Decyzja 2005/65/WE w sprawie niektórych tymczasowych gwarancji dodatkowych dla Danii w związku ze zmianą jej statusu jako państwa nieobjętego szczepieniem przeciwko rzekomemu pomorowi drobiu

DECYZJA KOMISJI
z dnia 28 stycznia 2005 r.
w sprawie niektórych tymczasowych gwarancji dodatkowych dla Danii w związku ze zmianą jej statusu jako państwa nieobjętego szczepieniem przeciwko rzekomemu pomorowi drobiu

(notyfikowana jako dokument nr K(2005) 143)

(Tekst mający znaczenie dla EOG)

(2005/65/WE)

(Dz.U.UE L z dnia 29 stycznia 2005 r.)

KOMISJA WSPÓLNOT EUROPEJSKICH,

uwzględniając Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską,

uwzględniając dyrektywę Rady 90/539/EWG z dnia 15 października 1990 r. w sprawie warunków zdrowotnych zwierząt regulujących handel wewnątrzwspólnotowy i przywóz z państw trzecich drobiu i jaj wylęgowych(1), w szczególności jej art. 12 ust. 2 i 3,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Decyzja Komisji 91/552/EWG z dnia 27 września 1991 r. ustanawiająca status Danii w odniesieniu do rzekomego pomoru drobiu(2) ustanowiła status Danii jako Państwa Członkowskiego nieobjętego szczepieniem przeciwko rzekomemu pomorowi drobiu do celów handlu wewnątrzwspólnotowego i przywozu drobiu z państw trzecich.

(2) Ze względu na rozwój sytuacji w ostatnim okresie w odniesieniu do rzekomego pomoru drobiu Dania zamierza wprowadzić szczepienia drobiu przeciwko tej chorobie i dlatego należy zawiesić jej status jako Państwa Członkowskiego nieobjętego szczepieniem przeciwko rzekomemu pomorowi drobiu zgodnie z dyrektywą 90/539/EWG.

(3) Utrzymanie obecnego stanu zdrowotnego drobiu w Danii w trakcie wstępnego etapu szczepień przeciwko rzekomemu pomorowi drobiu wymaga określenia przejściowych zasad dotyczących udzielania dodatkowych gwarancji w odniesieniu do wysyłek realizowanych do tego Państwa Członkowskiego w danym okresie.

(4) W związku z powyższym Danii należy przyznać określone dodatkowe gwarancje, które mogą obejmować badanie drobiu zgodnie z decyzją Komisji 92/340/EWG(3) w sprawie badania drobiu na wykrywanie rzekomego pomoru drobiu przed wysyłką.

(5) Należy zatem uchylić decyzję 91/552/EWG.

(6) Środki przewidziane w niniejszej decyzji są zgodnie z opinią Stałego Komitetu ds. Łańcucha Pokarmowego i Zdrowia Zwierząt,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł  1

Zakres i przedmiot

Niniejsza decyzja ma zastosowanie do wewnątrzwspólnotowego handlu drobiem, zdefiniowanym w art. 2 ust. 1 dyrektywy 90/539/EWG, wysyłanym do Danii z Państw Członkowskich, które nie mają statusu państwa nieobjętego szczepieniem przeciwko rzekomemu pomorowi drobiu zgodnie z art. 12 ust. 2 wyżej wymienionej dyrektywy, a także z państw trzecich.

Artykuł  2

Uprzednie zezwolenie na wysyłanie drobiu do Danii

Wniosek o zezwolenie właściwych władz weterynaryjnych Danii należy złożyć przed dokonaniem wysyłki drobiu.

Wniosek o zezwolenie zawiera informacje dotyczące typu i systemu szczepień stosowanych w celu uodpornienia drobiu przeciwko rzekomemu pomorowi drobiu.

Artykuł  3

Pobieranie próbek i badanie drobiu wysyłanego do Danii

Właściwe władze Danii mogą wymagać poddania drobiu badaniu zgodnie z art. 1 i 2 decyzji 92/340/EWG z uwzględnieniem informacji przekazanych zgodnie z art. 2 niniejszej decyzji.

Artykuł  4

Odmowa przyjęcia przesyłki drobiu przez Danię

W przypadku gdy Dania, po uwzględnieniu informacji przewidzianych w art. 2 niniejszej decyzji i wyników badań, o których mowa w art. 3 tej decyzji, podejmie decyzję o nieprzyznaniu zezwolenia na wprowadzenie wysyłki danej partii drobiu na jej terytorium, powiadamia Komisję i inne zainteresowane Państwo Członkowskie lub państwo trzecie o przyczynach przyjęcia takiej decyzji.

Artykuł  5

Uchylenie decyzji 91/552/EWG

Decyzja 91/552/WE traci moc.

Artykuł  6

Stosowanie

Niniejszą decyzję stosuje się do dnia 28 lutego 2006 r.

Artykuł  7

Adresaci

Niniejsza decyzja skierowana jest do Państw Członkowskich.

Sporządzono w Brukseli, dnia 28 stycznia 2005 r.

W imieniu Komisji
Markos KYPRIANOU
Członek Komisji

______

(1) Dz.U. L 303 z 31.10.1990, str. 6. Dyrektywa ostatnio zmieniona rozporządzeniem (WE) nr 806/2003 (Dz.U. L 122 z 16.5.2003, str. 1).

(2) Dz.U. L 298 z 29.10.1991, str. 21.

(3) Dz.U. L 188 z 8.7.1992, str. 34.

Zmiany w prawie

Nalewki już bez barwników, soków i dodatkowych aromatów

We wtorek, 20 sierpnia, zaczęły obowiązywać przepisy rozporządzenia ministra rolnictwa dotyczące znakowania napojów alkoholowych. Z uwagi na tradycyjne praktyki produkcyjne stosowane przy wyrobie "nalewek", nowe zasady wykluczają możliwość ich barwienia, aromatyzowania czy też dodawania do nich soków owocowych.

Krzysztof Koślicki 20.08.2024
Nowe wzory wniosków o wydanie interpretacji podatkowych

Nowe wzory dotyczą zarówno wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej, interpretacji ogólnej przepisów prawa podatkowego, jak i wniosku wspólnego o wydanie w indywidualnej sprawie interpretacji przepisów prawa podatkowego. Oparto je na wzorach dotychczas obowiązujących z 2022 roku. Wprowadzono do nich jednak zmiany porządkujące i aktualizujące.

Agnieszka Matłacz 08.08.2024
Nowe wymagania dotyczące laboratoriów diagnostycznych

W Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie w sprawie medycznych laboratoriów diagnostycznych. W dokumencie określono szczegółowe warunki, jakim powinny odpowiadać pod względem infrastruktury. Uszczegółowiono także kwalifikacje personelu i kierownika laboratorium. Nowe zalecenia obowiązują od 7 sierpnia. Przewidziano jednak czas przejściowy na ich wprowadzenie.

Monika Stelmach 07.08.2024
Jest regulamin działania Zespołu do spraw Świadczeń z Funduszu Kompensacyjnego

Minister zdrowia wydał kolejne przepisy dotyczące Funduszu Kompensacyjnego Zdarzeń Medycznych. Określił regulamin Zespołu do spraw Świadczeń z tego funduszu, działającego przy Rzeczniku Praw Pacjenta, do zadań którego należy sporządzanie opinii o wystąpieniu zdarzenia medycznego i jego skutkach. Określono też wynagrodzenie członków tego zespołu.

Agnieszka Matłacz 07.08.2024
ZUS przesłucha bliskich i sąsiadów, by ustalić, jak żyli małżonkowie?

Nie wiadomo, dlaczego ustawodawca uzależnił prawo do renty wdowiej od pozostawania we wspólności małżeńskiej do dnia śmierci małżonka. W efekcie rozwiedziona małżonka lub wdowa, która do dnia śmierci męża nie pozostawała z nim we wspólności małżeńskiej, nie otrzyma nie tylko renty rodzinnej, ale i renty wdowiej. Zdaniem prawników ustawa nadaje się do zmiany - i to pilnej.

Grażyna J. Leśniak 06.08.2024
Od piątku nowe sankcje UE w obszarze transportu drogowego

2 sierpnia br. wchodzą w życie nowe zasady dotyczące przedsiębiorstw transportu drogowego, w związku z przyjęciem kolejnego pakietu sankcji wobec Białorusi - przypomina resort finansów. Przedsiębiorstwa transportu drogowego zostały zobowiązane do ujawniania właściwym organom krajowym na ich żądanie swojej struktury własnościowej.

Krzysztof Koślicki 01.08.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2005.27.52

Rodzaj: Decyzja
Tytuł: Decyzja 2005/65/WE w sprawie niektórych tymczasowych gwarancji dodatkowych dla Danii w związku ze zmianą jej statusu jako państwa nieobjętego szczepieniem przeciwko rzekomemu pomorowi drobiu
Data aktu: 28/01/2005
Data ogłoszenia: 29/01/2005
Data wejścia w życie: 29/01/2005