Decyzja 2003/910/WE w sprawie mianowania Specjalnego Koordynatora Paktu Stabilizacji dla Europy Południowo-Wschodniej

DECYZJA RADY
z dnia 22 grudnia 2003 r.
w sprawie mianowania Specjalnego Koordynatora Paktu Stabilizacji dla Europy Południowo-Wschodniej

(2003/910/WE)

(Dz.U.UE L z dnia 30 grudnia 2003 r.)

RADA UNII EUROPEJSKIEJ,

uwzględniając Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską,

uwzględniając rozporządzenie Rady (WE) nr 1080/2000 z dnia 22 maja 2000 r. w sprawie wsparcia Misji Tymczasowej ONZ w Kosowie (UNMIK), Biura Wysokiego Przedstawiciela w Bośni i Hercegowinie (OHR) oraz Paktu Stabilizacji dla Europy Południowo-Wschodniej (PS)(1), a w szczególności jego art. 1a,

uwzględniając wniosek Komisji,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Dnia 10 czerwca 1999 r. ministrowie spraw zagranicznych Państw Członkowskich Unii Europejskiej i Komisja Europejska, razem z pozostałymi uczestnikami Paktu Stabilizacji dla Europy Południowo-Wschodniej, zgodziły się na powołanie Paktu Stabilizacji dla Europy Południowo-Wschodniej, zwanego dalej "Paktem Stabilizacji".

(2) Wspólne działanie Rady 2002/964/WPZiB z dnia 10 grudnia 2002 r. zmieniające i przedłużające mandat Specjalnego Przedstawiciela Unii Europejskiej do działania jako Specjalny Koordynator Paktu Stabilizacji dla Europy Południwo-Wschodniej(2) traci moc w dniu 31 grudnia 2003 r.

(3) Artykuł 1a rozporządzenia (WE) nr 1080/2000 przewiduje procedurę mianowania Specjalnego Koordynatora Paktu Stabilizacji począwszy od 1 stycznia 2004 r.

(4) Wraz z mianowaniem należy ustanowić mandat dla Specjalnego Koordynatora. Mandat ustanowiony we wspólnym działaniu 2002/964/WPZiB dla Specjalnego Przedstawiciela jest odpowiedni, aby go stosować w odniesieniu do Specjalnego Koordynatora.

(5) Wskazane jest wyraźne wyznaczenie zakresu odpowiedzialności, jak również ustanowienie wytycznych dotyczących koordynacji i składania sprawozdań,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł  1

Niniejszym dr Erhard BUSEK jest mianowany na Specjalnego Koordynatora Paktu Stabilizacji dla Europy Południowo-Wschodniej.

Artykuł  2

Specjalny Koordynator pełni funkcje przewidziane w pkt 13 dokumentu Paktu Stabilizacji z dnia 10 czerwca 1999 r.

Artykuł  3

Aby osiągnąć cel, o którym mowa w art. 2, mandat Specjalnego Koordynatora obejmuje następujące zadania:

a) wspieranie osiągania celów Paktu Stabilizacji w obrębie poszczególnych krajów, jak i między nimi, gdzie niewątpliwie Pakt Stabilizacji ma dodatkową wartość;

b) przewodniczenie w obradach Regionalnego Stołu dla Europy Południowo-Wschodniej;

c) utrzymywanie ścisłych kontaktów ze wszystkimi uczestnikami i państwami, organizacjami i instytucjami Paktu Stabilizacji, jak również z właściwymi inicjatywami i organizacjami regionalnymi w celu wzmocnienia współpracy regionalnej i zwiększenia własnej odpowiedzialności na poziomie regionalnym;

d) ścisła współpraca ze wszystkimi instytucjami Unii Europejskiej i jej Państwami Członkowskimi w celu wspierania roli Unii Europejskiej w Pakcie Stabilizacji zgodnie z pkt 18, 19 i 20 dokumentu Paktu Stabilizacji oraz zapewnienia komplementarności między pracami Paktu Stabilizacji i procesem stabilizacji i stowarzyszenia;

e) regularne, wspólne spotkania odpowiednio z przewodniczącymi paneli roboczych w celu zapewnienia strategicznej ogólnej koordynacji i zabezpieczenia sekretariatu Stołu Regionalnego dla Europy Południowo-Wschodniej i jego instrumentów;

f) ustalenie na podstawie wykazu wcześniej uzgodnionego oraz w konsultacji z uczestnikami Paktu Stabilizacji działań priorytetowych dla Paktu Stabilizacji w celu wprowadzenia ich w ciągu 2004 r., oraz stałe poddawanie kontroli metod pracy i struktur Paktu Stabilizacji zapewniające spójność i efektywne wykorzystanie środków.

Artykuł  4

Specjalny Koordynator zawiera porozumienie finansowe z Komisją.

Artykuł  5

Działania Specjalnego Koordynatora są koordynowane z działaniami Sekretarza Generalnego Rady/Wysokiego Przedstawiciela ds. WPZiB, Prezydencji Rady i Komisji, szczególnie w ramach Nieformalnego Komitetu Konsultacyjnego. Na miejscu podtrzymuje ścisłe kontakty z Prezydencją Rady, Komisją, szefami misji Państw Członkowskich, specjalnymi przedstawicielami Unii Europejskiej, jak również Biurem Wysokiego Przedstawiciela w Bośni i Hercegowinie oraz z administracją cywilną Narodów Zjednoczonych w Kosowie.

Artykuł  6

Specjalny Koordynator składa sprawozdanie odpowiednio Radzie i Komisji. Będzie nadal regularnie informował Parlament Europejski o swoich działaniach.

Artykuł  7

Decyzja staje się skuteczna w następnym dniu po jej opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Niniejszą decyzję stosuje się od dnia 1 stycznia 2004 r. do dnia 31 grudnia 2004 r.

Sporządzono w Brukseli, dnia 22 grudnia 2003 r.

W imieniu Rady
A. MATTEOLI
Przewodniczący

______

(1) Dz.U. L 122 z 24.5.2000 r., str. 27. Rozporządzenie zmienione rozporządzeniem (WE) 2098/2003 (Dz.U. L 316 z 29.11.2003, str. 1).

(2) Dz.U. L 334 z 11.12.2002 r., str. 9. Wspólne działanie przedłużone wspólnym działaniem 2003/449/WPZiB (Dz.U. L 150 z 18.6.2003 r., str. 74).

Zmiany w prawie

Nalewki już bez barwników, soków i dodatkowych aromatów

We wtorek, 20 sierpnia, zaczęły obowiązywać przepisy rozporządzenia ministra rolnictwa dotyczące znakowania napojów alkoholowych. Z uwagi na tradycyjne praktyki produkcyjne stosowane przy wyrobie "nalewek", nowe zasady wykluczają możliwość ich barwienia, aromatyzowania czy też dodawania do nich soków owocowych.

Krzysztof Koślicki 20.08.2024
Nowe wzory wniosków o wydanie interpretacji podatkowych

Nowe wzory dotyczą zarówno wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej, interpretacji ogólnej przepisów prawa podatkowego, jak i wniosku wspólnego o wydanie w indywidualnej sprawie interpretacji przepisów prawa podatkowego. Oparto je na wzorach dotychczas obowiązujących z 2022 roku. Wprowadzono do nich jednak zmiany porządkujące i aktualizujące.

Agnieszka Matłacz 08.08.2024
Nowe wymagania dotyczące laboratoriów diagnostycznych

W Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie w sprawie medycznych laboratoriów diagnostycznych. W dokumencie określono szczegółowe warunki, jakim powinny odpowiadać pod względem infrastruktury. Uszczegółowiono także kwalifikacje personelu i kierownika laboratorium. Nowe zalecenia obowiązują od 7 sierpnia. Przewidziano jednak czas przejściowy na ich wprowadzenie.

Monika Stelmach 07.08.2024
Jest regulamin działania Zespołu do spraw Świadczeń z Funduszu Kompensacyjnego

Minister zdrowia wydał kolejne przepisy dotyczące Funduszu Kompensacyjnego Zdarzeń Medycznych. Określił regulamin Zespołu do spraw Świadczeń z tego funduszu, działającego przy Rzeczniku Praw Pacjenta, do zadań którego należy sporządzanie opinii o wystąpieniu zdarzenia medycznego i jego skutkach. Określono też wynagrodzenie członków tego zespołu.

Agnieszka Matłacz 07.08.2024
ZUS przesłucha bliskich i sąsiadów, by ustalić, jak żyli małżonkowie?

Nie wiadomo, dlaczego ustawodawca uzależnił prawo do renty wdowiej od pozostawania we wspólności małżeńskiej do dnia śmierci małżonka. W efekcie rozwiedziona małżonka lub wdowa, która do dnia śmierci męża nie pozostawała z nim we wspólności małżeńskiej, nie otrzyma nie tylko renty rodzinnej, ale i renty wdowiej. Zdaniem prawników ustawa nadaje się do zmiany - i to pilnej.

Grażyna J. Leśniak 06.08.2024
Od piątku nowe sankcje UE w obszarze transportu drogowego

2 sierpnia br. wchodzą w życie nowe zasady dotyczące przedsiębiorstw transportu drogowego, w związku z przyjęciem kolejnego pakietu sankcji wobec Białorusi - przypomina resort finansów. Przedsiębiorstwa transportu drogowego zostały zobowiązane do ujawniania właściwym organom krajowym na ich żądanie swojej struktury własnościowej.

Krzysztof Koślicki 01.08.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2003.342.51

Rodzaj: Decyzja
Tytuł: Decyzja 2003/910/WE w sprawie mianowania Specjalnego Koordynatora Paktu Stabilizacji dla Europy Południowo-Wschodniej
Data aktu: 22/12/2003
Data ogłoszenia: 30/12/2003
Data wejścia w życie: 01/05/2004, 31/12/2003, 01/01/2004