Decyzja 2003/543/WPZiB dotycząca wykonania wspólnego działania 2002/589/WPZiB w związku z wkładem Unii Europejskiej w zwalczanie destabilizującego gromadzenia i rozpowszechniania ręcznej broni strzeleckiej i broni lekkiej w Ameryce Łacińskiej i na Karaibach

DECYZJA RADY 2003/543/WPZiB
z dnia 21 lipca 2003 r.
dotycząca wykonania wspólnego działania 2002/589/WPZiB w związku z wkładem Unii Europejskiej w zwalczanie destabilizującego gromadzenia i rozpowszechniania ręcznej broni strzeleckiej i broni lekkiej w Ameryce Łacińskiej i na Karaibach

RADA UNII EUROPEJSKIEJ,

uwzględniając wspólne działanie 2002/589/WPZiB z dnia 12 lipca 2002 r. w sprawie wkładu Unii Europejskiej w zwalczanie destabilizującego gromadzenia i rozpowszechniania ręcznej broni strzeleckiej i broni lekkiej oraz uchylające wspólne działanie 1999/34/WPZiB(1), w szczególności jego art. 6, w powiązaniu z art. 23 ust. 2 tiret drugie Traktatu o Unii Europejskiej,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Decyzją Rady 2001/200/WPZiB(2) Unia Europejska zdecydowała wnieść wkład w zwalczanie niekontrolowanego gromadzenia i rozprzestrzeniania ręcznej broni strzeleckiej i broni lekkiej, która stanowiła zagrożenie dla pokoju i bezpieczeństwa i zmniejszyła perspektywy stałego rozwoju, między innymi w Ameryce Łacińskiej i na Karaibach. Wkład Unii Europejskiej na mocy tej decyzji do Regionalnego Centrum Organizacji Narodów Zjednoczonych na rzecz Pokoju, Rozbrojenia i Rozwoju w Ameryce Łacińskiej i na Karaibach (UN-LiREC) w Limie, działającego w imieniu Departamentu ds. Rozbrojenia (DDA) Organizacji Narodów Zjednoczonych, był skuteczny w zapewnieniu działań przygotowawczych i wstępnego wykonania niektórych elementów w dziedzinie zwalczania niekontrolowanego gromadzenia i rozprzestrzeniania ręcznej broni strzeleckiej i broni krótkiej w regionie. W celu kontynuacji tych działań, UN-LiREC i DDA zaapelowały o ponowną pomoc ze strony Unii Europejskiej.

(2) W dążeniu do celów określonych w art. 1 wspólnego działania 2002/589/WPZiB, Unia Europejska przewiduje działanie w ramach odpowiednich międzynarodowych forów oraz w kontekście regionalnym, właściwym ze względu na świadczenie pomocy poprzez organizacje, programy i agencje międzynarodowe, jak również poprzez uzgodnienia regionalne.

(3) UN-LiREC, działając w imieniu DDA, pełniąc swoją funkcję jako Regionalna Izba Likwidacyjna ds. Broni, Amunicji i Materiałów Wybuchowych w Ameryce Łacińskiej i na Karaibach, dąży do ogólnego celu zapewnienia pomocy państwom w regionie w wykonywaniu regionalnych uzgodnień i regulacji oraz rozwoju skoordynowanego podejścia mającego na celu zapobieganie przemytowi broni i poprawę zdolności i możliwości w regionie poprzez dużą ilość szczególnych projektów.

(4) Celem różnych projektów UN-LiREC jest szkolenie wykładowców w akademiach stosowania prawa, rozwój wyposażenia w celu poprawy kontroli legalnego handlu bronią, zapobieganie i zwalczanie nielegalnego przemytu broni w Ameryce Łacińskiej i na Karaibach, ułatwianie zniszczenia nadwyżek broni oraz poprawa zarządzania zapasami, jak również wspieranie parlamentarzystów w poprawianiu ustawodawstwa odnoszącego się do broni, amunicji i materiałów wybuchowych.

(5) Działania na mocy tych projektów będą podejmowane przez UN-LiREC oraz Organizację Państw Amerykańskich we współpracy z innymi instytucjami.

(6) Komisja wyraziła zgodę na powierzenie jej wykonania niniejszej decyzji.

(7) Dlatego Unia Europejska planuje zaproponowanie ciągłej pomocy finansowej na rzecz działalności UN-LiREC zgodnie z tytułem II wspólnego działania 2002/589/WPZiB.

(8) Komisja zapewni odpowiednią zauważalność wkładu Unii Europejskiej na rzecz projektów, włączając w to właściwe środki podejmowane przez UN-LiREC,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł  1
1.
Unia Europejska wnosi wkład w zwalczanie destabilizującego gromadzenia i rozprzestrzeniania ręcznej broni strzeleckiej i broni lekkiej w Ameryce Łacińskiej i na Karaibach poprzez ciągłe wspieranie działalności planowanej przez UN-LiREC.
2.
W tym celu Unia Europejska zapewnia wsparcie finansowe Departamentowi ds. Rozbrojenia (DDA) Organizacji Narodów Zjednoczonych, w którego imieniu działa UN-LiREC, na rzecz projektów mających na celu szkolenie wykładowców (instruktorów) w akademiach stosowania prawa poprzez rozwój specjalnych kursów i ćwiczeń symulacyjnych, rozwój wyposażenia w celu ułatwienia wysiłków na rzecz poprawy kontroli legalnego handlu bronią, zapobiegania i zwalczania jej nielegalnego przemytu w Ameryce Łacińskiej i na Karaibach, ułatwianie zniszczenia nadwyżek broni i poprawy zarządzania zapasami, jak również wspieranie parlamentarzystów w poprawianiu ustawodawstwa dotyczącego mechanizmów kontrolnych odnoszących się do broni, amunicji i materiałów wybuchowych.
3.
Komisji powierza się wykonanie niniejszej decyzji. W tym celu Komisja zawiera porozumienie finansowe z DDA, w którego imieniu działa UN-LiREC, w sprawie warunków wykorzystania wkładu Unii Europejskiej, który przybierze formę darowizny. Porozumienie finansowe, które zostanie zawarte, będzie przewidywać, że UN-LiREC, DDA oraz partnerzy UN-LiREC zapewnią zauważalność wkładu Unii Europejskiej w projekt, w sposób właściwy do jego rozmiaru.
Artykuł  2
1.
Do celów określonych w art. 1 ustala się finansową kwotę referencyjną w wysokości 700.000 EUR.
2.
Zarządzanie wydatkami pokrywanymi z kwoty ustalonej w ust. 1 podlega wspólnotowym procedurom i zasadom mającym zastosowanie do ogólnego budżetu Unii Europejskiej.
Artykuł  3

Komisja przedkłada regularne sprawozdania z wykonywania niniejszej decyzji odpowiednim organom Rady, zgodnie z art. 9 ust. 1 wspólnego działania 2002/589/WPZiB. Informacja ta będzie oparta w szczególności na regularnych sprawozdaniach, które będą dostarczane przez UN-LiREC/DDA na mocy ich umownych relacji z Komisją, jak przewidziano w art. 1 powyżej.

Artykuł  4
1.
Niniejsza decyzja staje się skuteczna od dnia 1 sierpnia 2003 r.; wydatki poniesione w wykonywaniu niniejszego działania stają się wymagalne od tego dnia. Decyzja wygasa dnia 31 lipca 2004 r.
2.
Niniejsza decyzja zostanie poddana przeglądowi 10 miesięcy po dniu jej przyjęcia.
Artykuł  5

Niniejsza decyzja zostaje opublikowana w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Sporządzono w Brukseli, dnia 21 lipca 2003 r.
W imieniu Rady
F. FRATTINI
Przewodniczący

______

(1) Dz.U. L 191 z 19.7.2002, str. 1.

(2) Dz.U. L 72 z 14.3.2001, str. 1.

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2003.185.59

Rodzaj: Decyzja
Tytuł: Decyzja 2003/543/WPZiB dotycząca wykonania wspólnego działania 2002/589/WPZiB w związku z wkładem Unii Europejskiej w zwalczanie destabilizującego gromadzenia i rozpowszechniania ręcznej broni strzeleckiej i broni lekkiej w Ameryce Łacińskiej i na Karaibach
Data aktu: 21/07/2003
Data ogłoszenia: 24/07/2003
Data wejścia w życie: 01/05/2004, 01/08/2003