Decyzja 2003/159/WE dotycząca zawarcia Umowy o partnerstwie między państwami Afryki, Karaibów i Pacyfiku z jednej strony a Wspólnotą Europejską i jej Państwami Członkowskimi z drugiej strony, podpisanej w Cotonou dnia 23 czerwca 2000 r.

DECYZJA RADY
z dnia 19 grudnia 2003 r.
dotycząca zawarcia Umowy o partnerstwie między państwami Afryki, Karaibów i Pacyfiku z jednej strony a Wspólnotą Europejską i jej Państwami Członkowskimi z drugiej strony, podpisanej w Cotonou dnia 23 czerwca 2000 r.

(2003/159/WE)

(Dz.U.UE L z dnia 8 marca 2003 r.)

RADA UNII EUROPEJSKIEJ,

uwzględniając Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską, w szczególności jego art. 310 w połączeniu z art. 300 ust. 2 akapit pierwszy zdanie drugie i art. 300 ust. 3 akapit drugi,

uwzględniając wniosek Komisji(1),

uwzględniając zgodę Parlamentu Europejskiego(2),

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Na podstawie art. 96 Umowy o partnerstwie między państwami Afryki, Karaibów i Pacyfiku z jednej strony a Wspólnotą Europejską i jej Państwami Członkowskimi z drugiej strony, podpisanej w Cotonou dnia 23 czerwca 2000 r. (zwanej dalej "Umową o partnerstwie")(3), Strona, która uważa, że inna Strona nie wypełniła swojego zobowiązania w odniesieniu do jednego z elementów zasadniczych określonych w art. 9 może wezwać drugą Stronę do podjęcia konsultacji oraz w niektórych okolicznościach, podjąć w odniesieniu do zainteresowanej strony właściwe środki włącznie z pełnym lub częściowym zawieszeniem stosowania Umowy o partnerstwie w miarę potrzeby.

(2) Na podstawie art. 97 Umowy o partnerstwie, Strona, która uważa, że wystąpił poważny przypadek korupcji, może wezwać drugą Stronę do podjęcia konsultacji oraz w niektórych okolicznościach podjąć właściwe środki w odniesieniu do zainteresowanej strony, włącznie z częściowym lub całkowitym zawieszeniem stosowania Umowy o partnerstwie w miarę potrzeby.

(3) Należy przyjąć skuteczną procedurę, w przypadku zamiaru podjęcia właściwych środków na mocy art. 96 lub art. 97 Umowy o partnerstwie.

(4) Komisja określiła pozycję Wspólnoty w stosunku do wniosków o odstępstwa od reguł pochodzenia, określonych w protokole 1 do Umowy o partnerstwie AKP-WE zgodnie z przepisami decyzji Rady 2000/399/WE(4).

(5) Umowa o partnerstwie powinna zostać zatwierdzona,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł  1

Umowa o partnerstwie między państwami Afryki, Karaibów i Pacyfiku z jednej strony a Wspólnotą Europejską i jej Państwami Członkowskimi z drugiej strony, podpisana w Cotonou dnia 23 czerwca 2000 r., wraz z jej załącznikami i protokołami oraz deklaracjami sporządzonymi przez Wspólnotę jednostronnie lub wspólnie z innymi stronami i załączonymi do Aktu Końcowego, zostają niniejszym zatwierdzone w imieniu Wspólnoty.

Teksty Umowy o partnerstwie, załączników, protokołów i Aktu Końcowego są załączone do niniejszej decyzji.

Artykuł  2

Niniejszym upoważnia się Przewodniczącego Rady do wyznaczenia osoby (osób) umocowanej(-ych) do złożenia dokumentów zatwierdzających w imieniu Wspólnoty zgodnie z wymogami art. 93 ust. 2 Umowy o partnerstwie.

Artykuł  3
1.
Jeżeli z inicjatywy Komisji lub Państwa Członkowskiego, Rada uzna, że państwo AKP nie wypełniło zobowiązania dotyczącego jednego z elementów zasadniczych określonych w art. 9 Umowy o partnerstwie lub stwierdzi poważne przypadki korupcji, zainteresowane państwo AKP zostanie wezwane do podjęcia konsultacji, o ile nie występują okoliczności nadzwyczajne, zgodnie z art. 96 i 97 Umowy o partnerstwie.

Rada stanowi większością kwalifikowaną.

Podczas konsultacji, Wspólnota jest reprezentowana przez Prezydencję Rady i Komisji.

2.
Jeżeli po wygaśnięciu ostatecznych terminów podjęcia konsultacji określonych w art. 96 i 97 oraz mimo wszelkich wysiłków nie znaleziono rozwiązania, Rada zgodnie z tymi artykułami, może podjąć decyzję o podjęciu właściwych środków, włącznie z częściowym lub całkowitym zawieszeniem, stanowiąc większością kwalifikowaną na wniosek Komisji. Podobna procedura jest niezwłocznie stosowana w nadzwyczajnych przypadkach lub wobec odmowy podjęcia konsultacji.

Rada stanowi jednomyślnie w przypadku pełnego zawieszenia stosowania Umowy o partnerstwie w odniesieniu do zainteresowanego państwa AKP.

Wymienione środki pozostają w mocy do czasu stosowania przez Radę odpowiedniej procedury wymienionej w akapicie pierwszym, w celu podjęcia decyzji zmieniającej lub odwołującej przyjęte wcześniej środki lub w określonych przypadkach na okres określony w decyzji.

W tym celu Rada poddaje wspomniane środki regularnym przeglądom, odbywającym się co najmniej co sześć miesięcy.

Przewodniczący Rady powiadamia o przyjętych środkach zainteresowane państwo AKP i Radę Ministrów przed ich wejściem w życie.

Decyzja Rady zostaje opublikowana w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej. W przypadku niezwłocznego przyjęcia środków, powiadomienie jest kierowane do zainteresowanego państwa AKP i Rady Ministrów w tym samym czasie, co wezwanie do podjęcia konsultacji.

3.
Parlament Europejski jest natychmiast i w pełni informowany o jakiejkolwiek decyzji podjętej na mocy ust. 1 i 2.
Artykuł  4

Niniejsza decyzja zostaje opublikowana w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Sporządzono w Brukseli, dnia 19 grudnia 2002 r.

W imieniu Rady
L. ESPERSEN
Przewodniczący

______

(1) Dz.U. C 240 E z 28.8.2001, str. 5.

(2) Zgoda udzielona dnia 17 stycznia 2002 r. (dotychczas nieopublikowana w Dzienniku Urzędowym).

(3) Dz.U. L 317 z 15.12.2000, str. 3.

(4) Dz.U. L 151 z 24.6.2000, str. 16.

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2003.65.27

Rodzaj: Decyzja
Tytuł: Decyzja 2003/159/WE dotycząca zawarcia Umowy o partnerstwie między państwami Afryki, Karaibów i Pacyfiku z jednej strony a Wspólnotą Europejską i jej Państwami Członkowskimi z drugiej strony, podpisanej w Cotonou dnia 23 czerwca 2000 r.
Data aktu: 19/12/2002
Data ogłoszenia: 08/03/2003
Data wejścia w życie: 19/12/2002, 01/05/2004