Rozporządzenie 453/2003 zmieniające rozporządzenie (WE) nr 539/2001 wymieniające państwa trzecie, których obywatele muszą posiadać wizy podczas przekraczania granic zewnętrznych, oraz te, których obywatele są zwolnieni z tego wymogu

ROZPORZĄDZENIE RADY (WE) NR 453/2003
z dnia 6 marca 2003 r.
zmieniające rozporządzenie (WE) nr 539/2001 wymieniające państwa trzecie, których obywatele muszą posiadać wizy podczas przekraczania granic zewnętrznych, oraz te, których obywatele są zwolnieni z tego wymogu

RADA UNII EUROPEJSKIEJ,

uwzględniając Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską, w szczególności jego art. 62 ust. 2 lit. b) i),

uwzględniając wniosek Komisji(1),

uwzględniając opinię Parlamentu Europejskiego(2),

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Po Radzie Europejskiej w Sewilli w dniach 21 i 22 czerwca 2002 r., podczas której za priorytet nadrzędny uznano dokonanie przeglądu rozporządzenia (WE) nr 539/2001 do końca 2002 r.(3), Komisja przeprowadziła ocenę odpowiedzi udzielonych w ankiecie przez Państwa Członkowskie w kontekście odpowiednich kryteriów związanych z przeglądem rozporządzenia (WE) nr 539/2001, a mianowicie nielegalnej imigracji, porządku publicznego i bezpieczeństwa, stosunków zewnętrznych Unii Europejskiej z państwami trzecimi, spójności regionalnej i zasady wzajemności. Komisja stwierdziła, iż w świetle kryterium nielegalnej imigracji Ekwador należy przenieść z załącznika II do załącznika I do rozporządzenia (WE) nr 539/2001.

(2) Rozwój prawa międzynarodowego, pociągający za sobą zmiany statusu lub oznaczenia niektórych państw lub podmiotów, powinien znaleźć odbicie w załącznikach do rozporządzenia (WE) nr 539/2001. W załączniku I do tego rozporządzenia należy usunąć Timor Wschodni z części 2 (jednostki terytorialne) i dołączyć do części 1 (państwa).

(3) Ponieważ umowa między Wspólnotą Europejską i jej Państwami Członkowskimi, z jednej strony, a Konfederacją Szwajcarską, z drugiej strony, w sprawie swobodnego przepływu osób przewiduje swobodny przepływ bezwizowy w odniesieniu do obywateli Szwajcarii i Państw Członkowskich, Szwajcaria nie powinna być już dłużej wymieniana w załączniku II do rozporządzenia (WE) nr 539/2001.

(4) Z odpowiedzi Państw Członkowskich w ankiecie jasno wynika, że niezbędny jest dogłębny przegląd zasady wzajemności, w odniesieniu do którego Komisja złoży sprawozdanie w terminie późniejszym.

(5) Obowiązek wizowy w odniesieniu do Ekwadoru powinien być stosowany jednakowo przez Państwa Członkowskie. Należy zatem wyznaczyć termin, w którym wszystkie Państwa Członkowskie muszą stosować obowiązek wizowy.

(6) W odniesieniu do Republiki Islandii i Królestwa Norwegii niniejsze rozporządzenie stanowi rozwinięcie przepisów dorobku z Schengen, w rozumieniu układu zawartego przez Radę Unii Europejskiej i Republikę Islandii oraz Królestwo Norwegii, dotyczącego włączenia tych dwóch państw we wprowadzanie w życie, stosowanie i rozwój dorobku Schengen(4), mieszczących się w obszarze określonym w art. 1 pkt A decyzji Rady 1999/437/WE z dnia 17 maja 1999 r. w sprawie niektórych warunków stosowania układu zawartego przez Radę Unii Europejskiej i Republikę Islandii oraz Królestwo Norwegii, dotyczącego włączenia tych dwóch państw we wprowadzanie w życie, stosowanie i rozwój dorobku Schengen(5).

(7) Zjednoczone Królestwo i Irlandia nie uczestniczą w przyjęciu niniejszego rozporządzenia i nie są nim związane ani nie podlegają jego stosowaniu.

(8) Niniejsze rozporządzenie stanowi dokument rozbudowujący dorobek Schengen lub w inny sposób związany z tym dorobkiem w rozumieniu art. 3 ust. 1 Aktu Przystąpienia,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł  1

W rozporządzeniu (WE) nr 539/2001 wprowadza się następujące zmiany:

1) w załączniku I:

a) "Timor Wschodni" zostaje przeniesiony z części 2 (podmioty oraz władze terytorialne, które nie są uznawane jako państwa przez przynajmniej jedno Państwo Członkowskie) do części 1 (Państwa), w której znajdzie się przed "Egiptem";

b) "Ekwador" dodaje się do części 1, w której znajdzie się między "Timorem Wschodnim" a "Egiptem";

2) w części 1 załącznika II skreśla się "Ekwador" i "Szwajcarię".

Artykuł  2

Najpóźniej do dnia 30 czerwca 2003 r. Komisja składa Parlamentowi Europejskiemu i Radzie sprawozdanie w sprawie skutków zasady wzajemności i, jeżeli jest to niezbędne, przedstawia odpowiednie wnioski.

Artykuł  3
1.
Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie dwudziestego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.
2.
Państwa Członkowskie stosują obowiązek wizowy w odniesieniu do obywateli Ekwadoru od dnia 1 czerwca 2003 r.
Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich Państwach Członkowskich zgodnie z Traktatem ustanawiającym Wspólnotę Europejską.

Sporządzono w Brukseli, dnia 6 marca 2003 r.

W imieniu Rady
D. REPPAS
Przewodniczący

______

(1) Dotychczas nieopublikowany w Dzienniku Urzędowym.

(2) Opinia wydana dnia 12 lutego 2003 r.

(3) Dz.U. L 81 z 21.3.2001, str. 1. Rozporządzenie ostatnio zmienione rozporządzeniem (WE) nr 2414/2001 (Dz.U. L 327 z 12.12.2001, str. 1).

(4) Dz.U. L 176 z 10.7.1999, str. 36.

(5) Dz.U. L 176 z 10.7.1999, str. 31.

Zmiany w prawie

Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Na zwolnieniu w jednej pracy, w drugiej - w pełni sił i... płacy

Przebywanie na zwolnieniu lekarskim w jednej pracy nie wykluczy już możliwości wykonywania pracy i pobierania za nią wynagrodzenia w innej firmie czy firmach. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało właśnie projekt ustawy, który ma wprowadzić też m.in. definicję pracy zarobkowej - nie będzie nią podpisanie w czasie choroby firmowych dokumentów i nie spowoduje to utraty świadczeń. Zwolnienie lekarskie będzie mogło przewidywać miejsce pobytu w innym państwie. To rewolucyjne zmiany. Zdaniem prawników, te propozycje mają sens, nawet jeśli znajdą się tacy, którzy będą chcieli nadużywać nowych przepisów.

Beata Dązbłaż 29.10.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2003.69.10

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Rozporządzenie 453/2003 zmieniające rozporządzenie (WE) nr 539/2001 wymieniające państwa trzecie, których obywatele muszą posiadać wizy podczas przekraczania granic zewnętrznych, oraz te, których obywatele są zwolnieni z tego wymogu
Data aktu: 06/03/2003
Data ogłoszenia: 13/03/2003
Data wejścia w życie: 01/05/2004, 02/04/2003, 01/06/2003