Rozporządzenie 625/2004 rozszerzające i zmieniające rozporządzenie (WE) nr 1659/98 w sprawie współpracy zdecentralizowanej

ROZPORZĄDZENIE (WE) NR 625/2004 PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO I RADY
z dnia 31 marca 2004 r.
rozszerzające i zmieniające rozporządzenie (WE) nr 1659/98 w sprawie współpracy zdecentralizowanej

PARLAMENT EUROPEJSKI I RADA UNII EUROPEJSKIEJ,

uwzględniając Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską, w szczególności jego art. 179 ust. 1,

uwzględniając wniosek Komisji,

stanowiąc zgodnie z procedurą określoną w art. 251 Traktatu(1),

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Rozporządzenie Rady (WE) nr 1659/98 z dnia 17 lipca 1998 r. w sprawie współpracy zdecentralizowanej(2) było stosowane do dnia 31 grudnia 2001 r.

(2) Rozporządzenie (WE) nr 1659/98 zostało zmienione i rozszerzone do dnia 31 grudnia 2003 r. rozporządzeniem (WE) nr 955/2002 Parlamentu Europejskiego i Rady.

(3) Ocena zakończona w 2003 r. doprowadziła do wniosku, że linia budżetowa, której to dotyczy powinna być bardziej skupiona.

(4) Instrument zdecentralizowanej współpracy posiada szczególną wartość dodaną do celów wspierania działań w szczególnych sytuacjach i trudnym partnerstwie, gdzie tradycyjne instrumenty nie mogą być zastosowane lub nie są odpowiednie, jak również do wspierania różnicowania zdecentralizowanych podmiotów jako potencjalnych partnerów w procesie rozwoju.

(5) Rozporządzenie (WE) nr 1659/98 powinno zostać zmienione i rozszerzone do dnia 31 grudnia 2006 r. po zakończeniu oceny i przyjęciu komunikatu Komisji w sprawie udziału pozarządowych aktorów w polityce rozwoju Wspólnoty. Ramy finansowe i okres odniesienia wskazane w tym rozporządzeniu powinny być dostosowane.

(6) Rozporządzenie (WE) nr 1659/98 powinno zostać odpowiednio zmienione,

PRZYJMUJĄ NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł  1

W rozporządzeniu (WE) nr 1659/98 wprowadza się następujące zmiany:

1) artykuł 1 otrzymuje brzmienie:

"Artykuł 1

Wspólnota wspiera działania i inicjatywy podjęte przez przedstawicieli zdecentralizowanej współpracy ze Wspólnoty i krajów rozwijających się skupiające się na zmniejszeniu biedy i stałym rozwoju, szczególnie w sytuacjach zaangażowania trudnego partnerstwa, w których inne instrumenty nie mogą być zastosowane. Takie działania i inicjatywy promują:

- bardziej uczestniczące podejście do rozwoju, odpowiadające potrzebom i inicjatywom ludności w krajach rozwijających się,

- wkład w zróżnicowanie i wzmocnienie społeczeństwa obywatelskiego i korzeni demokracji w zainteresowanych krajach.

W popieraniu takich działań będzie nadany priorytet przedstawicielom zdecentralizowanej współpracy krajów rozwijających się. Wszystkie kraje rozwijające kwalifikują się do działań wspierania zdecentralizowanej współpracy.";

2) w art. 2 wprowadza się następujące zmiany:

a) tiret drugie otrzymuje brzmienie:

"- informacja i mobilizacja przedstawicieli zdecentralizowanej współpracy i udział w forach międzynarodowych w celu zwiększenia dialogu w sprawie sformułowania polityki,";

b) po tiret trzecim dodaje się tiret w brzmieniu:

"- wzmocnienie sieci organizacji społecznych i ruchów działających na rzecz stałego rozwoju, praw człowieka, w szczególności praw socjalnych, i demokratyzacji,".

3) Artykuł 3 otrzymuje brzmienie:

"Artykuł 3

1. Partnerami współpracy kwalifikującymi się do finansowego wsparcia na mocy rozporządzenia są przedstawiciele zdecentralizowanej współpracy we Wspólnocie lub w krajach rozwijających się, tacy jak lokalne władze (łącznie z municypalnymi), organizacje pozarządowe, organizacje ludności autochtonicznej, lokalne stowarzyszenia podmiotów gospodarczych i lokalne grupy obywateli, spółdzielnie, związki zawodowe, organizacje podmiotów gospodarczych i społecznych, lokalne organizacje (łącznie z sieciami), które są aktywne w obszarze regionalnej zdecentralizowanej współpracy i integracji, organizacje konsumentów, organizacje kobiece i młodzieżowe, organizacje nauczające, kulturalne, badawcze i naukowe, uniwersytety, kościoły i stowarzyszenia lub wspólnoty religijne, media i wszelkie stowarzyszenia pozarządowe i niezależne fundacje, które mogłyby przyczynić się do rozwoju.

2. Działalność przedstawicieli stowarzyszonych z celami niniejszego rozporządzenia jest przejrzysta i zgodna z zasadami należytego zarządzania finansami i odpowiedzialności.";

4) Artykuł 4 otrzymuje brzmienie:

"Artykuł 4

Finansowanie przez Wspólnotę działań, o których mowa w art. 1 obejmuje okres trzech lat. Ramy finansowe dla wykonania niniejszego programu na okres 2004-2006 są ustalone na 18 milionów EUR.

Wartość rocznych środków przyznawanych zatwierdzana jest przez władze budżetowe w ramach limitów Perspektywy finansowej.";

5) W art. 7 wprowadza się następujące zmiany:

a) w ust. 2 "ecu" zastępuje się "EUR";

b) w ust. 3 dodaje się tiret w brzmieniu:

"- szczególne potrzeby krajów, w których oficjalna współpraca nie jest w stanie wnieść znacznego wkładu do celów przedstawionych w art. 1.";

6) w art. 8 ust. 1 otrzymuje brzmienie:

"1. Komisja jest wspomagana przez Komitet utworzony zgodnie z art. 8 rozporządzenia Rady (WE) nr 1658/98 z dnia 17 lipca 1998 r. w sprawie współfinansowania działań wraz z europejskimi pozarządowymi organizacjami ds. rozwoju w dziedzinach dotyczących krajów rozwijających się (zwanego dalej »komitetem«)(*).

______

(*) Dz.U. L 213 z 30.7.1998, str. 1. Rozporządzenie zmienione rozporządzeniem (WE) nr 1882/2003 Parlamentu Europejskiego i Rady (Dz.U. 1 z 31.10.2003, str. 1).";

7) w art. 10 wprowadza się następujące zmiany:

a) akapit pierwszy otrzymuje brzmienie

"Jako część rocznego sprawozdania dla Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie wykonania polityki rozwoju, Komisja przedstawia podsumowanie finansowanych działań, wpływ i wyniki takich działań oraz niezależna ocenę wykonania niniejszego rozporządzenia w ciągu roku, jak również szczegółowe dane podmiotów zdecentralizowanej współpracy, z którymi zawarto kontrakty.";

b) w akapicie drugim "ecu" zastępuje się "EUR";

8) w art. 13 akapit drugi otrzymuje brzmienie:

"Stosuje się do dnia 31 grudnia 2006 r."

Artykuł  2

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie trzeciego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich Państwach Członkowskich.

Sporządzono w Strasburgu, dnia 31 marca 2004 r.

W imieniu Parlamentu Europejskiego W imieniu Rady
P. COX D. ROCHE
Przewodniczący Przewodniczący

______

(1) Opinia Parlamentu Europejskiego z dnia 18 grudnia 2003 r. (dotychczas nieopublikowana w Dzienniku Urzędowym) i decyzja Rady z dnia 4 marca 2004 r.

(2) Dz.U. L 213 z 30.7.1998, str. 6. Rozporządzenie zmienione rozporządzeniem (WE) nr 955/2002 Parlamentu Europejskiego i Rady (Dz.U. L 148 z 6.6.2002, str. 1).

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2004.99.1

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Rozporządzenie 625/2004 rozszerzające i zmieniające rozporządzenie (WE) nr 1659/98 w sprawie współpracy zdecentralizowanej
Data aktu: 31/03/2004
Data ogłoszenia: 03/04/2004
Data wejścia w życie: 01/05/2004, 06/04/2004