Rozporządzenie 770/2004 zmieniające rozporządzenie (WE) nr 2791/1999 ustanawiające określone środki kontrolne obowiązujące na obszarze objętym Konwencją o przyszłej wielostronnej współpracy w rybołówstwie na północnowschodnim Atlantyku

ROZPORZĄDZENIE RADY (WE) NR 770/2004
z dnia 21 kwietnia 2004 r.
zmieniające rozporządzenie (WE) nr 2791/1999 ustanawiające określone środki kontrolne obowiązujące na obszarze objętym Konwencją o przyszłej wielostronnej współpracy w rybołówstwie na północnowschodnim Atlantyku

RADA UNII EUROPEJSKIEJ,

uwzględniając Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską, w szczególności jego art. 37,

uwzględniając wniosek Komisji,

uwzględniając opinię Parlamentu Europejskiego(1),

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Rozporządzenie Rady (WE) nr 2791/1999 ustanawiające określone środki kontrolne obowiązujące na obszarze objętym Konwencją o przyszłej wielostronnej współpracy w rybołówstwie na Północno - Wschodnim Atlantyku(2) ustanawia ogólne przepisy i warunki stosowania systemu kontroli i egzekwowania obowiązującego statki rybackie działające na obszarach znajdujących się poza granicami krajowej jurysdykcji na obszarze Konwencji Komisji Rybołówstwa Północno - Wschodniego Atlantyku (NEAFC) (zwanego dalej systemem);

(2) NEAFC przyjęła zalecenie, aby zmienić system poprzez dodanie łupacza jako zasobu regulowanego i przyjęła zalecenia w 2002 r., aby zmienić system w związku z przeładunkiem i wspólnymi czynnościami połowowymi.

(3) Na mocy Konwencji NEAFC, zalecenia stają się wiążące dla Umawiających się Stron; Wspólnota powinna stosować te zalecenia;

(4) art. 30 rozporządzenia (WE) 2791/1999(3) przewiduje, że niektóre artykuły tymczasowo pozostaną w mocy do dnia 31 grudnia 2002 r., z zobowiązaniem, aby najpóźniej do dnia 30 września 2002 r. Komisja złożyła odpowiednie wnioski określające ostateczny system;

(5) Do czasu przedłożenia wniosku przewidującego ostateczny system, tymczasowe stosowanie art. 6 ust. 3, art. 8, 10 i 11 powinno zostać przedłużone do dnia 31 grudnia 2005 r.

(6) W celu zapewnienia ciągłości z przepisami będącymi w mocy do 31 grudnia 2002 r., konieczne jest rozpoczęcie stosowania art. 6 ust. 3, 8, 10 i 11 natychmiast po tej dacie;

(7) Dlatego rozporządzenie (WE) 2791/1999 powinno zostać zmienione,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł  1

W rozporządzeniu (WE) nr 2791/1999 wprowadza się następujące zmiany:

1. W art. 2 dodaje się następujące punkty:

"11. »statek rybacki« oznacza każdy statek wyposażony w narzędzia połowowe do handlowej eksploatacji żywych zasobów wodnych, włączając statki przetwórnie i statki zajmujące się przeładunkiem;

12. »czynności przeładunkowe« oznaczają przeniesienie, ponad burtą, każdej ilości ryb, mięczaków, skorupiaków oraz/lub produktów rybołówstwa zatrzymanych na pokładzie, z jednego statku rybackiego na drugi;

13. »wspólne czynności połowowe« oznacza wszelkie czynności pomiędzy dwoma lub więcej statkami, gdy połów jest przenoszony z sieci rybackich jednego statku rybackiego do następnego."

2. W art. 4 ust. 1 otrzymuje brzmienie:

"1. Wyłącznie te wspólnotowe statki rybackie, którym Państwo Członkowskie bandery udzieliło specjalnego zezwolenia na połowy mogą, na warunkach określonych w zezwoleniu, łowić, przechowywać na pokładzie, przeładowywać lub wykonywać wspólne czynności połowowe oraz wyładowywać zasoby rybackie pochodzące z obszaru regulacyjnego."

3. W art. 5 ust. 2 dodaje się następujący akapit:

"W drodze odstępstwa od ust. 1 Państwa Członkowskie mogą zwolnić z prowadzenia dziennika pokładowego na wspólnotowym statku rybackim wykonującym czynności przeładunkowe, w wyniku których następuje załadunek na pokład. Statki korzystające z tego odstępstwa prowadzą rejestr w pokładowym dzienniku produkcyjnym lub planie magazynowania, określając następujące dane:

a) data i godzina (UTC) przesłania raportu;

b) w przypadku przesłania drogą radiową, podanie nazwy radiostacji, którą raport jest przesyłany;

c) data i godzina (UTC) czynności przeładunkowych;

d) lokalizacja (długość i szerokość geograficzna) czynności przeładunkowych;

e) ilość gatunków na pokładzie;

f) nazwa i międzynarodowy radiowy sygnał wywoławczy statku rybackiego, którego połów został rozładowany."

4. W art. 6 ust. 1 lit. c) i d) otrzymują brzmienie:

"c) ilości przechowywane na pokładzie, gdy statek opuszcza obszar regulacyjny. Sprawozdania takie są przekazywane nie wcześniej niż 8 godzin i nie później niż 6 godzin przed każdym opuszczeniem obszaru regulacyjnego. Obejmują one, gdy stosowne, liczbę dni połowowych i połowy złowione na obszarze regulacyjnym od rozpoczęcia połowów, lub od ostatniego sprawozdania z połowu;

d) ilości załadowane lub wyładowane dla każdego przeładunku ryb oraz połowy wzięte na pokład podczas wspólnych czynności połowowych podczas przebywania statku na obszarze regulacyjnym. Sprawozdania takie są przekazywane nie później niż 24 godziny po zakończeniu przeładunku lub wspólnej czynności połowowej."

5. W art. 9 dodaje się następujący akapit:

"Kapitan wspólnotowego statku rybackiego wykonujący czynności przeładunkowe, w wyniku których następuje załadunek na pokład, nie wykonuje innej działalności połowowej, włączając wspólne czynności połowowe, podczas tego samego rejsu."

6. art. 24 otrzymuje brzmienie:

"Artykuł 24

Przeładunek i wspólne czynności połowowe

Kapitan wspólnotowego statku rybackiego nie zajmuje się przeładunkiem i wspólnymi czynnościami połowowymi wraz ze statkami krajów niebędących Umawiającymi się Stronami."

7. W art. 30 datę "31 grudnia 2002 r." zastępuje się za każdym razem datą "31 grudnia 2005 r.", a datę "30 września 2002 r." zastępuje się datą "30 września 2004 r."

8. Załącznik zastępuje się tekstem znajdującym się w Załączniku do niniejszego rozporządzenia.

Artykuł  2

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie 7 dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Wspólnot Europejskich

Artykuł 1 ust. 7 stosuje się od 1 stycznia 2003 r.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich Państwach Członkowskich.

Sporządzono w Luksemburgu, dnia 21 kwietnia 2004 r.

W imieniu Rady
J. WALSH
Przewodniczący

______

(1) Opinia wydana dnia 10 lutego 2004 r. (dotychczas nieopublikowana w Dzienniku Urzędowym).

(2) Dz.U. L 337 z 30.12.1999, str. 1. Rozporządzenie ostatnio zmienione rozporządzeniem (WE) nr 215/2001 (Dz.U. L 31 z 2.2.2001, str. 1).

(3) Dz.U. L 337 z 30.12.1999, str. 1.

ZAŁĄCZNIK

"ZAŁĄCZNIK

REGULOWANE ZASOBY

Zasoby Obszar
(Nazwa zwyczajowa) (Nazwa naukowa) geograficzny/obszar ICES
Karmazyn pospolity Sebastes mentella V, XII, XIV
Śledź norweski (atlantycko-skandynawski) o tarle wiosennym Clupea harengus I, II
Błękitek Micromesistius poutassou IIa, IVa, Vb, VII, XII, XIV
Makrela Scomber scombrus IIa, IVa, Vb, VI, VII, XII, XIV
Łupacz Melanogrammus Aeglefinus VIb"

Zmiany w prawie

Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Od dziś ważna zmiana dla niektórych kierowców

Nowe przepisy, które zaczną obowiązywać od wtorku, 10 września, zakładają automatyczny zwrot prawa jazdy, bez konieczności składania wniosku. Zmiana ma zapobiegać sytuacji, w której kierowcy, nieświadomi obowiązku, byli karani za prowadzenie pojazdu, mimo formalnego odzyskania uprawnień.

Robert Horbaczewski 09.09.2024
Będą zmiany w ustawie o działaniach antyterrorystycznych oraz w ustawie o ABW oraz AW

Rząd przyjął we wtorek projekt przepisów, który dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej, które dotyczą przeciwdziałania rozpowszechnianiu w Internecie treści o charakterze terrorystycznym. Wprowadzony zostanie mechanizm wydawania i weryfikowania nakazów usunięcia lub uniemożliwienia dostępu do takich treści. Za egzekwowanie nowych przepisów odpowiedzialny będzie szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Od jego decyzji będzie się można odwołać do sądu.

Grażyna J. Leśniak 03.09.2024
Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2004.123.4

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Rozporządzenie 770/2004 zmieniające rozporządzenie (WE) nr 2791/1999 ustanawiające określone środki kontrolne obowiązujące na obszarze objętym Konwencją o przyszłej wielostronnej współpracy w rybołówstwie na północnowschodnim Atlantyku
Data aktu: 21/04/2004
Data ogłoszenia: 27/04/2004
Data wejścia w życie: 01/01/2003, 04/05/2004