Rozporządzenie 1461/2003 ustanawiające warunki projektów pilotażowych w odniesieniu do elektronicznego przekazu informacji w sprawie działalności połowowej oraz w odniesieniu do teledetekcji

ROZPORZĄDZENIE KOMISJI (WE) NR 1461/2003
z dnia 18 sierpnia 2003 r.
ustanawiające warunki projektów pilotażowych w odniesieniu do elektronicznego przekazu informacji w sprawie działalności połowowej oraz w odniesieniu do teledetekcji

KOMISJA WSPÓLNOT EUROPEJSKICH,

uwzględniając Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską,

uwzględniając rozporządzenie Rady (WE) nr 2371/2002 z dnia 20 grudnia 2002 r. w sprawie ochrony i zrównoważonej eksploatacji zasobów rybołówstwa w ramach Wspólnej Polityki Rybołówstwa(1), w szczególności jego art. 22 ust. 3 i art. 23 ust. 5,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Rozporządzenie (WE) nr 2371/2002 wymaga od Rady podjęcia w 2004 r. decyzji w sprawie zobowiązania do przekazywania w formie elektronicznej informacji w sprawie działalności połowowej, w celu poprawy skuteczności zarządzania możliwościami połowowymi oraz ustalenia środków teledetekcji, w celu wykrywania statków rybackich na morzu.

(2) Projekty pilotażowe odnoszące się odpowiednio do elektronicznego przekazu informacji w sprawie działalności połowowej oraz teledetekcji mogą zostać przeprowadzone, we współpracy z Komisją, w celu oceny zastosowanej technologii, przed dniem 1 czerwca 2004 r.

(3) Konieczne jest zatem, w celu zapewnienia, że Państwa Członkowskie przeprowadzą te projekty pilotażowe, określenie warunków ich stosowania. W szczególności warunki te powinny obejmować, w odniesieniu do elektronicznego przekazu informacji, informacje rejestrowane i przekazywane za pośrednictwem środków elektronicznych oraz funkcje systemów znajdujących się na pokładzie statków rybackich, które rejestrują i przekazują w formie elektronicznej dane informacje. W odniesieniu do teledetekcji, warunki powinny również obejmować funkcje tego systemu i obszarów monitorowanych podczas trwania projektów pilotażowych.

(4) Komisja powinna być informowana przez Państwa Członkowskie o postępach i rezultatach projektów pilotażowych, w szczególności w celu oceny efektywności, pod względem kosztów, technologii stosowanych dla poprawy skuteczności kontroli rybołówstwa.

(5) W stosunku do projektów pilotażowych może zostać przyznany wkład finansowy Wspólnoty, zgodnie z warunkami ustanowionymi w decyzji Rady 2001/431/WE z dnia 28 maja 2001 r. w sprawie wkładu finansowego Wspólnoty w niektóre wydatki poniesione przez Państwa Członkowskie podczas wdrażania systemów kontroli, inspekcji oraz nadzoru stosowanych do wspólnej polityki rybołówstwa(2).

(6) Środki przewidziane w niniejszym rozporządzeniu są zgodne z opinią Komitetu Zarządzającego ds. Rybołówstwa i Akwakultury,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

ROZDZIAŁ  I

PRZEPISY OGÓLNE

Artykuł  1

Przedmiot

Niniejsze rozporządzenie ustanawia niektóre warunki prowadzenia przez Państwa Członkowskie projektów pilotażowych przewidzianych w art. 22 ust. 1 lit. c) i art. 23 ust. 3 rozporządzenia (WE) nr 2371/2002 odnoszących się do elektronicznego przekazu informacji w sprawie działalności połowowej i teledetekcji.

Artykuł  2

Ograniczenia czasowe

1.
Projekty pilotażowe wykonywane będą najpóźniej od dnia 1 grudnia 2003 r. i przez okres co najmniej do dnia 31 maja 2004 r.
2.
Projekty odnoszące się do elektronicznego przekazu informacji w sprawie działalności połowowej i teledetekcji, prowadzone przez Państwa Członkowskie przed datą wejścia w życie niniejszego rozporządzenia, uważane są za projekty pilotażowe do celów niniejszego rozporządzenia.

ROZDZIAŁ  II

ELEKTRONICZNY PRZEKAZ INFORMACJI W SPRAWIE DZIAŁALNOŚCI POŁOWOWEJ

Artykuł  3

Wybór statków rybackich

Państwa Członkowskie prowadzące projekty pilotażowe elektronicznego przekazu informacji w sprawie działalności połowowej wybierają odpowiednią liczbę statków, najlepiej o różnych długościach.

Artykuł  4

Sprawozdania składane właściwemu organowi

Bez uszczerbku dla zobowiązań ustanowionych w prawie wspólnotowym, kapitan statku rybackiego Wspólnoty uczestniczącego w projekcie pilotażowym, codziennie za pośrednictwem środków elektronicznych rejestruje i składa sprawozdania właściwemu organowi Państwa Członkowskiego bandery, dotyczące informacji o rejsach i działalności połowowej, wskazując w szczególności:

a) ilości każdego gatunku złowione i zatrzymane na pokładzie, kiedy przekraczają one równowartość 50 kg żywej wagi;

b) datę i lokalizację takich połowów;

c) rodzaj stosowanych narzędzi; oraz

d) w odniesieniu do statków rybackich przekraczających 18 metrów całkowitej długości i prowadzących działalność połowową na każdym z obszarów, gdzie zastosowanie mają specyficzne zasady dostępu do wód i zasobów, datę i czas zastawienia oraz ponownego zastawienia narzędzi statycznych, podobnie jak datę i czas zakończenia działań połowowych przy użyciu narzędzi statycznych.

Artykuł  5

Wyposażenie statku

Państwa Członkowskie podejmują niezbędne kroki w celu zapewnienia, że statki pływające pod ich banderą i uczestniczące w projektach pilotażowych wyposażone są w systemy zdolne do rejestrowania i przekazywania w formie elektronicznej informacji w sprawie ich działalności połowowej, w czasie trwania projektów pilotażowych.

Artykuł  6

Przekazywanie informacji

1.
Nie później niż jeden miesiąc przed rozpoczęciem wykonywania projektów, Państwa Członkowskie przesyłają Komisji:

a) pełne kompetencje właściwych organów wyznaczonych do kontrolowania projektów pilotażowych;

b) wykaz uczestniczących statków, zawierający dla każdego statku co najmniej jego numer wewnętrzny w rejestrze floty oraz jego nazwę;

c) zarys technicznych parametrów sprzętu znajdującego się na pokładzie; oraz

d) opis sposobu zbierania i przetwarzania danych przez właściwy organ.

2.
Od chwili rozpoczęcia wykonywania projektów, Państwa Członkowskie powiadamiają Komisję o wszelkich zmianach w wykazie uczestniczących statków.
3.
Komisja przekazuje Państwom Członkowskim dane, które otrzymała zgodnie z ust. 1 i 2.
Artykuł  7

Przetwarzanie danych w sprawie działalności połowowej

1.
Państwa Członkowskie podejmują niezbędne kroki w celu zapewnienia, że informacje przekazywane drogą elektroniczną przez statki pływające pod ich banderą są przetwarzane przez właściwe organy.
2.
Niezależnie od używanego systemu, organy rejestrują informacje w formie umożliwiającej ich komputerowe odczytanie. Państwa Członkowskie zapewniają, że dane są przechowywane do dnia 31 grudnia 2004 r.

ROZDZIAŁ  III

TELEDETEKCJA

Artykuł  8

Systemy wykrywania statków

1.
Państwa Członkowskie zakładające i testujące systemy wykrywania statków, oparte na technologii teledetekcji (VDS), stosują obrazy z zastosowaniem teledetekcji w celu wykrywania statków rybackich na morzu, w wodach będących pod ich władzą lub jurysdykcją, podobnie jak na innych obszarach, na których mogą prowadzić działania statki pływające pod ich banderą.
2.
Projekty pilotażowe oceniają przydatność VDS przy:

a) stosowaniu przestrzennych i powietrznych obrazów z zastosowaniem teledetekcji w celu ustalenia liczby statków rybackich oraz ich pozycji na danym obszarze;

b) powtórnym badaniu pozycji statków rybackich wykrytych przez VDS ze sprawozdaniami w sprawie pozycji, pochodzącymi z systemów monitorowania statków (VMS), oraz

c) sygnalizowaniu możliwej obecności statków rybackich, od których nie otrzymano sprawozdań w sprawie pozycji poprzez VMS.

Artykuł  9

Monitorowane obszary morskie

1.
Państwa Członkowskie decydują w sprawie morskiego obszaru lub obszarów monitorowanych w czasie trwania projektów pilotażowych.
2.
Nie później niż jeden miesiąc przed rozpoczęciem wykonywania projektów, Państwa Członkowskie przekazują Komisji szczegóły projektu, w szczególności właściwy organ wyznaczony do kontrolowania projektów pilotażowych, liczbę obrazów oraz obszarów, z których pobierane będą te obrazy. Państwa Członkowskie uzasadniają wybór tych obszarów.

ROZDZIAŁ  IV

PRZEPISY KOŃCOWE

Artykuł  10

Współpraca między Państwami Członkowskimi

1.
Państwa Członkowskie mogą wykonywać wspólne projekty pilotażowe.
2.
Komisja monitoruje postępy projektów pilotażowych oraz ułatwia współpracę między Państwami Członkowskimi.
Artykuł  11

Sprawozdania składane Komisji

1.
Do dnia 30 kwietnia 2004 r., każde Państwo Członkowskie przedkłada Komisji sprawozdanie oceniające dotyczące projektów pilotażowych, które przeprowadziło, zawierające w szczególności techniczny opis systemów wykonywanych do celów projektów pilotażowych oraz opis, w jaki sposób włączają się one do istniejących systemów monitorowania, kontroli i nadzoru.
2.
Do dnia 31 lipca 2004 r., każde Państwo Członkowskie przedkłada swoje sprawozdanie końcowe, zawierające w szczególności szczegóły, co do efektywności pod względem kosztów oraz funkcjonowania systemów, podobnie jak uwagi dotyczące użycia zastosowanych technologii.
Artykuł  12

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie siódmego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich Państwach Członkowskich.

Sporządzono w Brukseli, dnia 18 sierpnia 2003 r.

W imieniu Komisji
Franz FISCHLER
Członek Komisji

______

(1) Dz.U. L 358 z 31.12.2002, str. 59.

(2) Dz.U. L 154 z 9.6.2001, str. 22.

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2003.208.14

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Rozporządzenie 1461/2003 ustanawiające warunki projektów pilotażowych w odniesieniu do elektronicznego przekazu informacji w sprawie działalności połowowej oraz w odniesieniu do teledetekcji
Data aktu: 18/08/2003
Data ogłoszenia: 19/08/2003
Data wejścia w życie: 01/05/2004, 26/08/2003