RADA UNII EUROPEJSKIEJ,uwzględniając wspólne działanie 2002/589/WPZiB z dnia 12 lipca 2002 r. w sprawie wkładu Unii Europejskiej w zwalczanie destabilizującego gromadzenia i rozpowszechniania ręcznej broni strzeleckiej i broni lekkiej oraz uchylające wspólne działanie 1999/34/WPZiB(1), w szczególności jego art. 6, w powiązaniu z art. 23 ust. 2 tiret drugie Traktatu o Unii Europejskiej,
a także mając na uwadze, co następuje:
(1) Decyzją Rady 2001/200/WPZiB(2) Unia Europejska zdecydowała wnieść wkład w zwalczanie niekontrolowanego gromadzenia i rozprzestrzeniania ręcznej broni strzeleckiej i broni lekkiej, która stanowiła zagrożenie dla pokoju i bezpieczeństwa i zmniejszyła perspektywy stałego rozwoju, między innymi w Ameryce Łacińskiej i na Karaibach. Wkład Unii Europejskiej na mocy tej decyzji do Regionalnego Centrum Organizacji Narodów Zjednoczonych na rzecz Pokoju, Rozbrojenia i Rozwoju w Ameryce Łacińskiej i na Karaibach (UN-LiREC) w Limie, działającego w imieniu Departamentu ds. Rozbrojenia (DDA) Organizacji Narodów Zjednoczonych, był skuteczny w zapewnieniu działań przygotowawczych i wstępnego wykonania niektórych elementów w dziedzinie zwalczania niekontrolowanego gromadzenia i rozprzestrzeniania ręcznej broni strzeleckiej i broni krótkiej w regionie. W celu kontynuacji tych działań, UN-LiREC i DDA zaapelowały o ponowną pomoc ze strony Unii Europejskiej.
(2) W dążeniu do celów określonych w art. 1 wspólnego działania 2002/589/WPZiB, Unia Europejska przewiduje działanie w ramach odpowiednich międzynarodowych forów oraz w kontekście regionalnym, właściwym ze względu na świadczenie pomocy poprzez organizacje, programy i agencje międzynarodowe, jak również poprzez uzgodnienia regionalne.
(3) UN-LiREC, działając w imieniu DDA, pełniąc swoją funkcję jako Regionalna Izba Likwidacyjna ds. Broni, Amunicji i Materiałów Wybuchowych w Ameryce Łacińskiej i na Karaibach, dąży do ogólnego celu zapewnienia pomocy państwom w regionie w wykonywaniu regionalnych uzgodnień i regulacji oraz rozwoju skoordynowanego podejścia mającego na celu zapobieganie przemytowi broni i poprawę zdolności i możliwości w regionie poprzez dużą ilość szczególnych projektów.
(4) Celem różnych projektów UN-LiREC jest szkolenie wykładowców w akademiach stosowania prawa, rozwój wyposażenia w celu poprawy kontroli legalnego handlu bronią, zapobieganie i zwalczanie nielegalnego przemytu broni w Ameryce Łacińskiej i na Karaibach, ułatwianie zniszczenia nadwyżek broni oraz poprawa zarządzania zapasami, jak również wspieranie parlamentarzystów w poprawianiu ustawodawstwa odnoszącego się do broni, amunicji i materiałów wybuchowych.
(5) Działania na mocy tych projektów będą podejmowane przez UN-LiREC oraz Organizację Państw Amerykańskich we współpracy z innymi instytucjami.
(6) Komisja wyraziła zgodę na powierzenie jej wykonania niniejszej decyzji.
(7) Dlatego Unia Europejska planuje zaproponowanie ciągłej pomocy finansowej na rzecz działalności UN-LiREC zgodnie z tytułem II wspólnego działania 2002/589/WPZiB.
(8) Komisja zapewni odpowiednią zauważalność wkładu Unii Europejskiej na rzecz projektów, włączając w to właściwe środki podejmowane przez UN-LiREC,
PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:
Sporządzono w Brukseli, dnia 21 lipca 2003 r.
|
W imieniu Rady |
|
F. FRATTINI |
|
Przewodniczący |
______
(1) Dz.U. L 191 z 19.7.2002, str. 1.
(2) Dz.U. L 72 z 14.3.2001, str. 1.