(2005/26/WE)(Dz.U.UE L z dnia 19 stycznia 2005 r.)
RADA UNII EUROPEJSKIEJ,
uwzględniając Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską, w szczególności jego art. 37 wraz z art. 300 ust. 2 akapit pierwszy, zdanie pierwsze,
uwzględniając wniosek Komisji,
a także mając na uwadze, co następuje:
(1) Wspólnota posiada wyłączne kompetencje do przyjmowania środków w celu ochrony i zarządzania zasobami połowowymi oraz do zawierania umów z innymi krajami i organizacjami międzynarodowymi.
(2) Wspólnota jest Stroną Konwencji Narodów Zjednoczonych o prawie morza, która wymaga od wszystkich członków społeczności międzynarodowej współpracy w dziedzinie ochrony i zarządzania biologicznymi zasobami morskimi.
(3) Wspólnota podpisała i ratyfikowała w dniu 19 grudnia 2003 r. Porozumienie w sprawie wykonania postanowień Konwencji Narodów Zjednoczonych o prawie morza z dnia 10 grudnia 1982 r. odnoszących się do ochrony i zarządzania międzystrefowymi zasobami rybnymi i zasobami rybnymi masowo migrującymi(1).
(4) Międzyamerykańska Komisja ds. Tuńczyka Tropikalnego (IATTC) została ustanowiona Konwencją zawartą między Stanami Zjednoczonymi Ameryki a Republiką Kostaryki w 1949 r. Podczas swojego 61. posiedzenia w czerwcu 1998 r. IATTC przyjęła rezolucję, na mocy której Strony postanowiły sporządzić nową Konwencję w celu wzmocnienia Komisji i uaktualnienia jej statutu zgodnie z przepisami międzynarodowego prawa morza.
(5) Wspólnota została zaproszona do wzięcia pełnego udziału w tym procesie od początku jego trwania i odgrywa w jego ramach aktywną rolę. Punktem kulminacyjnym tego procesu było przyjęcie Konwencji na rzecz wzmocnienia Międzyamerykańskiej Komisji ds. Tuńczyka Tropikalnego ustanowionej w 1949 r. Konwencją między Stanami Zjednoczonymi Ameryki a Republiką Kostaryki (Konwencją z Antigui), podczas 70. posiedzenia IATTC, które odbyło się w dniach 24-27 czerwca 2003 r. w Antigui w Gwatemali.
(6) Konwencja z Antigui została otwarta do podpisania w dniu 14 listopada 2003 r. w Waszyngtonie w Stanach Zjednoczonych Ameryki i pozostanie otwarta do dnia 31 grudnia 2004 r. zgodnie z jej art. XXVII.
(7) Konwencja z Antigui jest otwarta do podpisania przez Wspólnotę zgodnie z jej art. XXVII ust. 1 lit. c).
(8) Rybacy z Państw Członkowskich Wspólnoty prowadzą działalność w obszarze objętym Konwencją z Antigui. Dlatego w interesie Wspólnoty leży przystąpienie w charakterze członka do Międzyamerykańskiej Komisji ds. Tuńczyka Tropikalnego. Wspólnota powinna zatem podpisać Konwencję z Antigui,
PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:
Sporządzono w Luksemburgu, dnia 25 października 2004 r.
|
W imieniu Rady |
|
R. VERDONK |
|
Przewodniczący |
______
(1) Dz.U. L 189 z 3.7.1998, str. 17.