie są już wymagane.
(6) Przeprowadzono konsultacje z wszystkimi krajami pochodzenia gatunków, które podlegają nowym ograniczeniom dotyczącym wprowadzania do Wspólnoty zgodnie z niniejszym rozporządzeniem.
(7) Załącznik do rozporządzenia (WE) nr 349/2003 powinien w związku z powyższym zostać odpowiednio zmieniony oraz - dla celów przejrzystości - zastąpiony.
(8) Środki ustanowione w niniejszym rozporządzeniu są zgodne z opinią Komitetu ds. Handlu Dziką Fauną i Florą,
PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:
Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich państwach członkowskich.Sporządzono w Brukseli, dnia 19 kwietnia 2006 r.
|
W imieniu Komisji |
|
Stavros DIMAS |
|
Członek Komisji |
______
(1) Dz.U. L 61 z 3.3.1997, str. 1. Rozporządzenie ostatnio zmienione rozporządzeniem Komisji (WE) nr 1332/2005 (Dz.U. L 215 z 19.8.2005, str. 1).
(2) Dz.U. L 250 z 19.9.2001, str. 1.
(3) Dz.U. L 51 z 26.2.2003, str. 3. Rozporządzenie ostatnio zmienione rozporządzeniem (WE) nr 252/2005 (Dz.U. L 43 z 15.2.2005, str. 3).