Rozporządzenie 608/2004 dotyczące etykietowania żywności oraz składników żywności z dodatkiem fitosteroli, estrów fitosteroli, fitostanoli i/lub estrów fitostanoli

ROZPORZĄDZENIE KOMISJI (WE) NR 608/2004
z dnia 31 marca 2004 r.
dotyczące etykietowania żywności oraz składników żywności z dodatkiem fitosteroli, estrów fitosteroli, fitostanoli i/lub estrów fitostanoli
(Tekst mający znaczenie dla EOG)

KOMISJA WSPÓLNOT EUROPEJSKICH

uwzględniając Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską,

uwzględniając dyrektywę Rady 2000/13/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 20 marca 2000 r. w sprawie zbliżenia ustawodawstw Państw Członkowskich w zakresie etykietowania, prezentacji i reklamy środków spożywczych 1 , ostatnio zmienioną dyrektywą 2003/89/WE 2 , w szczególności jej art. 4 ust. 2 i art. 6 ust. 7,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Fitosterole, estry fitosteroli, fitostanole i estry fitostanoli obniżają poziom cholesterolu w surowicy, ale także mogą obniżyć poziom karotenu w surowicy krwi. Dlatego Państwa Członkowskie i Komisja skonsultowały się z Komitetem Naukowym ds. Żywności (SCF) w sprawie skutków spożycia fitosteroli, estrów fitosteroli, fitostanoli i estrów fitostanoli z wielu źródeł.

(2) Komitet Naukowy ds. Żywności (SCF) w swojej opinii "Ogólny pogląd w sprawie długoterminowych skutków spożycia podwyższonego poziomu fitosteroli z wielu dietetycznych źródeł, ze szczególną uwagą wpływu na karoten" z dnia 26 września 2002 r. potwierdził potrzebę etykietowania fitosteroli, estrów fitosteroli, fitostanoli i estrów fitostanoli, jak zostało to określone w decyzji Komisji 2000/500/WE z dnia 24 lipca 2000 r. w sprawie zezwolenia na wprowadzanie do obrotu "żółtej pasty tłuszczowej z dodatkiem estrów fitosteroli" jako nowej żywności lub nowego składnika żywności na mocy rozporządzenia (WE) nr 258/97 Parlamentu Europejskiego i Rady 3 . Komitet Naukowy ds. Żywności (SCF) wskazał również, że nie istniały dowody dodatkowych korzyści ich spożywania powyżej 3 g/dzień oraz że wyższe spożycie może wywołać nieporządane skutki, i dlatego rozsądne jest unikanie spożywania steroli roślinnych powyżej 3 g/dzień.

(3) Produkty zawierające fitosterole/fitostanole powinny być dlatego prezentowane w pojedynczych porcjach, zawierających maksymalnie 3 g lub maksymalnie 1 g fitosteroli/fitostanoli obliczonych jako wolne fitosterole/fitostanole. Gdy nie ma takiej możliwości, powinien istnieć czytelny wskaźnik składu standardowej porcji żywności, wyrażonej w g or ml, oraz ilość fitosteroli/fitostanoli, obliczonych jako wolne fitosterole/fitostanole, zawartych w takiej porcji. We wszystkich przypadkach, skład i etykietowanie produktu powinno umożliwić w łatwy sposób konsumentom ograniczenie ich spożycia do maksymalnie 3 g fitosteroli/fitostanoli, spożywając jedną porcję zawierającą maksymalnie 3 g, lub trzy porcje zawierające maksymalnie 1 g.

(4) W celu ułatwienia konsumentom zrozumienia, właściwe jest zamienienie na etykiecie słowa "fito" na słowo "roślinne".

(5) Decyzja 2000/500/WE zezwala na dodawanie niektórych fitosteroli do żółtej pasty tłuszczowej. Określa ona specjalne wymagania dotyczące etykietowania, w celu zapewnienia, że ten produkt dotrze do określonej grupy celowej, głównie do ludzi, którzy chcą obniżyć swój poziom cholesterolu we krwi.

(6) Środki przewidziane w niniejszym rozporządzeniu są zgodne z opinią Stałego Komitetu ds. Łańcucha Żywnościowego i Zdrowia Zwierząt.

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł  1

Niniejsze rozporządzenie ma zastosowanie do żywności oraz składników żywności z dodatkiem fitosteroli, estrów fitosteroli, fitostanoli lub estrów fitostanoli.

Artykuł  2

Do celów etykietowania, fitosterol, ester fitosteroli, fitostanol i ester fitostanoli określane są wyrażeniami "sterol roślinny", "ester steroli roślinnych", "stanol roślinny" lub "ester stanoli roślinnych" lub, gdzie właściwe, ich odpowiednikami w liczbie mnogiej.

Bez uszczerbku dla innych wymogów wspólnotowych lub ustawodawstwa krajowego dotyczącego etykietowania środków spożywczych, etykietowanie żywności oraz składników żywności z dodatkiem fitosteroli, estrów fitosteroli, fitostanoli lub estrów fitostanoli zawiera:

1)
w miejscu o tej samej widoczności jak nazwa pod którą produkt jest sprzedawany łatwo widoczny i czytelny napis:

"z dodatkiem steroli roślinnych/stanoli roślinnych";

2)
zawartość dodanego fitosterolu, estru fitosteroli, fitostanolu i estru fitostanoli (wyrażonego w % lub w g wolnych steroli roślinnych/stanoli roślinnych na 100 g lub 100 ml żywności) określoną w wykazie składników;
3) 4
oświadczenie, że produkt nie jest przeznaczony dla ludzi, którzy nie muszą kontrolować swojego poziomu cholesterolu we krwi;
4)
oświadczenie, że pacjenci biorący leki na obniżenie poziomu cholesterolu powinni spożywać produkty wyłącznie pod opieką lekarską;
5)
łatwo widoczne i czytelne oświadczenie, że produkt może nie być odpowiedni w żywieniu kobiet w ciąży, karmiących piersią oraz dla dzieci poniżej piątego roku życia;
6)
poradę, że produkt nie może stanowić zrównoważonej i różnorodnej diety, zawierającej regularne spożywanie owoców i warzyw w celu utrzymania poziomu karotenu;
7)
w miejscu o tej samej widoczności, jak to jest wymagane na mocy powyższego pkt 3, oświadczenie, że należy unikać spożycia więcej niż 3 g/dzień dodatku steroli roślinnych/stanoli roślinnych;
8)
definicję porcji danej żywności lub danego składnika żywności (najlepiej w g lub ml) wraz z oświadczeniem o zawartej w niej ilości sterolu roślinnego/stanolu roślinnego.
Artykuł  3

Żywność oraz składniki żywności z dodatkiem estrów fitostanoli już dostępne na rynku Wspólnoty lub żółta pasta tłuszczowa z dodatkiem estrów fitosteroli, która została dopuszczona decyzją Komisji 2000/500/WE, produkowane po upływie sześciu miesięcy od wejścia w życie niniejszego rozporządzenia spełniają przepisy art. 2 dotyczące etykietowania.

Artykuł  4

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie dwudziestego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich Państwach Członkowskich.

Sporządzono w Brukseli, dnia 31 marca 2004 r.

W imieniu Komisji
David BYRNE
Członek Komisji
1 Dz.U. L 109 z 6.5.2000, str. 29.
2 Dz.U. L 308 z 25.11.2003, str. 15.
3 Dz.U. L 200 z 8.8.2000, str. 59.
4 Art. 2 pkt 3 zmieniony przez art. 1 rozporządzenia nr 718/2013 z dnia 25 lipca 2013 r. (Dz.U.UE.L.13.201.49) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 15 sierpnia 2013 r.

Zmiany w prawie

Nalewki już bez barwników, soków i dodatkowych aromatów

We wtorek, 20 sierpnia, zaczęły obowiązywać przepisy rozporządzenia ministra rolnictwa dotyczące znakowania napojów alkoholowych. Z uwagi na tradycyjne praktyki produkcyjne stosowane przy wyrobie "nalewek", nowe zasady wykluczają możliwość ich barwienia, aromatyzowania czy też dodawania do nich soków owocowych.

Krzysztof Koślicki 20.08.2024
Nowe wzory wniosków o wydanie interpretacji podatkowych

Nowe wzory dotyczą zarówno wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej, interpretacji ogólnej przepisów prawa podatkowego, jak i wniosku wspólnego o wydanie w indywidualnej sprawie interpretacji przepisów prawa podatkowego. Oparto je na wzorach dotychczas obowiązujących z 2022 roku. Wprowadzono do nich jednak zmiany porządkujące i aktualizujące.

Agnieszka Matłacz 08.08.2024
Nowe wymagania dotyczące laboratoriów diagnostycznych

W Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie w sprawie medycznych laboratoriów diagnostycznych. W dokumencie określono szczegółowe warunki, jakim powinny odpowiadać pod względem infrastruktury. Uszczegółowiono także kwalifikacje personelu i kierownika laboratorium. Nowe zalecenia obowiązują od 7 sierpnia. Przewidziano jednak czas przejściowy na ich wprowadzenie.

Monika Stelmach 07.08.2024
Jest regulamin działania Zespołu do spraw Świadczeń z Funduszu Kompensacyjnego

Minister zdrowia wydał kolejne przepisy dotyczące Funduszu Kompensacyjnego Zdarzeń Medycznych. Określił regulamin Zespołu do spraw Świadczeń z tego funduszu, działającego przy Rzeczniku Praw Pacjenta, do zadań którego należy sporządzanie opinii o wystąpieniu zdarzenia medycznego i jego skutkach. Określono też wynagrodzenie członków tego zespołu.

Agnieszka Matłacz 07.08.2024
ZUS przesłucha bliskich i sąsiadów, by ustalić, jak żyli małżonkowie?

Nie wiadomo, dlaczego ustawodawca uzależnił prawo do renty wdowiej od pozostawania we wspólności małżeńskiej do dnia śmierci małżonka. W efekcie rozwiedziona małżonka lub wdowa, która do dnia śmierci męża nie pozostawała z nim we wspólności małżeńskiej, nie otrzyma nie tylko renty rodzinnej, ale i renty wdowiej. Zdaniem prawników ustawa nadaje się do zmiany - i to pilnej.

Grażyna J. Leśniak 06.08.2024
Od piątku nowe sankcje UE w obszarze transportu drogowego

2 sierpnia br. wchodzą w życie nowe zasady dotyczące przedsiębiorstw transportu drogowego, w związku z przyjęciem kolejnego pakietu sankcji wobec Białorusi - przypomina resort finansów. Przedsiębiorstwa transportu drogowego zostały zobowiązane do ujawniania właściwym organom krajowym na ich żądanie swojej struktury własnościowej.

Krzysztof Koślicki 01.08.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2004.97.44

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Rozporządzenie 608/2004 dotyczące etykietowania żywności oraz składników żywności z dodatkiem fitosteroli, estrów fitosteroli, fitostanoli i/lub estrów fitostanoli
Data aktu: 31/03/2004
Data ogłoszenia: 01/04/2004
Data wejścia w życie: 01/05/2004, 21/04/2004