Decyzja 2005/577/WE,Euratom w sprawie mianowania sędziów Sądu do spraw Służby Publicznej Unii Europejskiej

DECYZJA RADY
z dnia 22 lipca 2005 r.
w sprawie mianowania sędziów Sądu do spraw Służby Publicznej Unii Europejskiej

(2005/577/WE, Euratom)

(Dz.U.UE L z dnia 28 lipca 2005 r.)

RADA UNII EUROPEJSKIEJ,

uwzględniając Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską, w szczególności jego art. 225a,

uwzględniając Traktat ustanawiający Europejską Wspólnotę Energii Atomowej, w szczególności jego art. 140b,

uwzględniając decyzję Rady 2004/752/WE, Euratom z dnia 2 listopada 2004 r. ustanawiającą Sąd do spraw Służby Publicznej Unii Europejskiej(1), w szczególności jej art. 3 ust. 1,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Sąd do spraw Służby Publicznej Unii Europejskiej został ustanowiony decyzją Rady 2004/752/WE, Euratom, na podstawie art. 225a i 245 Traktatu WE oraz art. 140b i 160 Traktatu EWEA. Na mocy tej decyzji dodano w tym celu załącznik do Protokołu w sprawie Statutu Trybunału Sprawiedliwości (dalej zwany "załącznikiem I do Statutu Trybunału Sprawiedliwości").

(2) Artykuł 3 załącznika I do Statutu Trybunału Sprawiedliwości stanowi:

"1. Sędziowie są mianowani przez Radę, stanowiącą zgodnie z art. 225a akapit czwarty Traktatu WE i art. 140b akapit czwarty Traktatu EWEA, po konsultacji z komitetem przewidzianym w niniejszym artykule. Przy mianowaniu sędziów, Rada zapewnia zrównoważony skład Sądu w odniesieniu do obywateli Państw Członkowskich pochodzących z możliwie najszerszego obszaru geograficznego oraz w odniesieniu do reprezentowanych krajowych systemów sądowniczych.

2. Każda osoba posiadająca obywatelstwo Unii i spełniająca warunki przewidziane w art. 225a akapit czwarty Traktatu WE i art. 140b akapit czwarty Traktatu EWEA może przedstawić swoją kandydaturę. Rada, stanowiąc większością kwalifikowaną na zalecenie Trybunału Sprawiedliwości, określa warunki i zasady dotyczące przedstawiania i rozpatrywania kandydatur.

3. Tworzy się komitet składający się z siedmiu osobistości wybranych spośród byłych członków Trybunału Sprawiedliwości i Sądu Pierwszej Instancji oraz prawników o uznanej kompetencji. O mianowaniu członków komitetu oraz zasadach jego działania decyduje Rada stanowiąca większością kwalifikowaną na zalecenie prezesa Trybunału Sprawiedliwości.

4. Komitet wydaje opinię, czy kandydat jest odpowiedni do pełnienia funkcji sędziego Sądu do spraw Służby Publicznej. Komitet dołącza do tej opinii listę kandydatów o najbardziej odpowiednim doświadczeniu na najwyższym poziomie. Lista taka powinna zawierać co najmniej dwukrotnie większą liczbę kandydatów od liczby sędziów, którzy mają być mianowani przez Radę."

(3) Decyzją 2005/150/WE, Euratom(2), Rada określiła warunki i zasady dotyczące przedstawiania i rozpatrywania kandydatur w celu mianowania sędziów Sądu do spraw Służby Publicznej Unii Europejskiej, zgodnie z postanowieniami art. 3 ust. 2 załącznika I do Statutu Trybunału Sprawiedliwości.

(4) Decyzją nr 2005/49/WE, Euratom(3), Rada ustanowiła zasady działania komitetu, o którym mowa w art. 3 ust. 3 załącznika I do Protokołu w sprawie Statutu Trybunału Sprawiedliwości.

(5) Decyzją nr 2005/151/WE, Euratom(4), Rada mianowała członków komitetu, o którym mowa w art. 3 ust. 3 załącznika I do Protokołu w sprawie Statutu Trybunału Sprawiedliwości.

(6) Zaproszenie do zgłaszania kandydatur na stanowiska sędziów Sądu do spraw Służby Publicznej Unii Europejskiej zostało opublikowane dnia 23 lutego 2005 r. (Dz.U. C 47 A, str. 1), a termin zgłaszania kandydatur upłynął w dniu 15 kwietnia 2005 r. Zarejestrowano dwieście czterdzieści trzy kandydatury.

(7) Komitet ustanowiony w art. 3 ust. 3 załącznika I do Statutu Trybunału Sprawiedliwości zebrał się kilkakrotnie w maju i czerwcu 2005 r. W wyniku swoich prac, komitet wydał opinię i listę przewidziane w art. 3 ust. 4 załącznika I do Statutu Trybunału Sprawiedliwości. Lista obejmuje czternastu kandydatów.

(8) Na mocy art. 225a akapit czwarty Traktatu WE i art. 140b akapit czwarty Traktatu EWEA sędziowie Sądu do spraw Służby Publicznej są mianowani przez Radę.

(9) Należy zatem mianować siedem osób spośród kandydatów figurujących na wyżej wymienionej liście, zapewniając przy tym zrównoważony skład Sądu w odniesieniu do obywateli Państw Członkowskich pochodzących z możliwie najszerszego obszaru geograficznego oraz w odniesieniu do reprezentowanych krajowych systemów sądowniczych, zgodnie z postanowieniami art. 3 ust. 1 załącznika I do Statutu Trybunału Sprawiedliwości.

(10) Na mocy art. 2 akapit drugi zdanie pierwsze załącznika I do Statutu Trybunału Sprawiedliwości, sędziowie Sądu do spraw Służby Publicznej są mianowani na okres sześciu lat. Na zasadzie odstępstwa od tego postanowienia, art. 3 ust. 2 decyzji 2004/752/WE, Euratom przewiduje, że niezwłocznie po złożeniu ślubowania przez wszystkich sędziów Sądu przewodniczący Rady przystępuje do wyboru w drodze losowania trzech sędziów tego Sądu, którzy zakończą pełnienie swoich funkcji z upływem pierwszych trzech lat kadencji. Należy w odpowiedni sposób rozpowszechnić wynik tego wyboru poprzez opublikowanie go w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

(11) Należy również zauważyć, że w kwestii wyznaczenia pierwszego prezesa Sądu do spraw Służby Publicznej, art. 3 ust. 1 decyzji 2004/752/WE, Euratom przewiduje możliwość podjęcia przez Radę decyzji o zastosowaniu procedury określonej w art. 4 ust. 1 załącznika I do Statutu Trybunału Sprawiedliwości, który stanowi, że sędziowie wybierają spośród siebie na okres trzech lat prezesa Sądu do spraw Służby Publicznej. Należy skorzystać z tej możliwości,

STANOWI, CO NASTĘPUJE:

Artykuł  1

Następujące osoby mianuje się sędziami Sądu do spraw Służby Publicznej Unii Europejskiej:

– Irena BORUTA

– Stéphane GERVASONI

– Heikki KANNINEN

– Horstpeter KREPPEL

– Paul J. MAHONEY

– Charisios TAGARAS

– Sean VAN RAEPENBUSCH

Artykuł  2

Czterech spośród tych sędziów mianuje się na okres sześciu lat, od dnia 1 października 2005 r. do dnia 30 września 2011 r.

Pozostałych trzech sędziów mianuje się na okres trzech lat, od dnia 1 października 2005 r. do dnia 30 września 2008 r.

Sekretariat Generalny Rady publikuje w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej decyzję w sprawie wyboru przez przewodniczącego Rady w drodze losowania trzech sędziów Sądu, którzy zakończą pełnienie swoich funkcji z upływem pierwszych trzech lat kadencji.

Artykuł  3

W celu wyznaczenia pierwszego prezesa Sądu do spraw Służby Publicznej stosuje się procedurę przewidzianą w art. 4 ust. 1 załącznika I do Statutu Trybunału Sprawiedliwości.

Artykuł  4

Niniejsza decyzja staje się skuteczna następnego dnia po jej opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Artykuł  5

Niniejsza decyzja zostaje opublikowana w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Sporządzono w Brukseli, dnia 22 lipca 2005 r.

W imieniu Rady
J. STRAW
Przewodniczący

______

(1) Dz.U. L 333 z 9.11.2004, str. 7.

(2) Dz.U. L 50 z 23.2.2005, str. 7.

(3) Dz.U. L 21 z 25.1.2005, str. 13.

(4) Dz.U. L 50 z 23.2.2005, str. 9.

Zmiany w prawie

Nalewki już bez barwników, soków i dodatkowych aromatów

We wtorek, 20 sierpnia, zaczęły obowiązywać przepisy rozporządzenia ministra rolnictwa dotyczące znakowania napojów alkoholowych. Z uwagi na tradycyjne praktyki produkcyjne stosowane przy wyrobie "nalewek", nowe zasady wykluczają możliwość ich barwienia, aromatyzowania czy też dodawania do nich soków owocowych.

Krzysztof Koślicki 20.08.2024
Nowe wzory wniosków o wydanie interpretacji podatkowych

Nowe wzory dotyczą zarówno wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej, interpretacji ogólnej przepisów prawa podatkowego, jak i wniosku wspólnego o wydanie w indywidualnej sprawie interpretacji przepisów prawa podatkowego. Oparto je na wzorach dotychczas obowiązujących z 2022 roku. Wprowadzono do nich jednak zmiany porządkujące i aktualizujące.

Agnieszka Matłacz 08.08.2024
Nowe wymagania dotyczące laboratoriów diagnostycznych

W Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie w sprawie medycznych laboratoriów diagnostycznych. W dokumencie określono szczegółowe warunki, jakim powinny odpowiadać pod względem infrastruktury. Uszczegółowiono także kwalifikacje personelu i kierownika laboratorium. Nowe zalecenia obowiązują od 7 sierpnia. Przewidziano jednak czas przejściowy na ich wprowadzenie.

Monika Stelmach 07.08.2024
Jest regulamin działania Zespołu do spraw Świadczeń z Funduszu Kompensacyjnego

Minister zdrowia wydał kolejne przepisy dotyczące Funduszu Kompensacyjnego Zdarzeń Medycznych. Określił regulamin Zespołu do spraw Świadczeń z tego funduszu, działającego przy Rzeczniku Praw Pacjenta, do zadań którego należy sporządzanie opinii o wystąpieniu zdarzenia medycznego i jego skutkach. Określono też wynagrodzenie członków tego zespołu.

Agnieszka Matłacz 07.08.2024
ZUS przesłucha bliskich i sąsiadów, by ustalić, jak żyli małżonkowie?

Nie wiadomo, dlaczego ustawodawca uzależnił prawo do renty wdowiej od pozostawania we wspólności małżeńskiej do dnia śmierci małżonka. W efekcie rozwiedziona małżonka lub wdowa, która do dnia śmierci męża nie pozostawała z nim we wspólności małżeńskiej, nie otrzyma nie tylko renty rodzinnej, ale i renty wdowiej. Zdaniem prawników ustawa nadaje się do zmiany - i to pilnej.

Grażyna J. Leśniak 06.08.2024
Od piątku nowe sankcje UE w obszarze transportu drogowego

2 sierpnia br. wchodzą w życie nowe zasady dotyczące przedsiębiorstw transportu drogowego, w związku z przyjęciem kolejnego pakietu sankcji wobec Białorusi - przypomina resort finansów. Przedsiębiorstwa transportu drogowego zostały zobowiązane do ujawniania właściwym organom krajowym na ich żądanie swojej struktury własnościowej.

Krzysztof Koślicki 01.08.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2005.197.28

Rodzaj: Decyzja
Tytuł: Decyzja 2005/577/WE,Euratom w sprawie mianowania sędziów Sądu do spraw Służby Publicznej Unii Europejskiej
Data aktu: 22/07/2005
Data ogłoszenia: 28/07/2005