Decyzja 2004/653/WE zmieniająca decyzję 2001/376/WE w odniesieniu do wysyłki mączki mięsno-kostnej pochodzącej ze ssaków i produktów pokrewnych z Portugalii

DECYZJA KOMISJI
z dnia 16 września 2004 r.
zmieniająca decyzję 2001/376/WE w odniesieniu do wysyłki mączki mięsno-kostnej pochodzącej ze ssaków i produktów pokrewnych z Portugalii

(notyfikowana jako dokument K(2004) 3463)

(Tekst mający znaczenie dla EOG)

(2004/653/WE)

(Dz.U.UE L z dnia 23 września 2004 r.)

KOMISJA WSPÓLNOT EUROPEJSKICH,

uwzględniając Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską,

uwzględniając dyrektywę Rady 89/662/EWG z dnia 11 grudnia 1989 r. dotyczącą kontroli weterynaryjnych w handlu wewnątrzwspólnotowym w perspektywie wprowadzenia rynku wewnętrznego(1), w szczególności jej art. 9 ust. 4,

uwzględniając dyrektywę Rady 90/425/EWG z dnia 26 czerwca 1990 r. dotyczącą kontroli weterynaryjnych i zootechnicznych mających zastosowanie w handlu wewnątrzwspólnotowym niektórymi żywymi zwierzętami i produktami w perspektywie wprowadzenia rynku wewnętrznego(2), w szczególności jego art. 10 ust. 4,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Decyzja Komisji 2001/376/WE z dnia 18 kwietnia 2001 r., dotycząca środków wymaganych przy wystąpieniu gąbczastej encefalopatii bydła w Portugalii oraz wprowadzająca program wywozu oparty na dacie(3), zawiera niektóre postanowienia przyjęte w celu ochrony przed gąbczastą encefalopatią bydła (BSE) ze względu na wybuch epidemii tej choroby w Portugalii.

(2) Decyzja ta ustanawia określone zasady, których stosowanie jest konieczne ze względu na występowanie BSE w Portugalii, w tym zakaz wysyłki mączki mięsnej, mączki kostnej i mączki mięsno-kostnej pochodzącej ze ssaków, a także paszy dla zwierząt oraz nawozów, zawierających takie produkty ("mączka mięsno-kostna i produkty pokrewne") z tego Państwa Członkowskiego do innego Państwa Członkowskiego lub państw trzecich.

(3) Tym niemniej, decyzja 2001/376/WE stwierdza, że Portugalia może, pod określonymi warunkami, zezwolić na wysyłkę mączki mięsno-kostnej i produktów pokrewnych do innych Państw Członkowskich, które wyraziły na to zgodę.

(4) Rozporządzenie (WE) nr 1774/2002 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 3 października 2002 r. ustanawiające przepisy sanitarne dotyczące produktów ubocznych pochodzenia zwierzęcego nieprzeznaczonych do spożycia przez ludzi(4), ustanawia warunki kategoryzacji, gromadzenia, transportu, usuwania, przetwarzania, wykorzystywania i tymczasowego składowania produktów ubocznych pochodzenia zwierzęcego. Zgodnie z tym rozporządzeniem mączka mięsno-kostna i produkty pokrewne zawierające materiał ze zwierząt podejrzanych o zarażenie lub zarażonych BSE lub ze zwierząt ubitych w ramach działań zapobiegających rozprzestrzenianiu się BSE mają być utylizowane jak odpady przez spopielanie lub współspopielanie w zatwierdzonych spalarniach lub współspalarniach.

(5) Portugalia nie dysponuje wystarczającymi możliwościami spopielania lub współspopielania mączki mięsno-kostnej i produktów pokrewnych ze zwierząt podejrzanych o zarażenie lub zarażonych BSE lub ze zwierząt ubitych w ramach działań zapobiegających rozprzestrzenianiu się BSE. Nagromadzenie zapasów tego materiału może stanowić zagrożenie dla zdrowia ludzi i zwierząt.

(6) Konieczna jest zmiana warunków przewidzianych w decyzji 2001/376/WE w odniesieniu do wysyłki mączki mięsno-kostnej pochodzącej ze ssaków i produktów pokrewnych z Portugalii. Decyzja powinna więc zostać odpowiednio zmieniona.

(7) Środki przewidziane w niniejszej decyzji są zgodne z opinią Stałego Komitetu ds. Łańcucha Pokarmowego i Zdrowia Zwierząt,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł  1

Załącznik II do decyzji 2001/376/WE zostaje zmieniony zgodnie z Załącznikiem do niniejszej decyzji.

Artykuł  2

Niniejsza decyzja skierowana jest do Państw Członkowskich.

Sporządzono w Brukseli, dnia 16 września 2004 r.

W imieniu Komisji
David BYRNE
Członek Komisji

______

(1) Dz.U. L 395 z 30.12.1989, str. 13. Dyrektywa ostatnio zmieniona dyrektywą 2004/41/WE Parlamentu Europejskiego i Rady (Dz.U. L 157 z 30.4.2004, str. 33; sprostowanie w Dz.U. L 195 z 2.6.2004, str. 12).

(2) Dz.U. L 224 z 18.8.1990, str. 29. Dyrektywa ostatnio zmieniona dyrektywą 2002/33/WE Parlamentu Europejskiego i Rady (Dz.U. L 315 z 19.11.2002, str. 14).

(3) Dz.U. L 132 z 15.5.2001, str. 17.

(4) Dz.U. L 273 z 10.10.2002, str. 1. Rozporządzenie ostatnio zmienione rozporządzeniem Komisji (WE) nr 668/2004 (Dz.U. L 112 z 19.4.2004, str. 1).

ZAŁĄCZNIK

Część B załącznika II otrzymuje brzmienie:

"B. ZAŚWIADCZENIE URZĘDOWE

dla mączki mięsnej, mączki kostnej i mączki mięsno-kostnej pochodzącej ze ssaków, a także paszy dla zwierząt oraz nawozów zawierających taki materiał, przeznaczonych do spopielenia lub współspopielenia

Państwo Członkowskie przeznaczenia: ..........................

Nr identyfikacyjny zaświadczenia urzędowego: .................

Państwo Członkowskie pochodzenia: ............................

Odpowiedzialne ministerstwo: .................................

Wydział wystawiający zaświadczenie: ..........................

I. IDENTYFIKACJA PRZESYŁKI

Charakter opakowania: ...................................

Liczba opakowań (1): ....................................

Waga netto: .............................................

II. POCHODZENIE PRZESYŁKI

Adres zakładu: ..........................................

III. MIEJSCE PRZEZNACZENIA PRZESYŁKI

Odpady zwierzęce ze ssaków zostaną przesłane

z: ......................................................

(miejsce załadunku)

do: .....................................................

(kraj i miejsce przeznaczenia)

następującym środkiem transportu:

Rodzaj: .................................................

Numer rejestracyjny lub nazwa jednostki pływającej: ....

.........................................................

Numer plomby: ...........................................

Nazwa i adres nadawcy: ..................................

Nazwa i adres odbiorcy: .................................

ŚWIADECTWO

Niżej podpisany urzędowy weterynarz potwierdza, że opisany

powyżej produkt zawiera mączkę mięsną, mączkę kostną lub

mączkę mięsno-kostną pochodzącą ze ssaków lub paszę dla

zwierząt lub nawozy zawierające taki materiał, które nie mogą

zostać wykorzystane do celów innych niż spopielenie lub

współspopielenie(2).

Sporządzono w ..............................., dn. ............

(miejscowość) (data)

..................................

(podpis urzędowego weterynarza)(3)

Pieczęć(3)

..................................

(nazwisko drukowanymi literami,

stanowisko i kwalifikacje

osoby podpisującej)

_______

(1) Nie ma zastosowania do towarów wysyłanych luzem.

(2) Zgodnie z wymogami art 4 ust. 2 lit. b) rozporządzenia

(WE) nr 1774/2002.

(3) Pieczęć i podpis muszą być w kolorze innym, niż kolor

druku."

Zmiany w prawie

Nalewki już bez barwników, soków i dodatkowych aromatów

We wtorek, 20 sierpnia, zaczęły obowiązywać przepisy rozporządzenia ministra rolnictwa dotyczące znakowania napojów alkoholowych. Z uwagi na tradycyjne praktyki produkcyjne stosowane przy wyrobie "nalewek", nowe zasady wykluczają możliwość ich barwienia, aromatyzowania czy też dodawania do nich soków owocowych.

Krzysztof Koślicki 20.08.2024
Nowe wzory wniosków o wydanie interpretacji podatkowych

Nowe wzory dotyczą zarówno wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej, interpretacji ogólnej przepisów prawa podatkowego, jak i wniosku wspólnego o wydanie w indywidualnej sprawie interpretacji przepisów prawa podatkowego. Oparto je na wzorach dotychczas obowiązujących z 2022 roku. Wprowadzono do nich jednak zmiany porządkujące i aktualizujące.

Agnieszka Matłacz 08.08.2024
Nowe wymagania dotyczące laboratoriów diagnostycznych

W Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie w sprawie medycznych laboratoriów diagnostycznych. W dokumencie określono szczegółowe warunki, jakim powinny odpowiadać pod względem infrastruktury. Uszczegółowiono także kwalifikacje personelu i kierownika laboratorium. Nowe zalecenia obowiązują od 7 sierpnia. Przewidziano jednak czas przejściowy na ich wprowadzenie.

Monika Stelmach 07.08.2024
Jest regulamin działania Zespołu do spraw Świadczeń z Funduszu Kompensacyjnego

Minister zdrowia wydał kolejne przepisy dotyczące Funduszu Kompensacyjnego Zdarzeń Medycznych. Określił regulamin Zespołu do spraw Świadczeń z tego funduszu, działającego przy Rzeczniku Praw Pacjenta, do zadań którego należy sporządzanie opinii o wystąpieniu zdarzenia medycznego i jego skutkach. Określono też wynagrodzenie członków tego zespołu.

Agnieszka Matłacz 07.08.2024
ZUS przesłucha bliskich i sąsiadów, by ustalić, jak żyli małżonkowie?

Nie wiadomo, dlaczego ustawodawca uzależnił prawo do renty wdowiej od pozostawania we wspólności małżeńskiej do dnia śmierci małżonka. W efekcie rozwiedziona małżonka lub wdowa, która do dnia śmierci męża nie pozostawała z nim we wspólności małżeńskiej, nie otrzyma nie tylko renty rodzinnej, ale i renty wdowiej. Zdaniem prawników ustawa nadaje się do zmiany - i to pilnej.

Grażyna J. Leśniak 06.08.2024
Od piątku nowe sankcje UE w obszarze transportu drogowego

2 sierpnia br. wchodzą w życie nowe zasady dotyczące przedsiębiorstw transportu drogowego, w związku z przyjęciem kolejnego pakietu sankcji wobec Białorusi - przypomina resort finansów. Przedsiębiorstwa transportu drogowego zostały zobowiązane do ujawniania właściwym organom krajowym na ich żądanie swojej struktury własnościowej.

Krzysztof Koślicki 01.08.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2004.298.25

Rodzaj: Decyzja
Tytuł: Decyzja 2004/653/WE zmieniająca decyzję 2001/376/WE w odniesieniu do wysyłki mączki mięsno-kostnej pochodzącej ze ssaków i produktów pokrewnych z Portugalii
Data aktu: 16/09/2004
Data ogłoszenia: 23/09/2004
Data wejścia w życie: 23/09/2004