Chorwacja-Wspólnota Europejska. Porozumienie w formie wymiany listów dotyczące systemu punktów tranzytowych mającego zastosowanie do samochodów ciężarowych przejeżdżających przez Austrię. Bruksela.2004.06.30.

POROZUMIENIE W FORMIE WYMIANY LISTÓW
między Wspólnotą Europejską a Republiką Chorwacji dotyczące systemu punktów tranzytowych mającego zastosowanie do samochodów ciężarowych przejeżdżających przez Austrię

A.

List Wspólnoty Europejskiej

Szanowny Panie,

Mam zaszczyt poinformować Pana, że w wyniku procedury pojednawczej między Radą a Parlamentem Europejskim w sprawie rozporządzenia (WE) nr 2327/2003 Parlamentu Europejskiego i Rady(1) ustanawiającego w ramach stałej polityki transportowej system punktów tranzytowych mający zastosowanie w 2004 r. do samochodów ciężarowych przejeżdżających przez Austrię, odbyły się negocjacje między delegacją Republiki Chorwacji a delegacją Wspólnoty Europejskiej w związku z Protokołem 6 do Umowy przejściowej w sprawie handlu i kwestii dotyczących handlu między Wspólnotą Europejską a Republiką Chorwacji(2), oraz biorąc pod uwagę przepisy artykułu 11, ustępu 5 Protokołu 6 do Układu o Stabilizacji i Stowarzyszeniu(3) między Wspólnotami Europejskimi a ich Państwami Członkowskimi i Republiką Chorwacji, uzgodniono, co następuje:

1. System punktów tranzytowych ma zastosowanie do samochodów ciężarowych zarejestrowanych w Chorwacji, z maksymalną dopuszczalną masą powyżej 7,5 tony, używających 6, 7 lub 8 punktów, gdy te samochody przejeżdżają przez Austrię, niezależnie, czy są załadowane, czy nie.

Samochody ciężarowe używające więcej niż 8 punktów nie mają pozwolenia na przejazd przez Austrię.

Samochody ciężarowe, które wymagają 5 punktów lub mniej, są wyłączone z tego systemu.

2. Ilość punktów przydzielonych do samochodów ciężarowych zarejestrowanych w Chorwacji i przejeżdżających przez Austrię:

dla 2004 r., 172.378 punktów;

dla 2005 r., 163.305 punktów;

dla 2006 r., 154.233 punkty.

3. Sposoby zastosowania jak również procedury w celu zarządzania i kontrole punktów są takie same jak te ustanowione w Porozumieniu w formie wymiany listów między Wspólnotą Europejską a Republiką Chorwacji dotyczącym systemu ekopunktowego, który ma być stosowany do chorwackiego ruchu tranzytowego przez Austrię od dnia 1 stycznia 2003 r.(4)

Tymczasowy Komitet, a później Rada Stabilizacji i Stowarzyszenia, przyjmuje, w razie potrzeby, dalsze środki dotyczące procedur odnoszących się do tranzytowego systemu punktowego, przydzielania punktów i kwestii technicznych dotyczących zastosowania obecnej wymiany listów.

4. Niniejsze Porozumienie wchodzi w życie w dniu następującym po powiadomieniu przez obydwie strony, że procedura wewnętrzna prowadząca do zawarcia niniejszego Porozumienia, jest zakończona.

Niniejsze Porozumienie stosuje się tymczasowo od dnia 1 stycznia 2004 r.

Porozumienie to wygasa, gdy rozporządzenie (WE) nr 2327/2003 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 22 grudnia 2003 r. ustanawiające w ramach stałej polityki transportowej system punktów tranzytowych mający zastosowanie w 2004 r. do samochodów ciężarowych przejeżdżających przez Austrię, wygasa.

Byłbym zobowiązany, gdyby potwierdził Pan zgodę Pańskiego Rządu na treść niniejszego listu.

Proszę przyjąć Szanowny Panie, wyrazy mojego najwyższego poważania.

______

(1) Dz.U. L 345 z 31.12.2003, str. 30.

(2) Dz.U. L 330 z 14.12.2001, str. 3.

(3) Który jest w trakcie ratyfikacji.

(4) Dz.U. L 150 z 18.6.2003, str. 33.

B.

List Republiki Chorwacji

Szanowny Panie,

W odniesieniu do Pańskiego poprzedniego listu, w którym informuje mnie Pan, co następuje:

"Mam zaszczyt poinformować Pana, że w wyniku procedury pojednawczej między Radą a Parlamentem Europejskim w sprawie rozporządzenia (WE) nr 2327/2003 Parlamentu Europejskiego i Rady(1) ustanawiającego w ramach stałej polityki transportowej system punktów tranzytowych mający zastosowanie w 2004 r. do samochodów ciężarowych przejeżdżających przez Austrię, odbyły się negocjacje między delegacją Republiki Chorwacji a delegacją Wspólnoty Europejskiej w związku z Protokołem 6 do umowy przejściowej w sprawie handlu i kwestii dotyczących handlu między Wspólnotą Europejską a Republiką Chorwacji(2), oraz biorąc pod uwagę przepisy artykułu 11, ustępu 5 Protokołu 6 do Układu o Stabilizacji i Stowarzyszeniu(3), między Wspólnotami Europejskimi i ich Państwami Członkowskimi a Republiką Chorwacji, uzgodniono, co następuje:

1. System punktów tranzytowych ma zastosowanie do samochodów ciężarowych zarejestrowanych w Chorwacji, z maksymalną dopuszczalną masą powyżej 7,5 tony, używających 6, 7 lub 8 punktów, gdy te samochody przejeżdżają przez Austrię, niezależnie czy są załadowane, czy nie.

Samochody ciężarowe używające więcej niż 8 punktów nie mają pozwolenia na przejazd przez Austrię.

Samochody ciężarowe, które wymagają 5 punktów lub mniej, są wyłączone z tego systemu.

2. Ilość punktów przydzielonych do samochodów ciężarowych zarejestrowanych w Chorwacji i przejeżdżających przez Austrię:

dla 2004 r., 172.378 punktów;

dla 2005 r., 163.305 punktów;

dla 2006 r., 154.233 punkty.

3. Sposoby zastosowania jak również procedury w celu zarządzania i kontrole punktów są takie same, jak te ustanowione w Porozumieniu w formie wymiany listów między Wspólnotą Europejską a Republiką Chorwacji, dotyczącym systemu ekopunktowego, który ma być stosowany dla chorwackiego ruchu tranzytowego przez Austrię od dnia 1 stycznia 2003 r.(4)

Tymczasowy Komitet, a później Rada Stabilizacji i Stowarzyszenia, przyjmuje, w razie potrzeby, dalsze środki dotyczące procedur odnoszących się do tranzytowego systemu punktowego, przydzielania punktów i kwestii technicznych dotyczących zastosowania obecnej wymiany listów.

4. Niniejsze Porozumienie wchodzi w życie w dniu następującym po powiadomieniu przez obydwie strony, że procedura wewnętrzna prowadząca do zawarcia niniejszego Porozumienia jest zakończona.

Niniejsze porozumienie stosuje się tymczasowo od dnia 1 stycznia 2004 r.

Porozumienie to wygasa, gdy rozporządzenie (WE) nr 2327/2003 Parlamentu Europejskiego i Rady z 22 grudnia 2003 r. ustanawiające w ramach stałej polityki transportowej system punktów tranzytowych mający zastosowanie w 2004 r. do samochodów ciężarowych przejeżdżających przez Austrię, wygasa.

Byłbym zobowiązany, gdyby potwierdził Pan zgodę Pańskiego Rządu na treść niniejszego listu.

______

(1) Dz.U. L 345 z 31.12.2003, str. 30.

(2) Dz.U. L 330 z 14.12.2001, str. 3.

(3) Który jest w trakcie ratyfikacji.

(4) Dz.U. L 150 z 18.6.2003, str. 33."

Mam zaszczyt potwierdzić, iż mój Rząd zgadza się z treścią tego listu.

Proszę przyjąć Szanowny Panie, wyrazy mojego najwyższego poważania.

Zmiany w prawie

Nalewki już bez barwników, soków i dodatkowych aromatów

We wtorek, 20 sierpnia, zaczęły obowiązywać przepisy rozporządzenia ministra rolnictwa dotyczące znakowania napojów alkoholowych. Z uwagi na tradycyjne praktyki produkcyjne stosowane przy wyrobie "nalewek", nowe zasady wykluczają możliwość ich barwienia, aromatyzowania czy też dodawania do nich soków owocowych.

Krzysztof Koślicki 20.08.2024
Nowe wzory wniosków o wydanie interpretacji podatkowych

Nowe wzory dotyczą zarówno wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej, interpretacji ogólnej przepisów prawa podatkowego, jak i wniosku wspólnego o wydanie w indywidualnej sprawie interpretacji przepisów prawa podatkowego. Oparto je na wzorach dotychczas obowiązujących z 2022 roku. Wprowadzono do nich jednak zmiany porządkujące i aktualizujące.

Agnieszka Matłacz 08.08.2024
Nowe wymagania dotyczące laboratoriów diagnostycznych

W Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie w sprawie medycznych laboratoriów diagnostycznych. W dokumencie określono szczegółowe warunki, jakim powinny odpowiadać pod względem infrastruktury. Uszczegółowiono także kwalifikacje personelu i kierownika laboratorium. Nowe zalecenia obowiązują od 7 sierpnia. Przewidziano jednak czas przejściowy na ich wprowadzenie.

Monika Stelmach 07.08.2024
Jest regulamin działania Zespołu do spraw Świadczeń z Funduszu Kompensacyjnego

Minister zdrowia wydał kolejne przepisy dotyczące Funduszu Kompensacyjnego Zdarzeń Medycznych. Określił regulamin Zespołu do spraw Świadczeń z tego funduszu, działającego przy Rzeczniku Praw Pacjenta, do zadań którego należy sporządzanie opinii o wystąpieniu zdarzenia medycznego i jego skutkach. Określono też wynagrodzenie członków tego zespołu.

Agnieszka Matłacz 07.08.2024
ZUS przesłucha bliskich i sąsiadów, by ustalić, jak żyli małżonkowie?

Nie wiadomo, dlaczego ustawodawca uzależnił prawo do renty wdowiej od pozostawania we wspólności małżeńskiej do dnia śmierci małżonka. W efekcie rozwiedziona małżonka lub wdowa, która do dnia śmierci męża nie pozostawała z nim we wspólności małżeńskiej, nie otrzyma nie tylko renty rodzinnej, ale i renty wdowiej. Zdaniem prawników ustawa nadaje się do zmiany - i to pilnej.

Grażyna J. Leśniak 06.08.2024
Od piątku nowe sankcje UE w obszarze transportu drogowego

2 sierpnia br. wchodzą w życie nowe zasady dotyczące przedsiębiorstw transportu drogowego, w związku z przyjęciem kolejnego pakietu sankcji wobec Białorusi - przypomina resort finansów. Przedsiębiorstwa transportu drogowego zostały zobowiązane do ujawniania właściwym organom krajowym na ich żądanie swojej struktury własnościowej.

Krzysztof Koślicki 01.08.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2004.57.20

Rodzaj: Umowa międzynarodowa
Tytuł: Chorwacja-Wspólnota Europejska. Porozumienie w formie wymiany listów dotyczące systemu punktów tranzytowych mającego zastosowanie do samochodów ciężarowych przejeżdżających przez Austrię. Bruksela.2004.06.30.
Data aktu: 30/06/2004
Data ogłoszenia: 25/02/2004
Data wejścia w życie: 01/05/2004, 01/01/2004