Dyrektywa 2003/73/WE zmieniająca załącznik III do dyrektywy 1999/94/WE Parlamentu Europejskiego i Rady

DYREKTYWA KOMISJI 2003/73/WE
z dnia 24 lipca 2003 r.
zmieniająca załącznik III do dyrektywy 1999/94/WE Parlamentu Europejskiego i Rady
(Tekst mający znaczenie dla EOG)

KOMISJA WSPÓLNOT EUROPEJSKICH,

uwzględniając Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską,

uwzględniając dyrektywę 1999/94/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 13 grudnia 1999 r. odnoszącą się do dostępności dla konsumentów informacji o zużyciu paliwa i emisjach CO2 w odniesieniu do obrotu nowymi samochodami osobowymi(1), w szczególności jej art. 9,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Załącznik III do dyrektywy 1999/94/WE ustanawia format plakatu, który ma być wystawiony w punkcie sprzedaży nowych samochodów osobowych.

(2) Należy uwzględnić użycie nowoczesnych narzędzi komunikacyjnych (wyświetlacz elektroniczny), oraz zapobiegać użyciu plakatów modernizujących techniki, które są mniej przyjazne dla konsumenta.

(3) Dlatego załącznik III do dyrektywy 1999/94 powinien zostać odpowiednio zmieniony.

(4) Organizacje konsumenckie oraz zainteresowane strony były konsultowane.

(5) Środki przewidziane w niniejszej decyzji są zgodne z opinią Komitetu ustanowionego zgodnie z art. 10 dyrektywy 1999/94/WE,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DYREKTYWĘ:

Artykuł  1

Załącznik III do dyrektywy 1999/94/EWG zastępuje się Załącznikiem do niniejszej dyrektywy.

Artykuł  2
1.
Państwa Członkowskie wprowadzą w życie przepisy ustawowe, wykonawcze i administracyjne niezbędne do wykonania niniejszej dyrektywy, nie później niż w ciągu roku od daty jej opublikowania w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej. Niezwłocznie powiadomią o tym Komisję.

Przepisy przyjęte przez Państwa Członkowskie zawierają odniesienie do niniejszej dyrektywy lub odniesienie takie towarzyszy ich urzędowej publikacji. Metody dokonywania takiego odniesienia określane są przez Państwa Członkowskie.

2.
Państwa Członkowskie przekażą Komisji tekst podstawowych przepisów prawa krajowego przyjętych w dziedzinach objętych niniejszą dyrektywą.
Artykuł  3

Niniejsza dyrektywa wchodzi w życie z dniem jej opublikowania w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Artykuł  4

Niniejsza dyrektywa skierowana jest do Państw Członkowskich.

Sporządzono w Brukseli, dnia 24 lipca 2003 r.
W imieniu Komisji
Margot WALLSTRÖM
Członek Komisji

______

(1) Dz.U. L 12 z 18.1.2000, str. 16.

ZAŁĄCZNIK

"ZAŁĄCZNIK III

OPIS PLAKATU/WYŚWIETLACZA, KTÓRY MA BYĆ WYEKSPONOWANY W PUNKCIE SPRZEDAŻY

Państwa Członkowskie muszą zapewnić, by plakat/wyświetlacz spełniał następujące minimalne wymagania:

1) minimalna wielkość plakatu lub wyświetlacza wynosi 70 cm x 50 cm;

2) informacje są łatwe do przeczytania;

3) w przypadku wyświetlacza gdzie informacje są dostarczane na ekranie elektronicznym, wielkość ekranu wynosi przynajmniej 25 cm × 32 cm (17 cali). Informacje mogą być ukazywane poprzez techniki przewijania;

4) modele samochodów osobowych są pogrupowane i wyliczone osobno według rodzaju paliwa (np. benzyna lub olej napędowy itd.). Dla każdego rodzaju paliwa modele są uszeregowane w porządku rosnących emisji CO2 z modelem o najniższym, oficjalnym zużyciu paliwa umieszczonym na początku wykazu;

5) dla każdego modelu samochodu osobowego na wykazie podane są marka, liczbowa wartość oficjalnego zużycia paliwa i oficjalnych emisji CO2. Wartość oficjalnego zużycia paliwa jest wyrażona albo w litrach na 100 kilometrów (l/100 km) lub w odpowiedniej kombinacji powyższych i jest przytoczona z dokładnością do jednego miejsca po przecinku. Oficjalne emisje CO2 są przytoczone z dokładnością do najbliższej całkowitej liczby gramów na kilometr (g/km).

Takie wartości mogą być wyrażone w innych jednostkach (galonach i milach) w zakresie zgodnym z przepisami dyrektywy 80/181/EWG.

Sugerowany format jest pokazany poniżej:

Rodzaj paliwa Ranking Model Emisja CO2 Zużycie paliwa
Benzyna 1
2
.....
Olej napędowy 1
2
.....

6) plakat/wyświetlacz zawiera następujący tekst odnoszący się do dostępności poradnika na temat oszczędnego zużycia paliwa i emisjach CO2: »Poradnik na temat oszczędnego zużycia paliwa i emisji CO2, który zawiera dane dla wszystkich nowych modeli samochodów osobowych, jest dostępny we wszystkich punktach sprzedaży bezpłatnie«; w przypadku wyświetlacza przedstawiającego elektroniczny ekran ta wiadomość musi być stale widoczna;

7) plakat/wyświetlacz zawiera następujący tekst: »Poza oszczędnym zużyciem paliwa przez samochód, również zachowanie kierowcy, jak i inne nie techniczne czynniki decydują o poziomie zużycia paliwa przez samochód i emisji CO2. CO2 jest głównym gazem cieplarnianym odpowiedzialnym za globalne ocieplenie«; w przypadku wyświetlacza przedstawiającego elektroniczny ekran ta wiadomość musi być stale widoczna;

8) plakat/wyświetlacz będzie uaktualniany przynajmniej co sześć miesięcy. Kiedy używany jest wyświetlacz elektroniczny, informacje są uaktualnione przynajmniej co trzy miesiące;

9) plakat/wyświetlacz może być całkowicie i na stałe zastąpiony przez elektroniczny ekran. W tym przypadku elektroniczny ekran prezentowany jest w sposób, który przyciąga uwagę konsumentów przynajmniej z taką samą intensywnością jaką osiągnąłby plakat/wyświetlacz."

Zmiany w prawie

Nalewki już bez barwników, soków i dodatkowych aromatów

We wtorek, 20 sierpnia, zaczęły obowiązywać przepisy rozporządzenia ministra rolnictwa dotyczące znakowania napojów alkoholowych. Z uwagi na tradycyjne praktyki produkcyjne stosowane przy wyrobie "nalewek", nowe zasady wykluczają możliwość ich barwienia, aromatyzowania czy też dodawania do nich soków owocowych.

Krzysztof Koślicki 20.08.2024
Nowe wzory wniosków o wydanie interpretacji podatkowych

Nowe wzory dotyczą zarówno wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej, interpretacji ogólnej przepisów prawa podatkowego, jak i wniosku wspólnego o wydanie w indywidualnej sprawie interpretacji przepisów prawa podatkowego. Oparto je na wzorach dotychczas obowiązujących z 2022 roku. Wprowadzono do nich jednak zmiany porządkujące i aktualizujące.

Agnieszka Matłacz 08.08.2024
Nowe wymagania dotyczące laboratoriów diagnostycznych

W Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie w sprawie medycznych laboratoriów diagnostycznych. W dokumencie określono szczegółowe warunki, jakim powinny odpowiadać pod względem infrastruktury. Uszczegółowiono także kwalifikacje personelu i kierownika laboratorium. Nowe zalecenia obowiązują od 7 sierpnia. Przewidziano jednak czas przejściowy na ich wprowadzenie.

Monika Stelmach 07.08.2024
Jest regulamin działania Zespołu do spraw Świadczeń z Funduszu Kompensacyjnego

Minister zdrowia wydał kolejne przepisy dotyczące Funduszu Kompensacyjnego Zdarzeń Medycznych. Określił regulamin Zespołu do spraw Świadczeń z tego funduszu, działającego przy Rzeczniku Praw Pacjenta, do zadań którego należy sporządzanie opinii o wystąpieniu zdarzenia medycznego i jego skutkach. Określono też wynagrodzenie członków tego zespołu.

Agnieszka Matłacz 07.08.2024
ZUS przesłucha bliskich i sąsiadów, by ustalić, jak żyli małżonkowie?

Nie wiadomo, dlaczego ustawodawca uzależnił prawo do renty wdowiej od pozostawania we wspólności małżeńskiej do dnia śmierci małżonka. W efekcie rozwiedziona małżonka lub wdowa, która do dnia śmierci męża nie pozostawała z nim we wspólności małżeńskiej, nie otrzyma nie tylko renty rodzinnej, ale i renty wdowiej. Zdaniem prawników ustawa nadaje się do zmiany - i to pilnej.

Grażyna J. Leśniak 06.08.2024
Od piątku nowe sankcje UE w obszarze transportu drogowego

2 sierpnia br. wchodzą w życie nowe zasady dotyczące przedsiębiorstw transportu drogowego, w związku z przyjęciem kolejnego pakietu sankcji wobec Białorusi - przypomina resort finansów. Przedsiębiorstwa transportu drogowego zostały zobowiązane do ujawniania właściwym organom krajowym na ich żądanie swojej struktury własnościowej.

Krzysztof Koślicki 01.08.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2003.186.34

Rodzaj: Dyrektywa
Tytuł: Dyrektywa 2003/73/WE zmieniająca załącznik III do dyrektywy 1999/94/WE Parlamentu Europejskiego i Rady
Data aktu: 24/07/2003
Data ogłoszenia: 25/07/2003
Data wejścia w życie: 01/05/2004, 25/07/2003