Decyzja 2003/542/WE zmieniająca decyzję 2000/96/WE w odniesieniu do działań wyspecjalizowanych sieci nadzoru

DECYZJA KOMISJI
z dnia 17 lipca 2003 r.
zmieniająca decyzję 2000/96/WE w odniesieniu do działań wyspecjalizowanych sieci nadzoru

(notyfikowana jako dokument nr C(2003) 2522)

(Tekst mający znaczenie dla EOG)

(2003/542/WE)

(Dz.U.UE L z dnia 24 lipca 2003 r.)

KOMISJA WSPÓLNOT EUROPEJSKICH,

uwzględniając Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską,

uwzględniając decyzję nr 2119/98/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 24 września 1998 r. ustanawiającą sieć nadzoru i kontroli epidemiologicznej chorób zakaźnych we Wspólnocie(1), w szczególności jej art. 3 lit a), b), c), d) i e),

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Decyzja Komisji Europejskiej 2000/96/WE z dnia 22 grudnia 1999 r. w sprawie stopniowego obejmowania chorób zakaźnych siecią wspólnotową zgodnie z decyzją nr 2119/98/WE Parlamentu Europejskiego i Rady(2) wymienia choroby zakaźne i szczególne zagadnienia związane ze zdrowiem, które stopniowo mają być obejmowane nadzorem epidemiologicznym.

(2) Niezbędne jest określenie tych chorób zakaźnych i szczególnych zagadnień związanych ze zdrowiem, dla których wyspecjalizowane sieci nadzoru zostały już utworzone, w celu zapewnienia skutecznego działania tych sieci, a wyznaczone struktury/organy są świadome swoich obowiązków.

(3) Każde Państwo Członkowskie powinno wyznaczyć punkty kontaktowe, którymi mogą być instytucje, służby, departamenty lub inne jednostki, w celu zapewnienia, że sieć wspólnotowa jest regularnie i bezzwłocznie powiadamiana o zdarzeniach, danych, statystykach i informacjach dotyczących chorób zakaźnych i szczególnych zagadnień związanych ze zdrowiem, objętych wyspecjalizowanymi sieciami nadzoru. Jeden z tych punktów kontaktowych lub inna właściwa jednostka powinny działać jako struktura koordynująca.

(4) Procedury działania wyspecjalizowanych sieci nadzoru powinny być przekazywane sieci wspólnotowej w celu poprawy porównywalności i zgodności danych.

(5) Środki przewidziane w niniejszej decyzji są zgodne z opinią komitetu powołanego art. 7 decyzji nr 2119/98/WE,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł  1

W decyzji 2000/96/WE wprowadza się następujące zmiany:

1) W art. 4 obecny tekst otrzymuje oznaczenie ust. 1 oraz dodaje się ust. 2 w brzmieniu:

"2. Choroby zakaźne i szczególne zagadnienia związane ze zdrowiem, dla których wyspecjalizowane sieci nadzoru zostały już utworzone, są oznaczone w załączniku I odsyłaczem.

Państwa Członkowskie określają, przez swoje wyznaczone struktury i/lub organy, punkty kontaktowe dla każdej z wyspecjalizowanych sieci nadzoru, wyznaczonych, aby były ich krajowymi przedstawicielami w dostarczaniu danych i informacji zgodnie z art. 3 i 4 decyzji nr 2119/98/WE.

Każda wyspecjalizowana sieć nadzoru będzie zbierać stosowne dane i informacje, zapewniać koordynację w ramach jej struktury oraz bezzwłocznie przekazywać je sieci wspólnotowej.

Wyspecjalizowana sieć nadzoru dostarczy sieci wspólnotowej również swoje procedury działania odnoszące się przynajmniej do zagadnień wymienionych w załączniku III".

2) W załącznikach do decyzji 2000/96/WE wprowadza się zmiany zgodnie z załącznikiem do niniejszej decyzji.

Artykuł  2

Niniejsza decyzja skierowana jest do Państw Członkowskich.

Sporządzono w Brukseli, dnia 17 lipca 2003 r.

W imieniu Komisji
David BYRNE
Członek Komisji

______

(1) Dz.U. L 268 z 3.10.1998, str. 1.

(2) Dz.U. L 28 z 3.2.2000, str. 50.

ZAŁĄCZNIK

W załącznikach do decyzji 2000/96/WE wprowadza się następujące zmiany:

1) Załącznik I otrzymuje brzmienie:

"ZAŁĄCZNIK I

1. CHOROBY ZAKAŹNE ORAZ SZCZEGÓLNE ZAGADNIENIA ZWIĄZANE ZE ZDROWIEM, KTÓRE MAJĄ BYĆ STOPNIOWO OBJĘTE SIECIĄ WSPÓLNOTOWĄ, ZGODNIE Z POSTANOWIENIAMI ART. 1

1.1. Dla chorób zakaźnych i szczególnych zagadnień związanych ze zdrowiem wymienionych w niniejszym załączniku nadzór epidemiologiczny w sieci wspólnotowej ma być przeprowadzany przez znormalizowane gromadzenie i analizę danych w sposób, który ma zostać ustalony dla każdej choroby zakaźnej i każdego szczególnego zagadnienia związanego ze zdrowiem w chwili utworzenia szczególnej wyspecjalizowanej sieci nadzoru.

2. CHOROBY

2.1. Choroby, którym zapobiega szczepienie

Błonica

Zakażenia pałeczkami grypy typu B(*)

Grypa(*)

Odra(*)

Świnka

Krztusiec(*)

Zapalenie istoty szarej rdzenia

Różyczka

Ospa

Tężec

2.2. Choroby przenoszone drogą płciową

Zakażenie Chlamydia

Zakażenie gonokokowe

Zakażenie HIV(*)

Kiła

2.3. Wirusowe zapalenie wątroby

Zapalenie wątroby typu A

Zapalenie wątroby typu B

Zapalenie wątroby typu C

2.4. Choroby przenoszone przez pokarm i wodę oraz choroby pochodzenia środowiskowego

Wąglik

Zatrucie jadem kiełbasianym

Kampylobakterioza

Kryptosporidioza

Lamblioza

Zakażenie enterokrwotocznymi szczepami E. coli(*)

Leptospiroza

Listerioza

Salomoneloza(*)

Czerwonka bakteryjna

Toksoplazmoza

Włośnica

Jersinioza

2.5. Inne choroby

2.5.1. Choroby przenoszone przez czynniki nietypowe

Gąbczaste encefalopatie przenośne, odmiany choroby Creutzfeldta-Jakoba(*)

2.5.2. Choroby przenoszone przez powietrze

Legioneloza(*)

Choroby wywołane meningonokokami(*)

Zakażenia pneumokokami

Gruźlica(*)

2.5.3. Choroby odzwierzęce (inne niż wymienione w ppkt 2.4.)

Bruceloza

Bąblowica

Wścieklizna

Gorączka Q

Tularemia

2.5.4. Poważne choroby przywiezione z zagranicy

Cholera

Malaria

Dżuma

Wirusowa gorączka krwotoczna(*)

3. SZCZEGÓLNE ZAGADNIENIA ZWIĄZANE ZE ZDROWIEM

3.1. Zakażenie szpitalne

3.2. Odporność przeciwbakteryjna(*)

______

(*) Te choroby zakaźne lub szczególne zagadnienia związane ze zdrowiem, dla których wyspecjalizowana sieć nadzoru została utworzona, zostały oznaczone odsyłaczem. "

2) Dodaje się załącznik w brzmieniu:

"ZAŁĄCZNIK III

ZAGADNIENIA, DO KTÓRYCH ODNOSZĄ SIĘ PROCEDURY DZIAŁANIA WYSPECJALIZOWANYCH SIECI NADZORU, KTÓRE MAJĄ ZOSTAĆ PRZEDŁOŻONE SIECI WSPÓLNOTOWEJ, ZGODNIE Z POSTANOWIENIAMI ART. 4.2

1. Struktury koordynacyjne i proces podejmowania decyzji.

2. Administrowanie zarządzaniem projektów i nadzór.

3. Definicje przypadków, charakter i rodzaj danych, które mają być zbierane.

4. Zarządzanie danymi i ich ochrona, wraz z dostępem do danych i poufnością.

5. Sposoby zapewniania porównywalności i zgodności danych (wymogi jakości i poprawności danych).

6. Właściwe środki techniczne i procedury, przez które dane mają być upowszechniane oraz analizowane na poziomie wspólnotowym (upowszechnianie danych i sprawozdawczość).

7. Proponowane działanie dotyczące zdrowia publicznego, procedury kontroli zakażeń oraz procedury laboratoryjne."

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2003.185.55

Rodzaj: Decyzja
Tytuł: Decyzja 2003/542/WE zmieniająca decyzję 2000/96/WE w odniesieniu do działań wyspecjalizowanych sieci nadzoru
Data aktu: 17/07/2003
Data ogłoszenia: 24/07/2003
Data wejścia w życie: 01/05/2004, 24/07/2003