Decyzja 2003/840/WE odnosząca się do zawarcia w imieniu Wspólnoty Europejskiej Konwencji Rady Europy nr 180 w sprawie informacji oraz współpracy prawnej w zakresie usług społeczeństwa informacyjnego

DECYZJA RADY
z dnia 17 listopada 2003 r.
odnosząca się do zawarcia w imieniu Wspólnoty Europejskiej Konwencji Rady Europy nr 180 w sprawie informacji oraz współpracy prawnej w zakresie usług społeczeństwa informacyjnego

(2003/840/WE)

(Dz.U.UE L z dnia 6 grudnia 2003 r.)

RADA UNII EUROPEJSKIEJ,

uwzględniając Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską, w szczególności jego art. 133 w powiązaniu z art. 300 ust. 2 akapit pierwszy,

uwzględniając wniosek Komisji,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Konwencja Rady Europy nr 180 o informacji oraz współpracy prawnej w zakresie usług społeczeństwa informacyjnego (Konwencja) ustanawia międzynarodowy system uprzedniego informowania oraz współpracy administracyjnej w zakresie usług społeczeństwa informacyjnego.

(2) Usługi społeczeństwa informacyjnego dostarczane są na odległość środkami elektronicznymi oraz na indywidualne żądanie usługobiorcy (zgodnie z definicją określoną w art. 2 Konwencji nr 180) są one dostarczane są bez konieczności fizycznego przemieszczania się usługodawcy bądź usługobiorcy. Z tego powodu objęte są one wspólną polityką handlową i wchodzą w zakres wyłącznych kompetencji Wspólnoty Europejskiej, w zastosowaniu opinii 1/94 Trybunału Sprawiedliwości Wspólnot Europejskich, dotyczącej Światowej Organizacji Handlu(1).

(3) Dyrektywa 98/34/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 22 czerwca 1998 r. ustanawiająca procedurę udzielania informacji w zakresie norm i przepisów technicznych oraz zasady dotyczące usług społeczeństwa informacyjnego(2), funkcjonująca od 1999 r., stanowi niezwykle pozytywne doświadczenie jako mechanizm uprzedniego informowania i dialogu administracyjnego w zakresie usług internetowych.

(4) Podobny międzynarodowy mechanizm, w którym udział leży w bezpośrednim interesie Wspólnoty, należy jak najszybciej ustanowić w ramach Rady Europy. Mechanizm taki pozwoliłby jej regularnie otrzymywać informacje w zakresie inicjatyw prawnych przygotowywanych w innych państwach oraz, stosownie do potrzeb, wyrażać swoje uwagi na temat projektów, co mogłoby mieć poważne prawne i gospodarcze implikacje w kontekście działalności internetowej.

(5) W praktyce, udział taki oparty byłby na mechanizmie działania ustanowionym w 1983 r. przez dyrektywę 83/189/EWG, następnie uchyloną i zastąpioną dyrektywą 98/34/WE, i pozwoliłby uniknąć wszelkich obciążeń Państw Członkowskich innych niż te, które ciążą na nich na mocy dyrektywy 98/34/WE.

(6) Konwencja powinna zostać przyjęta,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł  1

Niniejszym przyjmuje się w imieniu Wspólnoty Konwencję Rady Europy nr 180 o informacji oraz współpracy prawnej w zakresie usług społeczeństwa informacyjnego.

Tekst Konwencji jest załączony do niniejszej decyzji(3).

Artykuł  2

Przewodniczący Rady upoważniony jest do wyznaczenia osoby (osób) umocowanej(-ych) do podpisania Konwencji w celu uczynienia jej wiążącą dla Wspólnoty.

Artykuł  3

Niniejsza decyzja zostaje opublikowana w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Sporządzono w Brukseli, dnia 17 listopada 2003 r.

W imieniu Rady
G. ALEMANNO
Przewodniczący

______

(1) Opinia Trybunału z dnia 15 listopada 1994 r., Zb. Orz., str. 1-5267.

(2) Dz.U. L 204 z 21.7.1998, str. 37. Dyrektywa zmieniona dyrektywą 98/48/WE Parlamentu Europejskiego i Rady (Dz.U. L 217 z 5.8.1998, str. 18).

(3) Tekst Konwencji w formie, w której została zawarta, istnieje w językach angielskim i francuskim, obie wersje są na równi autentyczne.

Zmiany w prawie

Nalewki już bez barwników, soków i dodatkowych aromatów

We wtorek, 20 sierpnia, zaczęły obowiązywać przepisy rozporządzenia ministra rolnictwa dotyczące znakowania napojów alkoholowych. Z uwagi na tradycyjne praktyki produkcyjne stosowane przy wyrobie "nalewek", nowe zasady wykluczają możliwość ich barwienia, aromatyzowania czy też dodawania do nich soków owocowych.

Krzysztof Koślicki 20.08.2024
Nowe wzory wniosków o wydanie interpretacji podatkowych

Nowe wzory dotyczą zarówno wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej, interpretacji ogólnej przepisów prawa podatkowego, jak i wniosku wspólnego o wydanie w indywidualnej sprawie interpretacji przepisów prawa podatkowego. Oparto je na wzorach dotychczas obowiązujących z 2022 roku. Wprowadzono do nich jednak zmiany porządkujące i aktualizujące.

Agnieszka Matłacz 08.08.2024
Nowe wymagania dotyczące laboratoriów diagnostycznych

W Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie w sprawie medycznych laboratoriów diagnostycznych. W dokumencie określono szczegółowe warunki, jakim powinny odpowiadać pod względem infrastruktury. Uszczegółowiono także kwalifikacje personelu i kierownika laboratorium. Nowe zalecenia obowiązują od 7 sierpnia. Przewidziano jednak czas przejściowy na ich wprowadzenie.

Monika Stelmach 07.08.2024
Jest regulamin działania Zespołu do spraw Świadczeń z Funduszu Kompensacyjnego

Minister zdrowia wydał kolejne przepisy dotyczące Funduszu Kompensacyjnego Zdarzeń Medycznych. Określił regulamin Zespołu do spraw Świadczeń z tego funduszu, działającego przy Rzeczniku Praw Pacjenta, do zadań którego należy sporządzanie opinii o wystąpieniu zdarzenia medycznego i jego skutkach. Określono też wynagrodzenie członków tego zespołu.

Agnieszka Matłacz 07.08.2024
ZUS przesłucha bliskich i sąsiadów, by ustalić, jak żyli małżonkowie?

Nie wiadomo, dlaczego ustawodawca uzależnił prawo do renty wdowiej od pozostawania we wspólności małżeńskiej do dnia śmierci małżonka. W efekcie rozwiedziona małżonka lub wdowa, która do dnia śmierci męża nie pozostawała z nim we wspólności małżeńskiej, nie otrzyma nie tylko renty rodzinnej, ale i renty wdowiej. Zdaniem prawników ustawa nadaje się do zmiany - i to pilnej.

Grażyna J. Leśniak 06.08.2024
Od piątku nowe sankcje UE w obszarze transportu drogowego

2 sierpnia br. wchodzą w życie nowe zasady dotyczące przedsiębiorstw transportu drogowego, w związku z przyjęciem kolejnego pakietu sankcji wobec Białorusi - przypomina resort finansów. Przedsiębiorstwa transportu drogowego zostały zobowiązane do ujawniania właściwym organom krajowym na ich żądanie swojej struktury własnościowej.

Krzysztof Koślicki 01.08.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2003.321.41

Rodzaj: Decyzja
Tytuł: Decyzja 2003/840/WE odnosząca się do zawarcia w imieniu Wspólnoty Europejskiej Konwencji Rady Europy nr 180 w sprawie informacji oraz współpracy prawnej w zakresie usług społeczeństwa informacyjnego
Data aktu: 17/11/2003
Data ogłoszenia: 06/12/2003
Data wejścia w życie: 01/05/2004, 17/11/2003