(Tekst mający znaczenie dla EOG)(Dz.U.UE L z dnia 1 grudnia 2004 r.)
KOMISJA WSPÓLNOT EUROPEJSKICH,
uwzględniając Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską,
uwzględniając rozporządzenie (WE) nr 998/2003 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 26 maja 2003 r. w sprawie wymogów dotyczących zdrowia zwierząt, stosowanych do przemieszczania zwierząt domowych o charakterze niehandlowym, i zmieniające dyrektywę Rady 92/65/EWG(1), w szczególności jego art. 10 i 21,
a także mając na uwadze, co następuje:
(1) Rozporządzenie (WE) nr 998/2003 ustanawia wymogi dotyczące zdrowia zwierząt, stosowane do przemieszczania zwierząt domowych o charakterze niehandlowym, oraz zasady stosowane do kontroli takiego przemieszczania. Część C załącznika II do powyższego rozporządzenia zawiera wykaz państw trzecich, w przypadku których stwierdzono, że ryzyko wprowadzenia do Wspólnoty wścieklizny w rezultacie przemieszczania się zwierząt domowych z ich terytoriów jest nie większe niż ryzyko związane z takimi przemieszczeniami pomiędzy Państwami Członkowskimi.
(2) Na mocy rozporządzenia (WE) nr 998/2003 wykaz państw trzecich miał być sporządzony do dnia 3 lipca 2004 r. Aby zostać umieszczone w wykazie, państwo trzecie musi wykazać swój status w odniesieniu do wścieklizny oraz wykazać, że spełnia pewne warunki dotyczące powiadamiania, monitorowania, służb weterynaryjnych, zapobiegania wściekliźnie i zwalczania jej oraz dotyczące przepisów odnoszących się do obrotu szczepionkami przeciwko wściekliźnie.
(3) W celu uniknięcia wszelkich niepotrzebnych zakłóceń w przemieszczaniu zwierząt domowych oraz aby dać czas państwom trzecim na dostarczenie, w miarę potrzeby, dodatkowych gwarancji właściwe jest ustanowienie tymczasowego wykazu państw trzecich. Wykaz ten powinien opierać się na danych pochodzących z Międzynarodowego Biura ds. Chorób Epizootycznych (OIE - Światowa Organizacja Zdrowia Zwierząt), na wynikach inspekcji przeprowadzonych przez Biuro Komisji ds. Żywności i Weterynarii w danych państwach trzecich oraz na informacjach zebranych przez Państwa Członkowskie.
(4) Wykaz ten powinien również opierać się na danych dostarczonych przez Światową Organizację Zdrowia (WHO), Centrum Nadzoru i Badań nad Wścieklizną w Wusterhausen, współpracujące z WHO, oraz na biuletynie dotyczącym występowania wścieklizny Rabies Bulletin.
(5) Tymczasowy wykaz państw trzecich powinien obejmować państwa, w których nie występuje wścieklizna, i państwa, w przypadku których ryzyko pojawienia się wścieklizny we Wspólnocie na skutek przemieszczenia się zwierząt domowych z ich terytoriów nie jest wyższe niż ryzyko związane z przemieszczeniem pomiędzy Państwami Członkowskimi.
(6) Zgodnie z wnioskami składanymi przez właściwe władze Federacji Rosyjskiej o umieszczenie Rosji w wykazie w części C załącznika II do rozporządzenia (WE) nr 998/2003 właściwe wydaje się wprowadzenie zmian do tymczasowego wykazu sporządzonego zgodnie z art. 10.
(7) Dla zachowania przejrzystości prawodawstwa wspólnotowego właściwe jest zastąpienie załącznika II do rozporządzenia (WE) nr 998/2003 w całości.
(8) W związku z powyższym należy odpowiednio zmienić rozporządzenie (WE) nr 998/2003.
(9) Środki przewidziane w niniejszym rozporządzeniu są zgodne z opinią Stałego Komitetu ds. Łańcucha Pokarmowego i Zdrowia Zwierząt,
PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:
Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich Państwach Członkowskich.
Sporządzono w Brukseli, dnia 29 listopada 2004 r.
|
W imieniu Komisji |
|
Markos KYPRIANOU |
|
Członek Komisji |
______
(1) Dz.U. L 146 z 13.6.2003, str. 1. Rozporządzenie ostatnio zmienione decyzją Rady 2004/650/WE (Dz.U. L 298 z 23.9.2004, str. 22).