Rozporządzenie 1429/2003 zmieniające rozporządzenie (WE) nr 2090/2002 ustanawiające szczegółowe zasady stosowania rozporządzenia Rady (EWG) nr 386/90 w sprawie kontroli bezpośrednich przy wywozie produktów rolnych kwalifikujących się do refundacji

ROZPORZĄDZENIE KOMISJI (WE) NR 1429/2003
z dnia 11 sierpnia 2003 r.
zmieniające rozporządzenie (WE) nr 2090/2002 ustanawiające szczegółowe zasady stosowania rozporządzenia Rady (EWG) nr 386/90 w sprawie kontroli bezpośrednich przy wywozie produktów rolnych kwalifikujących się do refundacji

KOMISJA WSPÓLNOT EUROPEJSKICH,

uwzględniając Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską,

uwzględniając rozporządzenie Rady (EWG) nr 386/90 z dnia 12 lutego 1990 r. w sprawie monitorowania wywozu produktów rolnych otrzymujących refundacje lub inne kwoty(1), zmienione rozporządzeniem (WE) nr 163/94(2), w szczególności jego art. 6,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Artykuł 10 rozporządzenia Komisji (WE) nr 2090/2002(3), zmieniony rozporządzeniem (WE) nr 444/2003(4), przewiduje dokonanie kontroli podmiany w przypadkach, gdy zgłoszenie wywozowe zostaje przyjęte w urzędzie celnym wywozu, który nie jest urzędem celnym wyjścia lub urzędem, do którego wysyła się egzemplarz kontrolny T5.

(2) W celu zapewnienia, że urzędy celne wyjścia lub urzędy, do których wysyła się egzemplarz kontrolny T5 stosują jednolitą praktykę, oraz aby uniknąć wątpliwości dotyczących tożsamości towarów, co jest warunkiem wstępnym do przyznania refundacji, należy zapewnić przeprowadzenie szczegółowych kontroli podmiany w przypadkach, w których urzędy celne odkryły, że usunięto plomby umieszczone przy wywozie, ale nie pod dozorem celnym, albo je zerwano lub gdy nie przyznano zwolnienia od plombowania. Ze względu na to, że w tych przypadkach istnieje wyraźne podejrzenie podmiany, szczegółowe kontrole podmiany wymagają zwiększonej uwagi, która obejmuje, w miarę potrzeb, kontrolę bezpośrednią towarów.

(3) W celu zapewnienia, że przeprowadzono odpowiednią liczbę kontroli podmiany towarów, które mają być wywiezione, należy zapewnić przeprowadzenie szczegółowych kontroli podmiany w przypadkach, gdy plomby zostały usunięte, ale nie pod dozorem celnym, lub zerwane lub gdy nie przyznano zwolnienia od plombowania, które zostaną uwzględnione w ograniczonym zakresie wyłącznie przy obliczaniu minimalnej liczby kontroli podmiany.

(4) W celu poprawy monitorowania kontroli podmiany, należy zapewnić informacje dotyczące liczby przeprowadzonych szczegółowych kontroli podmiany w przypadkach, gdy plomby zostały usunięte, ale nie pod dozorem celnym, lub zostały zerwane lub gdy nie przyznano zwolnienia od plombowania, który powinny być udostępnione w dowolnym czasie przez dane urzędy celne a wszystkie kontrole podmiany powinny być przedmiotem sprawozdania dotyczącego wykazu przeprowadzonych kontroli.

(5) Dlatego też rozporządzenie (WE) nr 2090/2002 powinno zostać zmienione.

(6) Środki przewidziane w niniejszym rozporządzeniu są zgodne z opiniami wszystkich zainteresowanych Komitetów Zarządzających,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł  1

W art. 10 rozporządzenia (WE) nr 2090/2002 wprowadza się następujące zmiany:

1) W ust. 2 akapit pierwszy otrzymuje brzmienie:

"Jeżeli urząd celny wywozu nie zaplombował środków transportu lub opakowań, należy przeprowadzić kontrole podmiany, gdzie jest to możliwe biorąc pod uwagę analizę ryzyka, bez uszczerbku dla ust. 2a i kontroli przeprowadzonych na mocy innych przepisów.";

2) Dodaje się ust. 2a w brzmieniu:

"2a W przypadku gdy urząd celny wyjścia lub urząd, do którego wysyła się egzemplarz kontrolny T5 odkryje, że plomby umieszczone przy wywozie zostały usunięte, lecz nie pod dozorem celnym, lub zostały złamane lub nie przyznano zwolnienia od plombowania na mocy art. 357 ust. 4 rozporządzenia (EWG) nr 2454/93, należy przeprowadzić szczegółową kontrolę podmiany.

Liczba szczegółowych kontroli podmiany przeprowadzonych zgodnie z poprzednim akapitem, podlega limitowi 50 %, należy uwzględnić do celów obliczenia kontroli podmiany zgodnie z ust. 2 akapit drugi."

3) W ust. 4 akapit pierwszy otrzymuje brzmienie:

"Kontrola podmiany, określona w ust. 2 polega na sprawdzeniu wzrokowo, czy towary odpowiadają dokumentowi, który im towarzyszy od urzędu celnego wywozu do urzędu celnego wyjścia lub urzędu, do którego wysyła się egzemplarz kontrolny T5.";

4) Dodaje się ust. 4a w brzmieniu:

"4a. W przypadku kontroli podmiany określonej w ust. 2a, urząd celny wyjścia lub urząd, do którego wysyła się egzemplarz kontrolny T5 decyduje, biorąc pod uwagę analizę ryzyka, czy kontrola obejmuje tylko kontrolę wzrokową, określona w ust. 4 lub czy wymaga kontroli bezpośredniej na podstawie art. 5 ust. 1 i 4.";

5) W ust. 5 akapit pierwszy otrzymuje brzmienie:

"Każdy urząd celny wyjścia lub urząd, do którego wysyła się egzemplarz kontrolny T5 podejmuje środki, aby udostępniać w dowolnym czasie informacje o:

a) liczbie zgłoszeń wywozowych wziętych pod uwagę do celów kontroli podmiany określonych w ust. 2;

b) liczbie przeprowadzonych kontroli podmiany określonych w ust. 2;

c) liczbie przeprowadzonych kontroli podmiany określonych w ust. 2a.";

6) Dodaje się ust. 5a:

"5a. Każda kontrola podmiany określona w ust. 2 i 2a jest przedmiotem sprawozdania sporządzanego przez właściwego urzędnika, który ją przeprowadza. Sprawozdanie umożliwia monitorowanie przeprowadzonych kontroli oraz znajduje się w nim data i nazwisko urzędnika. Jest ono przetrzymywane przez urząd celny wyjścia lub urząd, do którego wysyła się egzemplarz kontrolny T5 przez trzy lata po roku wywozu w sposób, który pozwala na łatwy dostęp do niego."

Artykuł  2

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie siódmego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Niniejsze rozporządzenie stosuje się od dnia 1 stycznia 2004 r. w odniesieniu do zgłoszeń przyjętych od tej daty.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich Państwach Członkowskich.

Sporządzono w Brukseli, dnia 11 sierpnia 2003 r.

W imieniu Komisji
Franz FISCHLER
Członek Komisji

______

(1) Dz.U. L 42 z 16.2.1990, str. 6.

(2) Dz.U. L 24 z 29.1.1994, str. 2.

(3) Dz.U. L 322 z 27.11.2002, str. 4.

(4) Dz.U. L 67 z 12.3.2003, str. 3.

Zmiany w prawie

Nalewki już bez barwników, soków i dodatkowych aromatów

We wtorek, 20 sierpnia, zaczęły obowiązywać przepisy rozporządzenia ministra rolnictwa dotyczące znakowania napojów alkoholowych. Z uwagi na tradycyjne praktyki produkcyjne stosowane przy wyrobie "nalewek", nowe zasady wykluczają możliwość ich barwienia, aromatyzowania czy też dodawania do nich soków owocowych.

Krzysztof Koślicki 20.08.2024
Nowe wzory wniosków o wydanie interpretacji podatkowych

Nowe wzory dotyczą zarówno wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej, interpretacji ogólnej przepisów prawa podatkowego, jak i wniosku wspólnego o wydanie w indywidualnej sprawie interpretacji przepisów prawa podatkowego. Oparto je na wzorach dotychczas obowiązujących z 2022 roku. Wprowadzono do nich jednak zmiany porządkujące i aktualizujące.

Agnieszka Matłacz 08.08.2024
Nowe wymagania dotyczące laboratoriów diagnostycznych

W Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie w sprawie medycznych laboratoriów diagnostycznych. W dokumencie określono szczegółowe warunki, jakim powinny odpowiadać pod względem infrastruktury. Uszczegółowiono także kwalifikacje personelu i kierownika laboratorium. Nowe zalecenia obowiązują od 7 sierpnia. Przewidziano jednak czas przejściowy na ich wprowadzenie.

Monika Stelmach 07.08.2024
Jest regulamin działania Zespołu do spraw Świadczeń z Funduszu Kompensacyjnego

Minister zdrowia wydał kolejne przepisy dotyczące Funduszu Kompensacyjnego Zdarzeń Medycznych. Określił regulamin Zespołu do spraw Świadczeń z tego funduszu, działającego przy Rzeczniku Praw Pacjenta, do zadań którego należy sporządzanie opinii o wystąpieniu zdarzenia medycznego i jego skutkach. Określono też wynagrodzenie członków tego zespołu.

Agnieszka Matłacz 07.08.2024
ZUS przesłucha bliskich i sąsiadów, by ustalić, jak żyli małżonkowie?

Nie wiadomo, dlaczego ustawodawca uzależnił prawo do renty wdowiej od pozostawania we wspólności małżeńskiej do dnia śmierci małżonka. W efekcie rozwiedziona małżonka lub wdowa, która do dnia śmierci męża nie pozostawała z nim we wspólności małżeńskiej, nie otrzyma nie tylko renty rodzinnej, ale i renty wdowiej. Zdaniem prawników ustawa nadaje się do zmiany - i to pilnej.

Grażyna J. Leśniak 06.08.2024
Od piątku nowe sankcje UE w obszarze transportu drogowego

2 sierpnia br. wchodzą w życie nowe zasady dotyczące przedsiębiorstw transportu drogowego, w związku z przyjęciem kolejnego pakietu sankcji wobec Białorusi - przypomina resort finansów. Przedsiębiorstwa transportu drogowego zostały zobowiązane do ujawniania właściwym organom krajowym na ich żądanie swojej struktury własnościowej.

Krzysztof Koślicki 01.08.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2003.203.13

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Rozporządzenie 1429/2003 zmieniające rozporządzenie (WE) nr 2090/2002 ustanawiające szczegółowe zasady stosowania rozporządzenia Rady (EWG) nr 386/90 w sprawie kontroli bezpośrednich przy wywozie produktów rolnych kwalifikujących się do refundacji
Data aktu: 11/08/2003
Data ogłoszenia: 12/08/2003
Data wejścia w życie: 19/08/2003, 01/05/2004, 01/01/2004