Dyrektywa 2004/116/WE zmieniająca załącznik do dyrektywy Rady 82/471/EWG w zakresie włączenia Candida guilliermondii

DYREKTYWA KOMISJI 2004/116/WE
z dnia 23 grudnia 2004 r.
zmieniająca załącznik do dyrektywy Rady 82/471/EWG w zakresie włączenia Candida guilliermondii

(Tekst mający znaczenie dla EOG)

(Dz.U.UE L z dnia 24 grudnia 2004 r.)

KOMISJA WSPÓLNOT EUROPEJSKICH,

uwzględniając Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską,

uwzględniając dyrektywę Rady 82/471/EWG z dnia 30 czerwca 1982 r. dotyczącą niektórych produktów stosowanych w żywieniu zwierząt(1), w szczególności jej art. 6,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Złożono wniosek o dopuszczenie do użytku Candida guilliermondii hodowanych na substratach pochodzenia roślinnego, należących do grupy produktów "1.2.1 drożdże hodowane na substratach pochodzenia zwierzęcego i roślinnego" wyszczególnionej w Załączniku do dyrektywy 82/471/EWG. Pasza ta jest produktem mikrobiologicznym na bazie martwych komórek pozostałych po produkcji przemysłowej kwasu cytrynowego w wyniku fermentacji.

(2) Panel naukowy ds. dodatków paszowych oraz środków lub substancji wykorzystywanych w paszach dla zwierząt działający przy Europejskim Urzędzie ds. Bezpieczeństwa Żywności w dniu 7 czerwca 2004 r. przedstawił opinię na temat obecności tego produktu w paszach, z której wynika, że stosowanie Candida guilliermondii hodowanych na substratach pochodzenia roślinnego (melasy z trzciny cukrowej) nie stanowi zagrożenia dla zdrowia ludzi i zwierząt oraz nie zagraża środowisku naturalnemu.

(3) Z oceny wniosku o dopuszczenie, złożonego w odniesieniu do Candida guilliermondii hodowanych na substratach pochodzenia roślinnego, wynika, że produkt ten spełnia wymogi, o których mowa w art. 6 ust. 2 dyrektywy 82/471/EWG, zgodnie z warunkami wyszczególnionymi w Załączniku.

(4) W związku z powyższym dyrektywa 82/471/EWG powinna zostać odpowiednio zmieniona.

(5) Środki przewidziane w niniejszej dyrektywie są zgodne z opinią Stałego Komitetu ds. Łańcucha Pokarmowego i Zdrowia Zwierząt,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DYREKTYWĘ:

Artykuł  1

W Załączniku do dyrektywy 82/471/WE wprowadza się zmiany zgodnie z Załącznikiem do niniejszej dyrektywy.

Artykuł  2
1.
Państwa Członkowskie wprowadzają w życie prawa, regulacje i przepisy administracyjne niezbędne do osiągnięcia zgodności z niniejszą dyrektywą najpóźniej do 30 czerwca 2005 r. Państwa Członkowskie niezwłocznie przekazują Komisji tekst tych przepisów oraz tabelę korelacji między tymi przepisami a niniejszą dyrektywą.

Przepisy przyjęte przez Państwa Członkowskie zawierają odniesienie do niniejszej dyrektywy lub odniesienie to towarzyszy ich urzędowej publikacji. Państwa Członkowskie ustalają, jak odniesienie takie należy poczynić.

2.
Państwa Członkowskie przekazują Komisji teksty podstawowych przepisów prawa krajowego, przyjętych w dziedzinie objętej niniejszą dyrektywą.
Artykuł  3

Niniejsza dyrektywa wchodzi w życie siódmego dnia po jej opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Artykuł  4

Niniejsza dyrektywa skierowana jest do Państw Członkowskich.

Sporządzono w Brukseli, dnia 23 grudnia 2004 r.

W imieniu Komisji
Markos KYPRIANOU
Członek Komisji

______

(1) Dz.U. L 213 z 21.7.1982, str. 8. Dyrektywa ostatnio zmieniona dyrektywą Komisji 2003/104/WE (Dz.U. L 295 z 13.11.2003, str. 83).

ZAŁĄCZNIK

W załączniku do dyrektywy 82/471/EWG grupa produktów 1.2.1 otrzymuje brzmienie:
Nazwa grupy produktów Nazwa produktu Wzór chemiczny lub identyfikacja mikroorganizmu Podłoże odżywki (ewentualne szczegółowe określenie) Opis składu produktu Gatunki zwierząt Przepisy szczególne
"1.2.1. Drożdże

hodowane na

substratach

pochodzenia

zwierzęcego

i roślinnego

Wszelkie drożdże

- otrzymywane z

mikroorganizmów

i substratów

wymienionych

odpowiednio w

kolumnach 3 i 4

Saccharomyces cerevisiae Saccharomyces carlsbergiensis Kluyveromyces lactis Kluyveromyces fragilis Melasy, pozostałości po przetwórstwie gorzelniczym, zboża i produkty zawierające skrobię, soki owocowe, serwatka, kwas mlekowy, hydrolizowane włókna roślinne Wszystkie gatunki zwierząt
- wszelkie

drożdże, których

komórki są

martwe

Candida guilliermondii Melasy, pozostałości po przetwórstwie gorzelniczym, zboża i produkty zawierające skrobię, soki owocowe, serwatka, kwas mlekowy, hydrolizowane włókna roślinne Zawartość suchej masy min. 16 % Tuczniki"

Zmiany w prawie

Nalewki już bez barwników, soków i dodatkowych aromatów

We wtorek, 20 sierpnia, zaczęły obowiązywać przepisy rozporządzenia ministra rolnictwa dotyczące znakowania napojów alkoholowych. Z uwagi na tradycyjne praktyki produkcyjne stosowane przy wyrobie "nalewek", nowe zasady wykluczają możliwość ich barwienia, aromatyzowania czy też dodawania do nich soków owocowych.

Krzysztof Koślicki 20.08.2024
Nowe wzory wniosków o wydanie interpretacji podatkowych

Nowe wzory dotyczą zarówno wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej, interpretacji ogólnej przepisów prawa podatkowego, jak i wniosku wspólnego o wydanie w indywidualnej sprawie interpretacji przepisów prawa podatkowego. Oparto je na wzorach dotychczas obowiązujących z 2022 roku. Wprowadzono do nich jednak zmiany porządkujące i aktualizujące.

Agnieszka Matłacz 08.08.2024
Nowe wymagania dotyczące laboratoriów diagnostycznych

W Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie w sprawie medycznych laboratoriów diagnostycznych. W dokumencie określono szczegółowe warunki, jakim powinny odpowiadać pod względem infrastruktury. Uszczegółowiono także kwalifikacje personelu i kierownika laboratorium. Nowe zalecenia obowiązują od 7 sierpnia. Przewidziano jednak czas przejściowy na ich wprowadzenie.

Monika Stelmach 07.08.2024
Jest regulamin działania Zespołu do spraw Świadczeń z Funduszu Kompensacyjnego

Minister zdrowia wydał kolejne przepisy dotyczące Funduszu Kompensacyjnego Zdarzeń Medycznych. Określił regulamin Zespołu do spraw Świadczeń z tego funduszu, działającego przy Rzeczniku Praw Pacjenta, do zadań którego należy sporządzanie opinii o wystąpieniu zdarzenia medycznego i jego skutkach. Określono też wynagrodzenie członków tego zespołu.

Agnieszka Matłacz 07.08.2024
ZUS przesłucha bliskich i sąsiadów, by ustalić, jak żyli małżonkowie?

Nie wiadomo, dlaczego ustawodawca uzależnił prawo do renty wdowiej od pozostawania we wspólności małżeńskiej do dnia śmierci małżonka. W efekcie rozwiedziona małżonka lub wdowa, która do dnia śmierci męża nie pozostawała z nim we wspólności małżeńskiej, nie otrzyma nie tylko renty rodzinnej, ale i renty wdowiej. Zdaniem prawników ustawa nadaje się do zmiany - i to pilnej.

Grażyna J. Leśniak 06.08.2024
Od piątku nowe sankcje UE w obszarze transportu drogowego

2 sierpnia br. wchodzą w życie nowe zasady dotyczące przedsiębiorstw transportu drogowego, w związku z przyjęciem kolejnego pakietu sankcji wobec Białorusi - przypomina resort finansów. Przedsiębiorstwa transportu drogowego zostały zobowiązane do ujawniania właściwym organom krajowym na ich żądanie swojej struktury własnościowej.

Krzysztof Koślicki 01.08.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2004.379.81

Rodzaj: Dyrektywa
Tytuł: Dyrektywa 2004/116/WE zmieniająca załącznik do dyrektywy Rady 82/471/EWG w zakresie włączenia Candida guilliermondii
Data aktu: 23/12/2004
Data ogłoszenia: 24/12/2004
Data wejścia w życie: 31/12/2004